Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2077 replies to this topic

#487
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005
Tensiunea care ajunge la consumatori e în general mai mică,  din cauza pierderilor.  La mine e cu 3-4 volți mai puțin, aspect vizibil în meniul UPS-ului din camera tehnica.

#488
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

 rusuraduionel22, on 12 iunie 2022 - 13:30, said:

Încă un aspect de ce creste tensiunea pe ac 240-250v deși consumul e doar din invertor.
Înainte de a pune sistemul fotovoltaic aveam un stabilizator pe toată casa deoarece varia foarte mult tensiune de la eon 165 260v.
Și din grafice se vede cum tensiunea de la grid adică de la eon e mai mare în jur de 240v iar de la invertor 220v....

Ce vezi pe aplicatia Huawei este tensiunea masurata cu ceva timp in urma, nu este in timp real.
Ce vezi pe stabilizator este real. Cand invertorul intra in productie, creste tensiunea din reteaua ta.
Presimt ca o sa vezi tensiuni spre 250 V dupa ce o sa scoti limitarea de injectie si invertorul o sa incerce sa bage in reteaua nationala surplusul.

#489
rusuraduionel22

rusuraduionel22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2017
Încă un aspect care ma sperie, am observat ca are momente când îmi arata ca baga în rețea deși invertorul e setat pe zero injecție.... Cum pot sa ma asigur ca nu baga în rețea deloc?
Are cineva baterii de la huawei luna 2000, e necesar și backup boxul sau merge și fără? La ora actuala as avea nevoie de 3-4 kw pe timp de noapte, se e merita achiziționarea bateriilor?

 gear, on 12 iunie 2022 - 15:22, said:



Ce vezi pe aplicatia Huawei este tensiunea masurata cu ceva timp in urma, nu este in timp real.
Ce vezi pe stabilizator este real. Cand invertorul intra in productie, creste tensiunea din reteaua ta.
Presimt ca o sa vezi tensiuni spre 250 V dupa ce o sa scoti limitarea de injectie si invertorul o sa incerce sa bage in reteaua nationala surplusul.

Nu cred ca o sa devin prosumator prea curând.... Am înțeles ca am nevoie sa am instalata capacitatea maxima a invertorul ui adică trebui sa mai cumpăr și sa instalez panouri pana la t6 kw momentan a am 1.8 kw instalați.... Si mai e o mica problema tot sistemul e făcut de mine nu de o firma deci nu are cine sa îmi semneze actele pentru dosar.
Iar pentru cei care o sa se grăbească sa comenteze ca nu e ok asa o fi dar mam asigurat ca respect codul culorilor la cablu, grosimea, papuci, tile, pe toate cablurile, împământare pe toate echipamentele, smart metru montat separat și cât mai aproape de contor etc..... Fiind inginer am avut și am de învățat.

Attached Files



#490
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Nu are nimic daca mai scapa in retea, stai linistit.

Nu exista conditie ce putere sa aiba invertorul sau ce putere sa aiba panourile,  impusa de cei de la Distributie.
Poti pune invertorul de 6 kw cu panouri de 2 kwp. Faci dosarul de prosumator cu ce ai montat. Cand faci complectarea sistemului ii informezi pe cei de la Distributie ca ai modificat instalatia. Nu e niciun bai.

Ca sa devi prosumator trebuie sa discuti cu o firma din zona ta care sa accepte contra cost sa iti faca dosarul.
Baterie eu zic ca nu merita.

O baterie de 5 kwh cu back-up box (e obligatoriu) costa spre 5 000 euro. Nu o sa iti amortizezi banii din aia 3-4 kw consumati noaptea.
Mai bine dai 3-400 euro si devi prosumator.

Ca idee, chiar daca nu devi prosumator, cei de la Distributie trebuie notificati ca ti-ai montat un sistem fotovoltaic on-grid, fata injectie.
Momentan nu am auzit sa se faca controale, pe viitor om vedea.

#491
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Actele costa undeva la 1500-2500 pt. dosar de prosumator, depinde pe cine gasesti.  Poti sta linistit, aici nu criticam pe nimeni Posted Image

@CRG apropo, din 4kwp abia pot 'duce' bateria de 10 kwh, nu a fost vreme buna deloc zilele astea, s-a instalat si la mine al doilea modul.

Las clipul si aici, cu montajul, tot la fel, in regie proprie, macar acum nu mai pierd ce se produce peste 5kwh doar cu un singur modul de stocare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fMmf12npza4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps: si pisicilor le place bateria, tine de cald Posted Image

Attached Files


Edited by razvanu, 12 June 2022 - 16:42.


#492
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005
Să fie într-un ceas bun!

@ Rusuraduionel22: nu e nevoie de backup box ca să te folosești de baterii. Trebuie bms în schimb, care costă 1100eur. Backup box e pentru căderile de rețea,  să facă trecere automată din on- în off-grid și invers.

Personal nu regret investitia. În prima lună cu 2 baterii (10kwh), consumul din rețea a fost aprox 3% din total necesar.

Attached Files



#493
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Nu trebuie neaparat back-up box, dar sa dai o caruta de bani pe baterii si sa aprinzi lumanarea cand pica reteaua e cam ciudat.

#494
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
S-a mai discutat aici despre backup-box. Desi am incercat si fara el, invertorul nu trimitea tensiune pe iesiea de 230v.

#495
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
CRG zicea de folosire bateriei doar ca acumulare de energie ca sa nu bagi in retea si sa nu iei din retea, nu si pt back-up.

#496
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

 razvanu, on 12 iunie 2022 - 16:42, said:

s-a instalat si la mine al doilea modul.
Sa o stăpânești sănătos!
Știu din fisele tehnice Huawei ca poți trage curent din baterie de pana la 5kW atunci când sunt doua sau trei module. Dar nu găsesc in documentație la cât creste puterea de descărcare din doua module a cate doua baterii? Se ridica aceasta limitare la 10kW, sau rămân aceeași 5kW?

 CRG, on 12 iunie 2022 - 16:54, said:


Personal nu regret investitia. În prima lună cu 2 baterii (10kwh), consumul din rețea a fost aprox 3% din total necesar.
Wow, un super autoconsum! Aveam impresia ca 10kW stocare nu sunt de ajuns pentru un așa consum. Tot soluție de stocare de la Huawei ai? Parca aveai și mașina electrica. Limitezi încărcarea la 3.7kW (16A)?
Întrebarea e legată cumva de întrebarea de mai sus referitor la puterea maxima de descărcare.

Mulțumesc!

#497
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 anothertwo, on 12 iunie 2022 - 20:00, said:

Aveam impresia ca 10kW stocare nu sunt de ajuns pentru un așa consum.
Inca un exemplu de la mine:
  • 7.5 kWp de panouri spre Sud pe un invertor Fronius Symo 7.0 kW
  • 12 kWh de stocare LiFePo4 DIY
  • invertor ESS monofazat, limitat la 16A (3.7 kW) - e conectat temporar pe un circuit de prize cablat cu 2.5 mmp, dar imi acopera orice consumator de oriunde din casa, de pe oricare faza.
=> 98% acoperire consum, la un consum mediu de de 20 kWh pe zi.

Bateria n-a scazut sub 30% din 1 Aprilie pana azi.

(si mai am inca 12 kWh stocare dar nu i-am instalat inca din lipsa de spatiu pe masa de lucru).

Edited by kolfleading, 12 June 2022 - 21:08.


#498
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005

 anothertwo, on 12 iunie 2022 - 20:00, said:


Sa o stăpânești sănătos!
Știu din fisele tehnice Huawei ca poți trage curent din baterie de pana la 5kW atunci când sunt doua sau trei module. Dar nu găsesc in documentație la cât creste puterea de descărcare din doua module a cate doua baterii? Se ridica aceasta limitare la 10kW, sau rămân aceeași 5kW?


Wow, un super autoconsum! Aveam impresia ca 10kW stocare nu sunt de ajuns pentru un așa consum. Tot soluție de stocare de la Huawei ai? Parca aveai și mașina electrica. Limitezi încărcarea la 3.7kW (16A)?
Întrebarea e legată cumva de întrebarea de mai sus referitor la puterea maxima de descărcare.

Mulțumesc!

Tot de la ei, căci nu sunt compatibile decât Luna și LG Chem.

Puterea maxima de descărcare este la mine de 3kwh, legată probabil de capacitatea invertorului master. Sincer să fiu ma descurc absolut onorabil și la ce consumatori am, nu e nevoie de mai mult.

Nu am mai băgat bani într-un backup box (deocamdată) pentru că am un generator cu automatizare kipor kde12sta montat acum 10 ani, timp în care a funcționat 99 de ore.

#499
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Multumesc pentru raspunsuri Kolfleading si CRG!

Am totusi o nedumerire. Consumatorii vostri cumulati nu depasesc 5kW cumulat niciodata? @Kolfleading, stiu ca ai masina electrica, ai limitat incarcarea la 16A? In setup-ul actual, am avut de mai multe ori depasiri de consum instant de 6kW (ca am primit notificari de la Enel/E-Distributie). Diferenta de la 5kW (cat poate furniza bateria) la 6-7kW este furnizata din retea? Stie invertorul sa importe diferenta de consum instant din retea, a.i. sa nu depasesc puterea de descarcare maxima a bateriei?

Putin off-topic, la preturile actuale pentru energie din retea de aproximativ 1.3lei/kWh, cu o rata de autoconsum ponderata la 70% pe 12 luni, ajung sa amortizez o baterie de 10kW in 3 ani. Deja nu mai e o sperietoare investitia in baterie.

Multumesc!

#500
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Calculul amortizarii bateriei il faci versus prosumator.

Daca nu ar fi optiunea sa fi prosumator, categoric bateria este cea mai buna optiune.

Practic din aia 1,3 RON, tu platesti doar 0,3 RON, cheltuileile de transport.

Nu sunt impotriva bateriei, foarte probabil sa imi pun si eu una de 10 kWh la un moment dat, in functie de ce o sa se intample cu legislatia si cu pretul energiei.  Momentan nu cred ca se justifica, pana se merge pe compensarea 1:1 (chiar cu plata taxelor de transport).

#501
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 anothertwo, on 13 iunie 2022 - 08:33, said:

Consumatorii vostri cumulati nu depasesc 5kW cumulat niciodata?
Destul de rar si pentru scurt timp.


 anothertwo, on 13 iunie 2022 - 08:33, said:

Diferenta de la 5kW (cat poate furniza bateria) la 6-7kW este furnizata din retea?
Diferenta vine in primul rand din panouri si daca nici asta nu acopera consumul, restul vine din retea.
La mine, "din panouri" poate sa vina pana la 7 kW, fiind pe invertor separat.


 anothertwo, on 13 iunie 2022 - 08:33, said:

@Kolfleading, stiu ca ai masina electrica, ai limitat incarcarea la 16A?
Daca e soare si senin si am 6 - 7 kW din panouri, pun masina electrica pe 5.5 kW. Daca nu e soare, o pun pe 2.3 kW.

 anothertwo, on 13 iunie 2022 - 08:33, said:

Stie invertorul sa importe diferenta de consum instant din retea, a.i. sa nu depasesc puterea de descarcare maxima a bateriei?
Invertorul NU importa. El doar exporta. Exporta maxim cat poate la momentul respectiv.
Si diferenta care nu se acopera de la invertor, curge natural dinspre reteaua publica.

Attached Files



#502
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

 gear, on 13 iunie 2022 - 08:49, said:

Calculul amortizarii bateriei il faci versus prosumator.

Daca nu ar fi optiunea sa fi prosumator, categoric bateria este cea mai buna optiune.

Practic din aia 1,3 RON, tu platesti doar 0,3 RON, cheltuileile de transport.

Nu sunt impotriva bateriei, foarte probabil sa imi pun si eu una de 10 kWh la un moment dat, in functie de ce o sa se intample cu legislatia si cu pretul energiei.  Momentan nu cred ca se justifica, pana se merge pe compensarea 1:1 (chiar cu plata taxelor de transport).
Eu ma uit la poza de producție/consum/export pusă de CRG mai sus. Pentru luna Mai 2022, CRG a avut o producție de 1130kWh, din care 60% au fost pentru consum și 40% au fost pentru export. In condițiile date, CRG (sau alții) sunt independenți de inepțiile legislative ce continua sa apară. Da, ai dreptate ca amortizez ‘merele’ cu ‘pere’, dar sincer ultimele doua luni sunt paguba pentru mine (fără sistem FV), pentru ca de la un preț de 0.7lei/kWh am sărit brusc la 1.3 lei/kWh doar din modificări legislative, in condițiile in care prețul energiei active stabilit prin contract pana la 31.07.2022 este in continuare de 0.244lei. Halal reglementări și predictibilitate!

Îmi cer scuze pentru off-topic!

#503
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005
Personal visez la o rata medie anuala de autoconsum de 15%. Aprilie-
Septembrie îl fac lejer cu 4%.

#504
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Eu am ponderat la 70%, luând in calcul o baterie de 10kW, fiindcă nu știu ce sistem FV ai tu, iar eu voi putea instala maxim 7kWp, cu un consum estimat de 1000kwh/luna. Dar fie, nu sunt 3 ani, ci 4 pentru amortizare baterie 10kwh. Tot e acceptabil pentru mine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate