Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Frauda plata online

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
anca-andrei

anca-andrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021
Buna ziua,  

As dori un sfat din partea voastra in legatura cu un incident ce mi s-a intamplat. Astazi am plasat o comanda de 900 de lei pe site-ul (editat - Website status: Suspicious)


Site-ul parea de incredere asa ca am zis sa imi cumpar cate ceva. Puteam plati doar online(ma gandeam ca este corect deoarece scria ca produsele ar veni din strainatate si in cazuri ca acestea nu poti plati cash). Mi s-au luat din cont doar 640 de lei si atunci mi-a trezit suspiciuni. Le-am dat mailuri deoarece au doar varianta de a le da prin e-mail reclamatii, nu au telefon.

Am vorbit cu cei de la ING si mi-au spus ca nu pot anula plata insa au deschis un caz catre cei de la VISA care va fi investigat de catre ei.

Eu sunt aproape sigura ca nu voi primi produsele insa mi-as dori sa stiu daca aveti vreo idee daca mi-as primi banii inapoi dupa investigatia facuta de catre cei de la banca.

Ma puteti ajuta?

Multumesc!

Edited by althea, 25 October 2021 - 17:16.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai platit cu un card de debit, e putin probabil sa primesti banii inapoi. A fost decizia ta.
Investigatia aia nu cred ca se face pentru tine, ci pentru viitoarele victime.

Edited by pasilla, 25 October 2021 - 17:25.


#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Va rog sa incetati cu mistocarelile, daca nu aveti ceva serios de scris!

#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Poate mai trag ei bani de pe card între timp. Au datele cardului tău acum.

#5
anca-andrei

anca-andrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021
Mi-am inchis cardul imediat cum am sunat la banca.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009
Salut!

ai facut foarte bine ca ai deschis "disputa" catre ING. In principiu ei nu iti pot da banii inapoi (ei au autorizat plata si chiar daca banii nu au plecat fizic din ING ei s-au obligat la procesatorul de plati ca ii vor plati). Dar VISA poate verifica cu firma care trebuie sa primeasca banii si daca are suspiciuni poate sa blocheze plata si sa ii trimita inapoi. Am avut personal un astfel de caz pe care l-au rezolvat, dar intr-adevar: sansele sunt destul de mici.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Mi se pare ciudat sa autorizezi o plata de 900 de lei si sa se debiteze doar 640 lei. Tranzactia a fost una 3D Secure? Ai autorizat plata a 900 de lei din Home'Bank?
Daca nu, blocheaza imediat cardul.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
A fost sau nu cu autorizare plata?
Ce apare la plata in detalii? Cine e beneficiarul?



#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Edited by althea, Today, 18:16.
ar fi fost Ok sa lasati adresa site-ului, sa stim de cine sa ne ferim.

#10
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 25.10.2016
Verifica daca e trecuta vreo adresa pe undeva in pagina de contact sau la termeni si conditii, daca site-ul mai este online
Daca e trecuta adresa de china, sa nu te astepti sa mai primesti ceva. O sa primesti maxim un stick USB de 4GB, dupa 3 luni, prin posta.

Edited by drive-x, 25 October 2021 - 19:33.


#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Ca tot este topic deschis, chiar daca nu=i pe aceasta tema, fiti extrem de atenti cand cautati produse pe net,
Daca cautati dupa imagini, atentie la ce scrie jos.

Attached File  jacheta.png   502.06K   106 downloads     Attached File  jak3.png   555.81K   117 downloads

Daca dati click se deschide ceva de genul acesta dar mai sunt si alte template-uri cu preturi in ron., uitati-va atent sus la titlul site-ului!

Attached File  jak2.png   314.75K   114 downloads

Verificati datele de contact, sediul, tot ce poate trezi suspiciuni.
E plin netul de facaturi de acest gen, probabil userul a fost pacalit tot de asa ceva!

Edited by argonaut, 25 October 2021 - 19:40.


#12
anca-andrei

anca-andrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021
Am incercat sa adaug pagina lor insa a fost sters din postul initial. Site-ul este foarte bine facut, mai mult de atat, apare in primele cautari google, ceea ce inseamna ca acest comerciant a platit foarte multi bani pentru a fi afisat url-ul lor acolo(google ads)

Mai incerc sa adaug site-ul: neavizat, malware

Nu imi dau seama daca acest comerciant este din China, cand incerc sa accesez tab-ul "contact" ma lasa doar sa le las un mesaj.

Sunt aproape sigura ca nu imi voi recupera banii si imi asum, incerc acum doar sa vad cum pot face o plangere pentru ca poate pe viitor sa ajut pentru ca alti oameni sa nu isi ia teapa ca si mine.

Multumesc celui ce mi-a spus de cazul lui unde a deschis o "disputa" la ING. Asta mi-a spus si banca, cei de la VISA vor incepe o investigatie insa sansele sa imi primesc banii sunt foarte mici.

Edited by argonaut, 25 October 2021 - 20:24.


#13
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Daca tranzactia a fost cu autentificare (3DS) nu poti deschide o disputa pe motiv de frauda. In schimb, daca nu primesti produsele intr-un termen rezonabil (sau daca primesti altceva decat ai comandat), poti initia o disputa (chargeback) pentru motivul acesta, demonstrand ca ai trimis un mail catre vanzator in care ai incercat sa rezolvi intai cu el.

#14
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostXman_ghio, on 25 octombrie 2021 - 17:56, said:

Salut!

ai facut foarte bine ca ai deschis "disputa" catre ING. In principiu ei nu iti pot da banii inapoi (ei au autorizat plata si chiar daca banii nu au plecat fizic din ING ei s-au obligat la procesatorul de plati ca ii vor plati). Dar VISA poate verifica cu firma care trebuie sa primeasca banii si daca are suspiciuni poate sa blocheze plata si sa ii trimita inapoi. Am avut personal un astfel de caz pe care l-au rezolvat, dar intr-adevar: sansele sunt destul de mici.
Din ce stiu eu toate platile prin VISA sunt asigurate si daca faci refuz de plata in luna curenta ptr frauda ai sanse mari sa primesti banii inapoi !
Mai ales daca ei sunt doar retinuti si n-au ajuns inca la destinatie.
Am patit si eu 1 data si mi-am recuperat banii, tot de la ING, tot card de debit dar am insistat si le-am facut scandal vreo saptamana ! Suma era asemanatoare, in jur de 700 lei.
Intentionat aleg sume nici mici/nici mari ca sa merite ptr ei deranjul si sa nu merite deranjul pagubitului cu politie & stuff

Edited by radu103, 25 October 2021 - 20:52.


#15
anca-andrei

anca-andrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021
radu103, imi poti spune te rog mult tot procesul pe care l-ai parcurs tu pentru a primi banii inapoi?

#16
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
nu înțeleg cum de există o încredere așa oarbă pentru absolut orice lucru care se găsește pe net.

#17
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Increderea oarba vine din pricina cartilor de debit/credit, care teoretic sunt asigurate.
Se poate initia un chargeback. Fiind debit, dureaza mai mult, dar o sa iti recuperezi banii.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Daca a autorizat plata prin secure 3D nu mai face niciun chargeback.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate