Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce nu sta mai mult turistul in Delta Dunarii?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Posttalica, on 13 noiembrie 2021 - 19:09, said:

Statisticile multi-anuale in turismul deltaic, spun ca media de sedere in Delta este de 1.8 zile. Este foarte putin.
Care sunt motivele acestei situatii?

Foarte putina lume mai face turism de odihna. Lumea vine, sta 3 zile, mănâncă o ciorba de peste, plătește o plimbare cu barca, face poze pe care le pune pe Facebook și pleacă acasă. Total distracție 1000-1500 lei, la veniturile din Romania e un târg cinstit.
Pentru turiști străini Delta nu e accesibila ușor. Tulcea are un aeroport care sta nefolosit iar de acolo nu ai o flexibilitate de transfer către Delta, fiecare se descurcă.
În Delta, cazarea nu e tocmai bine pusa la punct, iarăși, fiecare se descurcă...

#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Posttalica, on 13 noiembrie 2021 - 19:09, said:

Statisticile multi-anuale in turismul deltaic, spun ca media de sedere in Delta este de 1.8 zile. Este foarte putin.
Care sunt motivele acestei situatii? Ce credeti ca ar putea schimba lucrurile? Ce nu i se ofera turistului?

Acesta cifra statistica am aflat-o de la Ivan Patzaichin, din reportajele multiple difuzate dupa trecerea sa in lumea Dreptilor.
Esti sigur? Anul asta am avut trei sejururi in Delta 4 zile Mila 23, 6 zile Gura Portitei, si 6 zile Dunavatul de Jos. Acolo am fost cazat, ca de cutreierat am cutreierat toata Delta.

View Postmusicallro, on 13 noiembrie 2021 - 19:17, said:

1. Preturile
2. Atractiile din zona
3. Tantarii
1 Da sunt mari;
2 Sunt nenumarate;
3. Am rezolvat cu Autan si pastile de tantari Raid!

#21
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Azi am vazut un reportaj la Digi, se reabiliteaza de catre CJ faleza Tulcei cu fonduri europene, proiectul arata misto. De acolo pleaca si vin toate vapoarele si e poarta d eintrare in tara. Daca reusesc sa faca ceva ca lumea, poate ca numarul turistilor ar creste.
Oricum, si transportul cu vaporul intre Sulina si Tulcea (singurul mijloc de transport dealtfel) costa enorm, dus-intors, chiar si pt. localnici/navetisti, care au ceva reducere.
Daca Delta ar fi avut drumuri, atunci un drum de la Sulina la Tulcea ar fi costat cu autobuzul/microbuzul pe sfert fata de cat costa cu vaporul.
Situatia in delta a fost mereu naspa, vedeti documentarele alea izolati in Romania de la tvr despre viata oamenilor pescari de acolo, la capatul lumii. Acolo e si zona mono-economica, la fel cum valea Jiului e mono-industriala, nu poti face altceva acolo decat pescuit si turism. Fabricile de conserve si pescariile de pe timpul lui Ceausescu au fost distruse, populatia judetului a scazut, e penultimul judet ca populatie inaintea Covasnei. Tulcea si Macin mai sunt cum mai sunt, dar restul, Sulina, Jurilovca, Mila 23, Crisan, Slava Rusa etc. sunt jale. Se depopuleaza pe zi ce trece si tare mi-e ca astia care si-au mai facut pe acolo restaurante sau alte afaceri cu preturi nesimtite, fie vor da faliment in cativa ani, fie se vor muta la oras, intr-o zona unde pot face profit. E si asta o discutie, dupa ce ai facut ditai violaiele si restaurantele, cui sa le vinzi acolo, la marginea lumii? Cine le-ar cumpara?

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si ce anume preturi se practica ? As merge si eu in viitor, lasati exemple de preturi :) Comparativ cu ce ?

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Delta e loc de dat la peste si baut, altfel e mirific de plictisitor, daca ai timp cat timp te ascunzi de tantari.

Clasicul tur de canale, unde peisajul e monoton, exceptie niste pelicani (daca ai noroc) si cam atat.

#24
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Scoruri mari in zona, foame mare. Cu banii pe o zi in Delta, faci 3 zile la bulgari.

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostJurasikMan, on 13 noiembrie 2021 - 20:40, said:

Este ca la munte vara, turistii cauta muntele pentru sporturi de iarna

Ei, nu chiar.

Aia nu prea-s "turisti", vin doar pentru ski si betiile de sarbatori.

Nu-s turistul clasic, ala care-si ia traista in spate si colinda muntele pentru frumusetea lui...

Edited by Phobos, 13 November 2021 - 21:02.


#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
E destul de complicat, trebuie sa lasi masina personala in Tulcea DAR intr-o parcare platita si pazita altfel e dezastru. Termini cu masina cauti mijloc de transport pe apa , pretul pentru o persoana Tulcea - Sulina este 120-180 lei depinde de conditii, viteza , bagaje etc , dureaza intre 1.3 pana la 2 ore drumul la Sulina.
Daca doresti plimbari pe canale trebuie obligatori o barca si cineva care sa stie caile , tu singur sigur te pierzi si sa ai GPS-ul de la nasa Posted Image
Preturile din Delta la cazare , masa, activitati extra s.a. sunt maxime , efectiv dai cu sapca de pamant . Exista si anomali de genul "nu avem ciorba de peste" de parca turistul merge acolo sa manance mici si gratare .
Totul e negociabil dar tariful pleaca de undeva de foarte sus de si dupa negociere ti se pare enorm .
Dupa 1 zi daca nu esti pescar intervine plictiseala , dupa 3 zile devi spastic , dupa 1 saptamana ai nevoie de 3 luni sa-ti revi . Eventual ai o trupa si mergi din betie in betie dar atentie sa nu cazi in apa .
Am fost la Tulcea in asteptarea unui transport, a trebuit sa stau 1 saptamana , m-am plimbat de 3 ori pana la Sulina , odata am platit un localnic sa ma dea printre stufarisuri 2 ore in rest ...nu-mi gaseam locul . Nu ma am cu pescuitul si nici permis nu am asa ca nu am riscat , erau magazine de unde puteam lua un bat si 100 m ne nylon dar am spus pass .
La Sulina m-am simtit ca intr-un film weastern , pustiu pe strazi , totul e paralel si perpendicular , pacat ca nu e dezvoltat turismul in acea zona dpdv al transportului si al preturilor , au o plaja exact cum imi doresc, libera , fara porumb, si salbe de scoici , tu si natura .

Edited by ldpe, 13 November 2021 - 21:13.


#27
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostCourage, on 13 noiembrie 2021 - 20:55, said:

Delta e loc de dat la peste si baut, altfel e mirific de plictisitor, daca ai timp cat timp te ascunzi de tantari.

Clasicul tur de canale, unde peisajul e monoton, exceptie niste pelicani (daca ai noroc) si cam atat.
Eu nu prea cred
Attached File  20210506_193511.jpg   556.09K   84 downloads

Chiar e plictisitor?

#28
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Ma batea gandul sa merg anul trecut.

https://www.descoper...a-dunarii-5z4n/

1650 lei de persoana, 4 nopti, cu mic dejun si cina incluse+excursii. Pranzul e separat 60 lei, deci mai adaugi 180 lei.  Mai pui excursiile care nu intra in pret si ajungi la 2000 lei de persoana. Asta la cea mai ieftina oferta. Parca prea mult totusi pentru 4 zile in Romania.  Ma duc in Turcia 7 nopti la banii aia

#29
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Asta e si cum ai zice: de ce as da 50 de lei la restaurant cand pot da 20 de lei la saorma, tot mancare e, nu?

#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Japca ? Conditiile oribile si preturile de Monaco ? Lipsa pestelui praduit de localnici ? Smecherii care detin halci mari din Delta , cica luate in concesiune ? Smecherii cu sute de cai care trec cu mega viteze pe canale ? Restrictiile jegoase de a nu sta cu cortul ?
Pot continua cateva pagini !

#31
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Observ că mai toată lumea vede nivelul scăzut al turismului în Deltă ca pe ceva negativ. Nu știu ce să zic. Alții chiar fac eforturi să-l mai reducă atâta cât mai pot - turismul modern a început să semene din ce în ce mai mult cu o invazie de termite sau cu cea a unui roi de lăcuste - tinde să pustiască (distrugă) prin agresivitatea cu care „vizitează” omul modern, înzestrat cu card bancar și gusturi educate în consumerism (indiferent că sunt rezervații naturale sau orașe simbol cu muzee și alte alea).

Mie îmi place să vizitez prin documentare mai mult (altfel, sincer, nu-mi prea permit) și am văzut prin numeroase astfel de documentare că egiptenii, barcelonezii etc. etc. au cam început să se sastisească de cohortele de vizitatori. Da, e adevărat, bagă bani în bugetul comunității, dar totul în comunitatea aia se schimbă radical și nu neapărat în sensul cel mai bun al cuvântului.

Eu chiar mă bucur că Delta rămâne deocamdată un loc mai puțin accesat de turistul „medieval” de tip nou. Să dea Domnul să rămână cât mai multă vreme așa. Am văzut cu toții ce s-a ales din Vadu, Vama Veche etc. când și-au căpătat notorietate și atractivitate la turiști - au făcut parcare pe nisipul plajei. Poate că noi, oamenii, n-ar trebui să „vizităm” chiar totul cu gândul la preț pe noapte de cazare, trasee de bifat pe Facebook și așa mai departe. Poate că unele locuri ar trebui să le lăsăm naturii și așa i-au mai rămas foarte puține, eu așa zic.

#32
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
De ce oare mai toate raspunsurile au atins locatiile: Tulcea, Sulina, Gura Portitei si cam atat?
O solutie pt evitarea dependentei turistului de barca pensiunii, sunt locatiile accesibile cu masina. Mahmudia, Murighiol, Dunavat. De aici este o aruncatura de bat pina la Uzlina, care poate fi numita Poarta de intrare in Delta / Rezervatie.
Vorbind de plictiseala, cum vi se pare o plimbare cu kaiacul pe canalele Dunavatului de Jos? Eu am fost si dupa acomodarea incepatorului (eu am avut nevoie de o ora pt a uita ca sunt in kaiac) totul e fantastic. Cineva pe YTube compara Dunavatul de Jos, cu Bevery Hills-ul Deltei! ( sunt ceva proprietati frumoase cu terase, pontoane, riverane canalelor).

#33
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Eu am fost o singura data in Delta. Dar m-am documentat, am cantarit variantele posibile si toate astea le-am facut din timp! Nu sunt multe pensiuni in care raportul calitate pret sa fie bun!
Review-urile date de turisti trrbuiesc luate in seama, dar si aici tb sa functioneze un filtru: sunt persoane care " dau ochii peste cap" la orice lucru care altuia i se pare banal! Si invers: persoane care prefera sa bea si sa manance low-cost in Bulgaria in loc de a-si cunoaste tara!

Un mare minus al Deltei: nu e pentru cei ce vor sa iasa seara la patru ace! Mai mult de un restaurant, nu ai unde. E pentru cei care prefera sa stea in jurul focului, in timp ce fierbe ciorba de peste la pirostrie!

Edited by talica, 14 November 2021 - 09:11.


#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAdm, on 13 noiembrie 2021 - 19:33, said:

e o balta mizera plina de tantari, .
esti rea.

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt realista si patita ;)

#36
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttalica, on 13 noiembrie 2021 - 19:09, said:

Statisticile multi-anuale in turismul deltaic, spun ca media de sedere in Delta este de 1.8 zile. Este foarte putin.
Care sunt motivele acestei situatii?


Pentru ca e scump al naibii si mai bine vizitezi alte delte pe aceeasi bani. Pleci naiba in safari si tot iesi mai ieftin.  Dar asa inteleg patronii romani sa faca turism. Asa e frumos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate