Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alipire apartamente

Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android
 Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...
 Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 

Solutii fotovoltaice de la Huawei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2098 replies to this topic

#451
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.07.2014
Discut eu maine cu ordinarul....

#452
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Exista o procedura de resetare si in manual.

#453
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,823
  • Înscris: 30.01.2008

View PostCRG, on 08 iunie 2022 - 21:52, said:

Stai un pic , că nu e ok. Până la urmă e bunul tău,  investiția ta...
Si daca face o modificare si strica ceva sau ceva nu mai functioneaza datorita modificarilor facute de utilizator ?

Cat timp e in garantie cine raspunde -utilizatorul sau instalatorul ?

Edited by Daco_Get, 09 June 2022 - 16:46.


#454
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 12.09.2005
Problema nu se pune ca strica invertorul, adica nu e chiar asa grav.

Se pune problema de raspundere in fata Distribuitorului. Firma care a montat invertorul a facut unele setari impuse de ANRE pe care si le asuma legal.
De exemplu, sa zicem ca tensiunea din retea este foarte mare, invertorul intra in protectie de supratensiune si se opreste ca sa protejeze consumatorii.
Daca tu ca si proprietar vrei totusi sa produci, modifici limitele de tensiune si trimiti vecinilor 270 de volti si incep ai tai vecini sa schimbe electronicele prin casa.

Momentan e un vid legislativ pe partea asta de sisteme fotovoltaice. Totul e foarte permisiv.

#455
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.07.2014

View PostDaco_Get, on 09 iunie 2022 - 16:45, said:


Si daca face o modificare si strica ceva sau ceva nu mai functioneaza datorita modificarilor facute de utilizator ?

Cat timp e in garantie cine raspunde -utilizatorul sau instalatorul ?

Va fi tras la raspundere utilizatorul? Pare plauzibil? Parca asa specifica si in certificatul de racordare, daca nu ma insel...tot ce se produce din cauza instalatiei utilizatorului cade in raspunderea lui. Nu e un motiv sa ii vinzi unui om un produs la care are acces limitat. Sa nu mai zic ca poate nu mai vreau sa iau de la ei baterii la preturi umflate...care de fapt e motivul principal

#456
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Stiti cumva daca exista invertor HIBRID on-grid de la Huawei de 15 kW? Care sa mearga si cu baterie.

Din cate gasesc eu, modelele 3 ... 10 kW sunt hibride si accepta si baterie. Modelele 12 ... 20 kW NU vad sa aiba suport pt. baterie.

#457
rusuraduionel22

rusuraduionel22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2017
Salutare, am un invertor huawei de 6 kw monofazat, și nu înțeleg câteva aspecte poate ma puteți lamuri.am4 panouri instalate cu voc 49v de 450w deci 197v ar trebui sa vad în aplicație dar eu vad
undeva între 140-170 de ce?  Putere instalata e de 1800w dar niciodată nu am reușit sa trag mai mult de 800w e posibil sa fie limitat invertorul sau ceva? Dacă e cineva expert și dispus sa îmi explice mai indetaliu, plătesc pe revolut :).
Un alt aspect ciudat a fost azi ca am avut alarma 999999 ceva legat de comunicare se vede  și pe grafic cu verde dsr și a revenit singur sper sa nu fi injectat în rețea
Ma gândesc sa achizionez și baterie și câteva panouri sa devin cât mai independent dar încă sunt în stadiul de test. Consumul mediu e de 10kw /zi și acuma cu 4 panouri produc cam 4kw deci trebuie baterie...
Mulțumesc!

#458
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
panourile sunt controlate de invertor, deci probabil ai tensiunea Vmp in standardul de testare NOCT, vezi in tabel si cred ca ajungi la valoarea pe care o vezi la invertor.

#459
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 30.08.2005

View Postkolfleading, on 09 iunie 2022 - 22:23, said:

Stiti cumva daca exista invertor HIBRID on-grid de la Huawei de 15 kW? Care sa mearga si cu baterie.

Din cate gasesc eu, modelele 3 ... 10 kW sunt hibride si accepta si baterie. Modelele 12 ... 20 kW NU vad sa aiba suport pt. baterie.


Se pot înseria 2 care adunat să producă 15kw. Dar cu puteri cât mai apropiate pentru că vor prelua string-uri separate, care probabil vor fi cât de cât echilibrate. La mine master a preluat vest, slave est. Și neapărat cu dongle (comunicatie wlan) în loc de wifi.

#460
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,823
  • Înscris: 30.01.2008

View Postpiratu360, on 09 iunie 2022 - 21:41, said:

Sa nu mai zic ca poate nu mai vreau sa iau de la ei baterii la preturi umflate...care de fapt e motivul principal
Am inteles problema :))

Vorbesti cu instalatorul ii spui ca faci o hartie prin care  iti asumi responsabilitatea efectelor si gata  te apuci de modificari :))

#461
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.07.2014
Eu cred ca utilizatorul este responsabil de instalatie din momentul punerii in functiune si ca operatorul retelei il va trage la raspundere pe utilizator nu pe instalator in caz de ceva probleme. Ca utilizatorul dupa aia se intoarce la instalator....

#462
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.07.2014

View PostDaco_Get, on 10 iunie 2022 - 05:08, said:


Am inteles problema :))


Ai inteles numai o parte din problema.


#463
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 12.09.2005

View Postkolfleading, on 09 iunie 2022 - 22:23, said:

Stiti cumva daca exista invertor HIBRID on-grid de la Huawei de 15 kW? Care sa mearga si cu baterie.

Din cate gasesc eu, modelele 3 ... 10 kW sunt hibride si accepta si baterie. Modelele 12 ... 20 kW NU vad sa aiba suport pt. baterie.

Toate invertoarele Huawei pana in 10 kW sunt hybride.
Peste 10 kW nu au invertoare hybrid.
Mergi pe doua invertoare, unul de 10 kW, unul e 5 kW.

View Postpiratu360, on 10 iunie 2022 - 05:58, said:

Ai inteles numai o parte din problema.

Tu nu ai inteles.
Tu nu esti electrician autorizat ca sa umbli in invertorul ala. Invertorul ala este conectat la reteaua nationala.
Nu ai calificare ca sa umbli la setarile lui care pot afecta si alti utilizatori.

#464
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.07.2014
Si daca vreau sa montez baterii, spre exemplu, de la alt comerciant, cum fac?

#465
rusuraduionel22

rusuraduionel22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2017

View Postrazvanu, on 09 iunie 2022 - 23:06, said:

panourile sunt controlate de invertor, deci probabil ai tensiunea Vmp in standardul de testare NOCT, vezi in tabel si cred ca ajungi la valoarea pe care o vezi la invertor.

Ai dreptate se care ca e nmot și atunci voltajul e în jur de 150v și din tabel rezulta ca poate sa scoată maxim 1300w dar chiar și asa nu am reușit sa trec de 800w.

Pot sa modific sa trec pe soc?
Ce grid cod ar trebui sa pun ca pentru România nu găsesc nimic.

Attached Files



#466
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 12.09.2005

View Postrusuraduionel22, on 09 iunie 2022 - 22:33, said:

Salutare, am un invertor huawei de 6 kw monofazat, și nu înțeleg câteva aspecte poate ma puteți lamuri.am4 panouri instalate cu voc 49v de 450w deci 197v ar trebui sa vad în aplicație dar eu vad
undeva între 140-170 de ce?  Putere instalata e de 1800w dar niciodată nu am reușit sa trag mai mult de 800w e posibil sa fie limitat invertorul sau ceva? Dacă e cineva expert și dispus sa îmi explice mai indetaliu, plătesc pe revolut Posted Image.
Un alt aspect ciudat a fost azi ca am avut alarma 999999 ceva legat de comunicare se vede  și pe grafic cu verde dsr și a revenit singur sper sa nu fi injectat în rețea
Ma gândesc sa achizionez și baterie și câteva panouri sa devin cât mai independent dar încă sunt în stadiul de test. Consumul mediu e de 10kw /zi și acuma cu 4 panouri produc cam 4kw deci trebuie baterie...
Mulțumesc!

Tensiunea de lucru a unui panou este undeva la 37-38 V. Adica atat este tensiunea pe un panou cand circula curent prin el.
37X4= 148 V

La panouri de 1800 W nu este normal sa nu ajungi pantru cateva ore pe zi la 1500W in perioada asta.
Ceva nu e bine. Ce orientare au panourile?

Mai pune minim inca doua panouri pe invertorul ala, 4 sunt prea putine. Toate 6 sa fie inseriate si pe un singur mppt.

View Postrusuraduionel22, on 10 iunie 2022 - 07:53, said:

Ai dreptate se care ca e nmot și atunci voltajul e în jur de 150v și din tabel rezulta ca poate sa scoată maxim 1300w dar chiar și asa nu am reușit sa trec de 800w.

Pot sa modific sa trec pe soc?
Ce grid cod ar trebui sa pun ca pentru România nu găsesc nimic.

Ca si grid code alege:
VDE sau Elvetia

Ai blocat injectia?

Edit:
Acum m-am uitat pe graficul pus de tine, este totul ok. Ai blocata injectia si de aia panourile tale nu produc mai mult.
Daca vrei sa te convingi, da drumul la un consumator mai mare de 2 kw pe la ora 12 daca e soare.


Edited by gear, 10 June 2022 - 08:06.


#467
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 12.09.2005

View Postpiratu360, on 10 iunie 2022 - 07:45, said:

Si daca vreau sa montez baterii, spre exemplu, de la alt comerciant, cum fac?

Ai doua variante, discutii cu firma care a facut montajul sa vina sa iti monteze bateriile achizitionaate de tine sau cauti alta firma ANRE, care are varianta sa reseteze parola de service sau sa o solicite primei firme.

uite ce spune ordinul ANRE 132, adica se pune problema sa aiba acces la parametrii invertorului doar Operatorul retelei.

În cazul în care modificarea valorilor de reglaj se realizează prin utilizarea parolei de service,
ORR solicită în scris producătorului/reprezentantului producătorului modulului generator
(invertor)/generatorului sincron parola de service și posibilitatea prin care aceasta poate fi
modificată, informațiile respective fiind comunicate exclusiv ORR, astfel încât modificarea
reglajelor protecțiilor să nu fie efectuată decât de către ORR, iar parola de service să fie cunoscută
doar de ORR.

#468
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 22.07.2014
Am inteles, multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate