Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Investitie in aur si argint

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 Bogotta, on 19 noiembrie 2021 - 07:26, said:

Cea mai tampita idee. Asa cum s-a ai spus deja, nu mai repet si eu. Dai pe el foarte mult si primesti foarte putin. Plus ca mai exista situatii (calamitati, razboaie, etc.) cand poate nici banca de unde l-ai luat nu ti-l mai rascumpara, inventand diverse motive sau oferindu-ti un pret nerealist.

Daca vrei sa fi sigur ca investitia ta creste, investe in arta. Insa cu banii pe care ii ai poti lua probabil maxim 1 tablou.




SI ma rog ce vremuri se anunta ? Holera , ciuma , razboi atomic ?  Chiar daca ar fi asa, crezi ca o sa supravietuiesti doar tu, cu cele cateva grame ascunse in gradina sau in beci ? Posted Image

Nu cumpara aurul dar cumpara arta? Posted Image
Aurul/argintul au si alte intrebuintari pe langa bijuterii, ca de exemplu pt productia de electronice.

Situatia este destul de urata din puctul meu de vedere, ucraina vs rusia, virsul Mauberg, protestele din majoritatea tarilor... ca la noi la TV nu se spune, asta e partea a doua. Nu degeaba este atat de scump aurul astazi, este cerere.

Oricum, apreciez fiecare parere si o pun in balanta, multumesc Posted Image

#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 HightLink, on 19 noiembrie 2021 - 16:28, said:

Situatia este destul de urata din puctul meu de vedere, ucraina vs rusia, virsul Mauberg, protestele din majoritatea tarilor... ca la noi la TV nu se spune, asta e partea a doua. Nu degeaba este atat de scump aurul astazi, este cerere.

Hai sa ne mai linistim putin :)
Daca e sa o luam asa, nu mai investim in nimic de frica. Eu daca as avea 20.000 de care sa ma pot lipsi , as urmari bursa si/sau as cumpara si ceva crypto ... Poti scoate 30%-40%-50% pe an :)
Ca exemplu, am cumparat niste crypto monede fix in urma cu o luna, si am un profit de 68% , o marja ce nu ti-o poate da nici o banca :lol:. La un moment dat a fost 150% , dar nu am vandut si nici nu am de gand sa vand cat de curand.
Sunt multe oportunitati, dar totodata te sfatuiesc sa nu te arunci cu capul inainte :)

Daca garsonierele sunt ieftine la tine in oras, cumpara una si inchiriaz-o , daca nu esti sigur pe nimic

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Investitiile in aur nu se fac cumparand aur fizic. Cand il cumperi cumperi modelul , cand il vinzi vinzi gramul ...proasta afacere . Investitia financiara in metale pretioase se face in actiuni ale firmelor de exploatare sau in speculatii bursiere pe valoarea " future " a respectivelor metale . De obicei cresc , important este ca valoarea sa fie crescuta si cand vrei tu sa iti vinzi actiunile , la finalul intervalului ales. Ca orice alt " obiect" al speculatiilor bursiere , se cumpara " increderea " in cresterea sau scaderea valorii , nu obiectul in sine . De aceea vedem politicieni cu tablouri prin cimitire la miez de noapte , nu pentru ca nu ii duce capul sa faca investitii cu banii furati de la contribuabili , ci pentru ca este cel mai simplu model de speculatie .
Foarte rar o investitie in ceva " neflexibil " poate aduce un castig substantial celui care investeste. Desi pe hartie cifrele par avantajoase , sunt totusi speculatii . Costurile tranzactiilor si inflatia care se va acccelera nu sunt in masura sa avantajeze investitii pe perioade lungi . in astfel de cursuri se intervine pentru ca o urcare prea brutala a cotatiilor poate da peste cap economiile unor tari care au prea multa sau prea putina acoperire a tezaurului , motiv pentru care exista instrumente puternice de temperat variatiile.
Poti face o afacere buna daca cumperi de la PF , aur brut sub forma de bijuterii cu modele invechite , astfel negociind un pret sub cotatie pe gram , pe care le verifici la bijutier pentru puritate si le poti topi in minilingouri , pandind un varf de cotatie la care sa le vinzi . Poti incepe cu o suma mai mica , nu neaparat suma de care pomenesti , si te familiarizezi cu piata , costurile , problemele . Poti sa te situezi undeva peste pretul amanetului , dar nu cu foarte mult pentru ca va trebui sa acoperi si costul de verificare si de topire .

 Andreysc7, on 19 noiembrie 2021 - 16:36, said:

Ca exemplu, am cumparat niste crypto monede fix in urma cu o luna, si am un profit de 68% , o marja ce nu ti-o poate da nici o banca Posted Image. La un moment dat a fost 150% , dar nu am vandut si nici nu am de gand sa vand cat de curand.


O metoda mai sigura in astfel de situatii , cand ai crestere de peste 100 % , vinzi jumatate , iti scoti investitia , dupa care lasi " castigul " sperand ca va mai urca si iti va aduce profit. Daca mai urca , Doamne Ajuta ...daca scade , nu ai pierdut nimic pentru ca deja ti-ai scos banii vanzand jumatate din cryptomonede .

Edited by JurasikMan, 19 November 2021 - 17:59.


#22
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 JurasikMan, on 19 noiembrie 2021 - 17:58, said:

Poti face o afacere buna daca cumperi de la PF , aur brut sub forma de bijuterii cu modele invechite , astfel negociind un pret sub cotatie pe gram , pe care le verifici la bijutier pentru puritate si le poti topi in minilingouri , pandind un varf de cotatie la care sa le vinzi . Poti incepe cu o suma mai mica , nu neaparat suma de care pomenesti , si te familiarizezi cu piata , costurile , problemele . Poti sa te situezi undeva peste pretul amanetului , dar nu cu foarte mult pentru ca va trebui sa acoperi si costul de verificare si de topire .

O idee buna, doar ca trebuie sa invat prima data sa testez aurul.

Trebuie sa clarific ca nu vreau aceste metale ca si investitie ci mai mult ca o asigurare + sper eu sa fie mai ok decat banii care sunt supusi inflatiei.

Sunt cu un ochi si pe crypto, o suma mult mai mica dar cu care incerc sa tranzactionez, aseara am reusit sa acumulez 0.00088 BTC adica aproximativ $50 dupa cateva ore de stres urmarind graficele Posted Image

#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 JurasikMan, on 19 noiembrie 2021 - 17:58, said:

O metoda mai sigura in astfel de situatii , cand ai crestere de peste 100 % , vinzi jumatate , iti scoti investitia , dupa care lasi " castigul " sperand ca va mai urca si iti va aduce profit. Daca mai urca , Doamne Ajuta ...daca scade , nu ai pierdut nimic pentru ca deja ti-ai scos banii vanzand jumatate din cryptomonede .

La mine e mai diferita povestea .. vreau sa am un anumit numar de coins cand va atinge un anumit prag Posted Image

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

JurasikMan said:

1637337529[/url]' post='28486364']
Investitiile in aur nu se fac cumparand aur fizic. Cand il cumperi cumperi modelul , cand il vinzi vinzi gramul ...proasta afacere .
Nu înteleg ce scrii, cred că nici tu Posted Image
Ai fost vreodată prin Germania, Austria, Elveția etc?
Ai văzut că acolo sunt magazine de metale prețioase de investiție similare schimburilor valutare de la noi?
La intrare au afișate prețurile de cumpărare și vânzare pt principalele monede de investiție și lingouri: krugerrand, filarmonica, sovereign, ducatul de 1, ducatul de 4, eagle, double eagle, maple leaf, lingou de 1 gram, lingou de 5 grame, lingou de 20 grame, lingou de 1 uncie, lingou de 5 uncii etc etc
La fiecare scrie ankauf și verkauf, oare ce înseamnă?
Sau pe net, unde majoritatea firmelor și cumpără, pun aici una cunoscută:
https://www.bullionbypost.eu/sell-to-us/sell-gold-coins/

Edited by Karhu, 20 November 2021 - 12:30.
Typo


#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

 HightLink, on 19 noiembrie 2021 - 18:47, said:

Sunt cu un ochi si pe crypto, o suma mult mai mica dar cu care incerc sa tranzactionez, aseara am reusit sa acumulez 0.00088 BTC adica aproximativ $50 dupa cateva ore de stres urmarind graficele Posted Image

Pune 400$ (echivalent in cripto volatil) si apoi 250$ (echivalent in stablecoin USDC sau USDT) pe platforma CELSIUS si dupa exact o luna primesti 50$ recompensa in BTC de la primul depozit si inca 60$, tot in BTC, recompensa de la depozitul in stablecoin (pentru stablecoin activezi mai intai din profil doua coduri si abia apoi faci transferul).
Poti apoi sa tii totul pe termen lung ori sa scoti luna viitoare cu un profit frumos... fara stres (in semnatura mea gasesti toate informatiile)!

Edited by rz, 20 November 2021 - 14:32.


#26
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Asta nu i o chestie stabila sa legi aurul de crypto , e prea mare volatilitatea si nimeni nu poate prezice cat va valora o crypto moneda peste 3 luni , oricare ar fi ea.
Spre exemplu acuma a aparut omicron , nu se stiu multe informatii , insa daca incepe un val global si cu infectari mult peste delta , se duc in cap si bursele de actiuni , de crypto ce sa mai vorbim.
Actiunile firmelor mari , ale multinationalelor sau bancilor , pot fi tinute artificial de guverne , de FED , etc ... da de crypto nu e nimeni interesat la nivel inalt sa le tina pe linia de plutire.

#27
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
îți recomand să citești și poate să continuăm discuția pe acest topic: https://forum.softpe...estitii-in-aur/

variantele pe care le văd eu:
1. Dacă vrei aur pentru criză monetară, război, etc, cel mai bine iei lingouri sau monede din aur pur - marcate, la cel mai bun preț și să le ții în casă / în grădină, etc. Nu-ți face griji de prețul de răscumpărare.
2. O variantă este să iei bijuterii de la amanaet, dar atenție la prețul plătit, dacă merită la prețul aurului, e ok, doar că vor fi mai greu de vândut decât monede/lingouri.
3. O altă opțiune este aur cu depozitare în altă parte, aici ai niște riscuri suplimentare că va fi confiscat, convertit forțat etc. O variantă ar fi să îl ții în Austria, Elveția unde sunt businessuri dedicate în păstrarea de lingouri. Evident tot ei ți-l vând și îți oferă răscumpărarea cu un comision. Și în acest caz comisionul nu este foarte important, că în situația în care se întâmplă să ai nevoie de aurul respectiv, o să fi meritat. Costurile de păstrare sunt mai mici decât la bănci în România.
4. Pentru minimizarea costurilor, ai opțiunea de a cumpăra unități de fond într-un fond care investește în aur fizic. Aici ai cele mai mici comisioane la vânzare, cumpărare și păstrare, dar trebuie să mizezi pe funcționarea piețelor financiare.
5. Pentru a adăuga comoditate la varianta de mai sus, poți folosi Glint, care e un fintech care îți oferă păstrarea aurului într-un seif, comisioane mici la schimb și un card de debit prin care poți face plăți direct în aur (e un topic despre Glint tot în secțiunea de investiții).
6. O altă variantà este să folosești diverse instrumente legate la cursul aurului (prin Revolut, burse, etc). Comisioane mici, dar nu ai garanția că ai aurul fizic, sunt doar instrumente derivate legate de cursul aurului.
7. În fine, poți investi în acțiuni ale companiilor miniere care extrag aurul și au rezerve de aur.
8. Mai adaug aici posibilitatea de a investi în criptomonede cu garantare în aur. Am auzit de câteva tentative, dar nu am detalii.

Eu am decis să pun o mică parte din portofoliu în aur, printr-o combinație de 4, 5 și 7. Și am câștigat un mini-lingou de 5g la o tragere la sorți la Pireus Bank. Plus o monedă de aur (Eagle) pe care am cumpărat-o de curiozitate.

Edited by yndy, 03 December 2021 - 07:24.


#28
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 yndy, on 03 decembrie 2021 - 07:22, said:

îți recomand să citești și poate să continuăm discuția pe acest topic: https://forum.softpe...estitii-in-aur/

variantele pe care le văd eu:
1. Dacă vrei aur pentru criză monetară, război, etc, cel mai bine iei lingouri sau monede din aur pur - marcate, la cel mai bun preț și să le ții în casă / în grădină, etc. Nu-ți face griji de prețul de răscumpărare.
2. O variantă este să iei bijuterii de la amanaet, dar atenție la prețul plătit, dacă merită la prețul aurului, e ok, doar că vor fi mai greu de vândut decât monede/lingouri.
3. O altă opțiune este aur cu depozitare în altă parte, aici ai niște riscuri suplimentare că va fi confiscat, convertit forțat etc. O variantă ar fi să îl ții în Austria, Elveția unde sunt businessuri dedicate în păstrarea de lingouri. Evident tot ei ți-l vând și îți oferă răscumpărarea cu un comision. Și în acest caz comisionul nu este foarte important, că în situația în care se întâmplă să ai nevoie de aurul respectiv, o să fi meritat. Costurile de păstrare sunt mai mici decât la bănci în România.
4. Pentru minimizarea costurilor, ai opțiunea de a cumpăra unități de fond într-un fond care investește în aur fizic. Aici ai cele mai mici comisioane la vânzare, cumpărare și păstrare, dar trebuie să mizezi pe funcționarea piețelor financiare.
5. Pentru a adăuga comoditate la varianta de mai sus, poți folosi Glint, care e un fintech care îți oferă păstrarea aurului într-un seif, comisioane mici la schimb și un card de debit prin care poți face plăți direct în aur (e un topic despre Glint tot în secțiunea de investiții).
6. O altă variantà este să folosești diverse instrumente legate la cursul aurului (prin Revolut, burse, etc). Comisioane mici, dar nu ai garanția că ai aurul fizic, sunt doar instrumente derivate legate de cursul aurului.
7. În fine, poți investi în acțiuni ale companiilor miniere care extrag aurul și au rezerve de aur.
8. Mai adaug aici posibilitatea de a investi în criptomonede cu garantare în aur. Am auzit de câteva tentative, dar nu am detalii.

Eu am decis să pun o mică parte din portofoliu în aur, printr-o combinație de 4, 5 și 7. Și am câștigat un mini-lingou de 5g la o tragere la sorți la Pireus Bank. Plus o monedă de aur (Eagle) pe care am cumpărat-o de curiozitate.
Mulumesc pentru raspunsul detaliat!
Momentan am cumparat de test o cantitate mica de aur de pe Aurom ca sa vad cum functioneaza sistemul, comanda plasata pe 22, trebuia sa ajunga astazi, pe 2... am sa incerc sa ii contactez luni sa vad care e treaba.

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
si ai primit ceva pana la urma sau au fugit cu ei ?

#30
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 Bogotta, on 06 decembrie 2021 - 07:59, said:

si ai primit ceva pana la urma sau au fugit cu ei ?
Am primit pana la urma Posted Image

#31
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Eu cea mai buna investitie acum, o vad in terenuri agricole.. cat mai comasate si cat mai la drumul de acces. Indiferent ce criza vine, noi tot din pamant mancam. Si cum suntem tot mai multi, e nevoie tot mai mult de hrana.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 rhdghdhs, on 09 decembrie 2021 - 20:41, said:

Si cum suntem tot mai multi,
Nici vorbă…
Populația României scade anual cu vreo 14.000 persoane.

#33
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 rhdghdhs, on 09 decembrie 2021 - 20:41, said:

Eu cea mai buna investitie acum, o vad in terenuri agricole.. cat mai comasate si cat mai la drumul de acces. Indiferent ce criza vine, noi tot din pamant mancam. Si cum suntem tot mai multi, e nevoie tot mai mult de hrana.
Sunt de aceiasi parere, pamantul este o resursa limitata, nu e ca si cum mai putem adauga pamant la planeta insa am intrebat de metale pt ca incerc sa diversific portofoliul, sunt de parere ca e ok sa am 5-10% in aur si argint.

#34
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Foarte valoros pamantul in Romania. Mai ales cel cu potential inundabil sau supus desertificarii. Mai cititi cate ceva despre desertificarea super-rapida din ultimii ani, caz in care devine total necultivabil . Deci o investitie beton. Ma gandesc ca aveti multi dusmani si nu stiti cum sa ii pacaliti ca sa isi piarda banii mai repede, pe cuvant  :)

#35
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Pentru cei care au mai avut tangenţe cu piaţa, în ce măsură amaneturile sunt influenţate de preţul oficial al aurului şi în ce măsură de inflaţie? Am căutat ceva timp informaţii şi pare că lucrurile în zona asta sunt mai speciale, comparativ cu zona aurului de 24k cumpărat sub formă de lingouri sau momede de pe site-urile de profil, unde profiturile și piaţa de revânzare sunt cam altele, influenţate în timp real de preţul oficial al aurului.

#36
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

View PostAlex-Softpedia, on 30 decembrie 2021 - 19:44, said:

Pentru cei care au mai avut tangenţe cu piaţa, în ce măsură amaneturile sunt influenţate de preţul oficial al aurului şi în ce măsură de inflaţie? Am căutat ceva timp informaţii şi pare că lucrurile în zona asta sunt mai speciale, comparativ cu zona aurului de 24k cumpărat sub formă de lingouri sau momede de pe site-urile de profil, unde profiturile și piaţa de revânzare sunt cam altele, influenţate în timp real de preţul oficial al aurului.

Nu as vinde la amanet, preturile oferite de ei sunt super mici. La amanet doar as amaneta in cazuri urgente ca apoi sa il rascumpar.
La aur pe Aurom spre exeplu rascumpara aurul la 97% din pretul pietei iar pe siteurile din strainatate iti ofera 100% din pretul argintului in ziua respectiva. Pierderea este taxa premium, adica noi cand cumparam un lingou, platim faptul ca ei au turnat, albalat, stantat acel lingou, bani pe care nu ii mai recuperam cand vindem. Sper ca nu am raspuns pe langa subiect.

Edited by HightLink, 31 December 2021 - 02:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate