Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Engine Fault. Reduced Power

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
1. "Engine Fault. Reduced Power" nu este o eroare, este un mesaj care iti arata ca ai o problema serioasa si din aceasta cauza, CB a decis reducerea puterii.
2. Ti-am citit si topicul celalalt. Dupa parerea mea te-ai scarpinat fara sa te doara. SI atunci...
3. Pentru a afla care este eroarea ai nevoie de codul ei. Este posibil sa fie mai multe. Codurile de eroare le afli dupa o diagnoza, nu dupa parerea '"mecanicului" sau mesajele din bord.
Diagnoza inseamna o interfata, un software, un calculator si unul care stie sa interpreteze erorile.
Bafta.

Edited by adip1962, 26 April 2022 - 18:53.


#20
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
DPF anulat = erori (nu cred ca e cazul sa-ti explic ce de)

Ce coduri de eroare ai?

#21
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 adip1962, on 26 aprilie 2022 - 18:53, said:

1. "Engine Fault. Reduced Power" nu este o eroare, este un mesaj care iti arata ca ai o problema serioasa si din aceasta cauza, CB a decis reducerea puterii.
2. Ti-am citit si topicul celalalt. Dupa parerea mea te-ai scarpinat fara sa te doara. SI atunci...
3. Pentru a afla care este eroarea ai nevoie de codul ei. Este posibil sa fie mai multe. Codurile de eroare le afli dupa o diagnoza, nu dupa parerea '"mecanicului" sau mesajele din bord.
Diagnoza inseamna o interfata, un software, un calculator si unul care stie sa interpreteze erorile.
Bafta.
Am facut programare la service. Vineri aflu exact codurile de eroare.
Cand am fost la service pentru curatarea egr-ului, mi s-a zis ca, cu toate ca dpf-ul e anulat, cei care l-au anulat nu au eliminat niste senzori de pe filtru. Aia ar putea afecta, chiar faca filtrul e scos fizic si anulat din soft?

Edited by TheRipper, 26 April 2022 - 19:22.


#22
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Acea limitare poate fi de la orice, nu inteleg de ce nu te-ai dus la un tester, original desigur nu de-alwa china ca nu o sa gasesti in veci problema.

Ca fapt divers eroarea aia poate fi de la:
•bujii
•bobina
•pedala acceleratie
•clapeta acceleratie
•senzor(i) temperatura
•turbo
•intercooler
•compresie.
Et cetera
Pe net nu iti rezolvi problema, crede-ma, sfaturile sunt inutile.

#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 TheRipper, on 26 aprilie 2022 - 19:15, said:

Am facut programare la service. Vineri aflu exact codurile de eroare.
Cand am fost la service pentru curatarea egr-ului, mi s-a zis ca, cu toate ca dpf-ul e anulat, cei care l-au anulat nu au eliminat niste senzori de pe filtru. Aia ar putea afecta, chiar faca filtrul e scos fizic si anulat din soft?
Tie iti place sa deschizi subiecte aiurea.
Odata ce un DPF este anulat - apropo, asta este o mare prostie - apar erori in CB. Ele se datoreaza faptului ca inainte si dupa DPF ai senzori, senzori care transmit CB cand este cazul sa faca o regenerare. Pentru ca acesti senzori nu au ce transmite sau nu mai exista, erorile care apar sunt diverse si seamana ca ale tale. Alea din noul subiect deschis, repet aiurea.
In mod normal daca motorul este de un tip mai vechi sa face un downgrade de soft pana la versiunea fara DPF.
Cand nu a existat inainte un asemenea motor (adica fara DPF), cineva trebuie sa aiba sau sa rescrie software-ul motorului.
Ti-am mai spus: te-a mancat undeva sa scoti dpf. Mai bine cumparai unul nou.
SI uite asa pe o singura problema ai deschis 3 subiecte...

#24
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 adip1962, on 29 aprilie 2022 - 08:29, said:


Tie iti place sa deschizi subiecte aiurea.
Odata ce un DPF este anulat - apropo, asta este o mare prostie - apar erori in CB. Ele se datoreaza faptului ca inainte si dupa DPF ai senzori, senzori care transmit CB cand este cazul sa faca o regenerare. Pentru ca acesti senzori nu au ce transmite sau nu mai exista, erorile care apar sunt diverse si seamana ca ale tale. Alea din noul subiect deschis, repet aiurea.
In mod normal daca motorul este de un tip mai vechi sa face un downgrade de soft pana la versiunea fara DPF.
Cand nu a existat inainte un asemenea motor (adica fara DPF), cineva trebuie sa aiba sau sa rescrie software-ul motorului.
Ti-am mai spus: te-a mancat undeva sa scoti dpf. Mai bine cumparai unul nou.
SI uite asa pe o singura problema ai deschis 3 subiecte...
Valoare adusa topicului : 0

#25
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007

 adip1962, on 29 aprilie 2022 - 08:29, said:

....................
Odata ce un DPF este anulat - apropo, asta este o mare prostie - apar erori in CB. Ele se datoreaza faptului ca inainte si dupa DPF ai senzori, senzori care transmit CB cand este cazul sa faca o regenerare. Pentru ca acesti senzori nu au ce transmite sau nu mai exista, erorile care apar sunt diverse si seamana ca ale tale. Alea din noul subiect deschis, repet aiurea.
In mod normal daca motorul este de un tip mai vechi sa face un downgrade de soft pana la versiunea fara DPF.
....................................................
A fost anulat prost, pt ca meseriasi este multi la noi.
La anulare DPF se rescrie softu, valorile citite de senzori se manipuleaza ca se dea permanent valori ok pe DPF (fizic carcasa ramane acolo) , dar asta nu stiu sa faca toti meseriasii care este la noi, poti sa-i dai putere pana pusca turbina ca nu-ti mai da nicio eroare pe DPF daca operatia e facuta cum trebuie.
La 2.0 tdi 140cp anulat dpf-ul (la 160000 km)  si upgrade pe la ~165 cp, nicio problema dupa 200000 km , 363000 km in prezent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate