Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Noul receptor DIGI TV > varianta HSS-1160NA

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#91
a_d_l

a_d_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.10.2005

rz, on Oct 6 2005, 23:19, said:

Pentru HSS 1160NA exista deja un thread... e greu sa intrebi acolo?
Sau trebuie sa avem pe prima pagina 5 threaduri despre acest receiver, 5 despre alt receiver, etc.?

Acest thread se va muta acolo...

<{POST_SNAPBACK}>


Scuza-ma ca te-am deranjat!dar daca nu stiu cum se procedeaza,intreb.si cum gasesc thread-ul asta?scuze inca o data!!

#92
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,183
  • Înscris: 05.05.2003
Nu e vorba de a deranja... e bine ca pe prima pagina sa avem thread-uri cat mai diversificate, nu ''dubluri'' la alte thread-uri :)
Thread-ul ''Noul receptor DIGI TV > varianta HSS-1160NA'' se afla chiar pe prima pagina si e foarte cuprinzator, din punct de vedere al informatiilor continute
Si tot despre DigiTV & receptor gasesti lucruri interesante la inceputul thread-ului
''RCS lanseaza pachetul DIGI TV!'', situat sus, la IMPORTANT
Multumesc pentru intelegere

Edited by rz, 08 October 2005 - 08:51.


#93
a_d_l

a_d_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.10.2005
salutare,
de vreo doua zile tot caut pe aici mai multe detalii despre ce ar fi mai bun ss2, ss1 sau pinnacle. parerile sunt impartite, de  aceea intreb moderatorul   rz     ce m-ar sfatui!
multumesc!
am uitat sa spun ca am un receiver hss-1160  un pc bunisor ,zic eu, si sunt incepator in domeniul asta.

Edited by a_d_l, 10 October 2005 - 13:03.


#94
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,183
  • Înscris: 05.05.2003
@a d l,
eu nu am folosit nici SS1 si nici Pinnacle, deci nu ma pot pronunta!
SS1 se foloseste in mod hardware si stiu de la cei cativa utilizatori (parca si @ovex) ca e mult mai buna decat restul placilor DVB, dar si pretul e pe masura
Pentru ce imi trebuie mie, SS2 e ok... o folosesc  impreuna cu ProgDVB si totul e ok (cu conditia sa cauti zilnic softurile adecvate (sa fie la zi)
Dar aici se vorbeste despre receiverul oferit de Digi TV, nu despre SS2
Pentru SS2 exista mai sus un thread, mare si frumos, unde se explica foarte multe despre SS2 si unde sunt link-uri foarte interesante

Edited by rz, 10 October 2005 - 13:10.


#95
a_d_l

a_d_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.10.2005

rz, on Oct 10 2005, 13:09, said:

@a d l,
eu nu am folosit nici SS1 si nici Pinnacle, deci nu ma pot pronunta!
SS1 se foloseste in mod hardware si stiu de la cei cativa utilizatori (parca si @ovex) ca e mult mai buna decat restul placilor DVB, dar si pretul e pe masura
Pentru ce imi trebuie mie, SS2 e ok... o folosesc  impreuna cu ProgDVB si totul e ok (cu conditia sa cauti zilnic softurile adecvate (sa fie la zi)
Dar aici se vorbeste despre receiverul oferit de Digi TV, nu despre SS2
Pentru SS2 exista mai sus un thread, mare si frumos, unde se explica foarte multe despre SS2 si unde sunt link-uri foarte interesante

<{POST_SNAPBACK}>

da , stiu ca aici se vorbeste despre hss-1160na.tocmai aici e problema:vreau sa trag antena pe pc ca sa pot urmari ,inregistra daca ar fi ceva ineresant pe pc.cineva mi-a zis ca imi trebuie ori tv tunner ori placa de captura.nu stiu unde sa intru penru a afla cat mai multe informatii(calitate , pret , fiabilitate,etc...)despre toate aceste placi si in general despre tot sistemul.m-am adresat tie pentru ca am vazut ca esti de ceva timp pe forum asta si m-am gandit ca ai auzit multe si ai ceva experienta.imi cer scuze daca sunt prea insistent dar daca ai putea sa ma ajuti cu niste sfaturi in ceea ce priveste alcatuirea intregului sistem  din punct de vedere tehnic .....eu am instalat tot pachetul digitv ,prind toate canalele care sunt in acest pachet .mai am si un motor care nu cred ca are importanta cum se chiama si as vrea sa ma extind cu vizionarea canalelor si in afara pachetului digitv.cu vechiul receptor ajunsesem sa prind multi sateliti, dar acum as vrea sa trag si pe pc.daca ma poti ajuta cu ceva astept pe pm cat mai multe informatii si sfaturi.
multumesc oricum!!

#96
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,183
  • Înscris: 05.05.2003
Colegii de forum te-au indrumat bine... spre un tuner TV, componenenta ce se gaseste in orice magazin de calculatoare
Nu am avut niciodata tuner-TV... nu iti pot spune care e mai bun
Este diferenta intre o placa DVB (satelit) si un tuner TV... placa DVB (ex. SS2) este practic un receiver satelit (pentru PC) iar tunerul TV este practic un televizor, tot pentru PC, deci poti avea semnal/imagine de la orice receptor satelit/video/etc. cu iesire TV
N-am inteles de ce vrei SS2 (sau alta placa DVB) pentru Digi TV... Digi TV se poate vedea numai pe receiverul Hyundai

Edited by rz, 10 October 2005 - 14:00.


#97
a_d_l

a_d_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.10.2005

rz, on Oct 10 2005, 13:58, said:

Colegii de forum te-au indrumat bine... spre un tuner TV, componenenta ce se gaseste in orice magazin de calculatoare
Nu am avut niciodata tuner-TV... nu iti pot spune care e mai bun
Este diferenta intre o placa DVB (satelit) si un tuner TV... placa DVB (ex. SS2) este practic un receiver satelit (pentru PC) iar tunerul TV este practic un televizor, tot pentru PC, deci poti avea semnal/imagine de la orice receptor satelit/video/etc. cu iesire TV
N-am inteles de ce vrei SS2 (sau alta placa DVB) pentru Digi TV... Digi TV se poate vedea numai pe receiverul Hyundai

<{POST_SNAPBACK}>

eu vreau ca tot ce prind cu receiverul hss-1160na pe tv ,sa "transmit"(vad) tot pe pc
nu stiu daca m-am facut inteles?!
daca am inteles eu bine ptr. a receptiona pe pc. digitv mi-ar trebui un tunner tv.intrbarea este ca :cu un tunner pot inregistra  pe pc. transmisiunile prin satelit?

Edited by a_d_l, 10 October 2005 - 14:34.


#98
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,183
  • Înscris: 05.05.2003
Eu am inteles ce spui tu... si am spus mai sus
Concret, e foarte simplu... in loc sa duci cablul coaxial (daca folosesti varianta asta si nu RCA) de la receiverul Hyundai > la televizor, il montezi la intrarea de antena a tunerului TV
La fel si in cazul in care folosesti varianta RCA... duci cablul la intrarea RCA, a tunerului TV
Si normal ca poti inregistra... si inca multe altele
Cauta pe net (e foarte simplu cu google) si vezi cam ce pot face tunerele TV
Sa vezi cata informatie gasesti...

#99
a_d_l

a_d_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.10.2005
multumesc!

#100
tudor4x4

tudor4x4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2005
Salutare!

Sper ca sunt pe thread-ul bun aici  :confuzzled: .
Am reusit sa imi instalez singur tot kitul Digitv aici in Franta, cumparind din romania kitul complet (receiver, lnb + antena). Toate bune si frumoase, semnal in medie de 80-85% pe toate scalele, imagine impecabila. Acum problema: pe toate canalele se aude un fashait/parait/zgomot suprapus peste sunetul fiecarui canal. Din aproape in aproape am dedus ca problema vine de la conserva HSS-1160NA: am incercat faza cu sunetul stereo/stinga/dreapta, am bagat semnalul de la conserva prin toate cele 3 variante posibile - RF, RCA si SCART, factory reset, etc.
Tot experimentind am constatat ca daca inchid conserva de la butonul din spate sau o scot din priza pentru ceva mai mult timp - gen 1-2 h, cind o repun in functiune am vreo 2-3 minute de semnal OK, fara urma de fashait/parait, dupa care acesta reapare.

Are cumva cineva vreo idee despre ce as putea sa ii fac bietei cutii sa o fac sa mearga ca lumea, tinind cont ca varianta de a o schimba nu imi e neaparat la indemina fiind la vreo 2000 km distanta.

Multam anticipat pt orice sugestie :worthy:

#101
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

 tudor4x4, on Oct 13 2005, 21:47, said:

Are cumva cineva vreo idee despre ce as putea sa ii fac bietei cutii sa o fac sa mearga ca lumea, tinind cont ca varianta de a o schimba nu imi e neaparat la indemina fiind la vreo 2000 km distanta.

Ai incercat si pe alt TV? Face la fel?

#102
tudor4x4

tudor4x4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2005
Da, am incercat. Din pacate tot la fel face :(

#103
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

 tudor4x4, on Oct 14 2005, 11:19, said:

Da, am incercat. Din pacate tot la fel face :(

Nasol :( si oricum fara o schema nu ne putem da seama care condesatori sunt probabil vinovati... Eu zic sa gasesti pe cineva care vine in tara si sa il trimiti la RCS sa ti-l schimbe (nu uita sa trimiti si cartela odata cu el).

#104
tudor4x4

tudor4x4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2005
multam,
...mama lor de condensatori :cursing: , oi vedea cum pot face

#105
Lassie

Lassie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2005
Am si eu o intrebare... M-am intepat cu receiverul de la Digisat ca multi altii. Totul a fost ok vreo doua luni , am reusit sa prind toate programele , da instalez a doua antena , ce mai , eram super multumit. Dar acum cateva zile s-a intamplat "minunea" . Imaginea s-a blocat dintr-o data si asta a fost.Telecomanda nu a mai avut nici un efect , nici butoanele de la aparat. Deci l-am stins din spate . Problema mare a fost sa-l reaprind. Pur si simplu nu mai merge ! Cateodata display-ul de la ceas nu se aprinde deloc , iar alta data imi afiseaza A: sau 8: . Foarte rar A: A.  Ce este asta , vre-un cod de eroare ? Da totusi un mic semnal prin cablu spre tv , se comuteaza automat pe AV , dar imaginea lipseste cu desavarsire. Are cineva idee cam ce ar putea fi ?

#106
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

 Lassie, on Oct 26 2005, 00:53, said:

Am si eu o intrebare... M-am intepat cu receiverul de la Digisat ca multi altii. Totul a fost ok vreo doua luni , am reusit sa prind toate programele , da instalez a doua antena , ce mai , eram super multumit. Dar acum cateva zile s-a intamplat "minunea" . Imaginea s-a blocat dintr-o data si asta a fost.Telecomanda nu a mai avut nici un efect , nici butoanele de la aparat. Deci l-am stins din spate . Problema mare a fost sa-l reaprind. Pur si simplu nu mai merge ! Cateodata display-ul de la ceas nu se aprinde deloc , iar alta data imi afiseaza A: sau 8: . Foarte rar A: A.  Ce este asta , vre-un cod de eroare ? Da totusi un mic semnal prin cablu spre tv , se comuteaza automat pe AV , dar imaginea lipseste cu desavarsire. Are cineva idee cam ce ar putea fi ?

Nu cumva ai dat sa faca update de software si ai oprit procesul cand scria in flash? Oricum du-l inapoi de unde l-ai luat ca nu vei putea sa ii faci nimic si trebuie schimbat.

#107
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Software download-ul pentru 1160-NA s-a mutat de pe TP2 pe TP4 (12.527).

#108
pepo

pepo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2005

 mtest, on Oct 27 2005, 12:50, said:

Software download-ul pentru 1160-NA s-a mutat de pe TP2 pe TP4 (12.527).


Si cum se face ?  :worthy:  THX

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate