Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce nu sta mai mult turistul in Delta Dunarii?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Motivele sunt simple: nu prea ai ce face mai mult. Plus ca e o zona unde transportul e greoi, se face aproape doar pe apa.
In rest, culmea e ca mai toti strainii care o viziteaza lauda Delta Dunarii, doar romanii o desconsidera. Ma rog, poate fi oarecum normal, noi poate suntem plictisiti de ea, altii prin Europa nu prea mai au asa ceva si probabil de aceea li se pare ceva interesant si diferit.
Preturile normal ca sunt mai mari in locatii din astea remote unde transportul e greoi, se intampla peste tot in lume.

#56
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Concluzie intermediara ( din ce am intekes/filtrat eu): uneori "patronatul" da cu bata in balta pe modelul  "are balta peste" si la anul! (Similar litoral romanesc), diversitatea oferita este MINIMA!, divertisment ZERO!

EU CRED CA CEL MAI GRAV ESTE LIPSA PESTELUI PROSPAT ( EU NICI NU VREAU CRED CA E ADEVARAT, ADICA, APA CAT VEZI CU OCHII, SI PESTE, NEXAM?)

#57
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
In deltă ești ca la țară, doar că cu mai mulți țânțari. Și nu de ăștia normali, de ăia mutanți.

Pescari, fix pix, ba stufăriș, ba nuferi sau tot felul de bălării pe suprafața apei.

Un tur pe un canal, al doilea tur e degeaba, vezi exact aceleași lucruri.

Liniște, da, aia e, dar pt aia mă pot duce la țară sau în pădure fără să mă coste nimic, pe când în deltă au preturi de Dubai.

Și da, când îți spun că n au pește proaspăt, dar au mici la grătar incepi să vezi cruciș.
Păi, plm, am mers 300 de km ca să mănânc mici ? Ăia ii găseam la mine în oraș în piață...

Mă rog, părere personală, e o aiureală care merită făcută doar o dată în viață, cumva in tranzit.

#58
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostXL700VA, on 15 noiembrie 2021 - 20:37, said:

Am folosit Autan. ... Deci secretul e sa faci baie în Autan. Intr-o săptămână, eu și soția am consumat 6 spray-uri de Autan. Dar nu ne-au muscat țânțarii!

View Postarg, on 15 noiembrie 2021 - 23:39, said:

anu trecut aveam nu-s ce sprei la sticla cu atomizator, la 0.5l de faceam baie... si tot asa nu se lipea nimic....

asta e!
unora le place să o facă pe sado-masochiștii pe propria piele... ÎN CONCEDIU!!!

hey, io merg în CO să mă relaxez, nu să am grijă mereu să nu rămână fo' găurică nestropită cu chimicale!

apoi, vb despre DELTĂ: liniște și aer curat!
tu, îmbăiatule-n autan, cam ce aer curat mai ai în jurul și-n nările tale, după ce ai dat cu 100 de ml de autan pe tine și ai tăi? :o
:(

#59
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttalica, on 16 noiembrie 2021 - 21:27, said:

EU CRED CA CEL MAI GRAV ESTE LIPSA PESTELUI PROSPAT ( EU NICI NU VREAU CRED CA E ADEVARAT, ADICA, APA CAT VEZI CU OCHII, SI PESTE, NEXAM?)


Iti zic sigur ca asa e. Cand ajung turistii se serveste numai peste capturat in prealabil (ceva luni inainte) care este congelat imediat. Apoi se decongeleaza dupa nevoi.
Iar sturioni (morun, pastruga, cega, nisetru) care acum peste 30 de ani erau din belsug, acum nu mai sunt deloc. Asta e realitatea. Poluarea si pescuitul excesiv + braconajul au dus la situatia de fata. Din pacate cam ireversibila. INCDD-ul se ocupa cu repopularea cu puieti insa ... nu am auzit ecouri foarte pozitive in urma eforturilor lor. Probabil mafia ii depaseste si pe ei.

#60
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Un interviu interesant cu fostii guvernatori ai Deltei Dunarii:     https://m.facebook.c...138684572817357

#61
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Un reportaj interesant despre ce nu merge in Delta https://www.transilv...iziune-riscuri/

#62
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Ar fi PISCINA o solutie? Oare cate familii au abandonat ideea de a merge in Delta 4-5 zile, pt ca sotia si copiii se plictisesc cand tati e la peste?

O piscina, o sauna, un masaj, pot fi facilitati/servicii care ar schimba putin imaginea turismului Deltaic!


#63
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022
Sa te duci in Delta ca sa stai la piscina. Faina afacere.

Pana mea, in afara de plimbatul pe canale/vizitat ceva prin rezervatie nu ai ce sa faci in Delta. D-aia-s si vizitele relativ scurte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate