Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4576 replies to this topic

#19
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
@ JurasikMan,

Remarcile astea batjocoritoare, ne-constructive, chiar nu isi au locul aici. Multumesc.

@ barbu78
Nu ai inteles?Posted Image
Alea bolduite sunt raspunsurile mele.Posted Image

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 21:02.


#20
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostGRATEFUL, on 04 noiembrie 2021 - 21:01, said:

@ barbu78
Nu ai inteles?Posted Image
Alea bolduite sunt raspunsurile mele.Posted Image
Am înțeles ce ai făcut dar, nu e corect!

#21
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
Era mai simplu. :)

#22
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpenticostalul, on 04 noiembrie 2021 - 19:05, said:

Hallelujah, Isus Hristos este Dumnezeul adevărat venit pe pământ pentru a lua chip de om și a aduce o jertfă desăvârșită pentru păcatele întregii lumi!
El este Împăratul împăraților și Domnul domnilor, slăvit să-i fie Numele în veci!

Tu zici ca Singurul Dumnezeu adevarat, Tatal ceresc, YHWH S-a intrupat si a venit pe pamant? Poti sa-mi dai si un verset care sustine aceasta idee?

#23
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostGRATEFUL, on 04 noiembrie 2021 - 21:38, said:

Poti sa-mi dai si un verset care sustine aceasta idee?
Nu-ți dau! :nonobad:

#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Bisericile apărute după Hus, Calvin şi Luther îl consideră pe Isus Hristos drept Dumnezeu întrupat. Sunt pasaje în toate traducerile Bibliei în care afirmă că este una şi aceeaşi persoană cu Dumnezeu.
Neoprotestanţii au arsenalul textelor care afirmă această idee.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdanvlas, on 04 noiembrie 2021 - 19:04, said:

Poate cineva sa imi explice de ce aceste manifestari de credinta folosesc cuvinte si expresii anacronice?
Exemple:

Marturisesc in loc sa afirm
Nadajduiesc in loc sa sper
Cazna in loc de chin sau tortura
Savarsesc in loc sa fac
Cuget in loc sa gandesc (asta e, totusi, OK: cogito)
Prefac in loc sa transform

Si altele. Dogma cere si pastrarea limbii arhaice? Daca da, de ce nu a ramas Biblia numai in ebraica?

Nu ma lapidati, intreb si eu ca umanoidul.

Limbajul era unul "vechi" , noi ne-am mai modernizat. Cauta cat de mult s-a schimbat istoria limbii engleze in decursul a 1000 ani sa vezi diferente foarte mari.

#26
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postterratec, on 04 noiembrie 2021 - 22:20, said:

Bisericile apărute după Hus, Calvin şi Luther îl consideră pe Isus Hristos drept Dumnezeu întrupat. Sunt pasaje în toate traducerile Bibliei în care afirmă că este una şi aceeaşi persoană cu Dumnezeu.
Neoprotestanţii au arsenalul textelor care afirmă această idee.

Ai putea sa dai un exemplu din Biblie care afirma aceasta idee?
Eu am gasit ca Isus spune ca a venit din cer (Ioan.6:38), ca a iesit de la Dumnezeu, Tatal (Ioan.16:28), dar nu am gasit text in care ar spune ca El se identifica cu Tatal, Dumnezeul Sau(Ioan.20:17), Singurul care pe care Il considera bun (Marc.10:18).

Edited by GRATEFUL, 04 November 2021 - 23:36.


#27
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
@ danvlas,
Am o nedumerire: oare limbajul usor arhaic, te impiedica sa citesti si sa intelegi ce scrie in Biblie?

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostGRATEFUL, on 04 noiembrie 2021 - 21:01, said:

@ JurasikMan,

Remarcile astea batjocoritoare, ne-constructive, chiar nu isi au locul aici. Multumesc.


Polemica ai vrut , polemica primesti . Daca ai avea un copil si ti-ar spune ca are un prieten imaginar , trei intr-unul , spirit , trup si divinitate   toate la un loc , l-ai suspecta de dementa si l-ai duce la doctor. Sunteti fantastici unii , ce aberatii incercati sa potriviti ca sa aiba un minim sens . Religia are un singur merit si o multime de pacate. Pacatele sunt atat de multe incat este nevoie de un spatiu virtual de 10 ori cat a ocupat forumul asta de la aparitia lui pana in prezent , sa le insiram . Meritul este unul singur ( important insa ) : tine miliarde de inapoiati in " frica de Dumnezeu " , ca aia, la ce inteligenta subunitara au, cu idei putine si fixe , sincer , nu stiu de ce ma tem mai tare , de un inapoiat care crede intr-o divinitate inchipuita de altii acum 2000 de ani , sau intr-un inapoiat care nu crede in nimic si nu se teme de nimic . Nu cunosc raspunsul la intrebarea asta. Banuiesc ca pana nu se gaseste ceva care sa ii " linisteasta " pe cei lasati in urma de evolutie  fara interventie divina , trebuie sa ne multumim cu ce avem , si sa ii lasam sa isi faca cruce cand au chef .

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 04 noiembrie 2021 - 19:05, said:

Hallelujah, Isus Hristos este Dumnezeul adevărat venit pe pământ pentru a lua chip de om și a aduce o jertfă desăvârșită pentru păcatele întregii lumi!
Deci admiți că Dumnezeu a murit pe Cruce?

#30
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
ce intelegi prin ''a murit'' ?

Conform legilor fizicii nimic nu dispare , totul se transforma.

Edited by nico123, 05 November 2021 - 08:06.


#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
opusul vieții, evident

ține cont că Isus a înviat după 3 zile.

View Postpenticostalul, on 04 noiembrie 2021 - 19:05, said:

Hallelujah, Isus Hristos este Dumnezeul adevărat venit pe pământ pentru a lua chip de om și a aduce o jertfă desăvârșită pentru păcatele întregii lumi!
El este Împăratul împăraților și Domnul domnilor, slăvit să-i fie Numele în veci!

Nu vedeți ce erezii debitează acest predicator? :huh:
Păi...Isus, care este Dumnezeu, a venit să aducă o jertfă? Oare? Așa scrie în Noul testament?
Fiul lui Dumnezeu s-a dat pe Sine jertfă, băbăiatule, așa apare, nu ce prezinți tu aici!

El S-a dat pe Sine insusi pentru noi, ca sa ne rascumpere din orice faradelege si sa-Si curete un norod care sa fie al Lui, plin de ravna pentru fapte bune. (Tit.2:14)

#32
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostJurasikMan, on 05 noiembrie 2021 - 01:23, said:

Daca ai avea un copil si ti-ar spune ca are un prieten imaginar , trei intr-unul , spirit , trup si divinitate   toate la un loc , l-ai suspecta de dementa si l-ai duce la doctor. Sunteti fantastici unii , ce aberatii incercati sa potriviti ca sa aiba un minim sens . Religia are un singur merit si o multime de pacate. Pacatele sunt atat de multe incat este nevoie de un spatiu virtual de 10 ori cat a ocupat forumul asta de la aparitia lui pana in prezent , sa le insiram . Meritul este unul singur ( important insa ) : tine miliarde de inapoiati in " frica de Dumnezeu " , ca aia, la ce inteligenta subunitara au, cu idei putine si fixe , sincer , nu stiu de ce ma tem mai tare , de un inapoiat care crede intr-o divinitate inchipuita de altii acum 2000 de ani , sau intr-un inapoiat care nu crede in nimic si nu se teme de nimic . Nu cunosc raspunsul la intrebarea asta. Banuiesc ca pana nu se gaseste ceva care sa ii " linisteasta " pe cei lasati in urma de evolutie  fara interventie divina , trebuie sa ne multumim cu ce avem , si sa ii lasam sa isi faca cruce cand au chef .
Din aceste rânduri răzbate o mare disperare.
Ce ți s-a întâmplat?

View Postdark, on 05 noiembrie 2021 - 08:24, said:

Păi...Isus, care este Dumnezeu, a venit să aducă o jertfă? Oare? Așa scrie în Noul testament?
Fiul lui Dumnezeu s-a dat pe Sine jertfă, băbăiatule, așa apare, nu ce prezinți tu aici!

El S-a dat pe Sine insusi pentru noi, ca sa ne rascumpere din orice faradelege si sa-Si curete un norod care sa fie al Lui, plin de ravna pentru fapte bune. (Tit.2:14)
Da, ai dreptate Darkule, e o "diferență ineconciliabilă" de-a ta.
Adică exact același lucru: jertfa pe care a adus-o Isus  pentru păcatele lumii este însuși trupul Său.

Edited by penticostalul, 05 November 2021 - 08:43.


#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 05 noiembrie 2021 - 08:42, said:

Adică exact același lucru: jertfa pe care a adus-o Isus
pentru păcatele lumii este însuși trupul Său.

Dumnezeu a adus o jerfă constând în trupul Său, în folosul omenirii?

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 04 noiembrie 2021 - 18:42, said:

Vedem ca exista cateva dovezi (marturii) istorice aici:
  #1

Sunt câteva, puține, despre existența fizică a lui Isus Cristos, despre faptul că a trăit și a murit (prin răstignire) dar nu avem dovezi (mărturii) că Isus a înviat (asta ar fi, de fapt, problema!)

Uite cât de mult scârțâie teologia creștină paveliană:

Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se blestem pentru noi - fiindca este scris: "Blestemat e oricine este atarnat pe lemn" - (Gal.3:13)

De ce Dumnezeu a înviat pe cineva blestemat? Și chiar dacă, teoretic, ai scoate-o la capăt cumva, nu ai dovezi asupra învierii lui Isus, deși El a promis că va fi cu Biserica Sa, până la sfârșitul veacului, că nu ne va lăsa singuri...ei bine, tu L-ai văzut măcar o dată pe Isus cel înviat?

#35
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 05 noiembrie 2021 - 08:44, said:

Dumnezeu a adus o jerfă constând în trupul Său, în folosul omenirii?
Da.

Probleme?

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 01 noiembrie 2021 - 22:07, said:

Însă ceea ce ar spune orice savant creștin respingi apriori.

Eu resping apriori?[ https://yoursmiles.org/tsmile/no/t2637.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tu ești un savant creștin, asta fără urmă de îndoială! Prin urmare, poți spune că am respins eu ce ai scris tu, apriori? De cât timp îți tot comentez spusele? Din 2007, da?

View Postpenticostalul, on 05 noiembrie 2021 - 09:11, said:

Da.

Probleme?

Deci Dumnezeu a murit, da?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate