Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Livrare masina noua

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 27.10.2007

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 12:54, said:

mi se pare normala ca masina sa fie livrata si sa pot pleca cu ea la data respectiva in conditii de siguranta!
si, daca n-ai benzina, mai pleci cu ea? mi se pare ca e mai important plinul decat gumele.
in alta ordine de idei, cauciucurile de iarna sunt pentru drumuri cu gheata sau polei, nu e cazul acum.
iar eu cand am comandat masina, dealerul mi-a spus ca vine cu cauciucuri de vara si daca vreau, poate sa imi puna de iarna. masina comandata in august, venita la pe la 1 octombrie. si era din gama Dacia, adica masina nu autoturism...
ce spui tu, mi se pare ca faci o falsa problema , in loc sa te bucuri de ea.
incalt-o, fa-i plinul si baga drumuri spre locuri frumoase, nu lasa niste gume sa iti umbreasca bucuria ...

Edited by strongsss, 01 December 2021 - 14:20.


#38
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
te duci copacel, si le schimbi tu

gumele se deterioreaza mai repede dar aderenta nu dispare.

sunt sigur ca iti pot pune la dispozitie contra-cost un set de anvelope de iarna;
ce dracu e gratis la masina din reprezentanta?

realizezi ca ai platit si radio-ul, nu?

#39
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Când am semnat contractul pentru mașină m-am uitat la cele din showroom ce anvelope au și am întrebat dealerul cu ce anvelope vine. A spus că vin toate cu anvelope de vară și atunci m-am interesat de preț pentru anvelope+jante pentru iarnă. Am preferat să le iau din altă parte că era mai ieftin. Cât despre amenzi pentru circulația iarna cu anvelope de vară, amenda e mult mai mică decât daunele în caz de accident, fără să punem la socoteală sănătatea, care e mult mai importantă decât banii.

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
nu inteleg de ce incerci sa obtii in mod ostil de la dealer ce te intereseaza.

ai incercat sa vorbesti cu ei sa comanzi un set de cauciucuri de iarna, sa le platesti cu cardul si sa fie livrate pe adresa lor iar ei sa ti le monteze contra cost inainte de a-ti livra masina, ca ai tu pasarica asta sa fi acoperit de casco in secunda in care iesi pe poarta lor? ei ce ti-au raspuns cand i-ai intrebat asta? te-au refuzat, n-au vrut sa discute cu tine?

Edited by Fane, 01 December 2021 - 14:48.


#41
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Postradumiki, on 01 decembrie 2021 - 12:32, said:

Corect, asta este solutia. oricum are nevoie de cauciucurile de iarna puse pe masina. Pleaca cu masina din reprezentanta cu cauciucurile de iarna si cele de vara in portbagaj.

Două în portbagaj, două pe bancheta din spate, frumos învelite în saci.

Primul drum pe care l-am făcut cu mașina cea nouă a fost la un hotel de anvelope.

#42
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
"Codul Rutier și restul reglementărilor legale nu prevăd o dată de la care anvelopele de iarnă devin obligatorii. Mașinile trebuie să fie dotate cu cauciucuri de iarnă atunci când șoferii circulă pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, indiferent de perioada anului."

Daca mergi in decembrie cu cauciucuri de vara si nu e zapada, gheata, polei pe jos, esti conform legii.
Daca mergi in iulie la Balea Lac si dai peste zapada cu cauciucuri de vara, esti in afara legii.

Te asiguri ca in ziua in care mergi sa ridici masina nu sunt conditiile meteo de mai sus, iei masina cu cauciucuri de vara si le schimbi cu altele de iarna pana la prima ninsoare. Si gata drama.

#43
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 14:13, said:

atunci sa scoata si cei de la casco din contract clauza in care se specifica ca daca circuli cu cauciucuri de vara iarna si se produce vreun eveniment vei fi despagubit!

Contractul casco e un eveniment privat, chiar daca e legal sa mergi cu anvelope de vara iarna in lipsa zapezii... clauza casco nu permite (pentru ca poti derapa la temperaturi scazute cu anvelopele de vara). Ori clauza o accepti prin semnarea contractului

#44
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
daca e polei poti sa ai 8 roti de iarna ca te duci cu ele la fel ca si cu alea de vara....totul e sa mergi incet, sa stii sa conduci, degeaba ai gume de iarna daca ii rupi dintii pe gheata

#45
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Nu e asa, cu iarna sau allseason cu fulg de nea masina e controlabila la viteze mici ... cu anvelope de vara e dezastru
asta e de obicei o scuza a celor care merg cu anvelope de vara iarna si pun in pericol viata lor si a celorlalti participanti la trafic

#46
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu exista o solutie care sa nu te coste nimic. Bucura-te ca ai anvelope de vara pentru anul viitor , si cumpara un set de gume de iarna , pot fi de pe internet , cu tot cu jante ...ti le schimba in 10 minute la dealer . Ori venea cu gume de iarna si cumparai tu de vara in primavara ...ori vine cu ele de vara si cumperi tu unele de iarna ....tot trebuia sa scoti bani din buzunar. Nu te mai agata de orice. Bucura-te de masina si de sarbatorile de iarna .

#47
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Am mers pe ploaie înghețată cu anvelope de iarnă vechi de 4-5 ani și au făcut față, dar trebuie adaptate viteza și stilul de conducere. Cu anvelope de vară nu mișcam mașina din loc.

#48
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Si Toyota mea tot cu anvelope de vara a fost livrata in Decembrie. Dealerul a refuzat sa imi schimbe anvelopele de vara cu cele de iarna, motivand ca are prea multi clienti. Asa ca am mers copacel pe langa bordura, incetisor pana la prima vulcanizare, cam la 200 de m de dealer.

Nu ai ce face. Normalitatea nu conteaza in Romania. Te rogi sa nu dea vreun bou peste tine, ca nici casco nici rca nu sunt valabile fara cauciucuri de iarna :(

#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 13:57, said:

dealerul cred ca are obligatia sa vanda o masina astfel incat in momentul livrarii sa pot pleca in conditii de legalitate si de siguranta din reprezentanta!
sau poate in Romania o fi ca la loterie, daca ai noroc si vremea pe timp de iarna permite, pleci cu masina de acolo, daca nu, mai asteptam
eu sunt curios daca in alte tari la fel se procedeaza!
sau doar la noi este asa, vorba lui @GlCA_Contras, "las-o ma ca merge si asa"!

Crezi prostii. Dealerul are obligatia sa iti furnizeze un produs, ala pe care l-ai contractat. Mai departe e problema ta, poti sa-i si dai foc sau sa te sinucizi cu ea.
Daca exista, te punea sa semnezi un waiver ca ai refuzat sa platesti cauciucurile de iarna oferite de ei si tot nu vedeai cauciucuri gratis, cum banuiesc ca vezi tu rezolvarea problemei.

Dar chiar, ce solutionare ai vedea tu acceptabila din partea dealerului in dilema asta?

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsebulbus, on 01 decembrie 2021 - 16:11, said:

Dar chiar, ce solutionare ai vedea tu acceptabila din partea dealerului in dilema asta?
NU "acceptabila", ci normala, solutionarea ar fi sa se livreze o masina cu cauciucuri de sezon!
Imi este aproape imposibil sa cred ca intr-o tara civilizata o masina este livrata pe timp de iarna cu cauciucuri de vara!
Dar cum Romania este tara tuturor posibilitatilor...asta este!

#51
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cand dai comanda se face o configuratie a masinii iar dealerul doar livreaza acea masina eventual se ocupa si de mentenanta dupa. Ca vrei tu lichid de parbriz de iarna, cauciucuri de iarna sau lanturi e treaba ta. Ai posibilitatea sa ceri, suplimentar, cauciucuri de iarna dar omul vrea la pret de OLX, chilipir nu pret de dealer. Mie mi se pare normal ca masina sa vina echipata cu gume de vara pe care le folosesti 3/4 din an. In fine cam lung topicul pentru asa "problema".

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsebulbus, on 01 decembrie 2021 - 16:11, said:

Crezi prostii. Dealerul are obligatia sa iti furnizeze un produs, ala pe care l-ai contractat. Mai departe e problema ta, poti sa-i si dai foc sau sa te sinucizi cu ea.
Am contractat o masina, in contract scrie care este dimensiunea anvelopelor, atat si nimic mai mult!
Normal si de bun simt ar fi sa se livreze cu cauciucuri de iarna!

#53
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Decat sa iti puna pe masina niste cauciucuri de iarna ce nu iti plac(personal prefer bridgestone sau nokian), mai bine cele de vara si iti cumperi exact ce vrei pentru iarna. Eu am ridicat masina tot iarna si m.am.bucurat ca nu a venit cu gume de iarna pentru ca mi.am cumparat ce am vrut.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unii nu inteleg sau se fac ca nu inteleg!
Este iarna, ce surpriza, si daca ridici o masina noua de la dealer in aceasta perioada, normal si de bun simt este sa fie echipata corespunzator!
Nu am pretentie la nimic gratis de la dealer sau la ceva la pret de "OLX"!
Degeaba conduci tu in siguranta, intra unul in tine si te prinde avand cauciucuri de vara in acest moment, pe un drum de iarna si esti halit!
Mai departe eu nu mai comentez, poate eu gresesc!
Se poate inchide acest topic!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate