Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Investitie in aur si argint

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
Buna seara,
As vrea sa investesc in aur si argint pe termen lung deoarece imi e putin teama de ce vremuri se anunta, am cautat informatii pe internet dar nu am gasit mai nimic de actualitate,
In principiu ma gandeam la aur si argint de investitie, pe Aurom am vazut ca iti ofera 97% din pretul de piata al aurului la rascumparare. De la BCR nu vreau sa cumpar pt ca sunt conditionat sa il pastrez la ei altfel nu il rascumpara. Imi surade si ideea de a cumpara bijuterii din amanet pt mai putine batai de cap.
Voi ce parere aveti, ce ma sfatuiti? Poate sunt persoane pe aici care au cumparat/vandut si imi pot da mai multe informatii.
Multumesc!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 HightLink, on 18 noiembrie 2021 - 22:50, said:

Imi surade si ideea de a cumpara bijuterii din amanet pt mai putine batai de cap.
Pai la o bijuterie practic platesti si manopera / design-ul :lol: , ceea ce nu te intereseaza.
Vezi eventual si titlurile de stat :)

Quote

De la BCR nu vreau sa cumpar pt ca sunt conditionat sa il pastrez la ei altfel nu il rascumpara.
Pai tu vrei sa ti aurul in casa ? Daca da, sa nu uiti sa te lauzi cu el pe facebook :)

#3
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 Andreysc7, on 18 noiembrie 2021 - 23:11, said:

Pai la o bijuterie practic platesti si manopera / design-ul Posted Image , ceea ce nu te intereseaza.
Vezi eventual si titlurile de stat Posted Image


Pai tu vrei sa ti aurul in casa ? Daca da, sa nu uiti sa te lauzi cu el pe facebook Posted Image

Ma gandesc ca platesc gramul de aur, nu manopera avand in vedere ca as cumpara din amanet. Nu stiu daca e o idee prea stralucita, de asta si intreb.
Am unde sa il tin in siguranta, asta nu e o problema Posted Image

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
investeste intr-un  teren cu cele necesare (apa, unelte, pomi, gard,, casuta, autonomie energetica..)
fa ceva pe el aur si argint

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Bijuteriile nu sunt din aur, ci dintr-un aliaj al acestuia cu argint, cupru etc. Lingoul are o puritate de 999 la mie. Bijuteriile sunt scumpe o singura data: cind le cumperi din magazin, apoi nu se mai ridica la valoarea aceea, poate doar daca sunt de ceva firma sau fac parte dintr-o colectie, au apartinut unei persoane etc. Aurul din ele e aliat. Asa ca vezi ce cumperi. Daca e sa dam crezare acestui site https://www.kitco.co...s/livegold.html, evolutia aurului e foarte interesanta in ultimii 20 de ani: pretul sau a crescut de peste 5 ori.

Edited by ionut76, 18 November 2021 - 23:38.


#6
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 odastramosilor, on 18 noiembrie 2021 - 23:31, said:

investeste intr-un  teren cu cele necesare (apa, unelte, pomi, gard,, casuta, autonomie energetica..)
fa ceva pe el aur si argint
Momentan am casa bunicilor cu toate cele necesare in caz de nevoie asa ca incerc sa imi diversific portofliul.

 ionut76, on 18 noiembrie 2021 - 23:31, said:

Bijuteriile nu sunt din aur, ci dintr-un aliaj al acestuia cu argint, cupru etc. Lingoul are o puritate de 999 la mie. Bijuteriile sunt scumpe o singura data: cind le cumperi din magazin, apoi nu se mai ridica la valoarea aceea, poate doar daca sunt de ceva firma sau fac parte dintr-o colectie, au apartinut unei persoane etc. Aurul din ele e aliat. Asa ca vezi ce cumperi. Daca e sa dam crezare acestui site https://www.kitco.co...s/livegold.html, evolutia aurului e foarte interesanta in ultimii 20 de ani: pretul sau a crescut de peste 5 ori.

Am inteles, raman la aur/argint de investitie atunci.
Nu stiu cum se resimte acea crestere x5 tinand cont si de inflatie insa sunt sigur ca pe termen lung nu recuperez macar investitia.
Ai cumparat aur/argint? daca da, de unde?

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
@Initiator
Ce buget ai pentru investitie ?

#8
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 Andreysc7, on 19 noiembrie 2021 - 00:03, said:

@Initiator
Ce buget ai pentru investitie ?
cam 20k e

#9
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Eu am cumpărat de la amanet, dar bijuterii relativ ieftine, cumpărate cu ideea că poate le voi vinde dacă e nevoie. Nu ca investiție care să "crească" la fel ca un penthouse în centrul orașului.

Am luat un lănțișor de argint cu 400 lei de la un amanet, și am fost în celălat capăt al orașului pretinzând că vreau să-l amanetez. Vânzătoarea mi-a oferit 435 lei.

Am mai văzut și oameni care își cumpără lingouri de 4,000 euro de la Viena sau mai știu eu unde - e o idee bună, dar până găsești un cumpărător care să-l cumpere la valoarea sa adevărată ...

#10
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 britneysbitch, on 19 noiembrie 2021 - 00:31, said:

Eu am cumpărat de la amanet, dar bijuterii relativ ieftine, cumpărate cu ideea că poate le voi vinde dacă e nevoie. Nu ca investiție care să "crească" la fel ca un penthouse în centrul orașului.

Am luat un lănțișor de argint cu 400 lei de la un amanet, și am fost în celălat capăt al orașului pretinzând că vreau să-l amanetez. Vânzătoarea mi-a oferit 435 lei.

Am mai văzut și oameni care își cumpără lingouri de 4,000 euro de la Viena sau mai știu eu unde - e o idee bună, dar până găsești un cumpărător care să-l cumpere la valoarea sa adevărată ...

Cam la asta ma gandesc si eu, sa pot vinde la orice ora la nevoie. Pe Aurom ofera 97% la rascumparare aur, deci din start 3% pierdere + nu se stie cum evolueaza pretul aurului, deci nu ma gandesc ca o sa fac bani ci doar ca o sa am o siguranta.
La argint din pacate Romania percepe TVA Posted Image

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 britneysbitch, on 19 noiembrie 2021 - 00:31, said:

e o idee bună, dar până găsești un cumpărător care să-l cumpere la valoarea sa adevărată ...

Pai si nu mai bine iei de la banca si il vinzi cand vrei ? :)

#12
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 Andreysc7, on 19 noiembrie 2021 - 00:37, said:

Pai si nu mai bine iei de la banca si il vinzi cand vrei ? Posted Image
Poti cumpara de la BNR dar ca sa il vinzi tot la BNR trebuie sa il pastrezi la ei si sa platesti chirie din ce citisem. Caz in care din punctul meu de vedere deja pierzi din avantajele de a avea aur, in caz de razboi, dezastre naturale etc. ce faci? astepti pana iti raspunde banca? Sunt smecheri, au ei grija sa profite.

Edited by HightLink, 19 November 2021 - 00:46.


#13
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Pai si nu mai bine iei de la banca si il vinzi cand vrei ? :)

Așa este pentru cine are bani. Dar pe lângă faptul că ești obligat să îl ții la ei 24/7 (cel puțin la BCR), mai plătești și comisioane de depozitare și până la urmă ajungi să dai bani pentru ceva ce ar trebui să fie neutru sau ideal chiar să facă "profit".

Decât așa am preferat să cumpăr un ceas SEIKO tot la mâna a doua pe care măcar îl pot folosi la ocazii speciale. Bineînțeles, cine are bani să facă hedging cu mai multe strategii ar trebui să o facă ...

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 HightLink, on 19 noiembrie 2021 - 00:37, said:

Cam la asta ma gandesc si eu, sa pot vinde la orice ora la nevoie. Pe Aurom ofera 97% la rascumparare aur, deci din start 3% pierdere + nu se stie cum evolueaza pretul aurului, deci nu ma gandesc ca o sa fac bani ci doar ca o sa am o siguranta.
vad ca n-ai inteles bine sistemul: aurom rascumpara doar aurul vandut de ei la 97% din cotatia aurului la bnr in ziua vanzarii. dar ei cand ti-l vand iti cer muult peste cotatia bnr. uite un exmplu: moneda de 1gr ei ti-o vand cu 690RON si cursul BNR al gramului de aur este azi de 261RON. concluzie: daca cumperi azi aur de la ei si-l vinzi maine primesti o treime din bani.

asta-i problema generala cu aurul fizic, pierzi f. mult la revanzare. nu renteaza sa cumperi decat daca ai tu personal casa de amanet si-l cumperi direct de la vanzator, in rest pierzi minim o treime din valoare la revanzare.

succes.

Edited by Fane, 19 November 2021 - 01:22.


#15
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 Fane, on 19 noiembrie 2021 - 01:22, said:

vad ca n-ai inteles bine sistemul: aurom rascumpara doar aurul vandut de ei la 97% din cotatia aurului la bnr in ziua vanzarii. dar ei cand ti-l vand iti cer muult peste cotatia bnr. uite un exmplu: moneda de 1gr ei ti-o vand cu 690RON si cursul BNR al gramului de aur este azi de 261RON. concluzie: daca cumperi azi aur de la ei si-l vinzi maine primesti o treime din bani.

asta-i problema generala cu aurul fizic, pierzi f. mult la revanzare. nu renteaza sa cumperi decat daca ai tu personal casa de amanet si-l cumperi direct de la vanzator, in rest pierzi minim o treime din valoare la revanzare.

succes.
Intradevar, o observatie foarte buna!
Vad ca pe BNR 1g = 256 ron iar Aurom vinde un lingou de 10G cu 2.879 ron, adica cer pe gram undeva la ~10% in plus.
La monede pretul viariaza in functie de mai multe lucruri.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Cea mai tampita idee. Asa cum s-a ai spus deja, nu mai repet si eu. Dai pe el foarte mult si primesti foarte putin. Plus ca mai exista situatii (calamitati, razboaie, etc.) cand poate nici banca de unde l-ai luat nu ti-l mai rascumpara, inventand diverse motive sau oferindu-ti un pret nerealist.

Daca vrei sa fi sigur ca investitia ta creste, investe in arta. Insa cu banii pe care ii ai poti lua probabil maxim 1 tablou.

 HightLink, on 18 noiembrie 2021 - 22:50, said:

imi e putin teama de ce vremuri se anunta,


SI ma rog ce vremuri se anunta ? Holera , ciuma , razboi atomic ?  Chiar daca ar fi asa, crezi ca o sa supravietuiesti doar tu, cu cele cateva grame ascunse in gradina sau in beci ? :)

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 HightLink, on 19 noiembrie 2021 - 00:45, said:

Poti cumpara de la BNR dar ca sa il vinzi tot la BNR trebuie sa il pastrezi la ei si sa platesti chirie din ce citisem. Caz in care din punctul meu de vedere deja pierzi din avantajele de a avea aur, in caz de razboi, dezastre naturale etc. ce faci? astepti pana iti raspunde banca? Sunt smecheri, au ei grija sa profite.

Stai tu linistit ca in caz de razboi nimeni nu iti mai cumpara tie aurul... in caz de razpoi prioritate devine mancarea, apa si medicamentele... restul raman fara valoare...

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
tu acuma vrei sa iei aur, cand e 250 lei? :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate