Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Fraude card bancar (bani disparuti fara a fi efectuate tranzactii de posesor))

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

 Lex404, on 31 decembrie 2021 - 00:19, said:

Tocmai ca in strainatate, in afara EU, nu exista nicio baza legala sa aplice asa ceva.

Si cum a zis si @Adm, e two way, adica trebuie sa fie aplicat si de procesator + merchant, nu doar de banca.

O sa vezi cand mergi in america, ca platile cu cardul sunt fara stres. Nu stai sa bagi PIN, sa umbli pe la casierie, etc. Dai cardul la cucoana la restaurant si iti vine inapoi cu plata gata facuta. Comfortabil, frumos, ca la tara Posted Image (nu, nu exista sa mergi tu la POS la restaurant, sau sa vina aia cu tot monitorul dupa tine, dai cardul cu nota de plata Posted Image )

D-aia ii rupeau clanurile de romanasi card-urari. De care anul asta ati auzit ca au ajuns in Mexic.

#20
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 axisborn, on 30 decembrie 2021 - 23:53, said:

De curiozitate, ati patit asa ceva?
Sa primiti mesaj ca ati efectuat o tranzactie si s-a platit suma cutare catre nu stiu ce companie din strainatate, fara sa fi initiat voi tranzactia?
Am patit de mai multe ori, odata 600 de lei acum vreo 4 ani. Bani pe care banca mi i-a dat inapoi dupa ce a m deschis doar la politie (faza tare: politia m-a chemat sa ma audieze dupa 3 ani jumate  haha)
Apoi anul asta , tranzactii de 8000 de lei (mai multe la rand), noroc ca nu aveam bani pe cardul respectiv, prin ceva intamplare ii transferasem in alt cont cu cateva zile inainte.
Astea s-au intamplat la Transilvania. Nu are nimeni acces la cardul meu, nu am facut plati pe site-uri dubioase, doar cele securizate, e adevarat, circul mult prin strainatate si am folosit cardul la bancomate si pe acolo.
La Politie mi-au spus ca primesc destule astfel de cazuri, iar toate sunt la BT si la BCR. Nimic la alte banci.
Acum intrebarea e: sunt prob abil majoritatea cardurilor la BT si BCR sau au securitate mai proasta?
Eu nu inteleg un lucru: e atat de greu sa puna o confirmare suplimentara, mai ales cand e vorba de o tranzactie in strainatate? Cum iti cere uneori la unii comercianti, ti se dschide Bt Pay si cere confirmare, de ce nu fac asa ptr toate tranzactiile?
Ca e aiurea sa imi ceara btpay confirmare cand platesc...curentul(atunci imi cere), dar sa nu ceara ptr o suma care se duce ca tre nu stiu ce nume obscur de companie din Dubai sau Vietnam. Total aiurea.

Ce e de facut ptr a nu mai aparea astfel de situatii? Schimbata banca?
Ptr ca de cand am patit din astea, nu mai tin mai mult de 100 ron pe card si nici salariul nu il  mai pun  sa intre direct pe card.

Da, am pățit. Dacă se întâmplă să ți se fure banii:

1. Blochează imediat cardul.
2. Plângere la poliție.
3. Mers cu plângerea la bancă pentru a recupera banii (plângerea e necesară deoarece banii sunt asigurați, și bancherii vor arătat plângerea ta asiguratorului pentru ca asiguratorul să-ți dea banii înapoi)

BT și BCR sunt cele mai populare bănci din România, poate că așa se explică faptul că au și cele mai multe incidente. https://www.zf.ro/ba...iderul-20161548

#21
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Am card la BT de vreo 15 ani și nu am avut niciodată vreo cerere de plata dubioasa.
Oricum, în contul curent, la care e atașat cardul, nu am niciodată mai mult de 500 de lei, restul fiind în contul de economii.

#22
cibernetica

cibernetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.09.2009

 dorin_2k, on 31 decembrie 2021 - 08:42, said:

Ce spui nu are sens.
Tranzacția e când se face plata
Deci secure3D a funcționat
Bine că ai citit și ai înțeles acel text.
Unii nu au înțeles acel text de autorizare și plâng și acum.

Și eu am 2 carduri atașate la 2 conturi diferite.
Fac top-up zilnic 200-500 lei pe cardul utilizat zilnic la plati la magazine sau net.

Si daca comerciantul nu e inrolat in 3D Secure ce sms mai primesti ? Ce autorizare ? ..
Cea mai buna varianta e cea pe care o folosesti ...cont separat folosit doar la plati de toate tipurile

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ai citit?
Tranzacție de 8000 lei dar noroc că nu avea bani pe card.
E o mare abureală ce a scris.
E o păcăleală.

Cred că e un troll ce mai avea ceva "glume" pe anul asta.

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 Adm, on 31 decembrie 2021 - 00:05, said:

Voi nu intelegeti niste chestii:

..................

Cand nu exista acest sistem, banca trebuie sa iti dea banii, fara prea multe comentarii, dar prefera sa te puna pe drumuri cu politia, desi realist masura e inutila si fara finalitate, dar toti se acopera de acte.
Datele sunt adesea obtinute fie prin copierea cardului la diverse magazine, fie prin spargerea unor site-uri/procesatori.
eu nu inteleg alta chestie: care este vina bancii si de ce trebuie ca banca sa inapoieze banii frauditi nu din vina ei?

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

 Lex404, on 31 decembrie 2021 - 00:19, said:


O sa vezi cand mergi in america, ca platile cu cardul sunt fara stres. Nu stai sa bagi PIN, sa umbli pe la casierie, etc. Dai cardul la cucoana la restaurant si iti vine inapoi cu plata gata facuta. Comfortabil, frumos, ca la tara Posted Image (nu, nu exista sa mergi tu la POS la restaurant, sau sa vina aia cu tot monitorul dupa tine, dai cardul cu nota de plata Posted Image )

Doar ca din cand in cand mai vine FBI-ul in vizita prin Craiova si Ramnicu Valcea :D

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 axisborn, on 30 decembrie 2021 - 23:53, said:


Apoi anul asta , tranzactii de 8000 de lei (mai multe la rand), noroc ca nu aveam bani pe cardul respectiv, prin ceva intamplare ii transferasem in alt cont cu cateva zile inainte.

Pai bre...hotaraste te...ti au luat banii de pe card 8000 de ron dar nu aveai banii pe card...ti au luat ce? daca zici ca nu ii aveai ?

Suntem si noi  mai coerenti? sau...daca vrei sa ne aburesti pe fata, zi ne ca noi intelegem fanteziile astea. deci...rectificam sau?

#27
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 dorin_2k, on 31 decembrie 2021 - 08:42, said:

Ce spui nu are sens.
Tranzacția e când se face plata
Poate o incercare ai avut.
Ai primit mesaj că sa confirmi o plata sau mai multe de cate 8000 lei.
Da?
Deci secure3D a funcționat


Nu, nu am primit mesaj de confirmare, am primit doar sms cu "tranzactie declinata-fonduri insuficiente". Daca erau fonduri banii erau luati(cum am patit alta data cu cei 600 lei precum am scris).
Norocul a fost ca nu aveam bani pe card in momentul ala, desi era fix cardul unde intra salariul si transferasem tot cu cateva zile inainte.
Au fost vreo 4-5 incercari succesive, in total 8000 de lei am calculat eu .  A inceput cu 3000, apoi 2000 si tot scadea, strategie smechera, sa inhate cat mai mult din prima  daca poate, dupa aia incearca cu mai putin daca nu gaseste fonduri la valoarea aia.

 dorin_2k, on 31 decembrie 2021 - 10:36, said:

Tu ai citit?
Tranzacție de 8000 lei dar noroc că nu avea bani pe card.
E o mare abureală ce a scris.
E o păcăleală.

Cred că e un troll ce mai avea ceva "glume" pe anul asta.


Nu e nicio gluma, se intampla, daca nu ai patit tu nu inseamna ca nu se poate.
Cata aroganta de 2 lei...
Si nici macar nu citesti, au fos tmai multe tranzactii cumulate la 8000 de lei am calculat eu.

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Ce spune initiatorul, ca nu avea bani in cont dar a vazut tranzactia, nu e imposibil. Nu la BT, ca la BCR (unde am vechime mult mai mare) nu mi s-a intamplat absolut niciodata asa ceva.

Mi s-a intamplat de cateva ori, si asta pare regula la BT, ca tranzactii esuate din diverse motive sa apara in istoricul cardului ca sume blocate (fara insa ca soldul contului sa reflecte acea blocare). A doua zi dispar ca si cum nu ar fi existat niciodata. Mi-a cam sarit inima din loc cand am vazut asa ceva. Si de fiecare data a trebuit sa pierd o groaza de timp la telefon sa verifice cei de la suport carduri daca tranzactia s-a facut sau nu. (Nu era vorba de tranzactii frauduloase, ci de tranzactii facute de mine dar care din diverse motive au esuat/ nu au putut fi confirmate.)

#29
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
probabil ai cardul clonat, fa cerere de inlocuire si nu il mai folosi in locuri dubioase

#30
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 cuculea, on 31 decembrie 2021 - 11:02, said:

Pai bre...hotaraste te...ti au luat banii de pe card 8000 de ron dar nu aveai banii pe card...ti au luat ce? daca zici ca nu ii aveai ?

Suntem si noi  mai coerenti? sau...daca vrei sa ne aburesti pe fata, zi ne ca noi intelegem fanteziile astea. deci...rectificam sau?

Esti in stare sa citesti un text?
Am zis ca au fost 2 situatii distincte, odata acum 3 ani cand s-au luat 600 de lei (recuperati apoi) si aia cu 8000 nu a gasit bani(printr-o intamplare nu a gasit, ca cu cateva zile inainte ar fi fost cam suma asta). Ce e asa greu de priceput?
Ce sa aburesc mai frate, ce treaba am eu cu tine sa te aburesc, ce-as castiga?
Zau daca nu sunteti culmea ridicolului.

 Modemuri3G, on 31 decembrie 2021 - 12:35, said:

probabil ai cardul clonat, fa cerere de inlocuire si nu il mai folosi in locuri dubioase
Iti dai seama ca e blocat de atunci.

 sags, on 31 decembrie 2021 - 12:33, said:

Ce spune initiatorul, ca nu avea bani in cont dar a vazut tranzactia, nu e imposibil. Nu la BT, ca la BCR (unde am vechime mult mai mare) nu mi s-a intamplat absolut niciodata asa ceva.

Mi s-a intamplat de cateva ori, si asta pare regula la BT, ca tranzactii esuate din diverse motive sa apara in istoricul cardului ca sume blocate (fara insa ca soldul contului sa reflecte acea blocare). A doua zi dispar ca si cum nu ar fi existat niciodata. Mi-a cam sarit inima din loc cand am vazut asa ceva. Si de fiecare data a trebuit sa pierd o groaza de timp la telefon sa verifice cei de la suport carduri daca tranzactia s-a facut sau nu. (Nu era vorba de tranzactii frauduloase, ci de tranzactii facute de mine dar care din diverse motive au esuat/ nu au putut fi confirmate.)

Asta e altceva, am patit si eu ca la plata la comercianti sa dea eroare prima data, tranzactie refuzata, repeti , a doua oara merge, dar banii sa fie luati de 2 ori. M-am dus cu primul bon la sediu la BT ca sa se rezolve, da, si uitasem, au fost de vreo 2 ori chestii de genul. Dar asta nu e frauda, nu despre asta e vorba aici.

Edited by axisborn, 31 December 2021 - 12:47.


#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 tytysor, on 31 decembrie 2021 - 10:52, said:

eu nu inteleg alta chestie: care este vina bancii si de ce trebuie ca banca sa inapoieze banii frauditi nu din vina ei?
Daca folosesti 3D secure si ai bagat codul generat (SMS/App), atunci e responsabilitatea ta.
Daca la plata nu e folosit sistemul de mai sus, atunci tu nu te poti apara.
Ex e spart un procesator de carduri.

Sistemul e vechi, nu abia acum il accesam.
Nu uitati ca pana acum 10 ani, plata cu cardul in Romania era dureroasa, iar pe net inexistenta.

Asta pt ca 90% din tranzactii erau scam cu IP de Romania.

Abia dupa implementarea locala a 3D secure, am putut accesa platile online din ce in ce mai mult.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Chiar dacă ai 3DS la cardul tau, dar procesatorul nu folosește acest sistem de protecție (cum e cazul multora din SUA), sufli un kil de pene, daca îți sunt folosite datele cardului bancar. In aceasta situație sigur că banca trebuie să îți restituie banii "fraudati", și ea la rândul ei sa își recupereze banii de la asigurator, după verificările de rigoare.

#33
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Eu tot primesc mailuri ca imi inchide contul daca nu accesez nu stiu ce link, si de la BT si de la BCR.
Culmea e ca eu nu am si nu am avut conturi la cele doua banci.
Le arunc din start, deci atenție si la asa ceva

#34
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
N-ar trebui sa mai folosesti cardul ala, este compromis. Zici ca in afara de incercarile astea, ti-au fost si luati niste bani altadata. Cere sa-ti schimbe cardul, sau si mai bine, schimba banca.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Initiator
Ia reciteste ce ai scris
Titlu

Quote

Fraude card bancar (bani disparuti fara a fi efectuate tranzactii de posesor))
..
Am patit de mai multe ori, odata 600 de lei acum vreo 4 ani
...
Apoi anul asta , tranzactii de 8000 de lei (mai multe la rand)...


In continuare te razgandesti

Quote

Nu, nu am primit mesaj de confirmare, am primit doar sms cu "tranzactie declinata-fonduri insuficiente".

Cineva ti-a fotografiat cardul si a folosit datele inscrise pe el pt o tranzactie (nereusita).

Iata ca a cata oara se adevereste ca nu sunt eu maniac si de asta am CVV2 polizat de pe cardurile mele.
Ca sa nu deschid topic pe SP cu " help! am fost praduit"

Folosesc zilnic un card fara CVV2 vizibil pe el si la care pot din aplicatie sa blochez orice: plata la comerciant, plata online, scoatere cash de la ATM, limite tranzactii fizice sau online
Pot pierde maxim 100 lei pt o prima tranzactie contactless daca pierd cardul. Ca primesc notificare pt un leu platit cu cardul instantaneu.

Edited by dorin_2k, 31 December 2021 - 14:03.


#36
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 tytysor, on 31 decembrie 2021 - 10:52, said:

eu nu inteleg alta chestie: care este vina bancii si de ce trebuie ca banca sa inapoieze banii frauditi nu din vina ei?

Ba este absolut vina ei, ptr ca nu a luat toate masurile de securitate sa nu se intample aceste fraude.
Oricum eu citesc si ma minunez, pai  s-a ajuns ca pana si sa intri in contul de e-mail trebuie autentificare cu nu stiu cati pasi (de parca ai avea acolo nu stiu ce informatii top secret) iar cand e vorba de carduri bancare, e prea mult sa pui un sistem care sa ceara o confirmare amarata a tranzactiei prin amprenta? I

 Manasu, on 31 decembrie 2021 - 13:33, said:

N-ar trebui sa mai folosesti cardul ala, este compromis. Zici ca in afara de incercarile astea, ti-au fost si luati niste bani altadata. Cere sa-ti schimbe cardul, sau si mai bine, schimba banca.

Cardul e blocat definitiv desigur din momentul ala.

 Adm, on 31 decembrie 2021 - 13:21, said:


Nu uitati ca pana acum 10 ani, plata cu cardul in Romania era dureroasa, iar pe net inexistenta.



Da, imi aduc aminte ca acum 10 ani nu puteai comanda aproape deloc pe ebay din SUA, nici macar nu aparea in lista Romania cand alegeai in ce tara sa-ti trimita...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate