Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Colier mai discret sustinere teava gaz in apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008
Buna ziua,
In apartament de bloc, dl instalator care a tras teava de gaz de pe scara in interior (pe hol, bucatarie, pana in balcon unde este centrala) a folosit asemenea colier: cu doua surburi si garnitura cauciuc neagra.
Exista niste coliere de sustinere/prindere teava de gaz mai discrete, care arata mai bine, macar cu un singur surub sau fara?
Cred ca acestea se preteaza mai bine la exterior si nu la interior. Stau foarte inestetic.
Multumesc.

Attached Files


Edited by ienicer, 10 January 2022 - 11:01.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007
si eu tot din astea am, le-am vopsit in alb cand am vopsit teava si nu se mai observa.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006
Asa ceva,fara garnitura de cauciuc
https://www.kalorife...0-mm-p2789.html
De altfel,daca scrii colier teava gaz si cauti pe google o sa-ti apara o gramda de variante.

#4
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.09.2019
Exista bineinteles si variante mai bune estetic, colierele alea chiar sunt urate.

Se pot folosi clemele (bridele) de plastic pentru tevi de PPR/Cu, sau cele pentru tuburi de plastic pt instalatii electrice.

Cele de plastic sunt cu prindere cu un singur surub in spatele tevii.

Cauta cleme de la OBO, de exemplu.  Cauta clema plastic teava pe google.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Numa' ca trebe puse mai dese, ca sa tina teava de gaz, care e din otel, si destul de groasa in carne, adica mult mai grea decat cea de ppr sau cupru..

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ia in considerare si masca/plinta

#7
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004
La teava de gaze masca?
Parca trebuie sa stea "deschisa".

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Multe trebuiesc in Romania.. daca sectiunea mastii/plintei este sub forma de L(partea superioara este deschisa)

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am vazut la cineva o scafa din polistiren decorativa cu care a mascat teava de gaz. Nu arata deloc rau.

Cam asa...

Attached Files


Edited by dreaQ, 10 January 2022 - 12:43.


#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

View Postienicer, on 10 ianuarie 2022 - 10:58, said:

dl instalator care a tras teava de gaz de pe scara in interior (pe hol, bucatarie, pana in balcon unde este centrala)
Trebuia sa aduci un instalator autorizat "Wireless".
Doar asa nu era nevoie de coliere pentru sustinerea tevii.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,396
  • Înscris: 11.08.2003
Maschezi aia ca sa ai burlan si suport de praf? Tare asta!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postienicer, on 10 ianuarie 2022 - 10:58, said:

Buna ziua,
In apartament de bloc, dl instalator care a tras teava de gaz de pe scara in interior (pe hol, bucatarie, pana in balcon unde este centrala) a folosit asemenea colier: cu doua surburi si garnitura cauciuc neagra.
Exista niste coliere de sustinere/prindere teava de gaz mai discrete, care arata mai bine, macar cu un singur surub sau fara?
Cred ca acestea se preteaza mai bine la exterior si nu la interior. Stau foarte inestetic.
Multumesc.

Pentru Gaz? E foarte bine gandit garnitura aia de cauciuc, ca sa amortizeze putin vibratiile si sa fie teava fixata dar nu foarte rigida !
(putin probabil  dar totusi gandeste-te ca te trezesti cu unul care da cu hammer-ul cu 2 etaje mai sus, si te trezesti cu fisuri sau se deplaseaza la imbinari, si scapa gaz).

Plus  si centrala produce trepidatii, de aia conform ultimelor normative, ultima bucata din teava de gaz ar trebui sa fie un racord flexibil (special pentru GAZ) si NU  teava rigida, cum era pe vremuri !  (am scris asta - pentru ca am crezut ca e centrala acolo, pana nu am marit poza ta Posted Image )
Nu e inestetic, depinde unde pui.  Si se poate vopsi (cu vopsea la spray daca chiar vrei - sau lavabil, etc).

View PostdreaQ, on 10 ianuarie 2022 - 12:42, said:

Am vazut la cineva o scafa din polistiren decorativa cu care a mascat teava de gaz. Nu arata deloc rau.
Cam asa...

Nu arata, doar ca se umple de praf, si trebuie si acolo curatat.  Asa teava o dau cu pamatuf- in 10 secunde in toata casa.

Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 14:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate