Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Renault Megane E-TECH

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
427 replies to this topic

#199
bonzai

bonzai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.08.2003
Ioniq 5, Kona, noul Niro EV...nu se pot nici macar comanda. Stau cu banii în mana la dealer și spun ca așteaptă informații de la producător. Probabil iau comenzi din toamna -iarna pentru modele 2023...cu livrare când s-o putea.

#200
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022
Azi in final am dat comanda de un Model Y. Am așteptat întâi aprobarea Rabla. Termenul estimat de livrare Noiembrie - Decembrie.
După cum arată cele 50-60k Model Y productie lunară in Shanghai, plus cele 5-10k estimate lunar la Berlin, lucrurile arată bine și cred ca se vor tine de termenul estimat.
Chiar sunt curios dacă tovarășii de la Renault vor reuși sa livreze pana la final de an, amărâtul de Megane electric comandat in Martie, dintre cele 10k de comenzi acumulate pana in mai…

#201
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Ma aflu de cateva zile in concediu, in nordul Frantei, in zona Calais.
Am intrat ieri, la caterinca, in sediul dealerului local Renault pentru a face, chipurile, o comanda de Megane Etech. Dupa scurta discutie cu dealerul, care nu stia ca sunt turist si a crezut ca sunt localnic, a ramas ca sa avem ultima discutie marti.
Termen de livrare 8 saptamani.

Asta apropo de, vezi Doamne!, criza de semiconductori, de echipamente bla-bla-bla... ca producatori au probleme, greutati...

Nimic mai fals.

Cel putin in cazul Renault, ei prefera sa "serveasca" doar piata occidentala, iar piata din Europa de Est, duca-se pe pustii, ii doar fix in fund, ca sa nu zic altfel.

Daca esti francez, si o comanzi in Franta, o primesti in 2-3 luni. Daca este din Romania si o comanzi in ianuarie, sau februarie, o primesti in 14-16 luni.

Cam asta e diferenta de abordare.

Edited by BobaFett, 16 July 2022 - 09:09.


#202
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022
Am aflat ca sunt 300 de comenzi pe toată Romania pana acum. Iar cota de productie pe tot anul e de 400. Deci clar nu e coada mare de romani sa dea 45k euro pe un Renault. Și comenzile nu acoperă nici măcar cota alocată pe hârtie de Renault.
Totuși nimeni nu știe vreun termen, dacă sau când se va livra vreo comanda….
Fiecare sa înțeleagă ce vrea sau poate din asta…

#203
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Se da prioritate piețelor unde chiar exista interes și se comanda volume mari.
Se orientează și ei la strategii care ar putea sa le aducă creșterea vânzărilor intr-un ritm accelerat.

#204
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 User12344321, on 22 iulie 2022 - 22:32, said:

Am aflat ca sunt 300 de comenzi pe toată Romania pana acum

pai..nu era masina anului votata unanim? ce s-a intamplat?
iar au dat romanasii din gura si...atat?

#205
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 zeroice, on 23 iulie 2022 - 23:59, said:


pai..nu era masina anului votata unanim? ce s-a intamplat?
iar au dat romanasii din gura si...atat?
Pai era dar la ce preturi se practica sunt si alte optiuni. Eu as lua una ca e cool dar dupa ce vad: viteza reala incarcare 10-80%, eficienta, autonomie reala. Din ce informatii am gasit pana acum nu exceleaza la niciuna.

#206
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 raven75, on 24 iulie 2022 - 07:37, said:

Pai era dar la ce preturi se practica sunt si alte optiuni. Eu as lua una ca e cool dar dupa ce vad: viteza reala incarcare 10-80%, eficienta, autonomie reala. Din ce informatii am gasit pana acum nu exceleaza la niciuna.

ma gandesc ca s-a luat si pretul in considerare la intocmirea top-ului masinii anului, nu? :)

#207
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004

 zeroice, on 23 iulie 2022 - 23:59, said:


pai..nu era masina anului votata unanim? ce s-a intamplat?
iar au dat romanasii din gura si...atat?

A fost votata masina anului de un grup de baieti care, spun ei, se pricep la chestii de oameni mari, adica sa conduca masini, sa palavrageasca ore in sir despre ampatament, cuplu motorului, despre cai putere si chargere AC, despre rapoartele servodirectiei, suspensii multilink... si multe altele despre care romanul de rand habar nu are. Si nici nu-i pasa.
La votul de popularitate, adica, acolo unde spune romanul ce ii place si ce nu, lucurile au stat cu totul altfel, Ford Mustang Mach-e a batut tot.

#208
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005

 BobaFett, on 16 iulie 2022 - 09:08, said:

Am intrat ieri, la caterinca, in sediul dealerului local Renault pentru a face, chipurile, o comanda de Megane Etech. Dupa scurta discutie cu dealerul, care nu stia ca sunt turist si a crezut ca sunt localnic, a ramas ca sa avem ultima discutie marti.
Termen de livrare 8 saptamani.
Fix asa. Crede-ma, poti vorbi tu ce franceza vrei, un francez isi va da seama daca are de-a face cu un localnic sau nu. Nu intram in fineturi legate de dialecte in functie de regiuni si alte asemenea.
Eu m-am plimbat un pic prin Europa in iunie si iulie (Germania, Italia, Franta), nicaieri n-am vazut nici macar un ETech pe sosele. Nu spun ca noi suntem considerati vreo piata importanta, evident ca nu suntem, dar asta nu inseamna ca livrarile intarziate trebuie puse pe marginea faptului ca suntem o tara care nu conteaza raportat la volmulul vanzarilor de Etech in Europa.
Ca vor ajunge mai repede in tarile din Vest cu cerere mare, da, nu e nimic surpinzator. Cum tot la fel nu e surpinzator ca de la ei pot ajunge aproape oriunde in Europa in mai putin de 24h. Nu e cazul in RO/Bucuresti unde infrastructura cvasi medievala ingreuneaza livrarile. Pluse toate celelalte motive legate de supply chains pe care industria auto inca le resimte.
Daca masina comandata in martie ajuge pana la finalul anului eu ma declar cat de cat multumit. Zic sa vedem si in nuante mai optimiste.

#209
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022
😂😂😂😂
Faza zilei: uzina din Douai, va fi închisă vineri, 5 August, pentru 3 săptămâni. Vacanța de vara.
Asa probabil se explica de ce grupul Renault anunța la 30.06 cam 20,000 comenzi de Megane e tech (păstrând ritmul de 5,000 pe luna de la lansare), dar nu anunța nici o cifra legată de vânzările acestui model.
In mai si Iunie au fost înmatriculate aprox 2,500 E Tech in Franța. Si probabil câteva sute livrate in afara FR pentru dealeri. Deci in 4 luni de productie au făcut vreo 3,000 de Megane. Cam cât face Tesla intr-o zi (model 3 + Y) la Giga Shanghai. Sau VW grup care a făcut in medie cam 36,000 electrice pe luna in 2022, deci cam 1,200 pe zi.
E clar ca la așa performante, muncitorii francezi si managerii Renault merita o vacanța binemeritata si mai închid fabrica odată.
In toată ecuația, se pare ca fraieri sunt doar clienții….
😂😂😂😂

#210
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 BobaFett, on 25 iulie 2022 - 10:34, said:

A fost votata masina anului de un grup de baieti care, spun ei, se pricep la chestii de oameni mari, adica sa conduca masini, sa palavrageasca ore in sir despre ampatament, cuplu motorului, despre cai putere si chargere AC, despre rapoartele servodirectiei, suspensii multilink... si multe altele despre care romanul de rand habar nu are. Si nici nu-i pasa.
La votul de popularitate, adica, acolo unde spune romanul ce ii place si ce nu, lucurile au stat cu totul altfel, Ford Mustang Mach-e a batut tot.

si-n concluzie Dacia Spring a rupt rabla-n 2....

#211
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004

 zeroice, on 25 iulie 2022 - 19:48, said:


si-n concluzie Dacia Spring a rupt rabla-n 2....
Da, de aceea e plin olx de ele, incearca cu disperare sa scape de ele :)

#212
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 BobaFett, on 29 iulie 2022 - 12:31, said:

Da, de aceea e plin olx de ele, incearca cu disperare sa scape de ele Posted Image
acum am cautat si am gasit 14 anunturi cu Dacia Spring....surprinzator majoritatea cer intre 14.000 si 16.000 de euro, adica mai mult decat pretul nou de achizitie. Mie imi miroase a specula, nu a disperare sa scape de ele. :)

Probabil ca daca ar cere pretul de lista le-ar vinde instant...asa ca joc de glezne in continuare cu troleala...

#213
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Eu incerc sa inteleg cum 3/4 din cota anuala comandate inainte sa stai in ea si doar din poze, fara review-uri "real world" prea bune, cand suntem abia in Iulie, e ceva rau.

#214
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022

 costini, on 29 iulie 2022 - 14:07, said:

Eu incerc sa inteleg cum 3/4 din cota anuala comandate inainte sa stai in ea si doar din poze, fara review-uri "real world" prea bune, cand suntem abia in Iulie, e ceva rau.
Nu neaparat e ceva in neregula. De fapt, e noua realitate in lumea auto. Tesla a avut 325.000 de comenzi in prima săptămâna de când a prezentat Modelul 3. Și a durat apoi vreo 2 ani pana când au început de livreze. Se zice ca au peste 1 milion de comenzi la Cybertruck. Chiar și GM tocmai a anunțat peste 150.000 comenzi la Silverado electric, deși mașina va fi lansată anul viitor.
Pentru clienții care așteaptă teste, comparații, discuții pe forumuri, ultimul număr din revista auto motor, discounturi, negocieri cu dealerii = adică tot modelul sec XX de vânzare auto….. ce sa zic. Viitorul nu suna bine. Adică pana se vor hotăra ce sa cumpere, vor aștepta mult și bine, plătind între timp €2/litru de combustibil. Plus revizii. Ulei. Filtre. Și vorba filmelor: mutant and proud! 😉

#215
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006

 costini, on 29 iulie 2022 - 14:07, said:

Eu incerc sa inteleg cum 3/4 din cota anuala comandate inainte sa stai in ea si doar din poze, fara review-uri "real world" prea bune, cand suntem abia in Iulie, e ceva rau.

e noua moda de a comanda masini ca si cum ai comanda chiloti de pe fashiondays
te mai mira ca lumea e proasta si superficiala?

#216
User12344321

User12344321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.03.2022

 User12344321, on 26 martie 2022 - 23:07, said:

Eu am comandat acum 3 săptămâni un techno, 60kw, cu pompa caldura și HK audio. Plătit avans. Termen inițial de livrare comunicat sept - nov….
Am fost sunat de dealer și m-a informat ca săptămâna viitoare voi primit seria VIN a mașinii, care odată introdusă in aplicatia My Renault o sa îmi permită sa văd in detaliu statusul comenzii. Din ce am văzut in FR, între momentul seriei VIN și momentul livrării, sunt 2-3 luni. Oare Renault RO va face o surpriza plăcută anul asta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate