Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HD 1080i to DVD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#1
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
Ce encoder-uri folositi sa transformati un film din hdv in format dvd.

#2
SebulbA

SebulbA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.02.2006

View Postbogdan88, on Apr 3 2006, 19:09, said:

Ce encoder-uri folositi sa transformati un film din hdv in format dvd.



Daca ai "Minimum Request" pt. HDTV pe calculator poti incerca cu NeroVision din suita NERO 6 sau 7 !!! Dureaza putin dar merge 100% ! Am incercat si eu si mi-a mers. Succes !!!

#3
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
canopus procoder2

#4
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
mersi mult andjar si sedbulba

#5
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
Se vede destul de rau dupa ce export din adobe cu codecul Canopus HQ fisierul avi hdv filmat cu Sony Z1, desi captura este la o calitate foarte buna. Stiti vreun codec HDV mai bun? Sau nu exista posibilitatea sa export din premiere un montaj DV sau HDV fara sa mai faca nici o comprimare, fara pierdere de calitate, deci materialul rezultat sa fie la calitatea capturii?

#6
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

View Postbogdan88, on Apr 26 2006, 17:54, said:

Se vede destul de rau dupa ce export din adobe cu codecul Canopus HQ fisierul avi hdv filmat cu Sony Z1, desi captura este la o calitate foarte buna. Stiti vreun codec HDV mai bun? Sau nu exista posibilitatea sa export din premiere un montaj DV sau HDV fara sa mai faca nici o comprimare, fara pierdere de calitate, deci materialul rezultat sa fie la calitatea capturii?
Nu stiu daca merge.. dar poti sa incerci sa il exporti cumva necomprimat.. poate avi. Apoi incerci cu Sorenson sa faci un resize+encodare mpeg2
http://www.sorensonm...od/comp_win.php

#7
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
oricum avi il export dar un codec bun imi trebuie. nu stie careva?

#8
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

View Postbogdan88, on Apr 27 2006, 21:55, said:

oricum avi il export dar un codec bun imi trebuie. nu stie careva?
Tu zici ca vrei sa il faci dvd. Atunci e simplu, nu iti trebuie nici un codec, DVD-ul e in format mpeg2, iti trebuie doar un encoder bun care sa iti faca mpeg2.
Daca vrei sa il faci fisier pe care sa il pui pe dvd, in format HD,.. poti sa incerci ori Quicktime HD sau windows media hd. Dar in cazul asta nu poti vedea decat pe computer acel fisier.
Cred ca cel mai bine e sa ne explici ce vrei sa faci cu exportul ala? e pentru back-up..e  pentru vazut pe tv?

#9
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
Deci am capturi hdv (16:9) in format mpeg facute cu premiere pro 2. Vreau sa fac un montaj in premiere pro 2 iar apoi sa il pun pe dvd. Ceea ce este interesant este ca premiere pro 2 imi face capturile din hdv in format mpeg 16:9, iar edius pro 3 mi le face in avi dar mi le alungeste din 16:9 in 4:3 (vizualizat cu windows media player),
    Premiere face o ora la 11-12 GB iar edius pro 3 in jur de 30 GB.  
    Daca fac cu edius pro 3, pe langa ca mi le alungeste in 4:3 imi si face niste "zimti" pe margini la obiecte in miscare, sau cand misc camera, probail si din cauza interlaced 1080i.
    Acum eu am proiectul in adobe premiere pro 2 cu capturile mpeg 16:9 si vreau sa continui pt a obtine cea mai buna calitate pe dvd.
   Am incercat sa il export ca avi cu codecul canopus HQ si sa il pun pe dvd cu procoder express, dar mi-a iesit calitate cam slaba zic eu, inca de la fisierul avi exportat.  
   Il pot exporta cumva tot ca mpeg si dupa aceea sa il fac mpeg2 si va iesi mai bine?

Edited by bogdan88, 28 April 2006 - 17:19.


#10
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
nu inteleg de ce vrei tu sa-l treci prin codecul ala(canopus HQ ).
Un codec hd bun,care-ti face o compresie fara pierderi vizibile e hd-wmv.
Iar ca sa-l pui pe dvd,exporta din pp2  mpeg2 direct.Daca sunt probleme exporta ca hd-wmv si apoi din hd-wmv faci mpeg2 cu procoder2.Eu am facut conversia asta (hd-wmv--->pal-dv------->mpeg2)cu canopus procoder2  din niste hd-wmv-uri impecabile obtinute in prealabil din capturi venite de la un hvr- z1 si rezultatul final arata  bine desi sunt cam multe recodari acolo.

#11
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
Imi zici te rog de unde pot download-a codecul hd-wmv?

#12
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postbogdan88, on May 22 2006, 18:48, said:

Imi zici te rog de unde pot download-a codecul hd-wmv?
in primul rand eu folosesc premiere pro 1.5.Am downloadat gratuit de la adobe update-ul pt "HDV suport "pentru ppro1.5,adica premiere pro 1.5.1 update(hdv plugin)
Cand dau export aleg "adobe media encoder" iar apoi la "format" dau WMV9 si din lista aia lunga de preseturi iau wmv9-1080-25p(sau 50i sau 720-25p...ce-mi convine pe moment).
Pe premiere pro2 n-ar trebui sa fie mult mai complicat,sigur dispune si de hd-wmv9.

#13
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
andjar, am urmat sfaturile tale. Am setat wmv9 hdv 1440x1080i 50i. Am setat la pixel aspect ratio : same as project. Materialul exportat prezinta niste zimti pe marginile obiectelor aflate in miscare si merge sacadat. Mentionez ca am facut captura cu edius nx for hdv in ppro2 si mi-a facut-o adobeul in format mpeg.
  ma poti ajuta ?

#14
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
bogdan ,in cazul tau,captura corecta(adevarata) e cea facuta de premiere pro2.Hdv e un format care are la baza mpeg2.Deci captura de pe camerele hdv de la sony trebuie sa fie in format mpeg .O ora de captura hdv e normal sa ocupe 13gb.Habar n-am ce grozavenie face edius de-ti scoate tie 30gb dintr-o ora,banuiesc ca e vreo conversie RT in timpul transferului in vre-un alt format .Deci foloseste capturile facute cu ppro2 si totul va fi ok.
Iar daca si atunci vei avea dupa conversie "zimti" incearca 1080 25p.

Edited by andjar, 24 May 2006 - 19:01.


#15
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
Am downloadat softul AspectHD. Acela imi face captura HDV in format avi la 30 GB ora. Captura facuta cu ppro2 nu este play-abila in wmplayer 9 de exemplu, dar cea cu aspecthd merge si se vede destul de bine.  
     Asta n-ar fi o problema, pentru ca oricum fac montaj in ppro2 si acolo se vede bine pe monitorul de preview captura mpeg, dar cand export cu wmv9 imi da acum o eroare indiferent daca lucrezu cu fisierul avi sau cu cel mpeg:
     "Audio upmixing is not allowed. cancelling the operation"  
      Nu am pus efecte audio, este vorba de 10-12 secunde din filmul brut cu care vreau sa fac niste teste de export.
      Daca poti, dami o mana de ajutor.

#16
bogdan88

bogdan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.04.2006
Am reusit totusi sa export. Dar zimtii de pe marginea obiectelor in miscare sunt deranjanti. 25p nu pot exporta pt. ca sony z1 stie doar 50i si 60i, nu face progressive scan... Ceea ce am observat este ca incepand de la captura inca se vad acei zimti. Chiar nu stiu ce sa mai cred despre camera asta. Asa sunt toate sau are vre-un defect?
      
       Targetul final este DVD, iar proiectul din adobe il pun inapoi pe caseta tot in hdv cu "EXPORT TO TAPE"
    
       Am observat deasemenea ca z1 filmeaza 1440x1080, dupa cum imi indica si adobe-ul la carcateristicile capturii, iar exportul daca il pun pe 1080 50i mil seteaza automat la 1920x1080.

Edited by bogdan88, 26 May 2006 - 13:53.


#17
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postbogdan88, on May 26 2006, 14:17, said:

Am reusit totusi sa export. Dar zimtii de pe marginea obiectelor in miscare sunt deranjanti. 25p nu pot exporta pt. ca sony z1 stie doar 50i si 60i, nu face progressive scan...
si ce daca stie numai 50i si 60i? ar trebui sa iti faca deintercalare cand dai export 25p adica iti va converti in progressive scan.
Incearca sa redai captura originala cu mai multe playere pt ca unele nu-ti fac "deinterlace" si atunci e normal sa vezi zimtii.Incearca vlc media player ca asta stie sa faca deintercalare la redare in vreo 6 feluri(click dreapta oriunde pe imagine--->deinterlace-->blend/bob/discard/x/mean...) si nu cred ca vei mai vedea acei zimti.

Edited by andjar, 28 May 2006 - 15:38.


#18
liviutoma74

liviutoma74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2006
eu lucrez cu fx1 ot nunti si botezuri - am firma pt asta
este foarte complicat lucrul cu HDV - dar se merita  nu se compara o filmare in standard dv cu hdv chiar
si cind este trecuta pe DVD. pt ca din hdv se taie si apoi se face compresia mpeg2 pt dvd pe cind standard dv se umfla ca sa ajunga la rezolutia dvd apoi se compreseaza - de aici si diferenta
in rest numai bine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate