Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parcare sector 4 - nu mai figurez ca am contract

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 rex, on 04 ianuarie 2022 - 13:49, said:

daca ma duc la https://resedinta.mobilitateurbana4.ro si ma uit la locul de parcare, tot grupul respectiv de locuri apare cu gri dar pe ele nu mai scrie numarul locului P1, P2, P3 etc.
e posibil sa fie o greseala sau poate vor sa faca altceva pe locul respectiv.
da, inseamna ca o sa faca altceva acolo.
Poate ca e pe trotoar si le desfiinteaza pe astea, cine stie.

Fa o sesizare pe registratura online, am vazut ca au o rubrica "alt tip de sesizare...." si vezi ce o sa iti raspunda.

#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 danutzu_1069, on 04 ianuarie 2022 - 13:05, said:

^ Si tu crezi ca se ocupa functionarul sa verifice online???
Bine ar fi....

De fapt noile reglementari spun ca statul nu mai are voie sa ceara copii ale documentelor eliberate de stat!!
Toate sunt online - chiar si copiile trimise de tine pe email.
Despre digitalizarea aia cu documentele pe care le are statul auzeam la stiri ca Boc nu e de acord, ca cica nu se aplica si autoritatilor locale legea :P

#39
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
am cerut de la un amic cnp-ul si am verificat cu cnp-ul lui: la el apare loc de parcare valid si suma de plata 500 lei

Stimate Domnule/Doamna XXXXXXXX,

Va mulțumim pentru interesul acordat. Nu figurați cu debite la bugetul local Sector 4
Contractul Dumneavoastră pentru locul de parcare va fi prelungit AUTOMAT anul următor, după înregistrarea plății pentru 2021. Termene maxime de plată pentru parcare:
31 Martie 2021 – pentru PARCARE DE REȘEDINȚĂ
31 Ianuarie 2021 – pentru un abonament într-o parcare PUBLICĂ

ma rog, astia au uitat sa actualizeze mailul cu 2022

Edited by rex, 04 January 2022 - 14:10.


#40
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Cei care au mai mult de o masina si nu platesc loc de parcare ar trebui suprataxati. V-ati cam invatat cu pomana la bucale, in alte orase nu e asa, platesti tata, daca nu vinzi cazanul.

#41
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
La Bucale e pa bogatie, fiecare are 2-3 masini ... csf ncf!

#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 DeliriumSilence, on 04 ianuarie 2022 - 14:36, said:

Cei care au mai mult de o masina si nu platesc loc de parcare ar trebui suprataxati. V-ati cam invatat cu pomana la bucale, in alte orase nu e asa, platesti tata, daca nu vinzi cazanul.

N ai inteles nici tu.e vorba de taxarea LOCULUI de parcare,proprietatea e pe alt rol.

#43
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
taxa e inca prea mica! trebuie sa fie cam la 2-3 mil vechi /luna. am fost cu transportul in comun, cam gol: deci e loc de crestere, gramada in el.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kopac, on 04 ianuarie 2022 - 16:26, said:

taxa e inca prea mica! trebuie sa fie cam la 2-3 mil vechi /luna. am fost cu transportul in comun, cam gol: deci e loc de crestere, gramada in el.

Daca faci 3 ore de la un capat la celalalt al orasului cu transportul in comun, nu ai rezolvat nimic.

#45
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
SI cu turismu faci 2 ore, adica nu mai ai statii... Posted Image

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 GlCA_Contras, on 04 ianuarie 2022 - 16:52, said:

SI cu turismu faci 2 ore, adica nu mai ai statii... Posted Image

:) Da, din pacate traficul este infernal, atat la noi cat si in alte parti.

#47
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 DeliriumSilence, on 04 ianuarie 2022 - 14:36, said:

Cei care au mai mult de o masina si nu platesc loc de parcare ar trebui suprataxati. V-ati cam invatat cu pomana la bucale, in alte orase nu e asa, platesti tata, daca nu vinzi cazanul.
apoi ar trebui sa ii taxam pe aia care au 2 televizoare, ca se uita prea mult la tv. apoi pe aia care au centrala termina (asta deja e in plan) ca polueaza. apoi pe aia care au masina de spalat ca fac zgomotot si consuma apa. o sa ajungem in curand ca pe vremea comunismului ca aia care avea un pic de avutie sa fie considerati chiaburi.

eu am 3 masini, dar doar una din ele sta in bucuresti, restul sunt in provinice. si acolo le tin in curte, nu stau pe strada. daca va veni vreun destept cu ideea sa taxeze suplimentar incepand de la a 2-a sau a 3-a masina o sa le trec imediat pe mama, tata, bunica, pisica si tot nu o sa platesc impozitele marite.

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
In alte orase se taxeaza orice masina pentru parcare cu o taxa unica anuala (pentru rezidenti), indiferent unde o parcheaza daca e in oras... vezi Timisoara

#49
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Daca faci 3 ore de la un capat la celalalt al orasului cu transportul in comun, nu ai rezolvat nimic.
asta e delir..daca tu faci 3h cu transportul in comun, cu masina nu faci mai putin de 2h. Mai mult, nu toti au nevoie sa faca orasul  nord-sud. Masinile ne omoara, dar noi tot le ridicam osanale.

#50
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@rex, daca aveai loc de parcare pe Turnu Magurele in apropiere de intersectia cu Obregia si Metalurgiei, vis-a-vis de benzinaria MOL, ei bine, poate stii ca in intersectia asta se face un pasaj suprateran pentru care vor fi necesare devieri de trafic pe perioada constructiei (poate si dupa).
Dupa parerea mea... cred ca trebuie sa iti iei adio de la loc de parcare..... si poate doar o mica speranta ca la finalizarea lucrarilor sa reintii in posesia locului dar pe alt amplasament....

Edited by danutzu_1069, 04 January 2022 - 22:33.


#51
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nope, nu stau acolo. parcarea e intre blocuri si pe acolo nu trece nici unul din pasaje, ca cica se mai face unul si la intersectia de langa metrou aparatorii patriei.

oricum cred ca vor aparea ceva locuri de parcare libere: fie unii care tineau cate o vechitura ca a fost prima masina, fie era unii vecini care au avut loc de parcare, s-au mutat la tara (fara sa schimbe actele) si au dat locul de parcare altui vecin sa isi tina acolo a 2-a sau a 3-a masina. ptr astia s-ar putea ca suma de 500-700 lei sa fie prea mare si sa renunte la parcare.

#52
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 foxbat, on 04 ianuarie 2022 - 13:01, said:

N ai inteles  nimic.masina e un lux nu un drept.spor.

Poate in oras da, ar fi de acceptat ce zici tu. Altminteri, nu. In mediul rural fara masina esti mort.

In oras da, si eu sunt de acord sa se puie toate taxele posibile si imposibile. Si sa se mareasca cele existente.
Daca te uiti pe orice topic in care cineva vrea sa-si ia o masina, scrie "o voi folosi 80-90% in oras". Eh, oamenii astia trebuie sa DISPARA, se se imputineze. Ma rog, atitudinea lor idioata de a folosi 1,5 tone aproape exclusiv in oras - ea (atitudinea) trebuie sa dispara.

Ca sa nu mai zic ca trebuie sa fii de-a dreptul retardat sa dai bani pe o masina noua si apoi s-o folosesti 90%...in oras (!!!)

Poate asa se mai goleste dracului orasul.

Iar intr-o alta ordine de idei, cine vrea sa se mute "la oras" (Bucuresti, in cazul de fata), idiot sa fie daca o mai accepta salariu sub 1500-1700 de euro NET. Doar asa (sau si asa) putem pune presiune pe leprele de angajatori (de tot felul) sa dea salarii NORMALE, racordate la costurile vietii.

1 mc de gaz s-a facut 3 lei minim (60 de centi), un kwh 1,5 lei (25 de centi), RCA s-a dublat, preturile pe la servicii au urcat la cer (meseriasi - mecani, instalatori etc), preturile la mancare sunt cu cel putin 20% mai mari, biletele la spectacole au crescut zdravan si ele - si cu toate astea inca mai sunt jeguri de angajatori care-ti arunca 2500-3000 de lei, crezand ca s-a intalnit hotu cu prostu. Sau multinationale DOLDORA de bani care-ti arunca 4000 de lei. Si se asteapta sa fii si fericit de banii astia! Ei, astia trebuie fie sa dispara, fie sa dea bani NORMALI, nu firimituri de la mesele lor.

Un kilowatt/ora a ajuns mai scump decat in Irlanda (!!!), unde salariul mediu este de 2400 de euro NET, despre ce dracului vorbim aici...

Edited by cattavencu, 05 January 2022 - 09:41.


#53
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Che Guevara , nu alta... Viva la revolucion! Posted Image

ziceai ca esti venit de curand in Bucuresti ?

#54
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Gica, da si tu quote, sa-si dea omu intrebat seama ca el e cel intrebat.

Daca pe mine m-ai intrebat, io sunt din Bucuresti si mi-as dori din tot sufletul sa-i vad pe cei veniti in ultimii, sa zicem 20 de ani, intorsi inapoi de unde au venit.

Cum asta nu e posibil, le doresc sa se sufoce aici incet-incet, sa vina tot mai multa lume, si sa se sufoce si veneticii mai vechi (din pricina veneticilor mai noi) asa cum ma sufoca si ei pe mine.

Poa' sa-si faca in Bucuresti si 2500 de euro salariul mediu, ca vor plati cu cel putin 10 ani mai putin din viata pe mutarea asta. Io o sa ma uit la ei de la distanta, cum se sufoca incet-incet. Io ma bucur ca au lasat goale zonele alea rurale, unde o sa ma mut io ca sa ma uit la ei.

Prafu sa se aleaga de orasu asta, din partea mea.

Cu aceeasi pofta ma uit la aia cu electrice, cum le cresc nervii pe zi ce trece pe la statiile de incarcare.

Edited by cattavencu, 05 January 2022 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate