Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Frauda plata online

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postvictor29cr, on 25 octombrie 2021 - 23:43, said:

Increderea oarba vine din pricina cartilor de debit/credit, care teoretic sunt asigurate.
Se poate initia un chargeback. Fiind debit, dureaza mai mult, dar o sa iti recuperezi banii.


Cardurile de debit nu au asigurare. Asigurarea vine ca serviciu platit, suplimentar (inclus in taxa lunara/anuala), la unele carduri de credit.

Si eu zic ca daca ti-au zburat banii de pe cardul de debit in urma unei fraude, le zici pa si pussy. Nu-i mai vezi inapoi.

D-aia eu imi tin cardurile de debit in seif, nu le folosesc niciodata. Orice plata o fac exclusiv cu card de credit, la care evident am asigurare de frauda, adica am citit atent sa fie inclus lucrul asta.

Problema e ca in Romania cardurile de credit se folosesc exact pentru ce nu trebuie folosite: trait pe datorie. Si nu ca instrument deosebit de puternic si securizat de plata.

Edited by Groot, 26 October 2021 - 07:21.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă sunt așa periculoase cardurile de debit de ce le mai ai? Da-le foc și nu mai cere altele noi.
Eu am unul pe care fac top-up zilnic de cate 100-200 lei. Și primesc notificare pt orice tranzacție făcută cu acel card. Deci e safe.

#21
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Imi place cand se mira unii de inteligenta indoielnica de ce pastrez cardurile de debit. D-aia le pastrez.

View Postdorin_2k, on 26 octombrie 2021 - 08:30, said:

Eu am unul pe care fac top-up zilnic de cate 100-200 lei. Și primesc notificare pt orice tranzacție făcută cu acel card. Deci e safe.

Doamne fereste...

#22
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,504
  • Înscris: 15.11.2003

View Postanca-andrei, on 25 octombrie 2021 - 20:53, said:

radu103, imi poti spune te rog mult tot procesul pe care l-ai parcurs tu pentru a primi banii inapoi?
Am sunat zilnic si am insistat pe refuz de plata cu nr de inregistrare si de ce nu-mi vad banii inapoi si ei sunt blocati
Cat timp sunt blocati pe cont ei n-au plecat !

Edited by radu103, 26 October 2021 - 09:05.


#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001

View PostGroot, on 26 octombrie 2021 - 08:43, said:

Imi place cand se mira unii de inteligenta indoielnica de ce pastrez cardurile de debit. D-aia le pastrez.

Doamne fereste...
Așa-i când nu ai un răspuns pertinent. Începi cu flame.
Cardul de debit e atașat unui cont. Nu implică niciun risc. De ce să îl ții în seif? Ii dai foc și tot aia e.


#24
anca-andrei

anca-andrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021
Multumesc de sfat! Am sunat astazi si am solicitat refuz plata si au deschis alt caz. Azi voi merge si la politie pentru a adauga declaratia in cazul lor deschis VISA. Sper sa ma poata ajuta.

#25
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pentru ca trebuie folosit in tokenul de la banca daca vreau sa fac un transfer sau o plata mai mare de 1000 de euro. La fel si daca vreau sa trag din bancomat sume mai mari de 1000 de euro.

Poftim. Ca sa nu existe dubii.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001

View PostGroot, on 26 octombrie 2021 - 07:17, said:

D-aia eu imi tin cardurile de debit in seif, nu le folosesc niciodata.
Parca mai sus ai scris altceva: NICIODATA
Din acest motiv am sugerat sa le distrugi.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdorin_2k, on 26 octombrie 2021 - 10:17, said:

Parca mai sus ai scris altceva: NICIODATA
Din acest motiv am sugerat sa le distrugi.

pt a fi mai clari în exprimare (și pentru a nu vă mai lua personal de gât :P )
-cardul de debit îl folosești la cumpărăturile zilnice, eventual la plățile facturilor de utilități (după ce te-ai asigurat că site-ul respectiv e al lor)
-cardul de credit îl folosești la achiziții de pe net, diverse rezervări online (turistice etc.)

#28
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pentru a fi mai clar in exprimare: cardul de debit nu se foloseste niciodata pentru plati curente. Se foloseste doar la trageri de numerar peste anumite limite sau doar la transferuri bancare pentru sume mari (cumperi masina, cumperi apartament, etc).

Deci afirmatia mea cum ca nu folosesc cardul de debit niciodata este corecta. Da, ele pot fi folosite in circumstante expeptionale, doar ca eu inca nu le-am folosit pentru astfel de circumstante.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001
La transfer nu îți trebuie cardul ci doar acces la aplicația banking. Plasticul nu e necesar.
Orice card îl poți înrola in aplicatia pay la un telefon cu NFC.

Apoi poți distruge liniștit cardul.


#30
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Asta cu punerea cardului de debit in seif sau nefolosirea lui deloc e deja exagerare.

E ca si cum ti-ai pune un portofel doar bani imprumutati, aia din salariu ii lasi acasa in seif. Ca cine stie, poate iti pierzi portofelul sau ti-l fura si sa nu pierzi banii tai, ci aia imprumutati.
Nu asta e solutia. Solutia e la tartacuta, cum folosesti cardul/banii, ca sa nu fii jefuit.

#31
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 01.11.2006
Dar seiful nu se pierde.

#32
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postdorin_2k, on 27 octombrie 2021 - 12:24, said:

La transfer nu îți trebuie cardul ci doar acces la aplicația banking. Plasticul nu e necesar.
Orice card îl poți înrola in aplicatia pay la un telefon cu NFC.

Apoi poți distruge liniștit cardul.


Tu vorbeste pentru tine, eu vorbesc pentru mine. Banca mea vrea plastic varat in token electronic pentru autentificare.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,439
  • Înscris: 01.12.2001

View PostGroot, on 27 octombrie 2021 - 13:10, said:

Tu vorbeste pentru tine, eu vorbesc pentru mine. Banca mea vrea plastic varat in token electronic pentru autentificare.
Ce banca? In Ro sigur nu.
Deci dacă ești în nus ce tara cu reguli aiurea... Suntem pe un forum din Ro, nu știu cum e in toate tarile.


#34
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Oprirea unei plati cu cardul catre un comerciant , charge back , trebuie sa aibe motive destul de serioase.
Asa cum falsi comercianti de pe net fura banii clientilor, tot asa si clientii pot sa fure banii comerciantilor , daca sistemul bancar si cel al visa ar permite la un simplu telefon sa opreasca tranzactia si banii sa ramana in cont .

Cum ar fi sa bagi cate 1000 de euro pe o cota de 2 la pariuri online la 15 case de pariuri , iar la altele 15 pui cota opusa?
La alea 15 la care ai castigat , bagi actele , faci verificarea si iti scoti banii.
La alea 15 unde ai pierdut dai in 2 ore charge back si banca sa ti opreasca banii in cont sa nu i mai trimita la comerciant.

De asta sistemul e facut cu verificari , cu timpi de asteptare cu implicarea VISA , etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate