Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alegere RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Nu inteleg importanta companiei de asigurarei de la care se incheie RCA-ului pt cel care il cumpara. El va fi folosit de partenerul de trafix cauia ii avariezi masina. Deci nu trebuie sa te agiti tu cu deschiderea dosarului de dauna. Ia-l pe cel mai ieftin

Acum, pt un casco e alta problema. Recomanda sa alegi o oferta fara franchiza la o societate care colaboreaza cu service-ul la care iti repari masina.

#20
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View Postunknown_35, on 12 noiembrie 2021 - 00:05, said:

Nu inteleg importanta companiei de asigurarei de la care se incheie RCA-ului pt cel care il cumpara. El va fi folosit de partenerul de trafix cauia ii avariezi masina. Deci nu trebuie sa te agiti tu cu deschiderea dosarului de dauna. Ia-l pe cel mai ieftin

Acum, pt un casco e alta problema. Recomanda sa alegi o oferta fara franchiza la o societate care colaboreaza cu service-ul la care iti repari masina.
Are dacă folosești decontare directa.
Sau, ia-o altfel, pe tine dacă te lovește unul cu asigurare la euroins și nu ai casco, și tre sa aștepți cu lunile e ok?

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
In foto îs preturile pe 1 an? Fara decontare directa și cu decontare directa?
Sau preturile 6/12 luni?

#22
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Pe un an, cu și fără decontare.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Alegi cea mai ieftină și te ferești de prosti.


#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

View Postammazon, on 11 noiembrie 2021 - 22:16, said:

.....
...
Ce să aleg dintre Euroins și Groupama?
Mulțumesc!

Attachment Asigurari.jpg
Omniasig

#25
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 29.06.2011
Pe cea mai ieftina.

#26
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016

View Postdorin_2k, on 12 noiembrie 2021 - 07:36, said:

Alegi cea mai ieftină și te ferești de prosti.

Nu ai cum. Acum vreo 3 ani m-au plesnit 3 prosti, desi eu stateam pe loc. S-a intamplat intr-un interval de 3 saptamani. Unul a fost ok, avea asigurare la Unita (acum Uniqa). Ceilalti 2, la Euroins. Mi-am blestemat zilele. Acum iau decontare directa oriunde ajung sa-mi fac asigurare, exceptand Euroins, desigur.

#27
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006

View Postunknown_35, on 12 noiembrie 2021 - 00:05, said:

Nu inteleg importanta companiei de asigurarei de la care se incheie RCA-ului pt cel care il cumpara. El va fi folosit de partenerul de trafix cauia ii avariezi masina. Deci nu trebuie sa te agiti tu cu deschiderea dosarului de dauna. Ia-l pe cel mai ieftin

Acum, pt un casco e alta problema. Recomanda sa alegi o oferta fara franchiza la o societate care colaboreaza cu service-ul la care iti repari masina.

RCA-ul poate fi folosit si de tine, in cazul in care te loveste unul cu RCA la o firma naspa ... deci e chiar recomandat sa iti alegi un RCA ok, si sa faci cu decontare directa ... atunci nu mai astepti dupa asiguratorul vinovatului.

#28
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

View Postandreic, on 11 noiembrie 2021 - 22:47, said:

De ce e asa scump Omniasig-ul la tine ? Am facut ieri pe 6 luni cu 340 lei la Omniasig tot cu b8. Pe un an era vreo 520-530 lei, fara decontare evident. Omniasig era cel mai ieftin la brokerul meu, cred ca batea si Euroins.

Attachment 20211111_225354.jpg

Pe langa clasa, mai conteaza si varsta / vechimea permisului, masina (motorizarea/KW) si probabil mai sunt si altele.

#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Groupama cu decontare directa daca nu ai deja CASCO. Niciodata euroins sau vechea City daca sunt apropiati ca pret de ceilalti. Pentru cateva zeci de lei de ce sa cresti bisnisul celui mai jegos asigurator din tara asta? In nici o alta tara normala ce fac aia nu ar fi tolerat, dar la noi ASF vegheaza :) Euroins si City sunt cei cu care nu te primeste nici o firma serioasa de reparatii pentru ca platesc la timp doar service-urilor cu care au combinatie patronii.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View Post2Unlimited, on 12 noiembrie 2021 - 09:08, said:

Nu ai cum.
Na. Ghinion.
Nu stateai pe loc unde trebuie. ;)

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdorin_2k, on 12 noiembrie 2021 - 07:36, said:

... și te ferești de prosti.

sefeu nene, SF!!!

View Post2Unlimited, on 12 noiembrie 2021 - 09:08, said:

...desi eu stateam pe loc. ...

deh, poate acum te-ai prins: de-aia ți-ai luat mașină, să circuli - nu să stai! Posted Image Posted Image Posted Image !!!
(pamflet)

Edited by gushpi, 12 November 2021 - 12:52.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostClaudiuB10, on 12 noiembrie 2021 - 11:01, said:

Pe langa clasa, mai conteaza si varsta / vechimea permisului, masina (motorizarea/KW) si probabil mai sunt si altele.
Sa zicem, ideea e ca mie in lista brokerul mi-a gasit ala ca cel mai avantajos iar la altii gasesc altul, euroins avea serverul picat atunci si nu putea lua polite. Nu pretul in sine ci faptul ca acel asigurator apare cel mai ieftin si chiar e...

#33
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

View Postgeorge_alexandru, on 11 noiembrie 2021 - 23:59, said:

Anul ăsta Allianz m-a surprins cu o oferta mai bună decât cele de la Groupama și Omniasig. Să fie primit :D

Între Euroins și Groupama, clar Groupama. Am avut la ei și casco și rca, sunt serioși. Dacă nu ai casco, mergi pe decontare directă.

Și la mine la fel. Nu știu cum s-a nimerit în ziua aia ca alianz sa ofere cea mai buna asigurare.
714 Allianz 751 groupama și 760 Euroins, fără decontare directa, pe un an.
In prima faza am crezut ca visez. :)

Cat privește întrebarea, eu as alege Groupama.
Diferenta de preț e prea mica fata Euroins, care au o reputație proasta.

Edited by g1102, 12 November 2021 - 14:54.


#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Uneori e ciudat cum oferteaza...acum cativa ani primisem oferta de la Omniasig de 900 ron, Euroins cerea 2500 ron iar Allianz peste 3000. Aveam istoric pozitiv (nu mai stiu exact cat era bonusul) si nici cu Euroins si nici cu Allianz nu avusesem vreo polita incheiata in trecut, pentru a justifica o asemena oferta.

Edited by george_alexandru, 12 November 2021 - 15:35.


#35
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
pe mine m-a lovit un cheap din asta cu asigurarea la prestigioasa firma bulgareasca Euroins. imi venea sa-i dau un cap in gura cu asigurarea lui.
noroc ca aveam RCA cu decontare directa (Asirom) si s-au ocupat ei sa-i faca pe Euroins sa plateasca .
intre timp ma sunase patronul de la firma care detinea masina respectiva ca vaai, imi da el "niste bani" ca sa se retrag dosarul, ca atlfel Euroins ii baga +30% malus la polita RCA. cand i-am zis ca reparatia costa cat 20 de RCA-uri de ale lui a renuntat.

Edited by LeoT, 12 November 2021 - 17:53.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
https://economie.hot...ede-daunele.htm
"Euroins, noul lider RCA după falimentul demarat la City Insurance, susține că numărul de reclamații a scăzut 'dramatic' și că plătește mai repede daunele"

https://www.zf.ro/ba...upa-un-20259773
"Euroins, al doilea asigurător RCA din România, revine în joc după un acord cu BERD care aduce până la 30 mil. euro la capitalul Euroins Insurance Group"

Edited by andreic, 12 November 2021 - 18:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate