Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Noul receptor DIGI TV > varianta HSS-1160NA

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#163
danoro

danoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.01.2008
Salut!
Sunt nou posesor de abonament Digi satelit si detin acest model de receptor....Hss-1160 NA. Ma deranjeaza la el timpul mare la comutarea intre posturi... aprox 2-3 secunde. Rugamintea mea este sa imi spuneti daca in oferta digi exista receptoare mai calitative dacat acesta sau ar trebui sa imi achizitionez singur altul ?
Daca da ce model imi recomandati ? Mersi .

Edited by danoro, 13 September 2011 - 09:38.


#164
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006
desigur ca sant si alte modele de receptoare pe care digi le  ofera ,  uni vor HSS-1160NA (prietenii stiu de ce) alti vor humax ca e mai cool, alti vor ultimul model ca e mic

acum bucurate de el poate va veni si soarele pe strada noastra candva (HD)                    



#165
naspa_alex

naspa_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2010
Buna ziua,
Am o instalatie mai ciudata in casa si anume ca de la fiecare camera pleaca un fir care ajunge intr-un splitter din care iese un fir la exteriorul casei.
Am inteles ca daca pun o antena de satelit DIGI sau DOLCE, ori pun receiverul inaintea splitterului si atunci toate televizoarele vor avea acelasi post, sau trebuie sa trag de la antena de satelit cabluri separate catre fiecare televizor (lucru care nu se poate deoarece nu incap pe copexul din pereti.
Ce ma sfatuti?
Multumesc,

#166
Vivio

Vivio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.02.2005
Nu e ciudata e normala configuratia ta
Nu inteleg intrebarea insa. Vrei sa vezi posturi diferite la fiecare TV cu o antena satelit DIGI? Atunci va tb sa ai un LNB dublu, adica de la antena satelit vor pleca 2 cabluri ce vor intra ulterior in 2 mediabox-uri DIGI.

#167
naspa_alex

naspa_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2010

View PostVivio, on 14th November 2011, 12:22, said:

Nu e ciudata e normala configuratia ta
Nu inteleg intrebarea insa. Vrei sa vezi posturi diferite la fiecare TV cu o antena satelit DIGI? Atunci va tb sa ai un LNB dublu, adica de la antena satelit vor pleca 2 cabluri ce vor intra ulterior in 2 mediabox-uri DIGI.
Corect, doar ca as vrea chiar mai mult de 2 televizoare si anume 3 sau 4. Din pacate prin perete (vreo 6 metri pe sub polistiren) trece un simplu copex in care nu au loc 2 cabluri (ca sa nu vorbesc de mai multe si anume 3-4)!
Exista vreo alta posibilitate? si anume ca de la antena parabolica sa plece un singur fir si sa se puna alt "device" in casa? si apoi receivere la fiecare TV in parte?

#168
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postnaspa_alex, on 14th November 2011, 11:42, said:

Buna ziua,
Am o instalatie mai ciudata in casa si anume ca de la fiecare camera pleaca un fir care ajunge intr-un splitter din care iese un fir la exteriorul casei.
Am inteles ca daca pun o antena de satelit DIGI sau DOLCE, ori pun receiverul inaintea splitterului si atunci toate televizoarele vor avea acelasi post, sau trebuie sa trag de la antena de satelit cabluri separate catre fiecare televizor (lucru care nu se poate deoarece nu incap pe copexul din pereti.
Ce ma sfatuti?
Multumesc,
Eu inteleg ca ai o instalatie de cablu terestru cu splitter pentru fiecare camera (2 sau mai multe?), nu una de satelit.
Daca e asa, nu te poti baza pe ea. Cablul poate avea atenuare mare la frecvente inalte, si mai atenueaza si splitter-ul (prin splitterul rezistiv pt. cablu nu se poate nici alimenta LNB-ul). Nu stiu daca receiverul DOLCE sau DIGI au modulator RF, ca sa pleci dupa el cu coaxial la TV-uri, in ideea de a-l pune inaintea splitterului.
Decat o instalatie frumoasa dar nefunctionala, mai bine una la vedere dar utila!
Pentru 3-4 TV-uri iti trebuie un LNB quad cel putin, cu 4 fire coaxiale cu atenuare mica (si asa pot receptiona individual pe orice polarizare si gama de frecvente); pentru mai multe TV-uri, situatia se complica...

Edited by Victor5, 14 November 2011 - 14:40.


#169
naspa_alex

naspa_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2010
Pun si eu o intrebare..de incepator:
cablul cu atenuare mica, de care vorbesti tu, este cumva mai subtire decat cel normal, pe care il am eu? ca atunci poate intrau macar 2 prin copex..sa pot trage la 2 televizoare.
Merci

#170
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Nu e mai subtire decat cel coaxial normal, arata la fel ca cel de cablu terestru.
Eu nu stiu cat de gros e acel "copex".

Edited by Victor5, 14 November 2011 - 16:57.


#171
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004

View Postnaspa_alex, on 14th November 2011, 16:44, said:


Mai exista o varianta: Atat pe Dolce cat si Digi momentan folosesc 2 combinatii din cele 4 posibile (frecventa joasa/inalta, polarizare orizontala/verticala). Asa ca daca poti sa ai doar 2 cabluri de la un LNB Quattro (NU Quad) folosind un switch Diseq in loc de splitter poti conecta oricate STB - uri in casa.

Pe cate stiu eu Dolce o sa pastreze in continuare aceasta configuratie adica o sa foloseasca doar o singura polarizare pe ambele benzi de frecvente. In schimb la Digi nu am astfel de informatii (adica daca ei o sa foloseasca si in viitor doar o singura banda de frecventa si 2 polarizari).

#172
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Am si eu o problema si nu stiu cum s-o rezolv
De 4 ani imi functioneaza digi, LNB simplu si 2 receivere cu loop out... de 4 zile pe al 2 -lea receiver nu mi prin canale, iar pe primul unele se prind, unele nu, de exemplu, imi reclama fii-mea ca Disney junior functioneaza si la Disney Channel apare semna slab sau inexistent... Nu am umblat nici la antena nici la vreun cablu... Aveti vreo idee?

Am postat aici, pentru ca receiverul al 2-lea este un HSS 1160

Edited by gabib77, 24 July 2014 - 20:48.


#173
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Probabil s-a deteriorat conectica (mufarile sau cablul in sine) dintre LNB si primul receiver. Nu-s excluse si probleme de conectica intre primul si al 2-lea decodor.

Edited by mhanor, 24 July 2014 - 22:50.


#174
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
pai daca se deteriora, nu era normal sa nu mai prind nimic?

#175
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu prinzi nimic atunci cand este afectat tot spectrul de frecvente, sub limita minima de receptie.

#176
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
E ceva incredibil, stau cu menu-ul deschis pe setarea antenei pe Disney Channel si fara sa-i fac nimic, din 10 in 10 secunde, cand apare nivel 72% si calitate 98%, cand apare nivel 10% si calitate 10%... si bineinteles canalul merge perfect pentru 5 secunde din 10 in 10 secunde Posted Image

Mi-e greu sa cred ca ar fi firul intrerupt in acest caz... O sa incerc sa iau un cablu sa-l inlocuiesc, sunt vreo 20-25m dar o fac si pe asta, deja ma dispera de 3-4 zile

LE: acum a mers perfect canalul pestru 5 minute, apoi a luat-o de la capat cu figurile

Edited by gabib77, 25 July 2014 - 21:58.


#177
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Am exclus problema cablului deteriorat,am mutat receiverul langa LNB, aceleasi probleme :(

Sa fie ciudatenia asta din LNB?

#178
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Se pare ca nici LNB-ul nu era problema, ci o salcie care a crescut prea deasa in dreptul antenei si probabil obtura semnalul spre satelit... mi-am dat seama de asta pentru ca ainceput sa bata vantul si a inceput sa se vada Disney Channel din ce in ce mai bine... acum am taiat vreo 5 crengi si e OK...

in schimb, alta dandana... de vreo ora a inceput 1160NA sa-si faca update... termina tot update-ul, se restarteaza, apare pe ecran "4444" si o ia de la inceput cu update-ul... si tot asa, cred ca a facut de vreo 30 de ori pana acum...

#179
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Din ce vad pe net, eroarea indica o defectiune in decodor.

#180
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Am sunat la RCS si culmea, nu-mi vine sa cred, au zis ca vin ei gratuit sa remedieze defectiunea, la 25km de Bucuresti... nu-mi vine sa cred... sa vedem daca va fi si adevarat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate