Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Livrare masina noua

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Cam toata lumea stie ca masinile noi sunt echipate de obicei cu cauciucuri de vara. Trebuia sa te informezi de cand ai comandat-o. Daca nu-ti permiti un set de jante + anvelope all season/ de iarna, trebuia s-o comanzi pentru la primavara. Sau credeai ca-ti imprumuta dealer-ul unul s-o duci acasa?

Edited by __Dan__, 01 December 2021 - 13:02.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlaffin, on 01 decembrie 2021 - 12:34, said:

eh, credea ca se face si el cu un set de anvelope de iarna cu putina gargara....
nu vreau cauciucuri de iarna gratis!
vreau sa fie echipata corespunzator pentru a putea pleca legal si in siguranta de la dealer!

#21
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Fiind reprezentanta clar au si service auto. Daca sunt scumpe la ei, vii frumos cu anvelopele si jantele tale luate din alta parte si ei iti fac schimbul.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Ce basini ai in cap,cand ai dat avansul ai semnat un contract cu firma,te-ai sinchisit sa citesti ceva din el?Tot acolo este si echiparea masinii,probabil ti-ai dori sa lasi alea de vara acolo si sa iei iarna pe masina,asa ceva nu se poate

#23
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
Daca iti venea cu gume de iarna, oricum luai gume de vara nu? asa ca ia direct de iarna, apropo, rezerva o vrei tot de iarna? Cumperi 5 gume atunci

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postceanu1980, on 01 decembrie 2021 - 12:59, said:

Ce basini ai in cap,cand ai dat avansul ai semnat un contract cu firma,te-ai sinchisit sa citesti ceva din el?Tot acolo este si echiparea masinii,probabil ti-ai dori sa lasi alea de vara acolo si sa iei iarna pe masina,asa ceva nu se poate
la asa limbaj, asa pretentii!!!
in contract se specifica doar dimensiunea anvelopelor!!! , asta in caz ca ai citi vreodata vreun astfel de contract!

View Postxcit, on 01 decembrie 2021 - 13:02, said:

Daca iti venea cu gume de iarna, oricum luai gume de vara nu? asa ca ia direct de iarna, apropo, rezerva o vrei tot de iarna? Cumperi 5 gume atunci
asa este, ai dreptate
dar eu pun problema ridicarii masinii din showroom!
de aceea spun ca mi se pare absurd sa ma duc cu cauciucurile la spinare sa ridic o masina noua!

Edited by MembruAnonim, 01 December 2021 - 13:13.


#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Pentru ca livreaza in Romania, las-o ma ca merge si asa, aia sunt fraieri, colegii nostri europeni ne considera cetateni de rang inferior - RAR nu-si face datoria!... Macar sa puna anvelope all-season (vremea la noi e temperata), dar nu-i duce mintea.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrinaldoparaipan, on 01 decembrie 2021 - 12:32, said:

Sau o duci pana acasa pe platforma.

View Postradumiki, on 01 decembrie 2021 - 12:32, said:

Corect, asta este solutia. oricum are nevoie de cauciucurile de iarna puse pe masina. Pleaca cu masina din reprezentanta cu cauciucurile de iarna si cele de vara in portbagaj.

Si ce are daca pleaca cu cauciucurile de vara din reprezentanta fix acum?Sa nu zica dupa aia ca repreazentanta ii trage 1001 de piei cu preturile piperate la anvelope.
Si echipeaza cu cauciucurile de iarna pe care le doreste,de unde le doreste si cand le doreste?

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 13:11, said:

de aceea spun ca mi se pare absurd sa ma duc cu cauciucurile la spinare sa ridic o masina noua!

Chiar ca-i absurd.
Pleci frumos cu gumele de vara,ca nu-i interzis acest lucru.

Esti obligat sa ai echipate gume de iarna doar in anumite conditii.
Daca afara-s 10 grade plus in decembrie,ianuarie,februarie n-ai nevoie de gume de iarna.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadisz, on 01 decembrie 2021 - 13:30, said:

Si ce are daca pleaca cu cauciucurile de vara din reprezentanta fix acum?Sa nu zica dupa aia ca repreazentanta ii trage 1001 de piei cu preturile piperate la anvelope.
Si echipeaza cu cauciucurile de iarna pe care le doreste,de unde le doreste si cand le doreste?



Chiar ca-i absurd.
Pleci frumos cu gumele de vara,ca nu-i interzis acest lucru.

Esti obligat sa ai echipate gume de iarna doar in anumite conditii.
Daca afara-s 10 grade plus in decembrie,ianuarie,februarie n-ai nevoie de gume de iarna.
daca vremea imi permite, clar voi pleca cu gumele de vara!
dar tu in decembrie, ianuarie, februarie mai circuli cu gumele de vara?

Edited by MembruAnonim, 01 December 2021 - 13:35.


#28
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
In lege scrie clar:"Circulatia pe drumurile acoperite cu zapada sau polei".
Nu spune ca in luna decembrie tre sa ai neaparat gume de iarna.

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
E ca si cum dealerul doar ti-a vandut o masina pe bani. Nu te-a luat de nevasta, nu ti-a jurat fidelitate eterna. Aproape ca un contract. Nu-i asa?

Edited by sebulbus, 01 December 2021 - 13:43.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrinaldoparaipan, on 01 decembrie 2021 - 13:36, said:

In lege scrie clar:"Circulatia pe drumurile acoperite cu zapada sau polei".
Nu spune ca in luna decembrie tre sa ai neaparat gume de iarna.
doar o intrebare
in lunile de iarna tu circuli cu cauciucuri de iarna ? sau iti echipezi masina doar daca se anunta zapada si polei?

View Postsebulbus, on 01 decembrie 2021 - 13:43, said:

E ca si cum dealerul doar ti-a vandut o masina pe bani. Nu te-a luat de nevasta, nu ti-a jurat fidelitate eterna. Aproape ca un contract. Nu-i asa?
dealerul cred ca are obligatia sa vanda o masina astfel incat in momentul livrarii sa pot pleca in conditii de legalitate si de siguranta din reprezentanta!
sau poate in Romania o fi ca la loterie, daca ai noroc si vremea pe timp de iarna permite, pleci cu masina de acolo, daca nu, mai asteptam
eu sunt curios daca in alte tari la fel se procedeaza!
sau doar la noi este asa, vorba lui @GlCA_Contras, "las-o ma ca merge si asa"!

#31
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Ma refeream strict la drumul dealer-acasa.
Asa ca fapt divers, mi-am pus cauciucurile de iarna de acu o luna.

#32
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Tot mai multa teama irationala si oameni incapabili sa isi asume cele mai nesemnificative riscuri.

De asta ne si intoarcem la dictaturi sub forma de "nanny states" care emit legi si restrictii pe banda rulanta pentru orice fleac.
Mai lipseste sa va intubeze ca in matrix si va teleghideze fiecare miscare ca sa traiti 100% in siguranta

Voi nu va dati seama ca asta e cea mai sigura perioada a omenirii din perspectiva riscurilor cotidiene.
In trecut barbatii luptau cu palosul calare pe cai, si azi nu mai sunteti capabili sa va miscati intr-o cutie cu enspii mii de sisteme de siguranta fara sa aveti traseul deja predeterminat, parafe si aprobari de la nenea militian

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 11:52, said:

Saptamana viitoare imi soseste si mie masina, un Peugeot 208, echipare Allure, 100CP.
L-am intrebat pe dealer cu ce fel de cauciucuri va veni si mi-a spus ca sigur va veni cu cauciucuri de vara, ceea ce mi se pare complet absurd in aceasta perioada a anului!
Ce solutie vedeti in aceasta speta ?
Toate se livreaza asa, e echipare de fabrica. Ii pui tu cauciucuri de iarna. Si daca ninge strazile se curata deci nu mergi pe gheata zapada sau polei asa ca poti merge si cu cele de vara.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrinaldoparaipan, on 01 decembrie 2021 - 13:58, said:

Ma refeream strict la drumul dealer-acasa.
la drumul asta ma refer si eu
daca ninge, ceea ce este destul de probabil, trebuie sa vin cu cauciucuri de iarna in traista sa ridic masina ?

View Postbostanu_4u, on 01 decembrie 2021 - 14:07, said:

Tot mai multa teama irationala si oameni incapabili sa isi asume cele mai nesemnificative riscuri.

De asta ne si intoarcem la dictaturi sub forma de "nanny states" care emit legi si restrictii pe banda rulanta pentru orice fleac.
Mai lipseste sa va intubeze ca in matrix si va teleghideze fiecare miscare ca sa traiti 100% in siguranta

Voi nu va dati seama ca asta e cea mai sigura perioada a omenirii din perspectiva riscurilor cotidiene.
In trecut barbatii luptau cu palosul calare pe cai, si azi nu mai sunteti capabili sa va miscati intr-o cutie cu enspii mii de sisteme de siguranta fara sa aveti traseul deja predeterminat, parafe si aprobari de la nenea militian
atunci sa scoata si cei de la casco din contract clauza in care se specifica ca daca circuli cu cauciucuri de vara iarna si se produce vreun eveniment vei fi despagubit!

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 13:34, said:

daca vremea imi permite, clar voi pleca cu gumele de vara!
dar tu in decembrie, ianuarie, februarie mai circuli cu gumele de vara?

Unu la mana,eu n-as deschide pentru nimic in lume asemenea subiecte pe forum,ca sa intreb daca am sau nu voie sa circul cu un anumit tip de gime.
Doi la mana,nu despre mine este vorba in acest topic.Tu l-ai deschis

View PostMembruAnonim, on 01 decembrie 2021 - 13:57, said:

dealerul cred ca are obligatia sa vanda o masina astfel incat in momentul livrarii sa pot pleca in conditii de legalitate si de siguranta din reprezentanta!

Io cred ca tu si altii asemenea tie de pe forum aveti o problema mare de tot de perceptie.
Despre ce siguranta vorbesti?Nenorocitul ala de dealer iti vinde masina exact asa cum are obligatia:echipata cu gume.Nimeni nu te poate opri sa circuli cu masina echipata cu gumele alea de vara.
Este chiar asa de greu de inteles?

#36
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Hai mă omule că probabil ai comandat o troaca fwd de 100 de cai, aia o conduci relaxo și pe zăpadă cu gume de vara.
Contra cost sunt sigur că nu e nici o problema să îți monteze gume de iarna in service-ul lor.

Edited by SpeedDemon, 01 December 2021 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate