Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Investitie in aur si argint

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Sunt plusuri și minusuri. Pe Aurom din start pleci cu vreo 12-13% în minus. Ei îți dau 97% din prețul aurului oficial din ziua vânzării, iar tu cumperi cu un cost cu vreo 9-10% mai mare ca prețul oficial din ziua aia. Dar poate fi un deal bun în ani.

Dacă îți cumperi bijuterii noi cu să zicem 220-280 gramul (14k) și te uiți că în amanet îți dau 140 lei, pleci din start cu un handicap irecuperabil. Nu la asta mă referam.

E interesant totuși faptul că prețurile la amanet nu au fluctuații mari în raport cu prețul aurului, au legătură mai strânsă cumva și cu inflația din ce am observat. De exemplu azi prețul aurului în amanet e mai mare decât anul trecut în august, când s-a atins valoarea maximă a prețului aurului, deși azi prețul aurului a scăzut față de august 2020.

Sigur că a vinde la un bijutier poate fi mai rentabil.

Totuși, întrebarea mea legată de investiție e dacă cineva a observat mai atent piață în zona asta de aur 14k,la preț de amanet/ bijutier.

Sigur, aici lucrurile sunt mult mai puțin fixe. Poate fi un dezavantaj dar și un avantaj. Prețurile diferă în funcție de puterea de cumpărare dintr-un oraș, diferă mult chiar și în același oraș, sunt mult negociabile, necesită o atenție mai sporită. La 24k gen aurom nu ai flexibilitate, nu ai ce negocia (sigur, cantități mari, da). Știi de unde cumperi și unde vei vinde peste ani.

Edited by Alex-Softpedia, 31 December 2021 - 10:24.


#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
Ca si investitie de maxima siguranta, pe care s-o valorificati in situatii nasoale ale economiei va sugerez sa nu va bazati pe aurom-ul ala ca o sa mai existe intr-o asemenea situatie si o sa vi-l rascumpere conform promisiunii de pe site.

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFane, on 31 decembrie 2021 - 11:30, said:

....

Astia de mai jos o sa mai existe?

https://www.bullionb...BCAAEgJddfD_BwE

https://www.coininve.../en/gold-coins/

https://www.atsbulli...ASAAEgJKHfD_BwE

Si multi altii din Germania, Austria, Elvetia etc etc

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
Aurul are valoare in general.

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
Ce voiam eu sa semnalez e ca trebuie sa fii atent sa nu-l cumperi la suprapret pt promisiunea ca la o adica va fi rascumparat tot de ei.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cat de vechi pot fi lingourile pentru a fi acceptate la rascumparare ca 'good delivery LBMA' prin firmele de profil ?
De ex. care a fost primul lingou vandut sub acest standard - sa zicem acum 15 ani (habar nu am) - si ce se intampla acum daca vin cu lingoul respectiv sa mi-l rascumpere Aurominvest sau altii ?  Nu ma refer la rascumpararea ca aur la kilogram, ci la pretul afisat pentru LBMA, curs bursa minus 2-3% adica.
Cumva se impune reinnoirea stocului de aur de investitie la fiecare 3-5 ani (iarasi e un exemplu de termen) ?

#43
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am început să răspund săptămâna trecută, dar n-am terminat. Good delivery este un standard vechi de peste 100 ani (poate 200?).
Dar majoritatea celor care vând în România răscumpără numai aurul vândut de ei. În alte țări se răscumpără orice lingoiu marcat cu un comision de sub 5%. Probabil și la noi poți obține un preț decent de la magazine specializate, dar nu știu. Cu siguranță nu trebuie să reînnoiești aurul fizic.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ma uit la monedele de argint, preturile sunt accesibile, nu zic ca e pret bun neaparat la achizitionat argint, zic ca 150-200 lei pe o moneda noua de 31 g e accesibil. Shit, ma uitam la niste seturi misto de Lego, daca te ia valul arunci cu mia de lei usor, mai bine pui niste monede in raft.
Ca investitie si profitabilitate pare din start pierzator fata de aur. Nu mai zic de raportul valoare/ volum/ greutate, e complicat sa bagi o gramada de bani in argint daca asta vrei, o sa iti trebuiasca niste geamantane solide.

Discut de monetariile statelor, vad ca elementele de diferentiere intre monede sunt:
evident - monetaria emitenta
valoarea nominala
desenul/ arta
anul
marimea, greutatea

Din toate elementele de mai sus ma intereseaza cel mai mult ANUL, ce impact are in pret ? Fix aceeasi moneda, acelasi desen, ani diferiti 2018 vs 2023 sa zicem, se vand de noi, din stoc, necirculate la acelasi pret ?!

#45
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Metalele pretioase se cumpara numai daca vrei sa le transformi in lingouri dupa care le certifici la bancă si le pui in seif. Toate astea (cerfificarea, stocarea etc) costă.
Le tii ani de zile asteptand sa crească pretul sa le poti vinde in profit sau le lasi mostenire copiilor/nepotilor.
Eu tranzactionez metale prețioase pe bursă, nu detin fizic nimic. In ultimii 2 ani am facut peste 5.000 USD profit, bani pe care daca i-as fi investit in lingouri de aur/argint nu i-as fi scos nici in 50 de ani.


#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postprimuministru, on 15 mai 2023 - 06:31, said:

Metalele pretioase se cumpara numai daca vrei sa le transformi in lingouri dupa care le certifici la bancă si le pui in seif. Toate astea (cerfificarea, stocarea etc) costă.
Le tii ani de zile asteptand sa crească pretul sa le poti vinde in profit sau le lasi mostenire copiilor/nepotilor.
Eu tranzactionez metale prețioase pe bursă, nu detin fizic nimic. In ultimii 2 ani am facut peste 5.000 USD profit, bani pe care daca i-as fi investit in lingouri de aur/argint nu i-as fi scos nici in 50 de ani.

Marturisesc ca nu inteleg nimic.
Tu topesti aur acasa si il 'transformi in lingouri' ? Cu alea zici ca te duci la banca (ce banca ?!) si ei le 'certifica' ?! Si cui zici ca vinzi lingourile topite de tine si certificate de banci ?
Tu tranzactionezi metale pe bursa dar nu le detii, poate vrei sa spui certificate NU metalele in sine. Sau poate titluri ale companiilor cu activitate pe metale pretioase.
Ai facut 5000 usd profit in 2 ani la ce suma de capital ? Si pe care bursa ?

#47
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,517
  • Înscris: 13.03.2005
A făcut probabil cu aurul, cum zice a făcut cu criptomoneda PI, netranzactionabila oficial pe vreo platformă crypto:

primuministru, on 30 December 2022 - 06:03, said:

"Ca o fi scam sau nu,am vandut 1000 Pi in Huobi pentru 34000 USDT la un curs de 35$. USDT transferați in Binance, cumparat BTC. Per total un castig de 33000 USD (cu toate comisioanele transfer/exchange/buy etc).
Mai bine stau in BTC decat in Pi."

Edited by wertyck, 06 June 2023 - 16:48.


#48
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postoverseas, on 06 iunie 2023 - 14:09, said:



Marturisesc ca nu inteleg nimic.
Tu topesti aur acasa si il 'transformi in lingouri' ? Cu alea zici ca te duci la banca (ce banca ?!) si ei le 'certifica' ?! Si cui zici ca vinzi lingourile topite de tine si certificate de banci ?
Tu tranzactionezi metale pe bursa dar nu le detii, poate vrei sa spui certificate NU metalele in sine. Sau poate titluri ale companiilor cu activitate pe metale pretioase.
Ai facut 5000 usd profit in 2 ani la ce suma de capital ? Si pe care bursa ?

Nu transform/topesc nimic, nu ma intereseaza sa detin aur/argint fizic, doar tranzactionez pe bursă.
Prin broker, AdmiralMarkets. Mai sunt si alti brokeri unde puteti tranzactiona metale prețioase (aur, argint, platină etc) gen eToro, Trading212 sau chiar si mai nou chiar si pe Revolut.

View Postwertyck, on 06 iunie 2023 - 16:47, said:

A făcut probabil cu aurul, cum zice a făcut cu criptomoneda PI, netranzactionabila oficial pe vreo platformă crypto:

primuministru, on 30 December 2022 - 06:03, said:

"Ca o fi scam sau nu,am vandut 1000 Pi in Huobi pentru 34000 USDT la un curs de 35$. USDT transferați in Binance, cumparat BTC. Per total un castig de 33000 USD (cu toate comisioanele transfer/exchange/buy etc).
Mai bine stau in BTC decat in Pi."

Uite anuntul de pe Huobi din 29 decembrie. A avut un hype pe 30 cand am.si vandut.
In prezent prețul e cel din prt -scr dar nu se mai tranzactioneaza din cauza cererii foarte scazute.

Attached Files



#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
M-am uitat acum pe termenii si conditiile Revolut cu Metalele lor pretioase. Sa moara klingonienii, asa varza tocata cu muci de babuin nici nu am visat sa existe in univers. Deci 'ei'  se fac ca fac trading de metale in numele si pe contul tau, fara sa fie auditati pe cantitati si stocuri, fara ca pretul (care este !) sa fie legat de bursa reala (LBMA etc), esti captiv la ei, fara garantii nimic. Imi place ca peste tot se mentioneaza ca nu esti protejat de vreo legislatie UK whatever. Run Forrest run, rupe gardul la rezervatie, imbogatiti-va si scoateti-ne din foame.

Cica:
send precious metals to, or receive precious metals from, other Revolut users.

Literal, asta inseamna ca tu ca titular de 'metale pretioase' (imaginare !) nu poti sa ceri livrarea catre tine, dar poti cere sa le livreze fizic altor useri.
Nu au fost in stare sa scrie macar 'send ... to other revolut user accounts'.
FNI au fost mici copii.

#50
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
@overseas
Revolut nu detine fizic nimic pentru a fi auditati pe cantitati/stocuri, ei tranzactioneaza CFD-uri. Daca nu stii ce sunt alea, iti spun eu :

"CFD (Contract For Differences) numite în română contracte pentru diferență îți permite ție, investitorule, să vinzi sau să cumperi mai multe tipuri de instrumente financiare și să beneficiezi de schimbările de preț (în sus sau jos), fără să cumperi efectiv acele instrumente/active financiare.

Mai pe înțeles, investitorul nu primește fizic activul (acțiunea, marfa sau metalul) ci doar un contract derivat pe diferența de preț a acestui activ.

Cel mai important lucru de reținut (cel mai mare avantaj) ar fi că aceste instrumente pot fi vândute în lipsă și răscumpărate ulterior, astfel că poți câștiga bani și atunci când scade sau când crește prețul"

Diferenta dintre "prețul (care este!) si cel legat de bursa reală " se numește spread.
Diferența dintre cele două cotații, de cumpărare (Ask), respectiv de vânzare (Bid)  este cunoscută sub numele de spread. Este, altfel spus, comisionul perceput de broker pentru fiecare tranzacție.Prețul ofertei (Ask) este prețul pe care îl plătiți atunci când cumpărați un CFD, în timp ce prețul cererii (Bid) este prețul la care puteți vinde un CFD.

Cu ceva cunostinte de trading si economie poti tranzactiona orice fel de marfă, de la cereale până la metale pretioase, fără a deține fizic acea marfă

Edited by primuministru, 14 June 2023 - 06:14.


#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Muahahaaa, deci 'precious metals' = contracte derivate, bine bo$$, traiasca familia ta.
Ce sa stiu eu despre derivate, hedging, optiuni, undelying assets si criza financiara 2007-2008, ma duc sa ma relaxez cu tastatura in nisip mai bine.

View Postprimuministru, on 14 iunie 2023 - 06:06, said:


Cu ceva cunostinte de trading si economie poti tranzactiona orice fel de marfă, de la cereale până la metale pretioase, fără a deține fizic acea marfă

Nope, trebuie doar 110% incredere in Revolut, au ei cunostinte si pentru tine.

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postprimuministru, on 14 iunie 2023 - 06:06, said:

Cel mai important lucru de reţinut (cel mai mare avantaj) ar fi că aceste instrumente pot fi vândute în lipsă şi răscumpărate ulterior, astfel că poţi câştiga bani şi atunci când scade sau când creşte preţul"


Moama, cum shortezi tu in cont Revolut si achiti rata la Mertzan, bun asa.
Ma duc sa dau cu sapa in gradina, ca am pus robotul sa monitorizeze pietele, imi da 'bip' daca e ceva interesant.

#53
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
@overseas Dacă ai fi citit doar vreo 3 posturi mai sus ai fi văzut că am specificat clar unde tranzactionez "
"Prin broker, AdmiralMarkets. Mai sunt si alti brokeri unde puteti tranzactiona metale prețioase (aur, argint, platină etc) gen eToro, Trading212 sau chiar si mai nou chiar si pe Revolut"

N-am sustinut niciun moment ca as tranzactiona ceva pe Revolut, dar tu ai tinut să-mi arăți cât esti de ingust la minte. Revolut nu are optiuni de futures, ceea ce înseamnă că nu aș putea shorta nimic prin ei.
Nu e prima dată când ti-o iei grav si cu toate astea văd că insisti in continuare.
Stii bancul cu vânătorul și ursul ? Dacă nu il stii ,caută-l pe net. Iti dau un indiciu:
- Bă, eu nu cred că vii pe-aici doar pentru a mă vâna...

PS: Iti dau un sfat prietenesc : rămâi doar pe topicul de titluri de stat si nu te mai băga in subiecte care depăsesc nivelul tău de cunoștințe.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Da bo$$ sunt praf, ma duc sa-mi suflu nasul in cursurile de CFA, alea cu derivatele. Va las pe voi doctorii in Revolut si 'metale'.

View Postprimuministru, on 15 iunie 2023 - 19:15, said:

Nu e prima dată când ti-o iei grav


... de la tine + prietenii tai imaginari ? ok

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate