Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Parcare sector 4 - nu mai figurez ca am contract

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in seara asta am vazut la stiri buluceala oamenilor sa plateasca taxele si impozitele, precum si surpriza lor cand au vazut cat costa parcarea pe 1 an in bucuresti.
ptr ca nu aveam ce face am intrat si eu sa verific online pe ghiseul.ro si pe site-ul celor de la sectorul 4 cat am de plata.
pe ghiseul.ro informatiile erau actualizate si sumele cam corespundeau cu ce am avut anul trecut, dat la parcare imi spunea ca nu ma gaseste.

pe prima pagina scria ca ptr a pastra locul de parcare trebuie sa ai toate datoriile platite. eu mi-am platit anul trecut impozitele, precum si o suma de 28 lei care mi-au scos-o astia din burta ptr anul 2017 cand s-a schimbat legislatia si m-au pus sa platesc CASS ptr dobanzi ptr luna ianuarie 2017.

am intrat pe acel link de pe prima pagina care m-a dus la https://www.mobilita...erificare-debit am introdus CNP-ul si apoi imi spune ca "Nu figurați în baza de date a Direcției Mobilitate Urbană Sector 4 cu contract de parcare. Vă mulțumim."

cineva care are parcare in sect 4 poate sa intre pe acest link, sa introduca CNP-ul si sa imi spuna daca ii apare acelasi mesaj sau daca ii apare cat are de plata la parcare?

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
https://www.mobilita...ului-bucuresti/

Mai incearca astazi

Bafta

#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
@rex, cam asa "suna" mesajul... linistitor:
"Verificare Debit
Stimate Domnule/Doamna _______________,

Va mulțumim pentru interesul acordat. Nu figurați cu debite la bugetul local Sector 4
Contractul Dumneavoastră pentru locul de parcare va fi prelungit AUTOMAT anul următor, după înregistrarea plății pentru 2021. Termene maxime de plată pentru parcare:
31 Martie 2021 – pentru PARCARE DE REȘEDINȚĂ
31 Ianuarie 2021 – pentru un abonament într-o parcare PUBLICĂ

Cu prietenie,
Echipa DMU"

Intrebarea poate parea ciudata, dar TAXA (ca este o taxa, nu un impozit) pentru locul de parcare ai platit-o pana pe data de 31.12.2021 ?
Daca ai dovada platii, poti accesa "https://www.mobilita...ratura-online/" , alegi din lista "tip problema" -> "probleme legate de plati"

Edited by danutzu_1069, 04 January 2022 - 07:54.


#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Parca a fost o situatie la inceputul anului trecut taxa era vreo 73 de lei si dupa vreo saptamana au marit-o la vreo 77-78 lei
Daca plateai din primele zile nu realizai ulterior ca mai ai cei 4-5 lei de plata, doar daca vedeai prin presa..verificai site-ul mobilitate urbana sec 4 din nou :)

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Nu inteleg buluceala. E pana in martie termenul de plata, si poti plati civilizat pe ghiseul .ro sau in aplicatia primariei sector 4 pt locul de parcare.

E abia 4 ianuarie, nu s-au luat inca decizii pt impozite, si nu a fost inca actualizata baza de date .. putina rabdare.

#6
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005
Am verificat si eu acum in aplicaatia sector 4 la taxe si impozite , surpriza a apaut pentru mine... taxa parcare 960RON !! E loc de parcare in parcare publica , anu trecut cred ca a fost vreo 250 ron ... 960ron parcare + 1000 ron rca+ taxa drum 140 ron+impozit 190ron.

#7
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 mast3r, on 04 ianuarie 2022 - 09:29, said:

Am verificat si eu acum in aplicaatia sector 4 la taxe si impozite , surpriza a apaut pentru mine... taxa parcare 960RON !! E loc de parcare in parcare publica , anu trecut cred ca a fost vreo 250 ron ... 960ron parcare + 1000 ron rca+ taxa drum 140 ron+impozit 190ron.
500 si la mine de la 67 de RON anul trecut. consider ca este un prag rezonabil si de bun simt, 1.x RON parcarea pe zi.

#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 unknown_35, on 04 ianuarie 2022 - 09:14, said:

Nu inteleg buluceala. E pana in martie termenul de plata, si poti plati civilizat pe ghiseul .ro sau in aplicatia primariei sector 4 pt locul de parcare.

E abia 4 ianuarie, nu s-au luat inca decizii pt impozite, si nu a fost inca actualizata baza de date .. putina rabdare.
Buluceala o fac pensionarii invatati de ani de zile sa fie primii la plata. Bineinteles, la ghiseu ca online nu se descurca sau n-au incredere in platile electronice.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
Trist,puteau juca o tabla sau un sah si sa plateasca in acelasi timp,de acu macar au timp

#10
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 mast3r, on 04 ianuarie 2022 - 09:29, said:

taxa parcare 960RON

Pomana curata. Sa nu ramai surprins cand statul n-o sa-ti mai faca cadouri din banii tuturor si o sa inchirieze locurile de parcare la pretul pietei: 300+ Lei/luna.

#11
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005

 unu999, on 04 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Pomana curata. Sa nu ramai surprins cand statul n-o sa-ti mai faca cadouri din banii tuturor si o sa inchirieze locurile de parcare la pretul pietei: 300+ Lei/luna.
Eram sigur ca o sa apara si persoane ( biciclisti ? ) care o sa zica bine dom`le e prea putin , sa faca pracarea 10000000000ron sa nu mai vedem masini pe strada . Problema e ca tot o sa fie bucurestiul plin de masini si o sa mai fie si parcate pe unde apuca mai mult ca acum . La fel ca si RCA 1000 ron , sa vezi cum o sa apara prin primavara-vara ( cand expira actualul RCA) personaje multe prin trafic fara RCA...

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La mine apare suma de 500 in mobilitate urbana (parcarea). In ghiseul apare suma pentru impozit masina+cladire+teren iar in aplicatia primariei (PS4) apare suma totala pentru toate darile. Pe mobilitate asta ai registratura online unde poti cere o audienta online prin zoom.

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Acum o sa scape multi de troace prin Bucuresti... se mai elibereaza parcarile de resedinta ;)

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
faptul ca au venit cu o pensula si au tras 2 linii si un numar pe trotuar nu e ca si cum ar fi creat un loc de parcare nou, acoperit, pazit de la 0, si sa cresti de la 90 la 600 lei pretul pentru o bucata de trotuar pe care ai dreptul sa iti lasi masina doar seara ca ziua poate sa parcheze oricine, mi se pare hotie la drumul mare.
ar trebui sa ne asociem si sa dam primaria generala, pe nicusor si cei 40 de hoti in judecata, ca m-am saturat sa fiu furat in tara asta

Edited by unpuisor, 04 January 2022 - 11:23.


#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 rim80, on 04 ianuarie 2022 - 10:44, said:

Buluceala o fac pensionarii invatati de ani de zile sa fie primii la plata. Bineinteles, la ghiseu ca online nu se descurca sau n-au incredere in platile electronice.

da, trist ca oamenii aia chiar pun pe primul plan datoriile, nu?
iar noi toti de comentam suntem fratii lui MacLeod.

 unpuisor, on 04 ianuarie 2022 - 11:21, said:

faptul ca au venit cu o pensula si au tras 2 linii si un numar pe trotuar nu e ca si cum ar fi creat un loc de parcare nou, acoperit, pazit de la 0, si sa cresti de la 90 la 600 lei pretul pentru o bucata de trotuar pe care ai dreptul sa iti lasi masina doar seara ca ziua poate sa parcheze oricine, mi se pare hotie la drumul mare.

cat vrei sa primesti pentru ca au onoare sa ti gazduiasca masina? zi ca rezolvam

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017

 unknown_35, on 04 ianuarie 2022 - 09:14, said:

Nu inteleg buluceala. E pana in martie termenul de plata, si poti plati civilizat pe ghiseul .ro sau in aplicatia primariei sector 4 pt locul de parcare.

Tradiția spune că trebuie să stai la coadă ca să îți meargă anul ăsta la fel de bine ca anul trecut.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 GlCA_Contras, on 04 ianuarie 2022 - 11:20, said:

Acum o sa scape multi de troace prin Bucuresti... se mai elibereaza parcarile de resedinta Posted Image

nu prea cred. in Dr TAberei nu ai loc sa mergi nici pe alei de masini.

on topic.
veselie mare - masina, scuter, moto, remorca moto, rulota etc ( toate functionale dar vechi, adunate nu fac 5000 eur ) - dar apar detaliat in "ghiseu" - toate la un loc  / an = 200 ron. ( scuterul 6 roni, moto 18 ron etc).

apartamentul - 140 ron.

si ..500 locul:)
e de bine, cand or pune taxe "pe bune" , parcarea o sa para insignifianta. atunci sa te tii

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017

 unpuisor, on 04 ianuarie 2022 - 11:21, said:

faptul ca au venit cu o pensula si au tras 2 linii si un numar pe trotuar nu e ca si cum ar fi creat un loc de parcare nou, acoperit, pazit de la 0, si sa cresti de la 90 la 600 lei pretul pentru o bucata de trotuar pe care ai dreptul sa iti lasi masina doar seara ca ziua poate sa parcheze oricine, mi se pare hotie la drumul mare.
ar trebui sa ne asociem si sa dam primaria generala, pe nicusor si cei 40 de hoti in judecata, ca m-am saturat sa fiu furat in tara asta

Exact e hoție că nu ți-l dă aproape moca. Dar ai ca alternativa locurile private, unde nu e hoție și plătești un preț corect pentru dunga aia plus eventual o bariera.

Ca idee, spațiul ăla pe care se trage dunga este al statului. Nu primești doar o dungă, ci și un spațiu pe care să lași mașina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate