Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Retur sau garanție?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Am cumpărat un Xiaomi Redmi Note 10 Pro acum 11 zile. Aseară mufa de încărcare a început să aibă un joc nefiresc de mare. Încarcă normal, dar daca o sa am probleme cu el pe viitor? Vreau sa țin telefonul cam 2 ani de zile.
Îl trimit retur sau la reparație în garanție?

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 22.02.2014
Retur , deoarece se strica etansarea, la praf si apa.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Face click-ul ala la final, intra complet si corect?
Poti sa nu faci nimic din astea si sa-l folosesti normal din moment ce incarca normal/rapid. Poti testa si transferul de date pe el. Si apoi alt cablu bun daca ai.
Atat timp cat nu o sa zapacesti tu fizic telefonul, o sa-l poti rezolva pe garantie daca va fi cazul peste 1-2 ani teoretic.
Dar in functie de mufa din telefon, cablu, cum il bagi tu - adica drept si cu grija, mai toate se "lasa". Mi s-a intamplat la mai multe telefoane fara sa fie vreo problema.

Dar in final este alegerea ta. Desi nu stiu daca este moral corect sa-l lasi pe raft pentru a fi cumparat asa de altcineva, cred ca retur ar fi mai de ajutor - in sensul ca nu va fi desfacut de nou, testat, si cum lucrurile astea se intampla intr-un fel anume iar portul functioneaza, sa nu ii faca nimic. Sa-l primesti inapoi cu mentiunea ca functioneaza.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019
Daca nu vrei sa-ti f.ti excesiv conectorul din telefon, cumperi un adaptor magnetic si-l lasi infipt acolo. Poti sa-l lipesti ca sa elimini jocul.

Edited by __Dan__, 25 October 2021 - 08:17.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,365
  • Înscris: 06.01.2007
Unele mufe (scumpe) sunt concepute pentru a avea un joc. Sa nu fie cazul si la acel telefon.
Au o camasa metalica exterioara prinsa in suruburi de carcasa dispozitivului, aia nu trebuie sa joace.
Si o camasa interioara tot metalica, intre ele un tip de cauciuc, facuta in acest fel pentru a amortiza socurile mecanice.
La serviciu am un astfel de USB-C la un minicalculator hand-held, de teren. Prima data am crezut si eu ca-i defecta, insa avem 3 calculatoare si toate sunt concepute la fel. Si daca te uiti cu atentie, se vede care a fost dizainul dorit.
Acuma, eu nu stiu daca asa-i la acest telefon, dar ar putea fi la o adica.Pe Micro-USB erau mai multe tipuri de mufe care aveau joc la contactul din mijloc, facute prin dizain sa fie tolerante la mici defectiuni ale mufei tata, care se baga acolo.

Daca totusi e evident ca e o defectiune, retur si nu-ti bate capul.

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Si eu am Redmi note 10 pro si pana sa citesc la tine nu observasem ca exista joc in conector. Nu mai avut USB type C pana acum, si da pare un joc nefiresc daca il compari cu mini USB. Nu stiu daca acel joc e o caracteristica a USB type C, sau a Xiaomi, sau si al meu e defect.  Eu totusi inclin sa cred ca, la mine cel putin nu e o problema si pare ca asa a fost proiectat.

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Desi porturile sunt un standard, exista niste diferente extrem de mici care pot duce sau nu la asta.

USB-C - totul functional, un cablu intra fix, altul usor, altul face un click satisfacator, altul nu, toate functioneaza foarte bine.
USB-A - totul functional, un cablu intra foarte greu si iese de zici ca vei trage portul cu totul, altul usor.

Sunt mici tolerante si nu inseamna ca este un defect mai ales daca totul functioneaza bine. Acum poti testa cablul in alt device cu Type-C, alt cablu in device, dar tot nu cred ca e o concluzie anume.
La un Samsung S8 am mers acum cativa ani sa schimb bateria si au schimbat si portul de incarcare - avea asa un joc dar functiona perfect. Au schimbat portul si folosind acel cablu intra mai greu, nu se auzea click-ul ala misto, dar tot functiona bine - cu piese originale la service-ul lor. Deci asta nu zic ca e defect.

Problema e cum folosesc unele persoane device-urile astea, cu cablul intins la maxim cand e la incarcat de trage automat de port, sau il folosesc in timpul incarcarii tragand de cablu ceea ce poate crea un joc, introducerea/scoaterea lui stramba ceea ce-l forteaza un pic sa se "lase" si tot asa.

#8
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostScurthea211, on 25 octombrie 2021 - 09:35, said:

Si eu am Redmi note 10 pro si pana sa citesc la tine nu observasem ca exista joc in conector
Este un joc destul de mare, l-aș fi observat de la prima conectare. M-am uitat in mufa aia și pare ușor înfundată. Daca incarca normal și face clickul când bag mufa înseamnă că nu a fost forțat în niciun fel. Inclin sa cred că e defect de proiectare.
Am avut Note 8 pro pe care l-am folosit 1 an de zile fara probleme, chiar ținut în priză in timp ce mă jucam.
L-am trimis înapoi. Când primesc banii o sa-mi iau același model. Între timp o să caut sa vad daca s-a mai întâlnit problema asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate