Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Parcare sector 4 - nu mai figurez ca am contract

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcattavencu, on 05 ianuarie 2022 - 14:37, said:

io sunt din Bucuresti si mi-as dori din tot sufletul sa-i vad pe cei veniti in ultimii, sa zicem 20 de ani, intorsi inapoi de unde au venit.
Da-ti peste gura, daca pleaca toti o sa trebuiasca sa ne apucam sa tundem iarba dintre blocuri, sa facem cursuri de zugravi, instalatori si altele.........

#56
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
as face cu bucurie multe din astea, daca ar pleca si s-ar aerisi urbea, te rog sa ma crezi

io nu vreau venetici in oras sa-mi fie slugi. Cred ca puteau face aia deja prezenti toate treburile astea...

Bai, nu ca le doresc raul, dar parca ar trebui sa mai stea si pe acolo, prin zonele lor. Sa se mai infiinteze firme si pe acolo. Ca e ca un bulgare de zapada: ei vin aici toti, firmele vin tot aici si asa mai departe.

Chestia asta trebuie stopata.

Edited by cattavencu, 05 January 2022 - 14:57.


#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcattavencu, on 05 ianuarie 2022 - 14:55, said:

Ca e ca un bulgare de zapada: ei vin aici toti, firmele vin tot aici si asa mai departe.

Chestia asta trebuie stopata.

Se regleaza automat. Exact ca preturile. Piata regleaza totul.

#58
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Sa speram

#59
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Numai concurenta reala regleaza preturile...

#60
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Speranta e in munca remote. Majoritatea colegilor mei care stateau in Bucuresti in chirie au plecat acasa si muncesc de acolo remote. Salariul e acelasi, ba chiar se plateste netul, netflix si o suma lumpsum pentru curentul electric.

Chestia asta e buna pe mai multe planuri:

- tine chiriile jos
- mai decongestioneaza orasul
- banul nu mai ramane la Bucuresti, ci pleaca si se cheltuie SI in zone defavorizate. Am colegi din Zalau, din Bacau, din Alba, din Alexandria etc. Ei vor cheltui banii ACOLO, nu in Bucuresti. Asta e o chestie MAJORA si, cel putin la mine, se intampla de aproape doi ani (din martie 2020).
E o chestie majora ca importanta pentru ca zonele tarii trebuie egalizate cat de cat, cu lume care sa stea (sa ramana) si acolo. Nu  sa ai 2-5 orase mari unde sa vina toata lumea buluc si sa fie lose-lose pentru toti (aia care vin creaza aglomeratie, cu toate neajunsurile ei; raman zone goale in tara etc.)
- tine preturile jos la servicii
- privind macro, e de natura anti-inflatie

Multi din colegi si-au dat in astia doi ani seama ca au stat atatia ani in Bucuresti DEGEABA, doar ca sa ia metroul de dimineata si sa vina la munca (adica un jeg de viata, 3 ore minim pierdute zilnic), desi puteau extrem de bine munci de oriunde. N-au facut decat sa ingrase proprietarii de apartamente, sa ingrase taximetristii, carciumile online si, in general, sa dea bani din greu pe toate partile "marelui oras", oras care stie bine sa-si traga partea lui - deloc mica - din orice salariu de nou-venit. Salariul unui provincial in Bucuresti e ca un Titanic care ia apa pe toate partile.

Si-au dat seama ca, una peste alta, s-au asfixiat in capitala atata amar de vreme. Tragand linie, nu au castigat mare lucru. Nu cred sa am vreun coleg care sa vrea sa renunte la munca remote si sa revina sa fie ciugulit de bani in Bucuresti, acum cand poate sa castige fix aceiasi bani in satul de unde provine.

In Bucuresti viata a devenit un mare "comute from one place to another" de dimineata si seara. E aberant sa stai sa-ti (pe)treci astfel viata.

Edited by cattavencu, 06 January 2022 - 15:09.


#61
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Daca e asa rau, cand ziceai ca te muti?

#62
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Ma mut eu.unde zici ca ai casa ?unde gasesc cheile? Net ai?

#63
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
s-a rezolvat, THREAD CLOSED !!!

#64
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2022 - 15:30, said:

Se regleaza automat. Exact ca preturile. Piata regleaza totul.



Vise, taică, vise !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate