Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Depasire amperaj

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Buna, am un dinam de bicicleta care scoate 6v/3w de unde rezulta ca duce 0,5 À. Intrebarea mea e ce se intimpla daca leg consumat ori care consuma insumat un amper sau mai mult.
A doua intrebare, pe fata am pus un bec led care merge chit ca dinamul scoate curent alternativ intrebarea mea este daca acest lucru ii scurteaza semnificativ durata de viata ? Ca sa stiu daca sa il deconectez cind n am nevoie de el, caci dinamul e in butuc, cit se invirte roata da curent.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca dinamul nu are protectie (desi nu cred ) acesta se va arde in cazul in care se depaseste curentul suportat.

La a dpua intrebare:
Banuiesc ca acel bec LED e prevazut sa functioneze in CA, asa ca nu vad nici o problema.

Edited by pasilla, 20 December 2021 - 18:41.


#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Nu i prevazut, dar cica la voltaje mici, ledurile merg si in ca. Am mai testat o lampa rosie, pt spatele bicicletei, pe led din fabrica. Merge si aia.
Faza cu ledurile e secundare, de dinam ma intereseaza

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nimic,  daca consumul e 1 A si tu (dinamu )  da  0.5 A ,  inseamna ca nu va lumina asa de tare cum e prevazut.
Deci nimic nu se intampla, nu se arde cum zicea un coleg.

#5
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu, nu a învățat la școală, de aici și topicul...

Nu se va întâmpla nimic, degeaba legi tu consumator mare, dacă furnizorul e slab. Livrează cât poate și asta e.
Dacă mergea invers stăteam toți pe electric și când ni se făcea frig dădeam nițel la pedale și se încindea caloriferul electric.

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pune o punte redresoare (preferabil pe germaniu nu pe siliciu) si un condesator polarizat . Faptul ca cresti consumul nu face alceva decit sa gafai mai mult pt ca cei 3w vin de la tine, creste fibra muscularaPosted Image  Dinamul la bicicleta scoate curent alternativ  fereste-te de habarnisti

Edited by ciine, 20 December 2021 - 19:22.


#7
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

 MembruAnonim, on 20 decembrie 2021 - 19:14, said:

nimic,  daca consumul e 1 A si tu (dinamu )  da  0.5 A ,  inseamna ca nu va lumina asa de tare cum e prevazut.
Deci nimic nu se intampla, nu se arde cum zicea un coleg.

De acord. Rezistenta infasurarilor din dinam va face ca tensiunea sa scada, va scadea si curentul absorbit de consumator. In cazul de fata, daca e bec, va lumina mai putin.
LED-urile sunt diode pana la urma, in sens invers, daca nu se depaseste o tensiune de lucru, vor functiona ca o dioda, blocand curentul.

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 petit_christian, on 20 decembrie 2021 - 18:48, said:

Nu i prevazut, dar cica la voltaje mici, ledurile merg si in ca. Am mai testat o lampa rosie, pt spatele bicicletei, pe led din fabrica. Merge si aia.
Faza cu ledurile e secundare, de dinam ma intereseaza

Sigur că merg și în CA la voltajul corespunzător, doar că licare de 50 de ori pe secundă.
Se poate testa asta lejer, alimentezi un led la curent alternativ și la curent continuu și îl miști repede stânga-dreapta.


#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
@cine cu atitai bine pt mine, miscarea e buna.
@aia neiformati, mergeti voi pe la scoala��,dinamul de bicleta scoate curent alternativ,practic nuv un dinam dar asa ii spune poporul, pe model xerox, adidași, tir-cu sens de ansampmblu routier, samd. Daca vreti va dau ex si de la altii.��

 DarthBane, on 20 decembrie 2021 - 19:24, said:



Sigur că merg și în CA la voltajul corespunzător, doar că licare de 50 de ori pe secundă.
Se poate testa asta lejer, alimentezi un led la curent alternativ și la curent continuu și îl miști repede stânga-dreapta.
Déjà am testat ca l am si pus pe far, faptul ca licare nu ma deranjeaza, in mod normal am nevoie de el, pe timp de iarna, maxim 40 de min.

#10
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 adrian_r5, on 20 decembrie 2021 - 19:08, said:

asa ai invatat tu la scoala ?
Ai aratat cat de " inteligent " ( not ) esti Posted Image

#11
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Dinam

Baxoane, de ce nu ești tu mai umil ?

Adică, au fost destule situații în care ai fost implicat, in jocuri se spune "te bate harta, băi băiatule".

Edited by DarthBane, 20 December 2021 - 19:44.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adrian_r5, on 20 decembrie 2021 - 19:08, said:

asa ai invatat tu la scoala ?
daca asa a invatat asa o fi !


 BaXXXon, on 20 decembrie 2021 - 19:35, said:

Ai aratat cat de " inteligent " ( not ) esti Posted Image

Flaming(o) !

Edited by MembruAnonim, 20 December 2021 - 19:56.


#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cand consumatorul trage mai mult decat poate da sursa, sursa se arde. Sa zicem ca punem o sarma in loc de consumator. In cazul asta se numeste scurt-circuit, dar fenomenul e acelasi.

#14
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006

 adrian_r5, on 20 decembrie 2021 - 19:08, said:

asa ai invatat tu la scoala ?
Cu toate ca dinamul este o masina de curent continuu, la biciclete de regula avem un alternator denumit dinam. De regula rotorul este un magnet si statorul bobinat, ca sa nu te mai complici cu periile colectoare. Daca e in butuc posibil sa fie invers, n-am disecat asa ceva. Chestie de costuri.
Ledul fiind in principiu o dioda, se aprinde si in curent alternativ, dar numai pe o alternanta. La viteze mari (si implicit frecvente mari) nu se observa. Dar nici nu vei avea luminozitatea maxima.

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Treaba cu dinamul de bicicleta e doar o problema de semantica.

Ontopic, desi popular i se zice dinam, asta de bicicleta scoate alternativ.

Se poate redresa fara probleme ca sa ai cc.
Acum mergi cu dinamul si cu ledul la jumatate din putere.

Legat de curent, nu vei putea trage mai mult decat poate da nominal pt ca la consumatori mari vei avea cadere de tensiune si implicit curent mai mic.

Legat de consumatori, nu lua de buna puterea nominala a ledurilor. Depinde de multi factori. Asta in cazul ca si e reala.

La consum de 3W ar trebui sa ai minim 500 de lumeni reali.

PS.
Sper ca macar lumina spate o ai pe baterie. E destul de periculos pe dinam pt ca devii invizibil cand opresti.

Daca nu, pune (si) un licurici din ala.

Edited by underb, 20 December 2021 - 20:14.


#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

 petit_christian, on 20 decembrie 2021 - 18:33, said:

Buna, am un dinam de bicicleta care scoate 6v/3w de unde rezulta ca duce 0,5 À. Intrebarea mea e ce se intimpla daca leg consumat ori care consuma insumat un amper sau mai mult.
Vorba vine ca scoate 6V/3W.
Daca nu-l invarti, nu scoate. Daca-l invarti mai putin, scoate mai putin. Daca-l invarti mai mult, scoate mai mult.
El are un regim nominal in care scoate, zice-se, valorile alea. Acel regim nominal poate fi insa depasit (adica il invarti mai tare), caz in care ii reduci timpul de viata. Probabil ca dinamul asta produce valorile alea, la turatia "obisnuita" a rotii, nu stiu ce sa zic, insa valorle, daca sunt alea, pot fi depasite fara probleme.
Insa, tot putem scoate ceva din afirmatia de mai sus, si cel mai relevant e rezistenta interna a sursei (sau impedanta.. eventual). In cazul tau e 6V/0.5A, adica un 12ohm.

Acuma, nu stiu daca acel dinam promite 6V "in sarcina" sau "in gol". E important deoarece, cand rezistenta interna a sursei e egala cu cea a consumatorului, puterea debitata de sursa e maxima. E posibil sa produca un "max 6V" in gol si 3W in sarcina, caz in care rezistenta lui interna poate fi estimata la 3ohm, ca va produce 3V in sarcina (de 3ohm).
So, depinde, aici nu mi-e clar ce valori sunt date ca fiind nominale la acel dinam.

Apoi, despre consumator. Cand spui ca un consumator consuma 1A, de regula te referi la un consumator alimentat la o sursa de tensiune (constanta). E o simplificare uzuala sa spui ca se consuma curent, deoarece majoritatea surselor sunt de tensiune, iar consumatorii "isi trag" curent cat vor.
Spre comparatie, la o sursa de curent, echivalentul "scurt-circuitului" despre care vorbim la o sursa de tensiune, e rerezentat de "lasarea in gol, fara consumator", O sursa de curent in scurt, va avea zero tensune, deci zero putere debitata, e echivalentul sursei de tensiune fara consumator din pdv energetic.

In cazul in care sursa e dinamul de mai sus, consumatorul ala, daca are un comportament rezistiv (caracteristica liniara), relevant va fi tot rezistenta interna (panta caracteristicii liniare), care e ceva dat prin "constructie"

De exemplu, un consumator care promite ca vrea 1A la 6V, se comporta ca un rezistor de 6ohmi. Asta nu zice nimic despre cat de liniara e caracteristica curent-tensiune, insa putem presupune ca-i liniara, daca alte informatii nu avem. Caz in care putem face un balans energetic intre sursa (dinamul) si consumatorul respectiv.
Acei 6V produsi de dinam, la o rezistenta interna de 12ohm,, vor crea un circuit cu rezistorul extern de 6ohm si va produce.. conform legilor lui ohm/kirkoff, nu stau sa calculez.

Daca consumatorul e un led, atunci acesta are o caracteristica tensiune curent abrupta si va incerca sa functioneze la o anumita tensiune, tragand un curent din ce in ce mai mare. Ledul de regula se alimenteaza in curent, adica curentul e cel care decide regimul de functionare, tensiunea "si-o trage el" cata vrea. Ledul alb trage mai multa tensiune, ala albastru la fel, ledul rosu trage cea mai mica tensiune dintre toate ledurile (ordinea rogvaiv, ledul alb fiind de fapt un led violet "tunat")
Ledul nu crapa daca cresti curentul, e foarte tolerant, insa la depasirea unui curent va avea o eficienta mai mica si eventual va crapa, din cauze termale. Daca tot depasesti valorile nominale si intra in zona stresului termic, ledul va deveni mai slab, va produce mai putina lumina, cam asta-i comportamentul lui. Eu m-am jucat cu leduri de mica putere si .. nu crapa daca le alimentezi cu putere pe care capsula acestuia o poate disipa. Adica, un led de catva miliwati, capabil sa disipe un sfert de watt, nu va crapa daca-l faci sa consume un sfert de watt, dar nu va produce lumina de energia consumata ci.. caldura. Nedorit.

Oricum, eu nu m-as stresa cu depasirea valorilor nominale. E vorba despre puteri mici aici. Depasind puterile nominale de regula produce o eficienta mai slaba, nu se arde nimic deoarece elementele mecanice din dinam sunt capabile sa disipe fara probleme 1-2-3-4-5W acolo. Cel putin pe o perioada de timp. Daca-l vezi fierbinte, well.. insamna ca depune ceva efort, dar ma indoiesc ca asta e situatia.

 petit_christian, on 20 decembrie 2021 - 18:33, said:

A doua intrebare, pe fata am pus un bec led care merge chit ca dinamul scoate curent alternativ intrebarea mea este daca acest lucru ii scurteaza semnificativ durata de viata ? Ca sa stiu daca sa il deconectez cind n am nevoie de el, caci dinamul e in butuc, cit se invirte roata da curent.
Un led e si o dioda. In sens invers nu trece curent prin el, deci nu consuma si nici nu-i scurteaza viata. Insa va palpai de doua ori mai des, daca functioneaza doar pe jumatate din alternante.
Insa, dupa cum au spus colegii, probabil ca acel dinam produce deja curent continuu pulsatoriu. Eu sunt deschis la posibilitati, nu ma cramponez in definitia unui cuvant. Sunt tot felul de generatoare de curent, nu toate produc CC. Dinamul de bicicleta cu care ma jucam eu cand eram copil producea insa curent continuu pulsatoriu. Dar.. stiu eu ce dinamuri or mai produce kinejii acuma?...

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Bad post

Edited by Leo2006, 20 December 2021 - 20:40.


#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
1.dinamul produce curent alternativ, verificat cu multimetru
2.ledul pilpie
3.operatie reusita, pacient mort, dinamul nu scoate 6v constant, ci la viteza se duce spre 9-10 (tot pe multimetru am vazut), asa ca a tinut 15 min, atita s a incintat, ca de abia l am tinut in mina
4.mai am un led care are o plaja 4-12,incerc cu el, pb e ca nu are filet, e p13. 5
5 nu conteaza ca luminozitatea e la jumatate sau sfert, e peste orice bec cu incadescenta
6 ce imi recomandati led 4-12v sau 4-24.
7 n am stiu ca un simplu dinam si un led ridica atitea pb de fizica
8 pe spate am o chestie cu baterii, no pb +geaca reflectorizanta+bratara cu led pt activitati fara pe vizibilitate scazuta,  in caz ca
Bestia cu farul vintage si dinamul din butuc, shimano

Attached Files


Edited by petit_christian, 20 December 2021 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate