Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Renault Megane E-TECH

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#235
sylvyu

sylvyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.08.2008
Eu nu am primit nici un discount, pentru intarziere, bine ca nu a crescut pretul pentru comenzile date in februarie si martie.

#236
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022
Salut. A comandat cineva model cu jantele pe 18? Este interesat de un schimb cu jantele pe 20”? Rog mesaj in privat. Merci.

#237
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Teste drive Renault Megane E-TECH EV60 220 CP TECHNO super charge
https://www.turatii....nm7IzouL6A4iHu0

#238
freddym

freddym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.09.2004

View PostUser12344321, on 22 august 2022 - 16:44, said:

Cică o parte din comenzile pe Romania sunt deja in țara in vama. Se păstrează data oficială de începere a vânzătorilor si livrărilor de 19 Septembrie. Se livrează doar versiunile Techno acum. Variantele Iconic nu au primit nici măcar seriile VIN.

Au inceput sa faca reclama la Ziua Porti Deschise 19-24 septembrie. Se pare ca de lansarea asta era conditionata inceperea livrarilor masinilor care sunt de peste o luna de zile deja sosite in tara.
Mai ai ceva informatii daca incep sa livreze din 19 sau asteapta sa se inchida portile astea deschise.

#239
uachi

uachi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.03.2005
De pe 26 incep livrările

#240
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Am trecut pe la dealer sa vad si eu "minunea".  Aveam asteptari destul de mari in ceea ce priveste calitatea materialelor la interior. Din poze si review-uri parea bine construita si cu piese din materiale mai bune si mai bine finisate. Nu mi se pare cu prea mult peste masini din clasa mica si ~20000 euro. Spre exemplu Captur de la ei din ograda. In plus, scaunele nu mi s-au parut prea comode dar pentru o parere pertinenta ar trebui condusa cateva ore. Exteriorul imi place dar sunetul la inchiderea portierei nu e pentru o masina de 30000-40000 euro. Acelasi lucru l-as spune si despre manerele exterioare din fata. Plasticul de pe interior, cel pe care il atingi de fiecare data cand deschizi portierele, este din alt film.
Nu am condus-o pentru ca traficul din jurul locatiei dealerului era complet blocat. Merg saptamana viitoare sa fac un drivetest mai lung care sa includa cativa kilometri pe autostrada. Trebuie sa fie dumnezeiasca la rafinament, stabilitate si manevrabilitate pentru a ramane pe lista de potentiale achizitii.

#241
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Mno, v-ati spus parerea, nu-i placut la atingere, nu suna usa bine, n-are lemn de nuc, nu-i dumnezeiasca la rafinament, stabilitate, cel putin as scriu umii care au test-o  deci nu-i mai incurcati, lasat-ii pe altii cu adevarat interesati de masina.

P.S. la o electrica de 30KE sa va asteptati la calitatea unui ICE de 20KE, cam aia e diferenta.

#242
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005

View Postr_vlad, on 16 septembrie 2022 - 19:07, said:

Exteriorul imi place dar sunetul la inchiderea portierei nu e pentru o masina de 30000-40000 euro. Acelasi lucru l-as spune si despre manerele exterioare din fata. Plasticul de pe interior, cel pe care il atingi de fiecare data cand deschizi portierele, este din alt film.
Si eu am luat-o la instinct, doar dupa ce am vazut cateva review-uri si m-am documentat pe net. Daca dupa ce ai vazut-o live, cel mai mare repros e ca nu-ti place sunetul de inchidere a usii...Posted Image
E o masina in 30.000-40.000 euro, nu vorbim de vreun EQC sau Taycan. Eu am luat-o strict ca masina pentru naveta si am vrut ceva mai bun decat Spring-ul care mi se pare unsafe, mai ales ca eu voi folosi masina si pentru dus/adus copii de la scoala si gradinita. Nu conteaza cum se aude usa la inchidere si nici tipul de plastic de pe usa, sunt cumva chestiuni asumate in momentul achizitiei pentru ca nu ma astept ca in gama asta de pret sa ai calitatea materialelor dintr-o masina premium. Eu sunt convins ca n-au dat gres francezii cu E-Tech si ca atunci cand o evaluezi cinstit nu ai cum sa fii pe minus cu masina asta. Abia astept sa inceapa livrarile, nu mai am rabdare Posted Image

#243
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Chiar nu trebuie sa justifici decizia de achizitie. Ai motivele si asteptarile tale. Totusi, permite-mi sa am o parere despre masina si accepta ca alti indivizi pot avea alte asteptari.

#244
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am fost sa vad si eu masina.
Din pacate, desi arata ok exterior/interior, spatiul in spate este foarte mic.
Daca este scaunul fata lasat la maxim jos nu poti sa bagi picioarele sub scaun deci este aiurea la drum lung. In plus, bancheta din spate este mai ridicata, stai cocotat.
In fata, este destul de ok, dar nu am reusit sa imi gasesc o pozitie ok.
Daca dau scaunul mai in spate - raman fara loc pentru pasager, daca il dau mai in fata stau aiurea cu picioarele. Volanul daca il lasi mai jos te lovesti cu genunchiul din dreapta cand te dai jos.
Voiam sa fac un test cu masina dar nu mai are rost din cauza spatiului mic.

#245
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Cam asa este, nici asteptari prea mari nu puteam avea in ceea ce priveste spatiul, tinand cont ca este cu doar 10 cm mai mare decat ZOE. Ea pare masiva, cel putin in poze, dar in realitate nu e. Eu am testat-o doar din din punct de vedere al soferului, ok pentru mine, majoritatea chestiilor, mai putin placut pretul, care pentru versiunea cu 22kW AC incepe de la 45k, cam prea indraznet.

#246
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
id5 daca se doreste o masina spatioasa!!

#247
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Alti bani = Alta distractie.. Ioniq 5, EV6..

#248
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View Postr_vlad, on 17 septembrie 2022 - 17:22, said:

Chiar nu trebuie sa justifici decizia de achizitie. Ai motivele si asteptarile tale. Totusi, permite-mi sa am o parere despre masina si accepta ca alti indivizi pot avea alte asteptari.
Așteptările trebuie sa fie corelate cu ce găsești pe piața la alte mașini electrice din gama asta de preț. Nu are rost comparația cu masinile ce au motor termic

#249
uachi

uachi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.03.2005
Buna ziua.
Revin la scopul topicului.
Acum imi livreaza masina. Mulți km fara probleme actualilor si viitorilor proprietari. Revin cu impresii cat mai curând.
Un weekend plăcut să avem.

#250
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMicroEdge, on 30 septembrie 2022 - 16:06, said:

Așteptările trebuie sa fie corelate cu ce găsești pe piața la alte mașini electrice din gama asta de preț. Nu are rost comparația cu masinile ce au motor termic
Cu ID.3 putem sa il comparam ? Daca ne uitam la pretul unui E-tech EV60 cred ca merge comparatia chiar si cu Enyaq iV60.

Am condus vreo 20 km un E-Tech EV 60 in echipare Iconic. Sta excelent pe partea de zgomot la rulare. Surprinzator de bine. Zgomotul aerodinamic este in limite normale dar iese in evidenta datorita lipsei zgomotului la rulare. Chiar ma gandeam in timpul testului cum ar fi fost daca foloseau sticla de grosime mai mare pentru geamurile laterale din fata. Apoi am revenit la realitate si mi-am adus aminte ca vorbim despre Renault si cel mai probabil chiar daca ar fi acceptat costurile crescute ale sticlei n-ar fi avut in portofoliu toate celelalte maruntisuri necesare. Suspensia e moale dar impreuna cu anvelopele cu talon mic si centrul de greutate jos mi s-a parut ca ofera un bun compromis intre stabilitate si confort. Totusi, la schimbari bruste de directie ruliul este destul de mare dar nu am apucat sa urmaresc aspectul asta pentru ca mare parte din cei 20 km i-am facut pe autostrada iar restul in trafic urban aglomerat.

#251
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
M-a anuntat si pe mine dealer-ul ca am primit VIN Posted Image
Dar doar atat - nu termen de livrare, nici alte info suplimentare.

Intrebarea e daca atunci cand primesti VIN masina a intrat in productie sau e deja fabricata si urmeaza a fi livrata? De la momentul primirii VIN-ului cam cat ati asteptat pana ati primit-o?
Am incercat sa trec VIN-ul in aplicatia MyRenault, insa, din pacate, primesc mesajul cum ca datele introduse nu ar fi corecte.

#252
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
VIN primeste cand urca sasiul pe banda de asamblare. Mai are cale lunga. O sa mearga My Renault dupa ce ajunge la dealer si o trece in mod client.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate