Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Traiesc mai bine romanii stabiliti in strainatate decat romanii din tara?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
657 replies to this topic

#649
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCristi_E, on 19 decembrie 2021 - 09:28, said:

1.Ce nu stii dumneata e faptul ca doar 4% din romani stau efectiv in chirie.

2Numaratoarea arata cu totul altceva. Si, o chestie amuzanta, se pare ca avem cea mai needucata diaspora din Europa. =))
Cei mai multi destepti au plecat in Canada si SUA.


1. Pt cei ca mine in Romania exista doar 3-4 localitati in care ar avea rost sa locuiesc: Cluj, Bucuresti, Timisoara, Brasov. Asa ca degeaba am apartament in Medias/Bistrita/Zalau daca muncesc in Cluj.

2.Asta nu denota decat contrariul a ceea ce spui tu, adica un om needucat la munca de jos o duce mai bine in Vest decat in Romania.

View PostCristi_E, on 19 decembrie 2021 - 17:39, said:

V-am aratat "camera" aia improvizata in pod, unde traieste o familie de romani, insa n-ati comentat nimic. Cand prezint fapte reale ramaneti fara grai.  =))


1.Ai aratat o camera care arata bine. De unde sa stiu eu ca acolo nu mai ai 4 camere la fel?
2.In Germania orice casa are mansarda locuibila. Podul e pod si mansarda e mansarda. Acolo traiesc proprietarii casei sau chiriasi, nu e destinata strainilor.

#650
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postgiuliani, on 20 decembrie 2021 - 09:40, said:

1.Ai aratat o camera care arata bine. De unde sa stiu eu ca acolo nu mai ai 4 camere la fel?
2.In Germania orice casa are mansarda locuibila. Podul e pod si mansarda e mansarda. Acolo traiesc proprietarii casei sau chiriasi, nu e destinata strainilor.
Lasa-l ma, nu vezi ca el stie !?
In plus, nu vad ce e rau in a locui la mansarda atata timp cat ai toate conditiile . Pe de alta parte, nu stiu romani care sa stea prin germania sau franta in conditiile in care stau "bogatii" din RomaniaPosted Image
Pana si tiganii care merg sa cerseasca primesc locuinte sociale si tot o duc mai bine decat o duceau in Romania. Sursa : am avut un coleg in liceu

Aaaa, si inca ceva , pana si boschetarii au un loc asigurat  insa multi refuza pentru ca au acolo anumite reguli cu care ei nu sunt de acord, dar asta e alta discutie

Attached Files


Edited by Andreysc7, 20 December 2021 - 09:53.


#651
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAndreysc7, on 20 decembrie 2021 - 09:52, said:


In plus, nu vad ce e rau in a locui la mansarda atata timp cat ai toate conditiile . Pe de alta parte, nu stiu romani care sa stea prin germania sau franta in conditiile in care stau "bogatii" din RomaniaPosted Image


Pai nu-i absolut nimic rau in a locui la mansarda. In general toate casele astea au mansarda amenajata, izolata cat de cat, spatiu de locuit ca orice alta locuinta. Singurul dezavantaj e faptul ca e prea cald vara, cine nu are o pb cu asta e liber sa  se mute acolo fara pb.
Acum vreo 2 luni am vazut un apartament din asta de vanzare, 315.000 la 100mp, conditii top.

Dar daca omul n-a vazut decat poduri pline de praf folosite la depozitat cereale si gunoaie ca in Romania, n-ai ce ii face.

#652
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Te primeste omul la el in casa, tu faci poze ,le pui pe net si mai il faci si serak.
Caracter.

#653
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Voi mai hraniti trolul ? Eu am renuntat demult.
Karhule, fa colegu un pustiu de bine si pune lacatul.

#654
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAKSAGUAM, on 20 decembrie 2021 - 10:21, said:

Te primeste omul la el in casa, tu faci poze ,le pui pe net si mai il faci si serak.
Caracter.

Fiecare cat poate, daca esti prea obisnuit cu barfa nu te poti abtine. Acum vreo 2 luni il pozase pe unul in varsta care nu se putea misca, a pus poza aici. Asta asa, ca sa stii cu cine vb.

Edited by giuliani, 20 December 2021 - 10:36.


#655
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021
Daca era in DE ce mare avocat ii venea pe cap, sa vezi atunci jmekerie cind se vedea prin tribunale si cu contul gol.

#656
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Cine pleaca din tara, pleaca la mai bine. Indiferent de motive, situatie i ntara samd. Cei care traiesc dincolo mai rau ca in tara, ori au motive intemeiate sa o faca de obicei pe o scurta durata, sau chiar nu se pot adapta la diferente. Nu e pentru toata lumea.

Pe de alta parte topicul si tema aleasa este pusa gresit si neconstructiv si incita 2 tabere: romani din Romania vs romani din diaspora.

Intiatorul in schimb e incantat de asta. Plus ca el incearca prin validare sa isi justifice motivul pentru care ramane in tara. E trist si problematic sa ai un asemenea comportament.

#657
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttfmercedez, on 20 decembrie 2021 - 07:42, said:

am auzit o discutie intre "hr" iste la o multinationala, ca nu gaseau candidati pentru un anume post. Dar a venit unu , cu cv perfect, pita lu' mnezo',  exact ce le trebuia, cu experienta acumultata pe un post similar prin Canada.  Numa ca omu'  se intorcea din Canada inapoi in Ro, si   avea pretentia la 2000 de dolari salar pentru respectivu post, si astia nici jumate nu erau dispusi sa plateasca.
nu se intalneste cererea cu oferta -> nu se face targul. simplu.

#658
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
@initiator: ce te tot ft grija de altii?
Ne ai pe buletin pe careva?
Daca nu, vezi-ti de treaba ta, ca e satula lumea de ce tampenii tot repeti ca o moara stricata! :nonobad:

Edited by Karhu, 20 December 2021 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate