Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Depasire amperaj

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
N am intrebat ce puteam sa cumpara, caci puteam cumpara multe.

#74
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Mircel, on 24 ianuarie 2022 - 19:56, said:

Ahaaa...
Accesează link-urile de la #62 și citește, citește!
Mai caută și alte cursuri sau cărți și învață, învață, învață!

Nu era mai simplu sa ii spui sa puna cond ala de 5V in paralel cu ledul de 3V? Era, dar ratai ocazia sa-ti dai importanta.

Proaste apucaturi mai aveti unii pe aria asta. Si e boala veche...


Cristian, direct in paralel cu ledul (cu dioda) nu altfel.
Daca nu poti asta, pune-l pe celalalt, de 25V.

#75
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 petit_christian, on 20 decembrie 2021 - 18:48, said:

Nu i prevazut, dar cica la voltaje mici, ledurile merg si in ca. Am mai testat o lampa rosie, pt spatele bicicletei, pe led din fabrica. Merge si aia.
Faza cu ledurile e secundare, de dinam ma intereseaza

Led-ul este o dioda (ii zice si in nume), adica conduce curentul intr-un sens si il opreste in celalat sens. In curent alternativ merge pe o singura alternanta, cealalta fiind blocata.
Doar ca tensiunea de strapungere nu e prea mare si risti sa-l strici.
Ca sa nu mai palpaie, se poate face un mic stabilizator (ori se cumpara unul cu cativa lei).

#76
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
@underb, mersi, testat si merge. Tensiunea intrare 13,85, orezistenta 600 ohm,  un led de 3V 20maA condensatorul s a incarcat pina la 3,05 V si à tinut ledul àprins cam 1 minut. Pacat a ca am aruncat un stop in care aveam loc sa pun tot montaj ul, dar asa e cind nu stii. O sa iau niste condensatori de 4F de pe aliexpress.
@aeon vreau ceva personalizat si in plus mai vreau sa invat cite ceva.

#77
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Ala de 1F e supercapacitor, daca ti-ai luat asa ceva de pe aliexpress. Ai grija cu el ca-i sensibil, nu-i baga tensiune inversa pe el ca-l scoti la pensie.
1F e capacitate foarte foarte mare, n-ai de ce sa-l mai legi in paralel cu ceva. In serie nici atat. Ala deja e un condensator Hi-Tech, i-ar trebui un circuit de management numai lui, daca vrei sa scoti totul din el.
Desigur, la un led nu merita, dar macar sa te asiguri ca nu depasesti acei 5V ca-l deteriorezi rapid.
I-ar mai trebui un zener de 4.7V, dar uite-asa ajungi ca prietenul nostru John, alexpressist, la anul ai si osciloscop si tot felul de module.
:)

 petit_christian, on 25 ianuarie 2022 - 18:44, said:

O sa iau niste condensatori de 4F de pe aliexpress.
Oh nu, deja ai depasit domeniul de activitate. Te asigur ca 80% dintre electronisti nici nu au vazut asa ceva vreodata.
Te-ai cocotat direct in varf cu asa ceva.
:D

#78
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Nu e vb de led, e vb de stopul de la bicicleta, vreau sa stea àprins o vreme dupa ce ma opresc, e vb de securitatea mea, eu fac naveta la serviciu cu bicicleta si lucrez noaptea. In plus atita electronica cita fac eu, eu un hobby care ma relaxeaza. Un stop cu baterii e 2 €, dar nu vreau eu.

Farul de pe fata e un succès rasunator dpdv electronic, ca mecanica, pffff, farul ala cehi, vintage frumos, nu i conceput pt led, pus ledul in alt far, vad ce iasa, daca, o maglite defect à, recuperat a, mdificat dpdv mecani si mon tata ça far. Reflectorul chiar e béton la ea.

#79
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cat timp ledul e in viata, tensiunea pe cond nu va depasi ~3V.
Daca pusca ledul se va duce si tensiunea la 15V si pierzi condensatorul. Dar nu ar trebui sa fie probleme daca nu supra soliciti LEDul.

Dar decat sa iei farazi peste farazi, mai bine iei doi acu de tip pastila. Sunt f mici si tin mai multa energie decat condul.

La 3V pe LEd cu limitare de curent cum e.la tine ii poti pune direct in paralel cu LEDul.

Cauta "button cell nimh 2.4V" pe goagal.

Edited by underb, 25 January 2022 - 19:06.


#80
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Stiu, dar eu vreau asa, ceva facut de mine.

#81
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Scuză-mă Cristiane că te-am trimis înapoi la școală!
Uite! L-am supărat și pe UnderB (Mr. C).


#82
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Eu nu ma supar, dar daca stiam nu intrebam, logic. Pe domeniul meu de activitate si pe alte pasiuni sunt as. Daca tu nu stii diferenta dintre Moet si proseco in cazul gatirii unor scoicilor St Jaques eu nu te trimit la scoala de bucatari ci iti spun care e spilul.


#83
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Mircel, on 25 ianuarie 2022 - 19:32, said:

Scuză-mă Cristiane că te-am trimis înapoi la școală!
Uite! L-am supărat și pe UnderB (Mr. C).

Stai linistit ca nu ia nimeni personal lipsa ta de caracter.


 petit_christian, on 25 ianuarie 2022 - 19:39, said:

Eu nu ma supar, dar daca stiam nu intrebam, logic. Pe domeniul meu de activitate si pe alte pasiuni sunt as. Daca tu nu stii diferenta dintre Moet si proseco in cazul gatirii unor scoicilor St Jaques eu nu te trimit la scoala de bucatari ci iti spun care e spilul.

Nu-ti bate capul. Aria asta e doar un loc de etalat orgolii goale si de dat importanta pe care nu si-o vor putea da niciodata in afara mediului online.
Nu e singurul ins de pe aici cu atitudinea asta.

#84
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Curent alternativ de la dinam-dioda-condensator 5,5 V, 1F, rezistenta 600ohm,led rosu 2,1 V 20 mA. Trebuia sa pun o rezistenta de 700 ohm, data viit.
Montajul scoate 2,68 V, ledul pilpie un pic pt ca n am mai facut punte redresoare si sta aprins f mult dupa ce opresc.
Am mai facut un stop cu led de 3,6 V 20mA,doar dioda si rezistenta ala pilpie ca lumea. Poate ii montez si lui un condensator.
Nu stiu ce sa fac cu condensatorul de 5F care e pe drum, eventual sa l pun la ledul de la farul de pe fata.
Merci celor ce mi au dat informatii concrète si la subiect.


#85
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Daca stiam ce stiu acum, pt nevoile actuale ledurile alea de 6V erau de ajuns. Alea mici, clasic nu intra aici ca mai am alte proiecte cu ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate