Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

De ce nu sta mai mult turistul in Delta Dunarii?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Statisticile multi-anuale in turismul deltaic, spun ca media de sedere in Delta este de 1.8 zile. Este foarte putin.
Care sunt motivele acestei situatii? Ce credeti ca ar putea schimba lucrurile? Ce nu i se ofera turistului?

Acesta cifra statistica am aflat-o de la Ivan Patzaichin, din reportajele multiple difuzate dupa trecerea sa in lumea Dreptilor.

#2
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
1. Preturile
2. Atractiile din zona
3. Tantarii

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
La ce preturi sunt pe acolo, se uita cu invidie și aia din dubai.

#4
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Ma indoiesc ca datele sunt corecte - nu cred ca se duce nimeni pentru o singura zi, dat fiind timpul pierdut pe drum. Presupun ca hotelierii raporteaza sederi mai scurte din motive de evaziune fiscala

Edited by dev2000, 13 November 2021 - 19:22.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
De unde e luata asta? Media in Vama Veche care e? Dar in Bucegi?
Aia pe care-i siu eu si au ajuns in Delta au stat peste 3 zile, fie cu excursia, fie cu pescuitul. N-am auzit pe nimeni sa spuna ca se duce in Delta si se intoarce seara.

Edited by sorin147, 13 November 2021 - 19:26.


#6
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Oamenii stau putin în Deltă pentru că nu ai ce să faci acolo - industria hotelieră în România se bazează pe cazare + mâncare, cu unele variații, adică la mare mai intri în apă, la munte mai mergi pe munte, în Deltă vizitezi Delta, dar cât poți să intri în apă, să mergi pe munte sau să vizitezi Delta ?

În Deltă poți să mergi pentru pescuit dar cred că având în vedere cazarea + transportul iese cam scump și nu sunt chiar așa mulți doritori de pescuit care să aibă zile întregi libere și să aibă bani, deci plaja de clienți este îngustă.

Referitor la ce anume ar schimba lucrurile - cred că ține de țară și de modul cum o promovăm - probabil ar veni mai mulți străini să vadă Delta și să stea 3 - 4 zile acolo, doar că trebuie să ai infrastructură bună și alte chestii care nu prea sunt în România

Edited by spider8, 13 November 2021 - 19:32.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru ca in ciuda propagandei, pe acolo nu ai nimic de facut, e o balta mizera plina de tantari, scumpa.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Io stiu pe cineva,din familie,care a stat sub media de 1,8 zile.Asta s-a intamplat de vreo trei luni.
Motivul?
Pretul exorbitant cerut pentru toate.
Eu personal mi-aduc aminte de un figurant care prin iulie parca,la TV,fiind intrebat de pretul de la Gura Portitei,si-a lasat privirea in jos (de rusine cred) si a scos porumbelul:120 de euro pe zi.Nu mai retin daca era si ceva masa inclusa,dar n-are nici o importanta.

ps.
Si din pacate,preturile sunt cele care-i gonesc pe cei mai multi potentiali turisti de cam peste tot din tara asta in materie de turism.Si nu numai.

Edited by adisz, 13 November 2021 - 19:36.


#9
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Dai o tura pe canale si cam atat.

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 adisz, on 13 noiembrie 2021 - 19:33, said:

...120 de euro pe zi....

Welcome to Saint Tropez...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kh2FRFhS7QY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 spider8, on 13 noiembrie 2021 - 19:32, said:

Referitor la ce anume ar schimba lucrurile - cred că ține de țară și de modul cum o promovăm - probabil ar veni mai mulți străini să vadă Delta și să stea 3 - 4 zile acolo, doar că trebuie să ai infrastructură bună și alte chestii care nu prea sunt în România

Se vede in raspunsurile unora de pe topicul asta cum o promovam Posted Image

Norocul nostru e ca strainilor le place Posted Image asa cum e ea, "mizera si plina de tantari".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hpvOi86jtyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Master_Yoda, 13 November 2021 - 19:53.


#12
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Eu cred ca pensiunile nu-si "bat capul" sa tina turistul mai mult! Sunt putine pensiuni care sa aiba spatiul necesar, care sa le permita sa ofere mai multe turistului!
Mai tot ce am vazut, era incropit, low cost! Ma refer la spatiile comune, terase, foisoare, gradina/vegetatia. Iar cei ce au investit si au ce oferi, sunt super scumpi!

Oare ce se intampla cand ploua doua-trei zile la rand?

Edited by talica, 13 November 2021 - 19:57.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
Am fost de vreo doua ori la sf Gheorghe, la Green Village. Foarte frumos, dar preturile...

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 Master_Yoda, on 13 noiembrie 2021 - 19:52, said:


Norocul nostru e ca strainilor le place  asa cum e ea, "mizera si plina de tantari".


aia se duc sa faca vloguri inedite, pe unde nu au ajuns altii din breasla lor. nu pentru ca nu mai pot de placere cand ajung acolo.
la fel si aia care dorm la hostel cu 5 indieni in acelasi pat. e pentru vizualizari.

Edited by laffin, 13 November 2021 - 19:59.


#15
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
In primul rand, suspectez ca valoarea e mai mica decat in realitate. Si/sau sunt de fapt nopti de cazare, caz in care cei care se duc in weekend se socotesc cu 1.
O problema e ca in afara de delta/mare, nu ai ce vedea. In Sulina chestiile interesante (de pe vremea Comisiei Dunarii de Jos) sunt inchise (teoretic in renovare) de ani buni. In stilul asta, or sa se apuce de facut renovari la santier, sau o sa ramana fara obiect.
Preturile mari sunt alt motiv. Desi nu sunt chiar nejustificate, avand in vedere ca orice trebuie adus cu salupa/vaporul/slepul, chestie care consuma spectaculos de mult carburant.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
De unde statistica asta de 1,8 zile? Cred că nu e reală.

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
La ce preturi au... normal ca nu merge lumea....
Eu nu mai merg nicaieri in Romania.... perturi exagerate si servicii de kko....

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In general , turismul sezonier are astfel de cifre in statistici. O parte destul de mare a anului nu se poate face nimic in Delta. Deasemenea, pescuitul are mult desuferit din cauza costurilor cu inchiriatul barcilor , plata unui ghid sa nu ramai prin canale, etc. Tantarii sunt o problema tot sezonul de pescuit, dupa un prim contact abia astepti sa ajungi acasa. Aia de dimineaza zici ca-s vrabii ...ai impresia ca te pot ridica de pe scaun daca te agata bine . Este ca la munte vara, turistii cauta muntele pentru sporturi de iarna ...in delta sunt interesati de pescuit. Mai este o problema cu " baronizarea " ,cei foarte influenti de genul lui Atanasiu isi fac mici "regate " care au un soi de circuit inchis . Una peste alta , nu te simti turist . Pasiunea romanului pentru pescuit este cam supraevaluata .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate