Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Livrare masina noua

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 16:53, said:

Unii nu inteleg sau se fac ca nu inteleg!
cand toti iti zic ca esti beat cam ce ar fi cazul sa faci?

#56
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
paunas, maine se anunta zi frumnoasa nu iti face griji. Ajungi acasa iti pui gumele preferate. Daca ti-ar pune niste chinezarii iar nu ar fi bine. Tu ai zis de preturi piperate, astia sunt dealerii o sa vezi la revizie. Inca odata sa te bucuri de masina.

#57
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
cred ca o sa aiba un soc la prima revizie... :)

#58
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 16:53, said:

Unii nu inteleg sau se fac ca nu inteleg!
Este iarna, ce surpriza, si daca ridici o masina noua de la dealer in aceasta perioada, normal si de bun simt este sa fie echipata corespunzator!
Nu am pretentie la nimic gratis de la dealer sau la ceva la pret de "OLX"!
Degeaba conduci tu in siguranta, intra unul in tine si te prinde avand cauciucuri de vara in acest moment, pe un drum de iarna si esti halit!
Mai departe eu nu mai comentez, poate eu gresesc!
Se poate inchide acest topic!
Fabrica nu tine cont de unde si cand se livreaza masina, ei au o lista standard de materiale ce se modifica in functie de optiunile platite, daca nu ai comandat-o cu roti de iarna clar nu primesti asa ceva indiferent de anotimp.
Iar dealerul nu prea are nici o treaba in povestea asta cat timp n-a avut vreo promotie in care sa-ti ofere asa ceva inclus in pret, iar la cum merge treaba nci nu o sa mai fie asa ceva prea curand.

#59
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu am comandat masina recent, inca n-am apucat sa o ridic, dar sigur are anvelope de vara, ca le-am vazut.
Am cumparat deja anvelope de iarna. Daca e nasol afara cand trebuie sa o ridic, ma duc cu ele acolo si le montez la dealer (tre' sa aiba un service ceva prin preajma).
Sau cum s-a mai zis, daca nimeresti sa fie 30 cm de zapada pe strada cand o ridici, chemi platforma pana la primu service, mai dai de la tine un 200 de lei sau cat o fi, aia e.

E putin ridicol sa te astepti de la producator sa puna pe ele anvelope de vara/iarna/all season (ca poate eu nu vreau sa le tot schimb, deci vreau all-season, nu vara/iarna), sau XL ca am de gand sa car cu ea nu stiu cat, etc. etc. Iar la majoritatea producatorilor se specifica clar cu ce anvelope vine masina cand o configurezi. La tot ce-am configurat eu era specificat si in cel mai bun caz aveai optiunea sa faci upgrade la un brand superior. Dar tot de vara erau toate.

View Postionfacatoru, on 01 decembrie 2021 - 14:21, said:

gumele se deterioreaza mai repede dar aderenta nu dispare.

Asta-i valabil invers, cele de iarna se deterioreaza repede vara ca-s mai moi, si acolo e diferenta de aderenta dar nu foarte mare. Adica oricum sunt mai slabe decat cele de vara pe uscat/caldura.
In schimb cele de vara la temperaturi mici se intaresc si pierzi destul de multa aderenta. Sunt nenumarate teste online daca nu ma crezi. Deja cand scazi sub 5°C incepe sa creasca mult diferenta de aderenta, mai ales pe masura ce cobori la temperaturi negative.

Edited by TehCube, 01 December 2021 - 17:49.


#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
wow, Felicitari !!!
1) pai poti ridica cu anvelope de vara - cumperi si de iarna si primul drum la o vulcanizare (daca poti fa programare din timp - si daca iei de la ei anv. iarna sigur te servesc)
Nu cred ca in 10 km cat faci pana ajungi de la dealer acasa apoi la vulcanizare se intampla ceva. Si daca totusi da si mergi la casco, nu trebuie tu sa zici ca ai avut de vara, cel mai probabil inspectoru nu va fi curios.
Nu as baga anpc, si certuri cu dealeru pana ai cheile in mana - ca poate ai alte surprize. Nu uita traim in Romania.

Sau alternativa 2) vorbesti cu un trailerist si Ridica el masina cu traileru duce la vulcanizarea care vrei tu.  Mai face si el 200 ron, cred ca daca ai dat atata pe masina si esti asa de stresat, merita sa mai dai 200 ron.

Solutii sunt, numai bani sa fie !

#61
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
cu 200 lei i-o incalta si dealer-ul cu gumele care le comanda online, le plateste cu cardul si cere sa fie livrate la dealer.

ca sa-ti indeplineasca doleanta dealer-ul ar trebui sa-ti dea un rand de gume de iarna care sunt si ceva mai scumpe decat cele de vara iar apoi sa se chinuie sa le valorifice pe cele ramase de la tine. chestia asta n-o sa se intample.

poti incerca sa le scrii celor de la Peugeot si sa le bati obrazul ca-ti livreaza limuzina cu cauciucuri de vara iarna si ca esti cetatean european si ai drepturi. daca-ti raspund te rugam sa postezi aici raspunsul.

#62
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,673
  • Înscris: 21.03.2020

View Post_-livio-_, on 01 decembrie 2021 - 17:37, said:

Fabrica nu tine cont de unde si cand se livreaza masina, ei au o lista standard de materiale ce se modifica in functie de optiunile platite, daca nu ai comandat-o cu roti de iarna clar nu primesti asa ceva indiferent de anotimp.
Iar dealerul nu prea are nici o treaba in povestea asta cat timp n-a avut vreo promotie in care sa-ti ofere asa ceva inclus in pret, iar la cum merge treaba nci nu o sa mai fie asa ceva prea curand.
Sunt marci/fabrici auto care tin cont si-si respecta clientii... Daca nu are o livrare specifica pe comanda atunci echipeaza masinile cu allseasonuri si toata lumea e multumita!

View PostFane, on 01 decembrie 2021 - 22:16, said:

cu 200 lei i-o incalta si dealer-ul cu gumele care le comanda online, le plateste cu cardul si cere sa fie livrate la dealer.

ca sa-ti indeplineasca doleanta dealer-ul ar trebui sa-ti dea un rand de gume de iarna care sunt si ceva mai scumpe decat cele de vara iar apoi sa se chinuie sa le valorifice pe cele ramase de la tine. chestia asta n-o sa se intample.

poti incerca sa le scrii celor de la Peugeot si sa le bati obrazul ca-ti livreaza limuzina cu cauciucuri de vara iarna si ca esti cetatean european si ai drepturi. daca-ti raspund te rugam sa postezi aici raspunsul.
Eu le-as scrie si alora de la RAR, de ce ii lasa sa introduca in tara masini necorespunzator echipate pentru sezonul respectiv?

Edited by GlCA_Contras, 02 December 2021 - 09:14.


#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFane, on 01 decembrie 2021 - 22:16, said:

cu 200 lei i-o incalta si dealer-ul cu gumele care le comanda online, le plateste cu cardul si cere sa fie livrate la dealer.

ca sa-ti indeplineasca doleanta dealer-ul ar trebui sa-ti dea un rand de gume de iarna care sunt si ceva mai scumpe decat cele de vara iar apoi sa se chinuie sa le valorifice pe cele ramase de la tine. chestia asta n-o sa se intample.

poti incerca sa le scrii celor de la Peugeot si sa le bati obrazul ca-ti livreaza limuzina cu cauciucuri de vara iarna si ca esti cetatean european si ai drepturi. daca-ti raspund te rugam sa postezi aici raspunsul.


da dar atunci tre sa se roage de dealeru  cu care a zis ca NU se intelege si il IGNORA  !
Mai bine da banii la un amarat de copil de pe trailer,  macar  face un bine. Si vulcanizarea sigur  te va servi daca cumperi de la ei.  Plus pretul la cauciucuri sigur e mai bun la vulcanizare. Si se pricep mai bine acolo baietii, toata ziua asta fac !

#64
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
Peugeot știam că echipează crossoverele cu anvelope AS, la unele teste comparative au ieșit mai slab decât modelele concurente și din această cauză, precizat de realizatorii testelor.

#65
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostGlCA_Contras, on 02 decembrie 2021 - 09:14, said:


Sunt marci/fabrici auto care tin cont si-si respecta clientii... Daca nu are o livrare specifica pe comanda atunci echipeaza masinile cu allseasonuri si toata lumea e multumita!

Respectul pt client nu are nici o legatura, e treaba de costuri, performanta, emisii si TCO.

#66
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 21:47, said:

wow, Felicitari !!!
1) pai poti ridica cu anvelope de vara - cumperi si de iarna si primul drum la o vulcanizare (daca poti fa programare din timp - si daca iei de la ei anv. iarna sigur te servesc)
Nu cred ca in 10 km cat faci pana ajungi de la dealer acasa apoi la vulcanizare se intampla ceva. Si daca totusi da si mergi la casco, nu trebuie tu sa zici ca ai avut de vara, cel mai probabil inspectoru nu va fi curios.
Nu as baga anpc, si certuri cu dealeru pana ai cheile in mana - ca poate ai alte surprize. Nu uita traim in Romania.

Sau alternativa 2) vorbesti cu un trailerist si Ridica el masina cu traileru duce la vulcanizarea care vrei tu.  Mai face si el 200 ron, cred ca daca ai dat atata pe masina si esti asa de stresat, merita sa mai dai 200 ron.

Solutii sunt, numai bani sa fie !
sau o lasa acolo pana la primavara cand nu o sa mai fie nevoie de anvelope de iarna si nici casco nu o sa mai ceara sa ai cauciucuri de iarna (ca doar e primavara)

#67
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
le spui sa-ti dea la schimb niste all season, o mica atentie ceva..

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post207cc, on 03 decembrie 2021 - 02:09, said:

le spui sa-ti dea la schimb niste all season, o mica atentie ceva..

Asta nu inteleg, daca nu te intelegi cu dealeru, de ce sa mai dai atentii? Nu mai bine o iei cum poti si cumperi de la vulcanizare cauciucuri?
Nu inteleg pe cei care cumpara  (si la suprapret)  de la dealer?!? E aceeasi cauciuc pana la urma...
E altceva sa iei o pompa de apa/ o aripa - alea da, is originale de la dealer si after market de la altii, dar cauciucul e cauciuc.

#69
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Nu e acelasi cauciuc, sunt diferente intre modelul cu care e certificata/omologata masina si care vine cu codul de producator pe el si ce e aftermarket, chiar daca e acelasi model la baza.

#70
danielcandea

danielcandea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2016

View Post_-livio-_, on 03 decembrie 2021 - 16:24, said:

Nu e acelasi cauciuc, sunt diferente intre modelul cu care e certificata/omologata masina si care vine cu codul de producator pe el si ce e aftermarket, chiar daca e acelasi model la baza.
Ai dreptate, dar cred ca doar la cele mai performante. Din ce am vazut, la Michelin e diferenta intre Pilot Sport 4 S aftermarket si cele OE pentru BMW. Insa la mine masina a venit cu Nexen, si nu am vazut sa fie versiune speciala pentru masina mea. Mi-am pus Michelin si am cerut de la dealer oferta si era exact aceiasi anvelopa care am luat din alta parte, doar mai scumpa.

#71
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu îs super mulțumit de 4S pe Megane 3RS și n-am cu steluță.
De altfel cu steluță sunt dedicate doar pt BMW M2. Gen degeaba iei BMw* pt 123i, anvelopa cu steluță a fost dezvoltata strict pt un model anume nu doar un brand.

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-livio-_, on 03 decembrie 2021 - 16:24, said:

Nu e acelasi cauciuc, sunt diferente intre modelul cu care e certificata/omologata masina si care vine cu codul de producator pe el si ce e aftermarket, chiar daca e acelasi model la baza.

Wow asta cine ti-a zis? Ce omologare?  Pentru Cauciuc nu exista asa ceva, am confirmat cu cei de la vulcanizare si cei de la dealer !!!

Eu stiu ca e 235/55R17 si am primit masina cu marca Mi...  dupa ce am stricat una (bordura) am mers la vulcanizare si am comandat doua la fel (era de ajuns una dar am insistat sa fie pereche).  Bineinteles Dot ul este mai recent dar e modelul si toate numerele fix la fel.
Ce diferenta / cod diferit ar trebui sa vad?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate