Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fraude card bancar (bani disparuti fara a fi efectuate tranzactii de posesor))

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
De curiozitate, ati patit asa ceva?
Sa primiti mesaj ca ati efectuat o tranzactie si s-a platit suma cutare catre nu stiu ce companie din strainatate, fara sa fi initiat voi tranzactia?
Am patit de mai multe ori, odata 600 de lei acum vreo 4 ani. Bani pe care banca mi i-a dat inapoi dupa ce a m deschis doar la politie (faza tare: politia m-a chemat sa ma audieze dupa 3 ani jumate  haha)
Apoi anul asta , tranzactii de 8000 de lei (mai multe la rand), noroc ca nu aveam bani pe cardul respectiv, prin ceva intamplare ii transferasem in alt cont cu cateva zile inainte.
Astea s-au intamplat la Transilvania. Nu are nimeni acces la cardul meu, nu am facut plati pe site-uri dubioase, doar cele securizate, e adevarat, circul mult prin strainatate si am folosit cardul la bancomate si pe acolo.
La Politie mi-au spus ca primesc destule astfel de cazuri, iar toate sunt la BT si la BCR. Nimic la alte banci.
Acum intrebarea e: sunt prob abil majoritatea cardurilor la BT si BCR sau au securitate mai proasta?
Eu nu inteleg un lucru: e atat de greu sa puna o confirmare suplimentara, mai ales cand e vorba de o tranzactie in strainatate? Cum iti cere uneori la unii comercianti, ti se dschide Bt Pay si cere confirmare, de ce nu fac asa ptr toate tranzactiile?
Ca e aiurea sa imi ceara btpay confirmare cand platesc...curentul(atunci imi cere), dar sa nu ceara ptr o suma care se duce ca tre nu stiu ce nume obscur de companie din Dubai sau Vietnam. Total aiurea.

Ce e de facut ptr a nu mai aparea astfel de situatii? Schimbata banca?
Ptr ca de cand am patit din astea, nu mai tin mai mult de 100 ron pe card si nici salariul nu il  mai pun  sa intre direct pe card.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 axisborn, on 30 decembrie 2021 - 23:53, said:

Ptr ca de cand am patit din astea, nu mai tin mai mult de 100 ron pe card si nici salariul nu il  mai pun  sa intre direct pe card.


Ai niste lacune serioase. In primul rand, salariul nu intra pe card, salariul este virat intr-un cont IBAN anume pe care il oferi angajatorului. Cardul este atasat contului si astfel poti face plati la magazin/online, retrage numerar la ATM etc.

Aia 100 de lei nu sunt "tinuti" pe card, sunt tot in cont. Salariul ala iti intra tot in cont ca si pana acum, doar ca probabil acum ai ales sa iti fie virati intr-un cont la care nu ai atasat niciun card si astfel nu mai exista tentative de frauda.

Edited by MembruAnonim, 31 December 2021 - 00:03.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Voi nu intelegeti niste chestii:

1. Sistemul actual, cu parola/sms etc este NOU si experimentat pe noi (S-E Europei).
2. pt ca sistemul sa mearga, atat banca emitenta, cat si magazinul, trebuie sa fie inrolate in sistem.
3. Afara, mai ales in US, acest sistem nu e aplicat, pt ca acolo exista asigurarile si pt ca aparent dupa ce Amazon l-a implementat, au scazut brutal vanzarile => prefera sa aiba pierderi.

Cand nu exista acest sistem, banca trebuie sa iti dea banii, fara prea multe comentarii, dar prefera sa te puna pe drumuri cu politia, desi realist masura e inutila si fara finalitate, dar toti se acopera de acte.
Datele sunt adesea obtinute fie prin copierea cardului la diverse magazine, fie prin spargerea unor site-uri/procesatori.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai folositi carduri de debit la plati. Doar carduri de credit. Si ati scapat (majoritatea cardurilor de credit mai de duamne ajua vin cu asigurari si protectii) :)

#5
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
De ce sa scada vanzarile?
Ce e asa complicat la sistemul asta, iti apare pur si simplu o aplicatie "pop-up" pe telefon (de ex BT24) unde dai accept tranzactiei cu amprenta...scad vanzarile doar ptr ca atingi amprenta? Adica faci fix ce faci la fiecare utilizare a telefonului cand il deblochezi?
Sau hai fie, sa pot alege eu daca vreau sa imi vina confirmare la fiecare tranzactie, care nu vrea si nu se teme de fraude, sa nu-i vina.

Si ar putea sa se aplice doar ptr tranzactiile din strainatate, ca de acolo vin fraudele, nu se risca in tara cred ca aici ar putea sa-i prinda probabil mai usor.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Tocmai ca in strainatate, in afara EU, nu exista nicio baza legala sa aplice asa ceva.

Si cum a zis si @Adm, e two way, adica trebuie sa fie aplicat si de procesator + merchant, nu doar de banca.

O sa vezi cand mergi in america, ca platile cu cardul sunt fara stres. Nu stai sa bagi PIN, sa umbli pe la casierie, etc. Dai cardul la cucoana la restaurant si iti vine inapoi cu plata gata facuta. Comfortabil, frumos, ca la tara Posted Image (nu, nu exista sa mergi tu la POS la restaurant, sau sa vina aia cu tot monitorul dupa tine, dai cardul cu nota de plata Posted Image )

Edited by Lex404, 31 December 2021 - 00:21.


#7
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 Lex404, on 31 decembrie 2021 - 00:14, said:

Doar carduri de credit. Si ati scapat (majoritatea cardurilor de credit mai de duamne ajua vin cu asigurari si protectii) Posted Image

Or fi mai sigure, dar alea au dobanzi, comisioane si altele.

 Lex404, on 31 decembrie 2021 - 00:19, said:

Si cum a zis si @Adm, e two way, adica trebuie sa fie aplicat si de procesator + merchant, nu doar de banca.

Da, parca mi-au zis si cei de la banca asta.

Edited by axisborn, 31 December 2021 - 00:24.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 axisborn, on 31 decembrie 2021 - 00:24, said:

Or fi mai sigure, dar alea au dobanzi, comisioane si altele.

Daca platesti factura lunar, nu au :)

Ideea e ca daca folosesti un card de credit, folosesti banii bancii. Exista protectii (asigurari) pe majoritatea cardurilor de credit, interesul bancii sa isi recupereze proprii bani fiind mult mai mare decat sa recupereze bani luati din conturile altora.

#9
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Ce e asa complicat la sistemul asta

Ce am remarcat la mine este că până îmi aduc telefonul, până primesc mesaj sau scanez cod QR din aplicație etc am timp să mă gândesc de două ori dacă chiar am nevoie de un produs. Nu o dată am dat "anulare" până să primesc mesajul de la 2FA pentru simplul motiv că m-am gândit mai bine.

O fi la fel și la alții.

#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Ai grija pe unde umbli cu cardul.

#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006

 Lex404, on 31 decembrie 2021 - 00:26, said:



Daca platesti factura lunar, nu au :)

Ideea e ca daca folosesti un card de credit, folosesti banii bancii. Exista protectii (asigurari) pe majoritatea cardurilor de credit, interesul bancii sa isi recupereze proprii bani fiind mult mai mare decat sa recupereze bani luati din conturile altora.
Asta e o legendă urbană.
În România banca îți spune că e cardul tău și le datorezi x bani.
Treaba ta dacă îi recuperezi sau nu.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu exact cum e in RO,
Dar la cardul de credit in PL am contestat o tranzactie si a disparut de pe factura. Treaba lor ce fac dupa.

#13
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020

 axisborn, on 30 decembrie 2021 - 23:53, said:

La Politie mi-au spus ca primesc destule astfel de cazuri, iar toate sunt la BT si la BCR. Nimic la alte banci.
Eu am patit la fel cu BT mai demult. Mi-au dat banii dupa ce am facut plangere la politie. Si cunosc pe cineva care a avut o problema indentica la BCR, dar n-a mers atat de simplu cu recuperarea banilor. Stiu ca se tot chinuia pe la politie si pe la banca, de fapt nici nu stiu daca si i-a mai recuperat pana la urma.

Intre timp eu am terminat-o cu BT, a devenit o banca lacoma care vrea comisioane la orice, si taxeaza servicii pe care nu le ai.
Cu actualele doua banci cu care lucrez nu au fost deloc probleme. Poate n-ar fi chiar rea ideea cu schimbarea bancii, asa cum te-ai gandit si tu.

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Metoda simpla, mi-a fost recomandata cu multi ani in urma: conturi separate.
Un cont pentru plati online, il alimentezi doar atunci cand ai nevoie, nu tii sume mari pe el, faci tranzactia imediat.
Deabia zilele trecute m-am indurat sa parcurg pasii necesari pentru un card revolut.Treaba a durat cateva minute, imi voi schimba datele cardului pe care-l foloseam pentru plati utilitati, cumparaturi aliexpress, etc. O sa pun datele cardului revolut.
Inca nu mi-am facut card fizic, sa vad cum merge cu cel virtual/digital. Posibil sa-mi iau si pe cel fizic, acum costa 26,99 lei. Daca-l iau, voi face toate tranzactiile prin revolut.
L.e.
Si eu sunt client BT, am cont curent si ceva lei in depozite.

Edited by altuser09, 31 December 2021 - 08:00.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 axisborn, on 30 decembrie 2021 - 23:53, said:

Astea s-au intamplat la Transilvania.
e adevarat, circul mult prin strainatate si am folosit cardul

Total relevant.

#16
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Altul...
https://forum.softpe...e-pe-cardul-bt/
Ori schimbati banca, ori doua conturi separate, cel asociat cardului alimentat doar cand trebuie facuta vreo plata.
In rest tinut pe el sume mici, maxim 300-500 lei.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 axisborn, on 30 decembrie 2021 - 23:53, said:

Apoi anul asta , tranzactii de 8000 de lei (mai multe la rand), noroc ca nu aveam bani pe cardul respectiv, prin ceva intamplare ii transferasem in alt cont cu cateva zile inainte.
Ce spui nu are sens.
Tranzacția e când se face plata
Poate o incercare ai avut.
Ai primit mesaj că sa confirmi o plata sau mai multe de cate 8000 lei.
Da?
Deci secure3D a funcționat
Bine că ai citit și ai înțeles acel text.
Unii nu au înțeles acel text de autorizare și plâng și acum.

Și eu am 2 carduri atașate la 2 conturi diferite.
Fac top-up zilnic 200-500 lei pe cardul utilizat zilnic la plati la magazine sau net.


#18
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021

 Adm, on 31 decembrie 2021 - 00:05, said:

Cand nu exista acest sistem, banca trebuie sa iti dea banii, fara prea multe comentarii, dar prefera sa te puna pe drumuri cu politia, desi realist masura e inutila si fara finalitate, dar toti se acopera de acte.
Nu banca iti restituie banii, ci companiile VISA/MASTERCARD, si nu, nu e vorba de preferinte/comentarii ale bancii. Printre conditiile impuse de companiile emitente (Visa, Mastercard, AMEX etc) exista si obligativitatea deschiderii unui dosar de urmarire penala, pentru a incerca prinderea "faptuitorului", si in astfel de cazuri nu accepta decat plangere din partea pagubitului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate