Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Livrare masina noua

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Saptamana viitoare imi soseste si mie masina, un Peugeot 208, echipare Allure, 100CP.
L-am intrebat pe dealer cu ce fel de cauciucuri va veni si mi-a spus ca sigur va veni cu cauciucuri de vara, ceea ce mi se pare complet absurd in aceasta perioada a anului!
Atunci eu am pus problema altfel si anume , daca in ziua livrarii afara va ninge, zapada pe sosea, eu ce fac ? Cum ridic masina de la dealer? Mi s-ar parea normal ca in momentul ridicarii masinii aceasta sa corespunda din toate punctele de vedere!
I-am specificat ca si daca am CASCO, nu voi fi despagubit in caz ca se produce vreun incident avand cauciucuri de vara. Dealerul a inceput sa o "scalde"
Ce solutie vedeti in aceasta speta ?

Edited by MembruAnonim, 01 December 2021 - 11:53.


#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
asa vin masinile noi, inclusiv rezerva(care are) eu am luat masina in februarie de la 200 km si am venit cu ea cu gume de vara

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cumperi de la ei un set de anvelope de iarna si ii rogi sa ti le monteze la masina.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Li se rupe la ce cozi de clienti au acum. Nici nu prea ai cui sa te plangi, incearca "mai sus" si poate un ANPC ceva in cc?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 xcit, on 01 decembrie 2021 - 11:59, said:

asa vin masinile noi, inclusiv rezerva(care are) eu am luat masina in februarie de la 200 km si am venit cu ea cu gume de vara
dar e o absurditate!
daca se intampla un eveniment neplacut de circulatie si ai gume de vara casco nu te despagubeste!
sper sa fie vremea ok la livrare, in caz contrar ar trebui sa merg eu la ei cu gumele de iarna si sa mi le monteze, macar asta sa faca si ei!

 atupi, on 01 decembrie 2021 - 12:01, said:

Cumperi de la ei un set de anvelope de iarna si ii rogi sa ti le monteze la masina.
intentia asta am avut-o dar au un pret mai piperat la anvelope cei de la reprezentanta!

Edited by MembruAnonim, 01 December 2021 - 12:14.


#6
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Asa vin echipate. In aceeasi situatie am fost si eu; am comandat separat un set de roti de iarna si am stabilit sa le monteze pe cele de iarna.

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
cumpara un set de roti pt iarna..oricum o sa ai nevoie de doua randuri de roti..si n are sens sa tot platesti schimbarea anvelopelor la inceput de sezon.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ma ca asta e ca in povestea lui Creanga...daca ninge. Mergi a doua zi cand nu ninge. Ideea e sa nu fie gheata, polei, zapada pe sosea. Nu e deloc absurdasa vin masinile noi - nu stiu in Canada sau tarile scandinave cum sta treaba dar, de obicei, asa vin. Astia nu stiu cum va fi vremea in tara de destinatie mai ales ca termenele de livrare sunt destul de mari.
Nu-ti mai face problema, o rezolvi tu cumva. Sa te bucuri de masina multi km!

#9
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Acum doi ani am fost în aceeași situație, trebuia să ridic mașina la începutul lui noiembrie și venea cu anvelope de vară. Deoarece la dealer erau prețuri exorbitante pentru jante, iar anvelopele erau mai scumpe decât în alte locuri, am achiziționat online set de anvelope și jante, le-am echipat și eram pregătit să merg cu mașina veche după cea nouă, cu setul de roți cu anvelope de iarnă. Nu a fost însă cazul, că am prins timp frumos și vreme caldă, dar le-am pus pe mașină imediat cum am ajuns acasă (stau în zonă de munte).

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 12:04, said:

dar e o absurditate!
daca se intampla un eveniment neplacut de circulatie si ai gume de vara casco nu te despagubeste!
sper sa fie vremea ok la livrare, in caz contrar ar trebui sa merg eu la ei cu gumele de iarna si sa mi le monteze, macar asta sa faca si ei!
intentia asta am avut-o dar au un pret mai piperat la anvelope cei de la reprezentanta!

Doar pentru tine.
Cand masina a  iesit de pe banda afara erau 30 de grade si batea soarele.Era a o absurditate,nu,sa echipeze cu gume de iarna,nu?

#11
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 MembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 12:04, said:

intentia asta am avut-o dar au un pret mai piperat la anvelope cei de la reprezentanta!

Nu are sens sa te contrezi cu ei, asta e practica pentru masinile noi...vin toate cu anvelopele care le-a montat producatorul majoritatea de vara, dar in unele exceptii cu allseason sau allterrain

Rezolvarea e sa iti comanzi/achizitionezi de pe acum un set de anvelope de iarna (sau allseason daca optezi pentru AS) dar dintr-un loc unde stii exact termenul de livrare gen emag sau magazin fizic gen best tires, si le montezi la ei in momentul receptiei masinii
vad ca allure vine cu 195/55 R16 87H (e de verificat)

totodata trebuie sa le ceri hartia cu datele masinii ca sa iti faci rca si casco incepand cu ziua receptiei, la ei sigur o sa fie mai scump
nu astepta ziua receptiei pentru ambele actiuni, trebuie sa le faci pana atunci

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007

 MembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 11:52, said:

Atunci eu am pus problema altfel si anume , daca in ziua livrarii afara va ninge, zapada pe sosea, eu ce fac ? Cum ridic masina de la dealer?
  daca nu iti convine, n-o ridici si gata. o lasi acolo pana in primavara.

Quote

Mi s-ar parea normal ca in momentul ridicarii masinii aceasta sa corespunda din toate punctele de vedere!
pe principiul acesta, masina ar trebui sa vina si cu rezervorul plin

Edited by strongsss, 01 December 2021 - 12:28.


#13
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 MembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 12:04, said:

dar e o absurditate!
daca se intampla un eveniment neplacut de circulatie si ai gume de vara casco nu te despagubeste!
sper sa fie vremea ok la livrare, in caz contrar ar trebui sa merg eu la ei cu gumele de iarna si sa mi le monteze, macar asta sa faca si ei!

Dacă îți e frică așa de rău să mergi câțiva km cu ea faci așa.

Mai merge cineva cu tine cu o mașină și merge în fața ta până ajungi cu mașina acasă.

A 2 zi cumperi cauciucuri de iarnă și le schimbi la cea mai apropiată vulcanizare.

#14
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,426
  • Înscris: 13.02.2006
Sau o duci pana acasa pe platforma.

#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,687
  • Înscris: 13.10.2003

 atupi, on 01 decembrie 2021 - 12:01, said:

Cumperi de la ei un set de anvelope de iarna si ii rogi sa ti le monteze la masina.

Corect, asta este solutia. oricum are nevoie de cauciucurile de iarna puse pe masina. Pleaca cu masina din reprezentanta cu cauciucurile de iarna si cele de vara in portbagaj.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
eh, credea ca se face si el cu un set de anvelope de iarna cu putina gargara....

Edited by laffin, 01 December 2021 - 12:36.


#17
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Vai ce ii mai sariti omului in cap, el pune o problema reala pe care reprezentanta ar trebui sa o aiba in vedere in perioada de iarna.
Ca altfel, ce naiba fac aia, in afara de a isi trage si ei niste mii de euro adaos.
Cu asa mentalitate, nici nu ma mira ca in Romania ne jumulesc toti si isi bat joc cu servicii indoielnice si noi acceptam.
Nu cred ca omul a vrut cauciucuri de iarna moca, el vrea doar sa vina masina cu cauciucuri de iarna, e oare asta chiar asa o cerinta absurda si exagerata, cand te duci sa iei masina iarna, eventual pe ninsoare, sa vina echipata corespunzator?
Macar atat sa faca si aia din reprezentanta, care doar cumpara si dau mai departe, sa echipeze masina. Ca altfel, ce produc aia de fapt?

Edited by axisborn, 01 December 2021 - 12:48.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adisz, on 01 decembrie 2021 - 12:23, said:

Doar pentru tine.
Cand masina a  iesit de pe banda afara erau 30 de grade si batea soarele.Era a o absurditate,nu,sa echipeze cu gume de iarna,nu?
masina a iesit de pe banda de fabricatie la sfarsit de octombrie. M-as mira sa fi fost 30 de grade afara!

 strongsss, on 01 decembrie 2021 - 12:27, said:

daca nu iti convine, n-o ridici si gata. o lasi acolo pana in primavara.

pe principiul acesta, masina ar trebui sa vina si cu rezervorul plin
ce legatura are rezervorul plin cu problema ridicata de mine?
mi se pare normala ca masina sa fie livrata si sa pot pleca cu ea la data respectiva in conditii de siguranta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate