Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Fraude card bancar (bani disparuti fara a fi efectuate tranzactii de posesor))

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Adica ca tu dai cu cardul pe unde dai este vina bancii?:)))))))))
Atat timp cat iti ofera sisteme de protectie prin 3DS si coduri de autorizare prin SMS/autorizarea tranzactiilor prin token(ex BCR, Raiff,BT) este treaba ta sa belesti ochii, banca nu este mama sa te tina de mana si sa te pandeasca de fiecare frauda, culmea este ca tot fac campanii de prevenire impreuna cu Politia.

#38
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Hai ca am mai primit una "proaspata", aseara la ora 23:
  tranzactie ADDR/ACC VERIF
Comerciant: UBER SHOPPER STATEMENT, BR, SAO PAULO



Culmea, prin Brazilia am fost asta-vara.
La fel cum am fost si prin Dubai  in primavara. Si la cateva luni apare cate o tranzactie dubioasa.
Inseamna ca se fura datele peste tot?

View PostHavoc, on 03 ianuarie 2022 - 03:11, said:

Atat timp cat iti ofera sisteme de protectie prin 3DS si coduri de autorizare prin SMS/autorizarea tranzactiilor prin token(ex BCR, Raiff,BT)

Tocmai ca nu le ofera, despre asta era si discutia mai sus.
Sau banca ofera  3DS, dar daca nu e si comerciantul de acord, nu se aplica, "pleaca" banii frumos fara nicio autorizare spre toate "zarile" posibile.

View PostHavoc, on 03 ianuarie 2022 - 03:11, said:

Adica ca tu dai cu cardul pe unde dai este vina bancii?Posted Image))))))))


Da, este vina bancii, ca doar cardul este emis si securizat tocmai de banca. Deci daca mie imi apare o tranzactie pe care eu n-am facut-o, de ce ar fi vina altcuiva in afara de a bancii? Banca trebuie sa isi ia toate masurile de siguranta, ca doar de aia am incredere in ea sa imi pastreze banii pe carduri. Altfel le dai draq de carduri si revii la cash, ca pe vremuri.

Edited by axisborn, 07 January 2022 - 10:24.


#39
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,750
  • Înscris: 13.03.2005
Tranzacția de aseară s-a executat?

#40
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postwertyck, on 07 ianuarie 2022 - 13:10, said:

Tranzacția de aseară s-a executat?
E doar de verificare  vad, ACC/VERIF. Probabil să vadă ce suma e in cont

Edited by axisborn, 07 January 2022 - 14:58.


#41
cibernetica

cibernetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.09.2009

View Posts2inu, on 31 decembrie 2021 - 09:59, said:



3. Mers cu plângerea la bancă pentru a recupera banii (plângerea e necesară deoarece banii sunt asigurați, și bancherii vor arătat plângerea ta asiguratorului pentru ca asiguratorul să-ți dea banii înapoi)


Asta e maxima cu asigurarea banilor in banci ...asta daca ai incheiat tu vreo asigurare suplimentara (a se citi comisionabila ) cu Banca  sau cel mult  daca e card de credit ( ca acolo vorbim de banii bancii ) dar nu iti imagina vreodata ca banii din cardul tau de debit sunt asigurati  (si ca banca ti-i restituie daca faci tu plati pe unde vrei tu ) ...

#42
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,750
  • Înscris: 13.03.2005

View Postaxisborn, on 07 ianuarie 2022 - 14:57, said:


E doar de verificare  vad, ACC/VERIF. Probabil să vadă ce suma e in cont
Nu e de verificare, e de autorizare. Apoi va putea debita contul tau fara sa fie nevoie de o autorizare a tranzacției. Doar sa fie pe contul cardului suma cerută...
Eu m-aș gândi la anularea acelui card și comandarea unuia nou.

Aici se vede lipsa din oferta băncilor a cardurilor virtuale de unica folosință...

#43
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
Tranzacțiile alea de prin Brazilia și Dubai le-ai făcut swipe, pe bandă magnetică?

#44
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postaddryanns, on 07 ianuarie 2022 - 17:39, said:

Tranzacțiile alea de prin Brazilia și Dubai le-ai făcut swipe, pe bandă magnetică?
Parca a fost si asa, in rest cardul introdus in  POS (sau bancomat).
In Romania fac doar plati contactless

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,441
  • Înscris: 01.12.2001

View Postaxisborn, on 07 ianuarie 2022 - 14:57, said:


E doar de verificare  vad, ACC/VERIF. Probabil să vadă ce suma e in cont
Nu au cum să vadă cât ai în cont.
Ți-a apărut o sumă pt autorizare?
Ai folosit cardul in alta parte și a fost fotografiat.
Fara autorizare nu ar trebui sa fie debitat.

#46
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
În România, și dacă vrei, nu mai ai unde să faci plăți pe bandă magnetică. E demult intrat standardul EMV.
Dacă mergeți pe afară și scoateți bani de la vreun ATM la care tranzacția se autorizează pe banda magnetică sau faceți plăți swipe, vă asumați și nu veniți acasă să faceți scandal la bancă că nu vă protejează de gripă.

#47
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,651
  • Înscris: 14.10.2004
Inteleg ca inca mai ai acel card?
Daca da este absolut incredibil. Esti asa atasat de el sufleteste de nu vrei sa il anulezi si sa faci altul?

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddryanns, on 07 ianuarie 2022 - 21:03, said:

În România, și dacă vrei, nu mai ai unde să faci plăți pe bandă magnetică. E demult intrat standardul EMV.
Dacă mergeți pe afară și scoateți bani de la vreun ATM la care tranzacția se autorizează pe banda magnetică sau faceți plăți swipe, vă asumați și nu veniți acasă să faceți scandal la bancă că nu vă protejează de gripă.

Eu cand mai plecam prin tari exotice acum ceva ani, banca imi debloca din sistem tranzactia (plata pos, retragere atm) prin banda magnetica. Cand revenam, o blocau la loc. Acum nu stiu unde se mai foloseste banda magnetica. Posibil sa mai existe locuri prin lume. Revolut iti ofera posibilitate blocare plati prin banda

Edited by MembruAnonim, 07 January 2022 - 21:08.


#49
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Aveți grija , nici la glovo nu cere 3D secure , daca are cineva datele cardului poate face comanda si sa manance gratis

#50
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postxymzar, on 07 ianuarie 2022 - 21:06, said:

Inteleg ca inca mai ai acel card?
Daca da este absolut incredibil. Esti asa atasat de el sufleteste de nu vrei sa il anulezi si sa faci altul?

Logic ca nu e acelasi, e deja al treilea card ( sau al patrulea?)
Deja mi se pare destul de ciudat, imi ramane sa schimb banca emitenta a cardului sa vad daca se repeta fenomenul.
Telefoanele le-am tot schimbat, ramane probabil sa arunc pe geam si PC-ul, asta e singurul care e de mai multi ani.

View Postaddryanns, on 07 ianuarie 2022 - 21:03, said:

vă asumați

Pai eu mi-am "Asumat" de mult ca securitatea cardurilor e slaba, dovada ca nu mai tin banii pe conturile alocate cardurilor, ci in alte conturi, si ii transfer cu cateva minute inainte sa fac plata. Da, e o bataie de cap in plus, dar se rezolva din cateva touch-uri.
E totusi un pic  enervant ca primesc in continuare "tentative", desi nu au ce sa imi mai ia. E aiurea sa stai frumos intr-o seara si sa primesti SMS ca vrei sa platesti cu cardul ptr un Uber in Sao Paulo Brazilia...sau ca ai platit biletul la Casa Battlo din  Barcelona sau cazarea in San Francisco (patit, astea au fost cele 2 tranzactii din anul 2018 unde banii chiar s-au dus, na ziceti si voi parodie)
Acuma na, poti sa stii, poate astea-s doar paravane si de fapt frauda vine din Romania, n-or fi prosti sa o faca "pe direct", intern, unde poti fi urmariti si prinsi.
Iar banca , din moment ce are procedura clara sa iti restituie banii (cum mi i-a si restituit in singurul caz in care tranzactia chiar a reusit, alea cu Barcelona), inseamna ca recunoaste "culpa" sistemului, existand si un fond de asigurare ptr astfel de cazuri, de unde plateste banii pagubitilor.
Si nu, utilizatorul de card nu are de ce sa isi asume tranzactii nefacute de el. Abia cand tu, cu buna stiinta, dai autorizare sau initiezi tranzactia cu manuta ta, doar atunci iti asumi orice  consecinte si nu ai dreptul la v reo despagubire. In rest, nu. E ca si cum ai spune "da, exista hoti pe lumea asta, iti asumi ca in momentul in care iesi pe strada cineva poate sa te fure din buzunare si e perfect normal, e doar vina ta".

Edited by axisborn, 07 January 2022 - 21:57.


#51
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,651
  • Înscris: 14.10.2004

View Postaxisborn, on 07 ianuarie 2022 - 21:48, said:

Logic ca nu e acelasi, e deja al treilea card ( sau al patrulea?)
Deja mi se pare destul de ciudat, imi ramane sa schimb banca emitenta a cardului sa vad daca se repeta fenomenul.
Telefoanele le-am tot schimbat, ramane probabil sa arunc pe geam si PC-ul, asta e singurul care e de mai multi ani.
Ciudat este putin spus. Ceva pute rau.
Schimba banca sau cel putin fa un card la alta banca si il folosesti pe ala ca principal o perioada.
Sunt destule care fac carduri fara comisioane in conditii super decente.
Ce zici tu ca patesti este ca in filme naiba, zici ca problema este la cont in puii mei daca si cu un card nou atasat pe contul respectiv ai probleme.
Foarte curios.Posted Image

#52
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Sau schimba postasul...

#53
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postxymzar, on 07 ianuarie 2022 - 22:42, said:

Ciudat este putin spus. Ceva pute rau.
Schimba banca sau cel putin fa un card la alta banca si il folosesti pe ala ca principal o perioada.
Sunt destule care fac carduri fara comisioane in conditii super decente.
Ce zici tu ca patesti este ca in filme naiba, zici ca problema este la cont in puii mei daca si cu un card nou atasat pe contul respectiv ai probleme.
Foarte curios.Posted Image
Am conturi la 6 banci + 3 fintechuri(toate cu carduri, la unele chiar cu 3 carduri atasate) si niciodata nu am avut astfel de probleme, deja este SF ce povesteste sau poate este mai ghinionist...

#54
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Axisborn, cardurile contactless sunt foarte vulnerabile la fraude. Am primit aceasta atentionare de la banca atunci cand s - a trecut de la modelul vechi la contactless. Sunt ani de atunci. Nu se tine acest tipde card intr- un portmoneu , exista cardholdere speciale , ce ofera protectie la o tentativa de scos date de pe ele. Nu pot explica  mai  bine, sper sa intelegi. , exista dispozitive cu care  se poate face acestlucru chiar daca tu nu faci
o tranzactie in momentull ala.   Ceva portabil sa zic asa. Tu stai la masa , ai cardul in husa telefonului / portmoneu, etc si ala trebuie sa fie cumva aproape de tine  cCumva asemanator  cu chestia aia care se monta pe fanta de introdus cardul la atm sau la vreun comerciant .   Alta masura  de protectie este sa stabilesti cu banca ta o suma maxima pana la care se pot face tranzactii cu acelcard contactless  fara sa fie nevoie de pin. De preferat cat mai mica.

Edited by SharonCollins, 10 January 2022 - 02:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate