Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pareri telefoane sony

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Salut, este musai sa schimb si eu telefonul si nu ma satisfac brandurile cunoscute de pe piata cand vine vorba de calitate-prer.
Astazi mi-am adus aminte ca sunt si telefoane sony si am zis sa ma documentez putin, problema este ca parerile sunt putine, majoritatea pozitive dar putine, la fel si stocurile, vad ca unele magazine nu au deloc telefoane sony la vanzare, voi ce pareri aveti?
Eu am pus ochii pe un sony xperia 10 iii, mi se pare foarte ok raport calitate pret.

Edited by RangerBoy, 16 December 2021 - 20:24.


#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Inainte de a te arunca cu capul inainte, gandeste-te ce telefoane ai avut, ce telefon ai acum si ce ti-ai dori de la urmatorul telefon. Pe hartie toate dau bine. Pana pui mana pe un telefon prea mare sau la care nu tine bateria sau care se misca incet sau...

#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostPuferiu_, on 16 decembrie 2021 - 20:26, said:

Inainte de a te arunca cu capul inainte, gandeste-te ce telefoane ai avut, ce telefon ai acum si ce ti-ai dori de la urmatorul telefon. Pe hartie toate dau bine. Pana pui mana pe un telefon prea mare sau la care nu tine bateria sau care se misca incet sau...
tu ai venit aici in cunostinta de cauza sau sa dea bine la numarul de comentarii?

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
toti vor iphone, samsung sau chinezarii desi sony face niste telefoane la fel de competitive daca nu chiar peste.
asta le afecteaza si valoarea la revanzare.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Sony face telefoane bune.
Am dorit mult sã am Sony, dar cumva, nu m-am potrivit cu dimensiunile de la ei.

Dar am avut S-E în trecut, cu butoane, sau touch și butoane (P1), foarte bune.

L.E. Am totuși mai multe Sony, sînt colecționar de tel. mobile  😋

Edited by crisstonne, 16 December 2021 - 20:39.


#6
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2021

View PostRangerBoy, on 16 decembrie 2021 - 20:19, said:

Salut, este musai sa schimb si eu telefonul si nu ma satisfac brandurile cunoscute de pe piata cand vine vorba de calitate-prer.
Astazi mi-am adus aminte ca sunt si telefoane sony si am zis sa ma documentez putin, problema este ca parerile sunt putine, majoritatea pozitive dar putine, la fel si stocurile, vad ca unele magazine nu au deloc telefoane sony la vanzare, voi ce pareri aveti?
Eu am pus ochii pe un sony xperia 10 iii, mi se pare foarte ok raport calitate pret.

Eu am achizitionat in urma cu aproape 2 luni acest telefon. Pentru mine e ok. L-am cumparat pentru ca am o slabiciune penru Sony( ma refer in materie de telefoane) si pentru ca cel vechi chiar era vechi si nu mai facea fata(tot Sony era). In jocuri de exemplu nici macar nu l-am incercat. Pana acuma  nu s-a oprit sau restartat niciodata. La camera cred ca se putea lucra mai mult dar asta nu ma deranjeaza pentru ca nu sunt fan al fotografiatului cu telefonul.

#7
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostAnton_Daniel86, on 16 decembrie 2021 - 20:38, said:



Eu am achizitionat in urma cu aproape 2 luni acest telefon. Pentru mine e ok. L-am cumparat pentru ca am o slabiciune penru Sony( ma refer in materie de telefoane) si pentru ca cel vechi chiar era vechi si nu mai facea fata(tot Sony era). In jocuri de exemplu nici macar nu l-am incercat. Pana acuma  nu s-a oprit sau restartat niciodata. La camera cred ca se putea lucra mai mult dar asta nu ma deranjeaza pentru ca nu sunt fan al fotografiatului cu telefonul.
si eu vreau sa il achizitionez, m-ati convins, tu de unde l-ai luat?

View Postcrisstonne, on 16 decembrie 2021 - 20:35, said:

Sony face telefoane bune.
Am dorit mult să am Sony, dar cumva, nu m-am potrivit cu dimensiunile de la ei.

Dar am avut S-E în trecut, cu butoane, sau touch și butoane (P1), foarte bune.

L.E. Am totuși mai multe Sony, sînt colecționar de tel. mobile  😋
Cum adica nu te-ai potrivit cu dimensiunile?

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostRangerBoy, on 16 decembrie 2021 - 20:47, said:

Cum adica nu te-ai potrivit cu dimensiunile?

Păi am înaintat în vîrstă, am început să am probleme cu vederea, ochelari, etc.

Privind la diverse dimensiuni de ecrane, cu ochii mei, am constatat că am nevoie, la modul obiectiv, de un anumit tip de dimensiune, ecran mai lat.

Din păcate, oricît am dorit să iau Sony, ei nu produc, nici măcar un singur model cu ecran lat, greșită strategie, am mai explicat în trecut.

Oricît iubesc marca Sony, cu regret, am luat ceva ce nu dorea inima, dar doreau ochii.

#9
Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2021
"si eu vreau sa il achizitionez, m-ati convins, tu de unde l-ai luat?"

L-am cumparat online de la Vodafone Deutschland. L-am luat la liber si a fost 390 Euro. E luat la liber (fara abonament pentru ca au astia prin Germania niste preturi la abonamente de te doare capul). Ma gandesc ca informatia nu iti e de prea mult folos dar cred ca se poate gasi o varianta sa ii dai comanda pe internet.

#10
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Mie mi se par destul de ok dimensiunile, acum folosesc un samsung j5 primit moca de la cineva, pentru ca am spart display-ul la doua telefoane.
Sa vezi cum e pe asta sa citesti...

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Bune. Din pacate pe partea soft nu stateau prea bine cu update-urile cand am avut eu.

Acum nu prea mai produc decat telefoane scumpe orientate in special pe fime - au cateva tehnologii proprietare aici.

#12
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
Sony Xperia am avut cu ceva ani in urma. I-am spart display-ul pe trecerea de pietoni (imi cazuse din buzunarul de la o haina de piele) si l-a calcat masina.
Pana sa il calce,eram destul de multumit. Avea ecranul 6,4 inch

#13
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Eu am un xperia 10 II. Foarte multumit de el, cu exceptia pozelor la luminozitate foarte mica, unde se misca mai greu. Dar nu-i un capat de tara.

#14
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

View Postadrianitza, on 16 decembrie 2021 - 21:16, said:

Sony Xperia am avut cu ceva ani in urma. I-am spart display-ul pe trecerea de pietoni (imi cazuse din buzunarul de la o haina de piele) si l-a calcat masina.
Pana sa il calce,eram destul de multumit. Avea ecranul 6,4 inch
Daca era de fas haina…il aveai si acum.

#15
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
aveam blugi dinaia model stramt buzunare mici,eram in tramvai si alergam sa prind un alt tramvai dintr-o strada perpendiculara. De lene nu  l-am pus in ruxac,avea vreo luna si ceva telefonul.
Dupa am trecut pe Samsung ...

#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
pe mine ma amuza topicul asta mai ceva ca alea cu recomandari unde toti recomanda xiaomi. zici ca e clubul de noapte al oamenilor batrani care privesc cu nostalgie la sony.

in realitate sunt scumpe pentru ce ofera. pe midrangere, au avut mai mereu probleme fiindca nu-si bat capul. cum a zis si @crisstone au aspectul ala alungit, 21:9. si de obicei ofera un procesor vechi, ofereau si baterie mica si camerele sunt mediocre. pe asta ultimul au pus baterie de 4500 mah, dar ai incarcator lent, ok, poate nu te deranjeaza si tii la baterie, dar si pe telefoanele cu fast charge poti seta daca vrei rapid sau nu. totusi 3 ore sa incarci un telefon...

chiar si pe 10 !!! au avut problema cu ecranul care cica s-a rezolvat din soft, citeste pe gsmarena. software-ul e mai curatel dar daca primeste mai mult de un upgrade de OS, mare minune. samsung ofera pe a52 de exemplu, 3 ani os si 4 securitate. chiar nu vad nici un motiv pentru care sa-ti iei sony. decat daca-ti place in mode deosebit, desi cam toate telefoanele sunt dreptunghiuri...si cam atat.

Edited by bobitad, 16 December 2021 - 22:14.


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@bobitad, în mare ai dreptate.
Dar Sony are ceva altfel, nu știu, are detalii mai altfel, la design, are o finețe premium.

La soft nu mă pronunț, că nu am mai folosit de mult.
Păcat că nu sînt interesați de piața europeană, să aibă consilieri de aici din zonă, să le explice cerințele.

Ei se bazează mai mult pe Asia.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostRangerBoy, on 16 decembrie 2021 - 20:32, said:

tu ai venit aici in cunostinta de cauza sau sa dea bine la numarul de comentarii?

View PostRangerBoy, on 16 decembrie 2021 - 20:19, said:

Salut, este musai sa schimb si eu telefonul si nu ma satisfac brandurile cunoscute de pe piata cand vine vorba de calitate-prer.

Acuma, fără supărare, însă când deschizi un subiect așa de sumar mai riști să fii luat uneori peste picior.
Așadar, dacă vorbim de satisfacție, să înțelegem că telefonul ar trebui să aibe funcția de vibrator?
Sau ce altceva NU te satisface la alte telefoane?

Dacă te țin balamalele, așteaptă și ia-ți Sony Xperia Pro-I.
Dacă nu, ca sfat generalist, caută altceva.

Edited by benis, 16 December 2021 - 23:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate