Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Alegere RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003
Caderea lui City se datoreaza magamenentului, au plasat prost banii si am inteles din presa ca s-a si furat, nicio firma de asigurari nu sta in banii de polite RCA (cele mai neperformante), isi multiplica banii prin portofolii de investitii precum bancile altfel nu au nicio sansa. Atat ca in acest mediu economic unii mai si pierd.

Edited by andreic, 13 November 2021 - 10:38.


#56
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

View Postandreic, on 13 noiembrie 2021 - 10:22, said:


... Sunt cazuri cand politia trece la daune ceva si asiguratorul vede ca de fapt e mai mult si nu vrea sa plateasca diferenta ca se ia dupa PV... atunci ce faci.

1. Poliția trece ce e vizibil dar se specifică că alte defecțiuni pot apărea la constatare
2. Valoarea devizului nu o stabilește Poliția ci agentul constatator din service, la el se merge ca să se evalueze paguba.
3. Nu ai avut de-a face cu asigurările, așa-i? Eu vorbesc din experiența directă, prima fiind daună totală provocată de unul cu asigurare la Astra, au fost implicate 4 mașini și zidul unui bloc, OV de la Poliție... Fără el, asigurătorul voia să scoată vinovat pe altul dar a tăcut instant când am scos PV. Doar după câteva luni, câteva mailuri și reclamație la ASF am primit despăgubirea. Al doilea incident acum câteva săptămâni cu unul cu asigurare la Euroins, eu am mers cu amiabila a doua zi la Generali unde am decontare directă, joi am fost la ei, luni am avut banii în cont, mai mult a durat să găsesc un tinichigiu, de două zile mașina e reparată, suma mi-a permis să rezolv și alte mici zgârieturi (am luat în regie proprie dar puteam opta și să aduc facturi de la service dacă alegeam această variantă).

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBogdansv1, on 13 noiembrie 2021 - 10:38, said:

3. Nu ai avut de-a face cu asigurările, așa-i?
Adevarat n-am avut daune din vina mea pana acuma, am fost odata lovit din spate si cam atat, rezolvat usor, aveam City la fel si celalalt, centrul de constatare chiar in service, cel care m-a lovit era mecanic in acel service. Se intampla in 2020 si era masina veche.

Edited by andreic, 13 November 2021 - 10:41.


#58
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015
Când e din vina ta, nu ai de alergat la asigurări, când ești păgubitul ești pe drumuri... Dar scapi mai ușor cu decontarea directă la o societate serioasă (vezi diferența cu experienta cu Astra fără posibilitatea de decontare directă și cu Euroins când a funcționat decontarea la Generali).

Eu am decontare directă de când s-a introdus facilitatea și de vreo șase ani asigurare doar la Generali, înainte aveam la Omniasig dar am renunțat la ei când agentul de asigurări nu voia să-mi transfere B-M de pe o mașină pe alta, noroc că i-am spus eu articolul din lege (găsisem pe un topic pe SP, discutăm de anul 2015).

PS: amiabila ține loc și de dovadă de reparație, nu e nevoie să mergi la Poliție ca să o scoți.
Ca vinovat, scapi de amendă și, în funcție de cauze, chiar suspendarea permisului de conducere dacă folosești amiabila. Dar dacă nu aș avea decontare directă, aș merge la Poliție dacă celălalt are asigurarea la o firmă de asigurări ce creează probleme (Euroins, Grawe, Gothaer...)

Edited by Bogdansv1, 13 November 2021 - 10:54.


#59
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View PostCGDBZ, on 13 noiembrie 2021 - 03:36, said:

Am vazut salarii prin Anglia, Germania, etc......drumuri, soferi...
Pai românu e ăla cu vrem o țară ca afară, dar doar la ce ne convine nouă.
E irelevant ce salarii sunt acolo, rca-ul tre sa fie proporțional cu costul reparațiilor nu cu salariile, iar prin alte tari piesele costa cam la fel. Pana la urma cine nu își permite mașina sa meargă cu transportul în comun, nu? Abia aștept sa dea și euroins faliment, sa coste rca-urile mai mult ca mașinile, sa vezi cum zboară din rable de pe sosea. Cunosc deja câțiva care au vândut din mașini din cauza rca.

#60
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,400
  • Înscris: 29.01.2008

View Postandreic, on 13 noiembrie 2021 - 08:30, said:


E fix acelasi lucru ca tot aia e asigurarea, doar pierzi timp in plus Posted Image
În urmă cu câțiva ani un individ a plecat de pe loc fără să se asigure și a acroșat mașina soției. S-au înțeles să facă pe amiabilă, dar la asigurări (defuncta Carpatica) cerea ca pe formularul de amiabilă individul să-și recunoască explicit vina, cerea declarații suplimentare din partea ambilor și nu voia să primească dosarul. Individul a refuzat orice colaborare (deja a trecut mai mult de 48 de ore de la accident) și am mers la poliție, am dat declarații eu (proprietarul în acte) și soția, am anexat exemplarul nostru de la amiabilă și a rezolvat poliția în două ore, fără sancțiuni pentru întârziere pentru mine sau soție, cu amendă și suspendarea permisului pentru individ. Cu hârtia de la poliție s-a rezolvat imediat la asigurări, fără alte trageri de timp.

#61
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,993
  • Înscris: 06.04.2007

View Postandreic, on 13 noiembrie 2021 - 10:36, said:

Caderea lui City se datoreaza magamenentului, au plasat prost banii si am inteles din presa ca s-a si furat, nicio firma de asigurari nu sta in banii de polite RCA (cele mai neperformante), isi multiplica banii prin portofolii de investitii precum bancile altfel nu au nicio sansa. Atat ca in acest mediu economic unii mai si pierd.
Daca ai fost agent/angajat la ei te inteleg...si nu prea..
City a cazut in primul rand pretului mic/rca , nici cu mama investitiilor nu-si puteau acoperi cheltuielile (aici nu intra doar daunele) , atata timp cat mai bine de jumate din romani (aici intra si camioane, etx) au avut la ei polita.
Si a managementului prost, dar voit prost. Bani au mai fost, atatia cat sa ii ia gasca de mafioti si sa dispara bine mersi intr-o tara tropicala.

Deci nu e treaba aici ca unii mai si pierd, au pierdut logic, era de asteptat, ei stiau de mult timp ce va fi, si multi dintre noi ne asteptam, pt ca nu a fost prima societate de asigurari care a dat in faliment practicand preturi de cacao.
Asta era si scopu, cand se termina se pleaca=fuge cu banii, suficienti pt un trai de bogatie pt tot restu vietii la mafioti.

#62
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 29.06.2011

View Postmariustpz, on 13 noiembrie 2021 - 12:30, said:

Pai românu e ăla cu vrem o țară ca afară, dar doar la ce ne convine nouă.
E irelevant ce salarii sunt acolo, rca-ul tre sa fie proporțional cu costul reparațiilor nu cu salariile, iar prin alte tari piesele costa cam la fel. Pana la urma cine nu își permite mașina sa meargă cu transportul în comun, nu? Abia aștept sa dea și euroins faliment, sa coste rca-urile mai mult ca mașinile, sa vezi cum zboară din rable de pe sosea. Cunosc deja câțiva care au vândut din mașini din cauza rca.
Costa cam la fel si nu prea(bine, nici calitatea nu este la fel).
Eu stiu cateva persoane care din cauza RCA-ului circula cu slickuri, cu anvelope de iarna si vara, si multe alte "economii" ......

#63
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,400
  • Înscris: 29.01.2008
Păi nu mai bine fac economie la două roți și la motor și-și iau biciclete? Orice mașină implică niște costuri, iau mașina care și-o permit, dacă nu-și permit nici măcar un Matiz (că Loganul e scump) atunci să-și ia biciclete. Dar unii nu se pot da jos din mașină dacă nu e nemțească.

#64
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 29.06.2011
De ce ar face asta ? Masina merge si cu anvelope de iarna vara, merge perfect si fara RCA.....

#65
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 30.08.2017
Merge si fara RCA, dar nu pe la noi.

#66
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View PostCGDBZ, on 13 noiembrie 2021 - 19:22, said:


Costa cam la fel si nu prea(bine, nici calitatea nu este la fel).
Eu stiu cateva persoane care din cauza RCA-ului circula cu slickuri, cu anvelope de iarna si vara, si multe alte "economii" ......
A facut un prieten un schimb de ulei în Franța. Pe același ulei a dat acolo 80 euro, la noi e în jur de 180 lei, deci putem spune ca sunt chiar mai mari preturile.

View Postalin2pas, on 13 noiembrie 2021 - 19:43, said:

Păi nu mai bine fac economie la două roți și la motor și-și iau biciclete? Orice mașină implică niște costuri, iau mașina care și-o permit, dacă nu-și permit nici măcar un Matiz (că Loganul e scump) atunci să-și ia biciclete. Dar unii nu se pot da jos din mașină dacă nu e nemțească.
Sa ii vezi pe aia cu roti pe 18 19 și cauciucuri sh care "mai merg", "aute carne pă ele". ��

Edited by mariustpz, 13 November 2021 - 19:57.


#67
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 30.08.2017
Masina anterioara ...roti pe 18 inch, cea actuala....19 inch. Confirm, e durere mare cu anvelopele, mai ales daca trebuie runflat.

Edited by george_alexandru, 13 November 2021 - 20:01.


#68
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOctavian___, on 13 noiembrie 2021 - 16:59, said:

City a cazut in primul rand pretului mic/rca , nici cu mama investitiilor nu-si puteau acoperi cheltuielile (aici nu intra doar daunele) , atata timp cat mai bine de jumate din romani (aici intra si camioane, etx) au avut la ei polita.
A aparut si in presa ce s-a intamplat. La nicio firma nu iese calculul cu politele RCA adica cele mai neperformante, e exact ca la fondurile de pensii, banii trebuie inmultiti sa iasa ceva, altfel down. City era sponsorul principal la FCSB btw... de unde atatia bani daca nu scoti din portofoliile de investitii Posted Image

https://www.bursa.ro...voce-i-07523445
"Realitatea complicităţii ASF cu frauda de la City Insurance. De la Mişu Negriţoiu la Nicu Marcu"

Edited by andreic, 13 November 2021 - 23:03.


#69
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 29.06.2011
Am platit si eu RCA-ul, 758Lei la Euroins, mi-a facut reducere de la 801Lei ca sunt client fidel. Traiasca Euroins......

#70
M5Comp

M5Comp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.11.2019
Generali, 3,000 RON, cea mai ieftina, am malus 5.

#71
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 30.08.2017

View PostCGDBZ, on 17 noiembrie 2021 - 08:37, said:

Am platit si eu RCA-ul, 758Lei la Euroins, mi-a facut reducere de la 801Lei ca sunt client fidel. Traiasca Euroins......

Sper că ai luat cu decontare directă, că poate te lovește unul cu Allianz și vrei să repari la Euroins, că ăștia dau discount și la reparații :roflmaofast:

#72
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,400
  • Înscris: 29.01.2008

View PostM5Comp, on 17 noiembrie 2021 - 13:32, said:

Generali, 3,000 RON, cea mai ieftina, am malus 5.
E ieftin, dacă trebuia să plătești din buzunar reparațiile mașinilor accidentate pentru care ai ajuns la M5 ieșeai mult mai scump. Eu am dat în mai 208 lei pe 12 luni cu B8, iar acum cea mai ieftină ar fi sub 500 lei. Prea mult pentru daunele produse, de când s-a introdus sistemul bonus - malus nu am avut nici un eveniment, am plătit asigurarea pentru a fi de unde să se plătească daunele altora.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate