Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Recomandare dezumidificator electric

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Salutare,
Am o mare problema cu igrasia in apartament si as vrea sa cumpar un dezumidificator electric, pe care sa il folosesc in mare parte intr-o singura camera, de aproximativ 3x4 mp.
Am vazut ca acele aparate au un rezervor care aduna anumiti litri de apa. Nustiu daca ajuta cu ceva urmatoarea informatie, anume faptul ca aici in aceasta camera se scurge de pe perete dar si de pe tavan foarte multa apa. Ca si cum ar transpira. Ceea ce ma face sa cred ca aparatul ar aduna o cantitate semnificativa de apa in acel rezervor. Orice sfat in aceasta privinta este binevenit!

Edited by SfaturiFaraTroleala, 20 November 2021 - 09:44.


#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
La tine curge apa pe pereti si cauti dezumidificator!!1 ala nu are ce sa-ti faca sau exagerezi tu cu acea ploaie in casa,de unde vine apa aia,prima data aia se remediaza,apoi restul

#3
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
In primul rând ar trebui să depistezi sursa umidității în vederea eliminării cauzei.
În privința aparatului, recomand dezumificatoarele Trotec.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007
ce suma vrei sa aloci?

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 SfaturiFaraTroleala, on 20 noiembrie 2021 - 09:43, said:

Salutare,
Am o mare problema cu igrasia in apartament si as vrea sa cumpar un dezumidificator electric, pe care sa il folosesc in mare parte intr-o singura camera, de aproximativ 3x4 mp.
Am vazut ca acele aparate au un rezervor care aduna anumiti litri de apa. Nustiu daca ajuta cu ceva urmatoarea informatie, anume faptul ca aici in aceasta camera se scurge de pe perete dar si de pe tavan foarte multa apa. Ca si cum ar transpira. Ceea ce ma face sa cred ca aparatul ar aduna o cantitate semnificativa de apa in acel rezervor. Orice sfat in aceasta privinta este binevenit!

Tu ai condens pe peretele ala, am stat si eu intr-un apartament la care peretele era exterior dar cea mai proasta combinatie, exteriorul unui bloc cu multiple scari unde fiind doi peretei la distanta de 20 de centimetri intre ei nu batea niciodata soarele si nici nu se putea usca peretele corect prin circulatia aerului. Pe termen lung trebuie sa pui acolo izolatie cu vata minerala, bariera de vapori, si apoi rigps ca sa tii pe cat posibil umezeala departe de perete.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,595
  • Înscris: 08.03.2017
Firma cu traditie in astfel de aparate, te orientezi dupa buget si review-uri
https://alecoair.ro/...ificator-casnic

Trebuie exectutata o impermeabilizare  a elementelor afectate si optim este un ventilator care sa traga aerul permanet la o turatie mica, silentions montat in perete de diametru 110 mm, exista ventilatoare speciale pentru asa ceva

Edited by ldpe, 20 November 2021 - 10:24.


#7
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Exact asa este, este de la condens. Este vorba de o arhitectura proasta, combinata cu un perete exterior crapat. Desigur, ca solutia pe termen lung este izolarea exterioara, dar pana atunci, speram ca un dezumidificator sa ajute
Ca buget, nustiu, caci nu ma pricep la ele. In 600 de lei se poate cumpara unul de calitate pentru camera aceea?

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,595
  • Înscris: 08.03.2017
Da , exista in 600 lei ca nu ai nevoie de ceva monstru , un 10l/24 ore este suficient dar sa fie incalzita camera .
Daca nu te descurci pe site da telefon Luni la ei si discuta cu un tehnician, e firma adevarata  cu oamani pregatiti nu covrigari .
La ce etaj este situata camera ?

Edited by ldpe, 20 November 2021 - 10:27.


#9
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
La etajul 4/4

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007
Acoperis si izolatie exterioara.Da daca zici de 600 lei e mai complicat.

#11
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.09.2007
Eu il am pe acesta (Alecoair D16 Purify):
https://alecoair.ro/...r-debit-100-mch
Isi face treaba foarte bine atunci cand este umiditatea foarte mare.
Avantaje: are si filtru de aer hepa, wi-fi cu aplicatie pe telefon (il poti comanda de la distanta), vas de colectare mare - 4,4l, capacitate de colectare de 16l/zi, consum redus de energie.
Dezavantaje: pe treapta a doua este destul de zgomotos.
Daca in camera cu probleme ai un nivel al umiditatii foarte mare, presupun ca si in restul apartamentului umiditatea este crescuta. Acest aparat, in timp, face fata si la o suprafata mai mare.

#12
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
ceva poze sau schita cu camera si peretii exteriori?

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,970
  • Înscris: 30.08.2006
Apa aceia care se scurge pe pereti e acumulata din incapere. Rezolva problema pe care o ai cu umiditatea excesiva din camera. Posibil ferestrele nu sunt etanse bine sau o alta situatie particulara la tine in camera. Evident ca si izolatia e slaba daca ai peretii reci.

Edited by Leo2006, 20 November 2021 - 11:06.


#14
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
peretele exterior este foarte crapat pe dinafara

Attached Files



#15
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Cu deumidificatorul nu cred ca rezolvi prea multe. Trebuie sa izolezi pe interior daca ai posibilitatea. Peretii foarte reci atrag umiditatea din aer si condenseaza pe perete.

#16
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

 SfaturiFaraTroleala, on 20 noiembrie 2021 - 10:31, said:

La etajul 4/4
Doar aerul si inca cineva stau la 4.Da ma rog,incearca cu dezumidificator.

#17
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
ce temperatura ai in camera ?
ce umiditate masurata ai ?

nu ai cum sa imi spui ? ...nici o problema
cumpăra un higrometru

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 SfaturiFaraTroleala, on 20 noiembrie 2021 - 09:43, said:

. Orice sfat in aceasta privinta este binevenit!
Il cumperi degeaba . Intai elimini cauza nu efectul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate