Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Pareri telefoane sony

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Păi și nu revine mai tîrziu, dacă nu te găsește?
Eu știu că așa fac unii curieri, că știu și ei că primesc un ciubuc.

#38
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
De unde sa stiu, nu comand de pe ne decat la ocazii speciale.

#39
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.09.2021

View PostRangerBoy, on 18 decembrie 2021 - 15:40, said:

Nu prea il gasesc nicaieri, iar pe emag e overpriced, e ok daca comand de aici? https://www.orange.r...SoaAkhZEALw_wcB
e transportul ok? sper sa nu mi-l aduca busit, si daca nu sunt acasa si ma suna prostul ala cand e la usa cum fac? am mai comandat si m-a sunat cand era la usa, asa fac astia, eu daca sunt la lucru nu am cum sa merg acasa.
Cred ca cea mai buna varianta e sa platesti in momentul cand primesti coletul. Cel putin eu asa am procedat in urma cu ceva ani dar asta se intampla la Vodafone. Mi-am dat comanda prin telefon si le-am zis cand sa vina cu coletul. Eu zic ca asta e cea mai buna varianta plus de asta vei fi sigur de produs ca va agunge in siguranta la tine.

#40
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007

View Postmurdar, on 18 decembrie 2021 - 07:33, said:




Asta e la misto cred. Sony competitiv in comparatie cu Xiaomi sau cu Realme?

Nu e nimeni mai agresiv la capitolul pricing decat chinezii. Este absolut imposibil sa tii pasul cu ei, ceea ce ii face sa aiba un raport pret/calitate incredibil.

Sau nu ai vrut sa folosesti termenul competitiv de fapt? Cred ca ai vrut sa spui calitativ?
Nu, am scris exact ce am vrut sa spun, doar ca cere putin gandit, mai ales ca pretul nu e totul ci mai sunt si altele care conteaza.

Edited by _-livio-_, 18 December 2021 - 18:17.


#41
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
https://altex.ro/tel...0BK/#additional
Ce parere aveti de acest telefon? Mi se pare foarte bine inchegat la pretul asta.

#42
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Pai parca voiai Sony.

#43
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Post_-livio-_, on 18 decembrie 2021 - 18:16, said:

Nu, am scris exact ce am vrut sa spun, doar ca cere putin gandit, mai ales ca pretul nu e totul ci mai sunt si altele care conteaza.

Prietene, Sony nu este competitiv pe smartphone de foarte multi ani. Se vede asta perfect in vanzari. Fac telefoane bestiale, dar mult prea scumpe pentru a fi competitive.

#44
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Sony sunt peste chinezariile din magazine, dar romanu' prefera super camera si procesor, chiar daca a doua oara cand ii cade din mana se face in 7 bucati, sau daca ii scapa in apa, la revedere.

#45
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Sony nu sunt peste "chinezarii" cand adaugi si pretul in ecuatie. Cand tragi paralele intre performanta, calitate si pret, observi ca e aproape imposibil sa alegi Sony.

Sunt multe reviewuri de la youtuberi celebri care explica fenomenul si clarifica de ce Sony e produs de nisa pe telefoane.

#46
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
Sony este scump, însă softul și consumul la baterie este foarte bine optimizat, comparativ cu Samsung, Huawei și Xiaomi. La semnal o idee mai slab ca la Huawei/Oppo, dar treacă meargă. La Sony 5III, încă am problema cu wifi, din când în când nu vrea să se mai conecteze pe rețeaua de acasă, ont Huawei și este musai restart. Bateria pe date mobile și wifi se comportă excelent, senzorul de proximitate în timpul apelului este foarte sensibil, cum depărteze telefonul de la ureche se activează ecranul și apoi cu obrazul poți tăia microfonul, pune în așteptare pe celălalt, etc. La capitolul semnal în timpul convorbirii, se cam întrerupe, dacă întâlnești o gaură printre blocuri. La capitolul poze și video foarte mulțumit, stabilizare video, calitate 4K, ceea ce la celelalte nu prea găsești. Una peste alta, fiecare își alege telefonul după ceea ce crede ca îl mulțumește și are nevoie.

#47
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postaris86, on 19 decembrie 2021 - 09:34, said:

Sony este scump, însă softul și consumul la baterie este foarte bine optimizat, comparativ cu Samsung, Huawei și Xiaomi. La semnal o idee mai slab ca la Huawei/Oppo, dar treacă meargă. La Sony 5III, încă am problema cu wifi, din când în când nu vrea să se mai conecteze pe rețeaua de acasă, ont Huawei și este musai restart. Bateria pe date mobile și wifi se comportă excelent, senzorul de proximitate în timpul apelului este foarte sensibil, cum depărteze telefonul de la ureche se activează ecranul și apoi cu obrazul poți tăia microfonul, pune în așteptare pe celălalt, etc. La capitolul semnal în timpul convorbirii, se cam întrerupe, dacă întâlnești o gaură printre blocuri. La capitolul poze și video foarte mulțumit, stabilizare video, calitate 4K, ceea ce la celelalte nu prea găsești. Una peste alta, fiecare își alege telefonul după ceea ce crede ca îl mulțumește și are nevoie.
de unde l-ai cumparat?

#48
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
Eu l-am luat de la Orange, când a fost lansat în România. Un prieten are 10 III, luat tot de la portocală și este foarte mulțumit de el. Vroia să își cumpere tot Samsung, însă a zis că merită mai mult, chiar dacă este 21:9.

#49
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postmurdar, on 19 decembrie 2021 - 09:11, said:

Sony nu sunt peste "chinezarii" cand adaugi si pretul in ecuatie. Cand tragi paralele intre performanta, calitate si pret, observi ca e aproape imposibil sa alegi Sony.

Sunt multe reviewuri de la youtuberi celebri care explica fenomenul si clarifica de ce Sony e produs de nisa pe telefoane.
imi e aproape imposibil sa gasesc un telefon cu dotarile pe care le au cele de la sony in pretul asta. Sunt curios daca gasesti telefon pana in 2000 de lei cu corning gorilla glass 6, waterproof, rezistent la praf, ecran oled, hdr, si baterie de 4500.


View Postaris86, on 19 decembrie 2021 - 09:42, said:

Eu l-am luat de la Orange, când a fost lansat în România. Un prieten are 10 III, luat tot de la portocală și este foarte mulțumit de el. Vroia să își cumpere tot Samsung, însă a zis că merită mai mult, chiar dacă este 21:9.
e ok daca dau comanda de aici? https://www.orange.r...ck?gclsrc=aw.ds
Sau de aici? https://www.premiumb...-ufs-negru-1169
Dar nu inteleg o chestie la site sony, zice ca nu are incarcator rapid sau ca nu are deloc??

#50
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pai e adevarat ca nu gasesti dotarile alea in 2000 de lei. Gasesti dotari superioare. Nu snapdragon 690.

#51
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
Nu știu, la mine se încărca cam într-o ora și ceva. Are încărcător rapid, și posibilitate de a limita la 80%. Prietenul meu, zice ca i se încarcă mai repede telefonul ca fostul Samsung A52. La Orange ai posibilitatea de a returna telefonul în 30 de zile, dacă nu ești mulțumit. Huse și folie ne-am cumpărat de pe mobiledirect.

View Postmurdar, on 19 decembrie 2021 - 10:15, said:

Pai e adevarat ca nu gasesti dotarile alea in 2000 de lei. Gasesti dotari superioare. Nu snapdragon 690.

Da, găsești Exynos, inferior la snapdragon. La un telefon procesorul nu este cel mai important, ci media ansamblului.

Edited by aris86, 19 December 2021 - 10:29.


#52
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postmurdar, on 19 decembrie 2021 - 10:15, said:

Pai e adevarat ca nu gasesti dotarile alea in 2000 de lei. Gasesti dotari superioare. Nu snapdragon 690.
eu nu il iau sa ma joc [...], am mai zis, si nici cu fotografiile nu ma omor, fac poze rar si doar daca e ceva important, nu ca toti [...] care filmeaza cum bate vantul. Si sa nu uitam de aia de la sala care fac non-stop poze la brand.

Edited by Ciubex, 20 December 2021 - 17:35.


#53
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.09.2021
Oamenii sunt setati pe procesor, uitand sa priveasca in ansamblu. Dar cum suntem in Roamania, tara unde se merge cu telefonul in mana pe speaker....

Edited by Ciubex, 19 December 2021 - 15:42.


#54
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Va rog sa pastrati discutia la un nivel decent, fara abordari de genul cumetrilor sau altele ce pot isca discutii contradictorii inutile!
Asadar daca aveti sfaturi oferiti-le, iar daca tie, RangerBoy ti se par utile, bine, daca nu, nu te apuca sa isti discutii degeaba.
Aceasta discutie e una legata de sfaturi de achizitie de telefon, asadar am sa o mut unde ii este locul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate