Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Calorifer incalzeste doar partea de sus

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Turul deschis la maxim la toate.
Apoi incepi cu c5  unde lasi returul deschis la maxim
Treci la c4 unde inchizi returul 1/2 ture
La c3 inchizi returul 1 tura
La c2 inchizi returul 1 1/2 ture
La c1 inchizi returul 2 ture

Sau faci ceva teste si vezi cum e.

Vezi ca eu am c1 si c2 distribuite stanga dreapa si c1 il pot considera ori primul ori ultimul. Il reglez cum vreau pe c1

#20
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 24.12.2010
eu am exact cum ai desenat in schema B
din bucatarie am un calorifer in stanga centralei apoi restul merg in dreapta unul dupa celalalt
poti sa-mi detaliezi putin de ce se inchide returul cu o jumate de tura in plus de la un calorifer la altul? daca le inchid prea mult? sau prea putin? stii cum zic? Posted Image)
btw cand fac treaba asta? cu centrala oprita si caloriferele reci? pe cat trebuie sa stea presiunea? acum e la 1,5

Ms de explicatii si timpul acordat!!

Edited by mikaell, 30 December 2021 - 17:34.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi cate ture poti deschide total returul.Si le inchizi progresiv de la ultimul spre centrala. De ce?
Sa faci echilibrarea hidraulica.
Sa ajunga si la ultimul caldura.
Ca daca le lasi pe toate 100% deschise, isi face circuitul in primele calorifere si la ultimul nu mai ajunge.
Cum demonstrezi: laborator la mecanica fluidelor.
Fiecare cot, reductie, teava introduce pierderi.
(faceam calculele la laborator pt intreaga grupa, erau habarnisti toti) ;)
Si asta s-a intamplat acum 30 de ani. Nu cred ca s-au schimbat legile fizicii de atunci.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmikaell, on 30 decembrie 2021 - 16:20, said:

mama dorine, il pui pe necuratu' pe capu meu Posted Image))
cand a golit instalatia, nu a umblat la robineti
cand a inlocuit piesa, a facut ceva din centrala si a inceput singura sa goleasca apa din instalatie
daca la ultimul calorifer deschid maxim returul, la restul reduc cate o jumate de tura fix?
n-am termometru deci oare fac bine treaba asta?



treaba asta iti spune ceva?
Attachment 20211230_160008.jpg

Te rog io frumos,lasa operatiile astea pentru saptamana viitoare.
La fel m-a mancat si pe mine,ca am citit pe net ca la primu calorifer slabesti o tura robinetul,la al doilea,o tura jumate si tot asa.Instalatia mea avea pe-atunci vreo trei saptamani.Si taman un robinet de asta de retur a inceput sa curga.Dracii m-au luat.
Dupa ce l-am schimbat am deschis toti robinetii la maxim si tur si retur si cu asta gata.Nu mai zic ca pe tur am robineti termostatati (pe care nu i-am reglat niciodata de atunci),Si iaca asa,au trecu 12 ani,fara batai de cap sau alt gen de probleme.
Si cu asta basta.Lasati mestereala cateva zile,daca nu-i nevoie urgenta de asa ceva.

La Multi Ani va doresc tuturor

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Prima centrala am reglat-o eu acum 12 ani si asa a ramas.
Inca 2 centrale acum 2 luni la noua achizitie. Ca am gasit un electro-zugrav care cica a inchis el robinetii de retur. A invartit doar capacele de plastic. Nu stia prostovanul ca se desurubeaza si inauntru ai locas imbus sau pt surubelnita lata.
L-am fugarit si am rezolvat eu treaba.
Asa de tampit e ca a inchis turul si returul din centrala si a bagat presiune in instalatie. Si a bagat centrala in err. A trebuit sa ii dau 3 reseturi sa isi  revina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate