Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pareri telefoane sony

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
daca citeai propozitia pana la sfarsit aflai si ce anume nu-l satisface...

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Eu de la CMDX-1000 tot Sony am avut, şi nu am regretat niciodată. Superstabile şi calitate premium care se vede şi în timp, dacă după 2 ani de folosinţă fără protecţie un Samsung arată ca după război Sony sunt mult mai rezistente.

#21
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
https://www.orange.r...-dual-sim-black
Telefonul asta este blocat in orange? Si la conectivitate scrie 5g, eu am cartela 4g, are ceva?

#22
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 bobitad, on 16 decembrie 2021 - 22:10, said:


si de obicei ofera un procesor vechi,


Desigur...In 2019 cand a aparut Xperia 1 si mult prea laudata tigaie galaxy s21+ aveau accelasi procesor Snapdragon 855(bine,pe samsung acest procesor era destinat doar pietelor din Sua si China,pentru amaratii din alte parti au pus Exynos..) si 3330 mAh versus 4100 mAh pe coreean. Ghici ce,si astazi ambele telefoane necesita puse la incarcat la acelasi interval...De noi. Aproape la fel folosite... Xperia 1 are ecran cu rezolutie 4k. Gorila 6 pe spate coreenii au pus abia un an mai tarziu.In fine,ca tot sunt "nostalgic" Sony.
Initiator,eventual cauti un Xperia 5 II si n-o sa fi dezamagit. In general,pe Sony un soft mult mai stabil si mai curat comparativ cu  tot felul de UI-uri,EMUI-uri s.a.m.d.

#23
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Si Sharp face telefoane peste medie.  Aquos Zero6

#24
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 Bebeluka, on 17 decembrie 2021 - 07:14, said:



Desigur...In 2019 cand a aparut Xperia 1 si mult prea laudata tigaie galaxy s21+ aveau accelasi procesor Snapdragon 855(bine,pe samsung acest procesor era destinat doar pietelor din Sua si China,pentru amaratii din alte parti au pus Exynos..) si 3330 mAh versus 4100 mAh pe coreean. Ghici ce,si astazi ambele telefoane necesita puse la incarcat la acelasi interval...De noi. Aproape la fel folosite... Xperia 1 are ecran cu rezolutie 4k. Gorila 6 pe spate coreenii au pus abia un an mai tarziu.In fine,ca tot sunt "nostalgic" Sony.
Initiator,eventual cauti un Xperia 5 II si n-o sa fi dezamagit. In general,pe Sony un soft mult mai stabil si mai curat comparativ cu  tot felul de UI-uri,EMUI-uri s.a.m.d.
xperia 10 iii e suficient pentru ce imi trebuie mie, nu ma omor nici cu jocurile, poze face bine, filmeaza bine, am vazut recenzii la el.
Raport calitate pret eu zic ca e excelent, rezistent, etc. Nu sunt dispus sa dau o caruta de bani pe un telefon.
Decat sa iau vreo chinezarie care se mandreste cu nu stiu ce procesor si camera, mai bine asta.
Apropo, e musai sa ii pun geam protector?
Am vazut ca nu e blocat in nici-o retea.


#25
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

 Bebeluka, on 17 decembrie 2021 - 07:14, said:


Desigur...In 2019 cand a aparut Xperia 1 si mult prea laudata tigaie galaxy s21+ aveau accelasi procesor Snapdragon 855(bine,pe samsung acest procesor era destinat doar pietelor din Sua si China,pentru amaratii din alte parti au pus Exynos..) si 3330 mAh versus 4100 mAh pe coreean. Ghici ce,si astazi ambele telefoane necesita puse la incarcat la acelasi interval...De noi. Aproape la fel folosite... Xperia 1 are ecran cu rezolutie 4k. Gorila 6 pe spate coreenii au pus abia un an mai tarziu.In fine,ca tot sunt "nostalgic" Sony.
Initiator,eventual cauti un Xperia 5 II si n-o sa fi dezamagit. In general,pe Sony un soft mult mai stabil si mai curat comparativ cu  tot felul de UI-uri,EMUI-uri s.a.m.d.
vorbeam de midrangere, de obicei flagshipurile au avut procesorul de top. altele au fost problemele cu ele.  si 10 !!! are snapdragon 690. dar oricum omu e setat pe el si o sa si-l cumpere. pot sa scriu eu aici pana maine si sa aduc argumente. plus ca i-au mai scris si altii ca telefoanele sony sunt bune.

P.S ecranul 4k mi s-a parut mereu funny. eu nu zic ca omul nu o sa aibe o experienta placuta cu el. zic doar ca tocmai raportul calitate/pret nu e acolo. adica costa 2000 ron.

#26
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005
Am în casă câteva Sony. Cel mai vechi și încă în uz zilnic are aproape 6 ani. Merge bine, bateria duce 2 zile, nu se blochează, nu face figuri. Pot spune despre Sony că sunt mai scumpe la performanțe echivalente față de alții dar nu le pot reproșa absolut nimic din punct de vedere al fiabilității. Cu mențiunea că nu mă joc pe telefon și nici nu cred că pot fi luate în calcul de cei care o fac. Softul a fost mereu destul de curat, nu au avut mizerii prin el și a fost optimizat bine. Ultimele două Sony intrate în casă sunt 10 III - par să fie la același nivel din punct de vedere al calității. Un plus în achiziția lor a fost exact ceea ce îi deranjează pe mulți - dimensiunile (faptul că sunt mai înguste). Posted Image Dar cu două minusuri - încărcător rapid cumpărat separat și o ușoară latență a camerei.
Cred că se poate cumpăra fără probleme ceva mai performant dar dacă nu vrei marcă chinezească opțiunile se reduc vertiginos: Apple, Nokia, Sony și nu cred să mai fie cineva.

#27
cezartzepelush

cezartzepelush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2008
Am avut Sony Z1, Samsung etc. Acum Am un Sony Xperia 1 II. Sony fac terminale mai scumpe, dar... daca la un Samsung ( sau alta marca ), dupa o perioada de timp, plangi langa el ca sa si functioneze, Sony dupa un an, doi sau trei va functiona ca in prima zi. Deci daca vrei sa ai un telefon ca sa te tin mai mult timp, Sony e o alegere buna

#28
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006
Eu sunt fan Sony de cand au inceput sa vanda Sony-Ericsson seria walkman (am avut cateva modele), apoi am luat Xperia V, xperia z3 compact, Xperia XZ, Xperia X Compact si Xperia 1. Toate functioneaza ca la inceput (singurul cu probleme a fost z3 compact cu celebra dezlipire de ecran la care nu mai functiona touch in partea de sus). Au mai fost si mici probleme de-a lungul timpului, toate rezolvate cu update de soft. Am folosit 2 saptamani chiar si Xperia V cand telefonul lui maica-mea s-a stricat. Pana a venit cel nou a functionat fara probleme, iar bateria tinea linistit 2-3 zile. Bineinteles softul e un android vechi si lent. Mai am si o tableta sony xperia z care functioneaza fara probleme (din 2013 sau 2014 nu mai retin) cu toata lentoarea ei. Sony inseamna calitate baterie, constructie si software. Urmeaza sa inlocuim si noi Xperia XZ care deja devine lent in utilizare datorita androidului invechit si luam in considerare un Xperia 10III sau un 5 II. Apropo de incarcare, Xperia 1 se incarca destul de rapid, de la 15% la 90% in sub o ora, full sub 2 ore si asta nefolosind incarcator fast charge ci cel de 18W PD cu care a venit.

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@bobi
Dar argumentele celor care au/au avut și sînt mulțumiți, de ce nu sînt bune?  😁
Ești iespert" doar tu?  🤭

Nu uita un lucru, dincolo de aspectele practice, obiective, unii oameni mai au nevoie și de altceva, ceva în plus, ceva altfel, aspecte care pentru unii par subiective.

De asta nu umblăm toți în bascheți luați din piață  😉

#30
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Eu am ceas pulsar, e made in japan, ceas de buget mic 237 lei, la prima vedere nu dai doi bani pe el, are rezistenta la apa 100 m, desi e cu limbi, poti vedea ora si la intuneric, e fosforescent, afiseaza data, zi, are ceva ani in spate, a cazut pe ciment de zeci de ori( da, stiu, sunt mai stangaci) si e ca in prima zi.
Am stat cu el in apa, in ploi, nu are nimic.
Nu mai vreau chinezarii gen samsung sau altceva.

#31
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Am Sony XZ2 Premium de 2 ani, inca merge foarte bine, nici o problema cu el. Dar noul design 21:9 nu ma atrage deloc, sper sa scape de el cat mai repede.

#32
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pe mine nu ma deranjeaza, am vazut ca rezista si sub apa, super, este exact ce cautam.

#33
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.09.2021

 RangerBoy, on 17 decembrie 2021 - 01:20, said:

https://www.orange.r...-dual-sim-black
Telefonul asta este blocat in orange? Si la conectivitate scrie 5g, eu am cartela 4g, are ceva?
In mod normal nu trebuie sa fie blocat in Orange. Stiu ca e de mult legea aia care interzice blocarea telefoanelor in o anume retea. Iar legat de cartela pe care o ai, nu are nici o treaba.

#34
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 _-livio-_, on 16 decembrie 2021 - 20:32, said:

toti vor iphone, samsung sau chinezarii desi sony face niste telefoane la fel de competitive daca nu chiar peste.
asta le afecteaza si valoarea la revanzare.


Asta e la misto cred. Sony competitiv in comparatie cu Xiaomi sau cu Realme?

Nu e nimeni mai agresiv la capitolul pricing decat chinezii. Este absolut imposibil sa tii pasul cu ei, ceea ce ii face sa aiba un raport pret/calitate incredibil.

Sau nu ai vrut sa folosesti termenul competitiv de fapt? Cred ca ai vrut sa spui calitativ?

#35
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 DeliriumSilence, on 17 decembrie 2021 - 15:23, said:

Am Sony XZ2 Premium de 2 ani, inca merge foarte bine, nici o problema cu el. Dar noul design 21:9 nu ma atrage deloc, sper sa scape de el cat mai repede.
Arata bine si al tau la specificatii, desi prefer 10 iii pentru autonomia aia mare la baterie Posted Image

De unde imi recomandati sa dau comanda daca nu il gaesc fizic in magazin?

Edited by RangerBoy, 18 December 2021 - 07:41.


#36
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Nu prea il gasesc nicaieri, iar pe emag e overpriced, e ok daca comand de aici? https://www.orange.r...SoaAkhZEALw_wcB
e transportul ok? sper sa nu mi-l aduca busit, si daca nu sunt acasa si ma suna [...] cand e la usa cum fac? am mai comandat si m-a sunat cand era la usa, asa fac astia, eu daca sunt la lucru nu am cum sa merg acasa.

Edited by Ciubex, 20 December 2021 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate