Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Traiesc mai bine romanii stabiliti in strainatate decat romanii din tara?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
657 replies to this topic

#1
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015
Zic unii colegi de forum, stabiliti pe meleaguri straine, ca oricat ai castiga in Romania, calitatea vietii tot e mai proasta decat in vest, chiar daca acolo ai castiga minimul pe economie. De exemplu, o persoana care castiga 1500 euro in vest, traieste mai bine decat cineva care castiga 2000 lei in Ro si are locuinta proprietate personala. Un alt exemplu, un it-ist care castiga 2800 euro in vest traieste mai bine decat un it-ist ce  castiga 2000 euro in Ro, dar care detine o locuinta personala.

Apoi, in afara de aspectul financiar, aceiasi colegi afirma  ca  românii  din diaspora au o viata sociala mai bogata, mai diversificata, au mai mult timp liber,  au mult mai multi prieteni decat in Romania, sunt mai iubiti, mai cautati, mai apreciati, mai respectati.  Au ocazia sa cunoasca foarte multi oameni de calitate, cu o educatie aleasa si asa mai departe.

Pareri? :)

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

 Cristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:01, said:

Zic unii colegi de forum, stabiliti pe meleaguri straine, ca oricat ai castiga in Romania, calitatea vietii tot e mai proasta decat in vest, chiar daca acolo ai castiga minimul pe economie. De exemplu, o persoana care castiga 1500 euro in vest, traieste mai bine decat cineva care castiga 2000 lei in Ro si are locuinta proprietate personala. Un alt exemplu, un it-ist care castiga 2800 euro in vest traieste mai bine decat un it-ist ce  castiga 2000 euro in Ro, dar care detine o locuinta personala.

Apoi, in afara de aspectul financiar, aceiasi colegi afirma  ca  românii  din diaspora au o viata sociala mai bogata, mai diversificata, au mai mult timp liber,  au mult mai multi prieteni decat in Romania, sunt mai iubiti, mai cautati, mai apreciati, mai respectati.  Au ocazia sa cunoasca foarte multi oameni de calitate, cu o educatie aleasa si asa mai departe.

Pareri? Posted Image
Da

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
de ce e obligatoriu ca in Romania sa ai locuinta personala?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu stiu daca traiesc mai bine dar, cu siguranta, traiesc mult mai linistiti Posted Image

#5
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
o daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
unii da, unii nu! dar la capitolul autoiluzionare aia de west sunt campioni. Si cand viata lor este un cosmar acolo, n-ar recunoaste in veci.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Depine

[baga 1000 de viariabile aici]

Am prieteni plecati in austria cu miniul pe economie si vor sa se intoarca :)

Quote

Un alt exemplu, un it-ist care castiga 2800 euro in vest traieste mai bine decat un it-ist ce  castiga 2000 euro in Ro, dar care detine o locuinta personala.
Ma indoiesc

Quote

aceiasi colegi afirma  ca  românii  din diaspora au o viata sociala mai bogata, mai diversificata, au mai mult timp liber,  au mult mai multi prieteni decat in Romania, sunt mai iubiti, mai cautati, mai apreciati, mai respectati.  Au ocazia sa cunoasca foarte multi oameni de calitate, cu o educatie aleasa si asa mai departe.
Din nou , depinde ...
De unde ai luat "statisticile" astea ?

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
raman la intrebarea mea: de unde au astia din ro toti locuinta?

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Calitatea vietii in strainatate este net superioara celei de aici, chiar cu bani mai putini. Adica exista de la crese, gradinite, scoli, spitale, infrastructura, etc. si pana la parcuri, spatii de relaxare, obiective turistice, etc.
La noi ce gasesti? gunoaie peste tot, masini gramada puse si in scara blocului, spatii verzi putine si aglomerate, strazi lipsa sau pline de gropi, cladiri mizerabile una peste alta..
Apoi oamenii. La noi smenari, interlopi, dorei si cocalari peste tot, la ei mult mai multa civilizatie.

 Fane, on 30 noiembrie 2021 - 12:11, said:

raman la intrebarea mea: de unde au astia din ro toti locuinta?

de la Iliescu, s-au dat aproape gratis prin anii '90

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Depinde de "prioritatile" fiecaruia.

Ptr cineva fara copii si relativ bine cu sanatatea nu este o problema faptul ca sistemul de invatamant si cel de sanatate sunt gretos de corupte ... in schimb va aprecia faptul ca ai de unde alege cluburi deschise in fiecare zi a saptamanii si ca nu se uita ciudat la tine daca mergi le ora 2 noaptea pe strazi (vorbesc de situatia de dinainte de pandemie).

Edited by Tarzy, 30 November 2021 - 12:15.


#11
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011

 Cristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:01, said:



au mai mult timp liber,  au mult mai multi prieteni decat in Romania, sunt mai iubiti, mai cautati, mai apreciati, mai respectati.  Au ocazia sa cunoasca foarte multi oameni de calitate, cu o educatie aleasa si asa mai departe.

Pareri? Posted Image
Nu stiu de nivelul de trai, dar ca timp liber si multi prieteni, asta nu cred. Strainii is mai reci...

#12
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 Andreysc7, on 30 noiembrie 2021 - 12:10, said:

De unde ai luat "statisticile" astea ?
Din spusele unor colegi de forum.

 rhdghdhs, on 30 noiembrie 2021 - 12:19, said:


Nu stiu de nivelul de trai, dar ca timp liber si multi prieteni, asta nu cred. Strainii is mai reci...
Colegii asa sustin pe un topic de vreo doua sute si ceva de pagini. Si o spun atat de convingator incat mai ca imi vine sa ii cred.

 Fane, on 30 noiembrie 2021 - 12:11, said:

raman la intrebarea mea: de unde au astia din ro toti locuinta?
Si-au facut case sau si-au cumparat garsoniere si apartamente cu bani din Spania si Italia, pe vremea cand mergea treaba cu capsunile. Sau, pur si simplu locuiesc cu parintii, si cred ca tot e mai ok decat sa platesti chirie 1000 de euro in vest.

 aeon, on 30 noiembrie 2021 - 12:13, said:

Calitatea vietii in strainatate este net superioara celei de aici, chiar cu bani mai putini. Adica exista de la crese, gradinite, scoli, spitale, infrastructura, etc. si pana la parcuri, spatii de relaxare, obiective turistice, etc.
La noi ce gasesti? gunoaie peste tot, masini gramada puse si in scara blocului, spatii verzi putine si aglomerate, strazi lipsa sau pline de gropi, cladiri mizerabile una peste alta..
Apoi oamenii. La noi smenari, interlopi, dorei si cocalari peste tot, la ei mult mai multa civilizatie.

Pai in vest gasesti chestii frumoase in orasele mari sau in zonele turistice. Insa iti permiti sa locuiesti in asemenea zone?

Edited by Cristi_E, 30 November 2021 - 12:24.


#13
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Dincolo scapi de stresul reprezentat de oamenii care vor sa te "faca", fie ca vb de politicieni sau zugravi.
Altfel, sa te duci sa muncesti pe minim oriunde in UE, nu renteaza sau renteaza daca in RO nu poti castiga mai mult de 2500 lei sau in CV la capitolul exprienta scrie "munca la camp". Deci vb de oameni needucati. Vb de prieteni, nicaieri nu gasesti mai multi iubitori de gratar si socializare ca in RO. Daca ai bani de aratat si impartit, vei fi mai cautat, mai iubit si mai respectat decat papa, nu trebuie sa pleci.
Un salariu decent in vest incepe, in perspectiva mea, de la 2000 euro, cu toate ca si in tara ar cam trebui sa ai 1500 euro pentru o viata decenta, ca nu sunt discrepante mari la costurile de zi cu zi.
Si prin vest sunt mici sanse sa fii omorat prin trafic de vreun bizon si ai mai multe locuri de relaxare(parcuri, bazine de inot, etc).



#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 Cristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:21, said:

Colegii asa sustin pe un topic de vreo doua sute si ceva de pagini. Si o spun atat de convingator incat mai ca imi vine sa ii cred.

Haidi' bre' Cristi ...
Parca te-ai nascut ieri

Stau 10 in camera, baga mancare ieftina si proasta, nu au vizitat nici macar un obiectiv istoric dar ... se intorc acasa cu o perarda diesel (eventual cu volanul pe dreapta) , se dau mari cu carpele de la H&M, putinii bani catigati sunt schimbati in hartii de 20 EUR sa para mai multi si, cel mai important, iti spun ce bou esti ca n-ai plecat si ce bine o duc ei spre deosebire de tine care esti un martalog muritor de foame

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002

 Cristi_E, on 30 noiembrie 2021 - 12:27, said:

Sau, pur si simplu locuiesc cu parintii, si cred ca tot e mai ok decat sa platesti chirie 1000 de euro in vest.
nu-i asa fancy sa locuiesti cu parinti...

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Context: pe alt topic (timp de 200 pagini !!!) ne tot repeta Cristi ca fiecare roman are locuinta personala si deci o duce foarte bine chiar si cu doar 2000 lei/luna. Posted Image

https://forum.softpe...cem-in-romania/

Edited by dani.user, 30 November 2021 - 12:38.


#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Here we go again!
Din ciclul daca eu mananc doi pui si tu nici unu, in medie mancam fiecare cate un pui :lol: Asa e si cu traiul romanilor de peste hotare.

#18
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 Namidee, on 30 noiembrie 2021 - 12:27, said:

  ai mai multe locuri de relaxare(parcuri, bazine de inot, etc).
Asta cam asa e. Dar cu cine te bucuri de toaste astea, singur? Bine, daca esti cuplat, te duci cu sotia, dar chiar si asa...
Apoi, gandeste-te la o situatie ciudata. In Ro esti obisnuit sa iti sune toata ziua buna ziua telefonul. Intr-o tara straina te trezesti ca nu-ti suna cu telefonul cu lunile, sau  ca n-ai niciun mesaj. E, cum este? :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate