Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Traiesc mai bine romanii stabiliti in strainatate decat romanii din tara?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
657 replies to this topic

#631
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015
Ii explic catelului meu ca trebuie sa muncesc pentru ca el sa aiba hrana, pampersi si plapuma.
El nu intelege.
La fel si tu, nu te chinui, las-o cum a cazut, be happy

#632
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,087
  • Înscris: 31.03.2015
Mda, e bine daca ai ajuns sa vorbesti caineste. Mai ai sa inveti sa latri. :lol:

#633
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,772
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:01, said:

Zic unii colegi de forum, stabiliti pe meleaguri straine, ca oricat ai castiga in Romania, calitatea vietii tot e mai proasta decat in vest, chiar daca acolo ai castiga minimul pe economie. De exemplu, o persoana care castiga 1500 euro in vest, traieste mai bine decat cineva care castiga 2000 lei in Ro si are locuinta proprietate personala. Un alt exemplu, un it-ist care castiga 2800 euro in vest traieste mai bine decat un it-ist ce  castiga 2000 euro in Ro, dar care detine o locuinta personala.

Apoi, in afara de aspectul financiar, aceiasi colegi afirma  ca  românii  din diaspora au o viata sociala mai bogata, mai diversificata, au mai mult timp liber,  au mult mai multi prieteni decat in Romania, sunt mai iubiti, mai cautati, mai apreciati, mai respectati.  Au ocazia sa cunoasca foarte multi oameni de calitate, cu o educatie aleasa si asa mai departe.

Pareri? :)
da bre, traiesti mai bine, pentru simplul motiv ca in vest au trotuar pe strada,  si iarna nu te umpli de glod pe pantofi, nu calci in rahat, se spala si strazile. Asta indiferent ce salariu ai.  
Ai spitale mai bune la dispozitie, si ajutorul social e mai mare decat cel din Romania, chiar si alocatia pentru copii.
Mancarea este de calitate mai buna, cele mai ieftine chinezarii sunt de calitate mai buna decat cele importate in Romania, etc. In general, calitatea vietii este superioara, la majoritatea capitolelor.

#634
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,087
  • Înscris: 31.03.2015
Cum e mai buna mancarea? Au pamant mai bun si cresc mai "altfel" cartofii?

#635
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,037
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCristi_E, on 19 decembrie 2021 - 22:08, said:

Cum e mai buna mancarea?
Mâncarea e cum ți-o faci, poate fi bună, poate fi mediocră, poate fi rea…

#636
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Jesus fucking christ.

Exista atat de multe variabile in ecuatia 'expati' , 'strainatate' si  'mai bine' incat orice generalizare sugereaza o gandire gen alb/negru precum badea Ion de la stana.
Se poate discuta doar pe exemple concrete, gen plecat de la conditia X, cu meseria Y, in tara Z, restul is discutii rasuflate.

Edited by In_sunetul_muzicii, 19 December 2021 - 22:21.


#637
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Hai ca nu am ajuns chiar sa dam raportul pe Softpedia si sa ne povestim vietile si detalii private in fata unor necunoscuti, eu unul nu o fac.
Si oricum cei plecati zic ca o duc bine iar cei ramasi sint convinsi ca nu e asa, adica stie unu de care nu am auzit in viata mea mai bine decit mine cum imi merge mie 🤮🤮🤮.

#638
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAKSAGUAM, on 19 decembrie 2021 - 22:39, said:

Hai ca nu am ajuns chiar sa dam raportul pe Softpedia si sa ne povestim vietile si detalii private in fata unor necunoscuti, eu unul nu o fac.
Si oricum cei plecati zic ca o duc bine iar cei ramasi sint convinsi ca nu e asa, adica stie unu de care nu am auzit in viata mea mai bine decit mine cum imi merge mie ������.

Statistic, dar nu-l duce dovleacu',
si nici nu stie de ce-o face, tot din cauza dovleacului

View PostCristi_E, on 19 decembrie 2021 - 21:32, said:

Mda, e bine daca ai ajuns sa vorbesti caineste. Mai ai sa inveti sa latri. Posted Image

Nici "limba" aia n-ai intelege-o.

#639
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,002
  • Înscris: 16.09.2014

View PostIn_sunetul_muzicii, on 19 decembrie 2021 - 22:21, said:


Se poate discuta doar pe exemple concrete, gen plecat de la conditia X, cu meseria Y, in tara Z, restul is discutii rasuflate.

Pana si asta e o chestie relativa. Spre exemplu, eu am plecat din Romania cand abia implinisem 19 ani, am trait mai mult in strainezia decat acolo. Aici am invatat, tot aici am muncit pentru prima data  (doi angajatori in 24 ani), m-am integrat , invatat limba, am luat cetatenia, m-am maritat, am trait tot ce se putea trai, m-am plimbat prin toata lumea, locuiesc in oras fain, casa decenta cu etaj si gradina, am foarte multi prieteni din toate natiile pamantului, familia olandeza care ma iubeste si sustine no matter what, un job care imi place foarte mult, pasiuni pentru care am timp etc.

Dar uite ca nu am voie sa spun toate astea, vine unul destept si-mi zice ca nu traiesc deloc bine, stie el mai bine ce si cum.

#640
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ce fixat pe acest subiect este colegul Cristi, lol, așa ceva... Mai știu eu câțiva de pe aici pe forum, tot fixisti, ba chiar spre obsesie și pe alte topic-uri, cum ar fi cel dedicat mun. Cluj și nu numai. Mai sunt și alții, dar nu dăm nume, se știu ei care cum.

Edited by Vlad_22, 20 December 2021 - 00:23.


#641
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 17 decembrie 2021 - 14:20, said:


Mai e inc-o chestie. Doctorul.
Daca ai doctorul tau, nu ti se pare normal sa il folosesti?
Deci explicatia ca ca "nu au bani sa-si faca dintii", cade

Uite exemplu', mandra
2012 implant pe surub in Romania la un doctor bun.
2014 plecam
2015 se slabeste surubul.

Mergem la stomatolog in State.
Ca trebuie schimbat surubul si ca ei nu au metric, dar la diametrul ala, nu "prea" conteaza.
La care mi s-a facut parul in cap maciuca dupa maciuca


Dorei? :D

Adica daca iti pui surub in State nu merge sa ti-l schimbi in EU si vice versa? Inteleg ca cele doua sisteme se folosesc peste tot (vezi electrice, unde ai sectiuni i mmp vs AWG, avioane etc etc) dar la dinti... ma asteptam sa se fi gandit.

#642
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTsunnnami, on 06 decembrie 2021 - 15:50, said:

Din pacate nu, In Romania totul se misca prea incet. O sa vina si vremea aia.
Ce se misca la fel ca-n state e timpul, bagami-as!
Ce ti se pare schimbat in Romania in 6 ani cat zici ca ai lipsit? Sau ce te-a socat cultural cel mai mult, la revenire? Multumesc.

View PostCristi_E, on 05 decembrie 2021 - 23:09, said:

Da, ma, era un injiner, Mateescu parca-l chema. Si a publicat o schema d-asta. Adevarat, nu-i mare scofala, dar vreau sa zic.
Da, la 10 ani. Ce mare branza, cunosteam.terminalele tranzistoarelor si le lipeam conform schemei.
Ia pune o intrebare. Posted Image


Ia zi, de ce sunt pusi condensatorii aia de 100 de micro asa, din centrul schemei, partea de jos? Ce rezulta? Multumesc.

View Posttehnics, on 05 decembrie 2021 - 19:00, said:


El lucra maistru in santier. Ea era casnica, avea grija de copil.  Salariu baban, undeva la 3000 de euro. Fara misto, 3000 de euro. Adica na, ce sa zic, nimic de reprosat.
Ghici ce ? N-au rezistat decat juma de an si s-au intors in Norvegia. Stau in chirie, la casa, na, nimic de zis, conditii super ok. El acum e muncitor, castiga mai putin decat castiga in Romania. Dar a zis ca ritmul vietii nu se compara in Norvegia cu Romania.

Mai concret? Multumesc.

Edited by aaaa4567, 20 December 2021 - 02:03.


#643
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,289
  • Înscris: 05.06.2002
cristi-e, iti dai sema ca majoritatea romanilor care lucreaza afara ar putea foarte usor sa se intoarca in tara sa-si caute de lucru si totusi majoritatea n-o fac. cunosc care chiar au plecat pe o perioada, sa stranga niste bani si nu s-au mai intors.

o alta chestie e ca multi dintre romani n-au acel apartament care tu-l atribui by default fiecarui roman. eu cunosc chiar putini carora parintii sa le fi dat cate un apartament la majorat sau cand s-au casatorit. majoritatea au trebuit sa faca rate ca sa-si cumpere unul, sau au trebuit sa mearga sa lucreze afara sa stranga bani sa-l cumpere. asa ca daca scoti din ecuatie presupunerea asta eronata calculul se schimba radical.

ca si chestie, ia in calcul ca in afara mancare si industrialele costa cam tot pe acolo ca si aici. sunt mai scumpe doar chiriile si serviciile.

Edited by Fane, 20 December 2021 - 03:05.


#644
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,772
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCristi_E, on 19 decembrie 2021 - 22:08, said:

Cum e mai buna mancarea? Au pamant mai bun si cresc mai "altfel" cartofii?
bai baiatule.. nu vreau sa-ti zic ce ti-au zis si altii.. dar se pare ca  au dreptate.


Sa-ti fac o schita?

"In August 2020, the Federal Antimonopoly Service of Russia (FAS) opened up an antitrust case against Lindt after a failed response from the company a year earlier. The regulators have found quality differences for the same Lindt products in Russia over what is being sold in Western Markets without informing Russian consumers. According to the FAS, such behavior of foreign producers can lead to a redistribution of demand in the market and lead to unjustified benefits over other competitors, as companies like Lindt can still garner Russian demand for their products through brand recognition alone without delivering the same quality as in Western Europe.[34][35] Lindt responded and denied that there are differences for its products sold in Russia and the EU, except for labeling.".
Asta in cazul banalei ciocolate elvetiene Lindt. Cauta pe wiki sursa.



#645
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,772
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFane, on 20 decembrie 2021 - 03:04, said:

cristi-e, iti dai sema ca majoritatea romanilor care lucreaza afara ar putea foarte usor sa se intoarca in tara sa-si caute de lucru si totusi majoritatea n-o fac. cunosc care chiar au plecat pe o perioada, sa stranga niste bani si nu s-au mai intors.

o alta chestie e ca multi dintre romani n-au acel apartament care tu-l atribui by default fiecarui roman. eu cunosc chiar putini carora parintii sa le fi dat cate un apartament la majorat sau cand s-au casatorit. majoritatea au trebuit sa faca rate ca sa-si cumpere unul, sau au trebuit sa mearga sa lucreze afara sa stranga bani sa-l cumpere. asa ca daca scoti din ecuatie presupunerea asta eronata calculul se schimba radical.

ca si chestie, ia in calcul ca in afara mancare si industrialele costa cam tot pe acolo ca si aici. sunt mai scumpe doar chiriile si serviciile.
am auzit o discutie intre "hr" iste la o multinationala, ca nu gaseau candidati pentru un anume post. Dar a venit unu , cu cv perfect, pita lu' mnezo',  exact ce le trebuia, cu experienta acumultata pe un post similar prin Canada.  Numa ca omu'  se intorcea din Canada inapoi in Ro, si   avea pretentia la 2000 de dolari salar pentru respectivu post, si astia nici jumate nu erau dispusi sa plateasca.

Edited by tfmercedez, 20 December 2021 - 07:43.


#646
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 20 decembrie 2021 - 01:18, said:

Dorei? Posted Image

Adica daca iti pui surub in State nu merge sa ti-l schimbi in EU si vice versa? Inteleg ca cele doua sisteme se folosesc peste tot (vezi electrice, unde ai sectiuni i mmp vs AWG, avioane etc etc) dar la dinti... ma asteptam sa se fi gandit.
Nu sunt universale. Nu stiu ec e in spatele deciziei ca pentru State si Canada sa se foloseasca inch.
Eu am fost socat cand mi-a spus ca la diametrul ala "nu ar trebui" sa fie o problema
Intrebarea mea imediata a fost (fara respect desigur), "Ar you shitting me???"
La care el, "va purtati respectuos, altfel parasiti incinta".
I-am zis ca o parasesc pentru ca deja m-a facut s-o parasesc.

View Posttfmercedez, on 20 decembrie 2021 - 07:42, said:

am auzit o discutie intre "hr" iste la o multinationala, ca nu gaseau candidati pentru un anume post. Dar a venit unu , cu cv perfect, pita lu' mnezo',  exact ce le trebuia, cu experienta acumultata pe un post similar prin Canada.  Numa ca omu'  se intorcea din Canada inapoi in Ro, si   avea pretentia la 2000 de dolari salar pentru respectivu post, si astia nici jumate nu erau dispusi sa plateasca.
Cam mare pretentie pentru Romania

View Postaaaa4567, on 20 decembrie 2021 - 02:06, said:

Ce ti se pare schimbat in Romania in 6 ani cat zici ca ai lipsit? Sau ce te-a socat cultural cel mai mult, la revenire? Multumesc.

Cred ca socul cel mare a fost in 2009 cand am revenit in Romania.
Acum in 2021, traficul l-am gasit mai serios dar mai politicos, mancarea mai proasta (preparata, semipreparata, in general foarte sarata), "fake food" mai mult, adica branza de oaie din piete nu mai e de oaie, cartofii romanesti sunt din Polonia, "prietenii" mai interesati de starea materiala, oameni mai reci, oameni mai fara empatie, serviciile administrative mai bune
Cam asta-mi vine-n minte

#647
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,772
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTsunnnami, on 20 decembrie 2021 - 08:04, said:




Cam mare pretentie pentru Romania




era ceva  post  de specialitate, nu chiar de director, dar nici departe. Si asta era cu vreo 8 ani in urma.


Referitor la calitate diferentiata. Nu e nici un secret, ca se stia ca produsele romanesti de cea mai buna calitate ajungeau la export, incepand de la fructe  si terminand la dacia 1300.
Erau discutii, la radio odata, ca o masina nemteasca vanduta la reprezentanta din Romania era de calitate  inferioara fata de acelasi model, vandut in Germania.

Exista sintagma " export quality".

Edited by tfmercedez, 20 December 2021 - 08:25.


#648
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttfmercedez, on 20 decembrie 2021 - 08:24, said:

Referitor la calitate diferentiata. Nu e nici un secret, ca se stia ca produsele romanesti de cea mai buna calitate ajungeau la export, incepand de la fructe  si terminand la dacia 1300.

Pline de chimicale

View Posttfmercedez, on 20 decembrie 2021 - 08:24, said:

Erau discutii, la radio odata, ca o masina nemteasca vanduta la reprezentanta din Romania era de calitate  inferioara fata de acelasi model, vandut in Germania.

1993.
Sunt trimis la Pitesti sa asist la incarcarea unor modele de 1310 spre Argentina.
Masinile, aliniate, iesite de pe banda de montaj, asteptau sa fie incarcate in 12 camioane.
Ei bine peste jumatate nu reuseau sa urce rampa camionului.

Am consemnat asta.
Raspunsul?
"Avem statie de service si garantie in Argentina!
Le tregem cu cabestanul"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate