Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Pareri telefoane sony

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007

 murdar, on 19 decembrie 2021 - 08:26, said:



Prietene, Sony nu este competitiv pe smartphone de foarte multi ani. Se vede asta perfect in vanzari. Fac telefoane bestiale, dar mult prea scumpe pentru a fi competitive.
Dupa cum am zis si in primul post lumea vrea iphone, samsung si chinezarii, orice altceva nu exista si nu vinde, htc si lg stau ca exemplu.
In rest preturile sunt la acelasi nivel ca la competitie.

Edited by _-livio-_, 19 December 2021 - 17:14.


#56
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Cateva observatii, ca vad ca se scriu multe chestii gresite pe topicul asta:
1. Samsung nu este chinezarie, nu e firma chinezeasca.
2. Nokia este firma chinezeasca (este HMD Global care doar foloseste vechiul nume Nokia).
3. Sony nu ofera o calitate superioara celorlalte marci populare de pe piata. De asemenea, experientele cu telefoane Samsung de tip J nu sunt relevante. Nu compara un telefon de 600 lei cand era nou cu unul de 1700 lei. Nu e corecta comparatia.

De asemenea, nu pot sa nu remarc obraznicia lui @RangerBoy referitoare la curier, referindu-se la acesta ca giind "prostul ala". Cum tratezi oamenii, asa vei fi si tu tratat.

#57
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015

 RangerBoy, on 19 decembrie 2021 - 09:47, said:

imi e aproape imposibil sa gasesc un telefon cu dotarile pe care le au cele de la sony in pretul asta. Sunt curios daca gasesti telefon pana in 2000 de lei cu corning gorilla glass 6, waterproof, rezistent la praf, ecran oled, hdr, si baterie de 4500.


e ok daca dau comanda de aici? https://www.orange.r...ck?gclsrc=aw.ds
Sau de aici? https://www.premiumb...-ufs-negru-1169
Dar nu inteleg o chestie la site sony, zice ca nu are incarcator rapid sau ca nu are deloc??

Nu mai are deloc încărcător, m-am documentat și eu când am vrut să îl iau. Era 2000 lei cu încărcător de 7.5W, au scăzut 100 lei (sau 20€ prin alte părți) și i-au scos încărcătorul. Un încărcător Sony de 30W pe site-ul pe care l-ai indicat e 300 lei. Ireal, absurd!

Până în 2000 de lei mai găsești de ex. A52s, nu are Gorilla Glass 6, ci 5, standardul de protecție nu e IP68, ci 67, ecranul e OLED, nu are HDR, dar are rata înaltă de refresh și are tot baterie de 4500.
Procesorul e cu o clasă mai sus. Cineva zicea că românul se uită la procesor. Și de ce nu s-ar uita? De ce să aleagă un terminal mai scump și mai slab dpdv hardware?
Dacă sugerează cineva ceva despre un telefon cu o cameră ceva mai bunicică, nu de filmat Matrix 5, veniți cu reproșuri de gen sală, musculoși care își fac selfie cu brandul, instagram la 5 secunde și alte de astea.

Edited by addryanns, 19 December 2021 - 20:48.


#58
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Sony 10 III vândut de Orange are încărcător. Samsung/iPhone nu mai oferă așa ceva.

Edited by aris86, 19 December 2021 - 21:21.


#59
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Eu as merge pe Sony Xperia 5 III, cred ca sony-urile astea mici sunt singurele telefoane de la ei care merita in momentul de fata... restul ori au bateria proasta, ori se afla la o categorie de pret la care ori iei Z fold 3, ori poti lua telefoane mai bune de la chinezi.

https://altex.ro/tel...cpd/SMTXP5M3BK/

Este 10 III daca vrei baterie foarte buna... dar gasesti de la Motorola, Realme, Xiaomi produse mult mai bune. Moto G200, Xiaomi 11T Pro, Realme GT Neo2, iar de la Samsung ai Galaxy A52s si respectiv S20 FE.

#60
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Si eu as fi luat 5 iii, dar nu merita un telefon atatia bani.

#61
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Da, este foarte scump. Cred ca ar fi fost mai ok prețul maxim 3500 lei.

#62
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
telefoanele sony au alta mufa de incarcare fata de restul telefoanelor?

#63
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Nu, au Type-C. De ce?

#64
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
ma refer mufa din telefon. Mie mi s-a parut ca e diferita.

#65
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2006
Sony foloseste PD (power delivery) si mai este de exemplu QC (quick charge) folosit de Samsung. Ambele incarca rapid. Daca cumperi un anumit tip de telefon si vine fara incarcator, trebuie sa ai grija ce tip de incarcare foloseste ca sa poti beneficia de incarcarea rapida. Banuiesc ca de asta te intereseaza! Mufele la ultimele tipuri de telefoane sunt la fel (USB-C).

Edited by zamaraii, 20 December 2021 - 14:33.


#66
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Da, probabil asta vroia si nu am inteles eu, sa ia un incarcator la el aftermarket. Pentru Sony trebuie musai cu Power Delivery.

#67
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pai si ce inseamna type c, se va potrivi mufa de la actualul meu incarcator la el?? Asta daca vine fara.

#68
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Pai depinde ce telefon ai în prezent?

#69
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
V-am rugat anterior sa nu deviati de la subiect, daca va mai trebui sa fac curat voi trece la sanctiuni, va mai rog o data lasati provocarile si incercati sa purtati o discutie civilizata. Nu mai presupuneti ca toti stiu ceea ce stiti voi si nu mai presupuneti ca le stiti pe toate!

Revenind la discutia din ultimele mesaje lasate, @RangerBoy, nu e suficienta forma mufei, mai conteaza specificatiile adoptate de producatorul telefonului, in acest caz de Sony. Se va potrivi un incarcator de la alt producator, dar nu va beneficia de toate facilitatile incarcarii oferite de un incarcator recomandat de producatorul telefonului.
USB Type C-ul are cateva implementari diferite de la generatie la generatie, ele ofera un minim de compatibilitate cu versiunile vechi, dar repet, sunt minime.
Cu alte cuvinte incarcarea cel mai probabil va fi una lenta, daca folosesti un incarcator diferit de cele recomandate.
Sper ca alti colegi de discutie sa explice mai bine decat mine si tu sa ai bunavointa de a le intelege raspunsurile.

Edited by Ciubex, 21 December 2021 - 00:34.


#70
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Am inteles, multumesc pentru raspunsul detaliat Ciubex.

#71
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Concret si aplicat cazului raspunsul este NU, nu se vor potrivi cablurile de incarcare pe care le are in prezent.
Acum depinde de fiecare cum isi incarca si foloseste telefonul, personal il incarc noaptea si niciodata nu am nevoie pe parcursul zilei de incarcare.
Acest lucru imi permite sa folosesc orice incarcator, de la 500mAh in sus in functie de capacitatea bateriei, de regula unul de 1000 fiindca nu dorm mai mult de 5-6 ore .
Asadar, un incarcator original , de samsung de 25W nu e mai mult de 50 roni si baga intr-o baterie de 4500 mAh suficient de bine.



#72
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Bagă într-o baterie de Samsung, sau telefon care suportă QC 25W, într-un telefon gen Sony, care  necesită PD, nu bagă atât.
Poate să folosească și încărcătorul vechi cu https://www.emag.ro/...b/pd/DWCMXJBBM/
Un cablu de 2 lei. Literalmente.
Fără încărcare rapidă în cazul acesta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate