Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Depasire amperaj

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ai 15V in sarcina sau in gol?

Daca ai 15V in sarcina, pune un link cu ledul sa vedem ce rezistenta trebuie. Ca 100R sigur nu :)
Cativa ohmi ar fi suficienti pt a duce tensiunea la 12V pt un LED oarecare de ~100 lumeni (maxim 1W).

PS. La un consum 0.1A@12V adica aprox 1W trebuie 30R@ 0.3W

Avand o singura dioda, poti pune si 20R ca primeste pulsuri si duce varfuri mai mari.

Daca trage 2W cu totul merge de [email protected]

Puterea rezistentei poate fi mai mare, evident.

Edited by underb, 29 December 2021 - 21:27.


#56
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Sigur e efect real și nu e autosugestie faza cu dioda ?
Fãrã un condensator, ai realizat o redresare monoalternanta, pe care o fãcea ledul oricum, nu vãd de unde sã se fi schimbat ceva...


#57
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@,underb 15v in gol.
@darthbane in alternativ face 50 de licariri/minut, cu dioda face 25. Pt creierul uman nu i aceeasi senzatie. La 24 de poze/minut déjà percep pozele ca fiind in miscare. Asa si acum, ai impresia ca e àprins permanent  si doar piipie slab.
Asta i dioda https://www.tme.eu/f...tor/bzw04-7v8b/

Montaj dioda condensator rezistenta am sa fac pt ledul ala de 6 v, pt ca am condensator de 5,5V F1, rezistenta de +-33ohmi sa gasesc
Ledul asta de 6v are polaritate libera, sa inteleg ca pot sa leg oricum montaj ul ?

Attached Files



#58
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Valorile rezistentelor date de mine sunt pt LED de 12V alimentat la 15V. Deci 15V in sarcina.
Tensiunea in gol nu are mare relevanta in cazul asta. E foarte probabil sa nu depasesti 12V in sarcina.

Condensatorul ala de 5.5V nu e potrivit. Trebuie pt tensiune mai mare.

Legat de frecventa licaritului, ar trebui sa fie fc de viteza. La viteza mai mica sa fie frecventa mai mica iar la viteza mai mare sa fie frecventa mai mare.

Dioda din link e de 9V.

Oricum, vezi care e tensiunea maxima in sarcina si vedem dupa aia ce rezistenta trebuie pt ala de 12V (daca trebuie) si pt ala de 6V.

Edited by underb, 30 December 2021 - 10:32.


#59
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu stiu cum de nu-ti dai seama:
1 frecventa nu este de 50 Hz ca acel dinam se invarte mai tare sau mai incet deci frecventa este variabila.
2,

Quote

Ledul asta de 6v are polaritate libera, sa inteleg ca pot sa leg oricum montaj ul
este posibil ca sa aibe deja o dioda incorporata in led, poti verifica cu o baterie sau un bloc de baterii de 6v

Edited by nico123, 30 December 2021 - 10:38.


#60
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@underb de aia s a si ars dioda,dar macar am invatat ceva. Clar, licaritul e proportionale cu viteza. Trebuie sa invat sa masor in sarcina.
@nico nu s electronist, légat direct pe dinam pilpie la un nivel extrem de deranjat pt ochiul uman.

Dpdv al luminozitatii solutia e simpla, in loc de far o lanterne maglite, légata la dinam cu ledul de 4-12,ca pt lanterne l am luat initial. Dar asta e alta istorie.

O intrebare mai proasta, rezistenta scade si V curentul ui alternativ. Daca da, se poate lega pe orice sens ?

#61
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
rezistenta inseriata va Lucra si in alternativ si in curent continuu aproximativ cam la fel,  Spun sa incerci cu o baterie ca sa vezi ce led ai?!

Edited by nico123, 30 December 2021 - 18:17.


#62
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpetit_christian, on 30 decembrie 2021 - 16:19, said:

O intrebare mai proasta, rezistenta scade si V curentul ui alternativ. Daca da, se poate lega pe orice sens ?
Pentru ați ostoi curiozitățile tehno-electrice citește și tu câte ceva:
https://rtvelectroni...dei-redresoare/
https://rtvelectroni...ralel-si-serie/
https://rtvelectroni...ndensatoarelor/
https://hobbytronica.ro

Edited by Mircel, 30 December 2021 - 18:50.


#63
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpetit_christian, on 30 decembrie 2021 - 16:19, said:

@underb de aia s a si ars dioda,dar macar am invatat ceva. Clar, licaritul e proportionale cu viteza. Trebuie sa invat sa masor in sarcina.
@nico nu s electronist, légat direct pe dinam pilpie la un nivel extrem de deranjat pt ochiul uman.

Dpdv al luminozitatii solutia e simpla, in loc de far o lanterne maglite, légata la dinam cu ledul de 4-12,ca pt lanterne l am luat initial. Dar asta e alta istorie.

O intrebare mai proasta, rezistenta scade si V curentul ui alternativ. Daca da, se poate lega pe orice sens ?

S-ar putea ca farul sa fie mai potrivit decat lanterna. Parca ziceai ca e bicicleta de firma (chiar daca veche). Probabil farul e din ala care iti face "perdea" in fata bicicletei si pata la o oarecare distanta.
Lanterna nu prea face asta iar o parte din lumina se pierde spre cosmos :)

Rezistenta nu are sens. E o sarma chioara. O poti lega oricum.

Edited by underb, 30 December 2021 - 21:14.


#64
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
ERATĂ:
În loc de

Quote

Pentru ați ostoi
Se va citi ...„Pentru a-ți ostoi”

#65
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Am légat rezistenta de 18ohm,nu s a ars ledul dar s a incins f tare, azi o pun pe aia de 60.
Oricum am comandat de la fratii nostri cu ochi migdalati diode, condensatori 25V 2200m micro, rezistente de 100ohmi ,2 leduri e10 12 V 360° si 2 leduri 4-24V.
@underb, cu lederile ce le am acum, sunt mult mai vizibil, dar cistig ul pt mine, ceea ce vad eu pe sol, este mult prea mic pt diferenta de putere dintre bec si led. Asta datorita reflectorului farului care à fost facut pt becuri care au nativ  360°. De asta am si comandat ledurile de 360°.
Din experienta vb, lanternele Maglite profita bine de schimbarea bec-led, ele folosesc sistemul P13. 5S plus reflectorul béton. Am avut una cu ledul 4-12V alimentata cu2*18500,spectcol,dar am pierdut o.
De ce Maglite ? Pt ca ma duce SH cu tot cu led la 20€ si in varianta 2D cell, poti sa bagi aproape orice baterii cu minim de efort.
De ex 18500 le am invelit efectiv in ziar pt à compensa diferenta de diametrul. Si à tinut improvizatia.
O sa bag in far fie pe cel de 360° fie pe cel 4-24,dioda si condensator si aia e.
Ca fd am sa iau si vreun maglite sau 2 ca mai am si ceva piese, ca o lanterna fiabila ee buna in casa.

Edited by petit_christian, 31 December 2021 - 05:10.


#66
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Filmuletul asta m a lamurit f bine. Au venit si piese le din China, pb e pur mecanica.
Pe spate am o bucata de banda led 12 V, 0,020 A (merge si direct al dinam, dar pilpie), ii pun dioda+min un condensator 25 V, 3300 microF, am destul spatiu in stop.
Pe fata as face o punte redresoare ca mai cistig citiva V ça  ledul e 4-24, duce, dar pb e pur mecanica, imi trebuie o cutie, cit mai era sa, sa o prind pe ghidon. Sunt mari condensatorele, ocupa spatiu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySKMoc2WM48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Au venit jucariile de la fratii chinezi.
Prima faza, ieri, légat ledul de 4-24V prin dioda si condensator, binisor, dar pilpiia, fara à fi deranjant. Lumina f puternica, parca e motocicleta
Faza 2,azi, facut puncte redresoare, rearanjat fire, déjà altceva. Inca nu am iesit in conditii reale, dar pare à fi bine.

Ca fd, ledul ala de 4,5-12 ce l am légat direct pe dinam si care facea stroboscop, si à dat duhul, la sursa de 12 V 20A. Un led de 4-24 testat direct si à dat si el duhul imediat.
Am mai comandat ceva leduri, 3-6 V, 4-24V sa am toata gama��, incrédibil ce lumina dau.
Cutia cu maimute

Multumesc pt informatii.

Attached Files


Edited by petit_christian, 22 January 2022 - 21:48.


#68
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Ça sa nu mai deschid alt topic, se pot léga doua condensoatoare in série sau paralel, unul de 1F 5,5 V si celalalt de 3300mF si 25 V ?

Curentul de intrare fiind de 15 v

Edited by petit_christian, 24 January 2022 - 15:36.


#69
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ptr ce vrei să legi cele 2 condensatoare? Ca să obții ce?
În paralel cele două capacități se însumează și vei putea alimenta grupul cu cel mult 5,5V iar în serie vei obține o capacitate
mai mică decât cea mai mică și vei putea să aplici 30,5V.
La 15 volți cel de 5,5V se va distruge.

#70
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Vreau sa fac un stop pt bicicleta dintru un led 3V, 20 mA si care sa stea àprins o vreme dupa ce ma opresc. Am condensoatoare de 3300 mF si unul de 5,5 V V 1F, tensiunea de la dinam e de 15v si nu stiu cum sa o scad pina la 5,5 V ca sa nu ard condensatorul. De la condensator la led stiu ca trebuie rezistenta, oare ar merge surmatoarea schéma dinam-rezistenta 600 ohm-condensator-led ?

#71
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ahaaa...
Accesează link-urile de la #62 și citește, citește!
Mai caută și alte cursuri sau cărți și învață, învață, învață!

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu atat efort puteai cumpara un : Bontrager Ion Pro RT   plus scotai si dinamul  ala, prin care pierzi energie - frecare.

https://www.bikerada...t-light-review/

Edited by MembruAnonim, 25 January 2022 - 05:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate