Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 

Vanzare masina - vreau sa ma asigur ca nu imi vin amenzi dupa

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
105 răspunsuri în acest subiect

#55
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 19:14, said:

Omule, înțelege odată: dacă faci acel contract in 5 exemplare, pui viza la financiar, TE DOARE LA BANANĂ. Dacă ăla nu o înmatriculează (transcrie) pe numele lui în 90 zile își va lua amendă. Normal, o poate vinde mai departe, dat pe tine nu te afectează cu nimic. Imediat ce ai plecat de la financiar cu viza pusă pe acele acte, MAȘINA NU MAI ESTE A TA!!! Sper că ai înțeles...

Da-i pace la stresatu asta ca oricum nu pricepe nici daca-i desenezi.

#56
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 19:16, said:

daca pretul e destul de mic si masina e in stare buna vor fi destui care vor accepta asta.
ca si cumparator dupa ce te duci si vezi zeci de masini aduse din afara, cu km dati inapoi, facute din 2 bucati, cand gasesti o masina ok, luata de noua de la dealer, cu caiet service si la pret bun nu te mai apuci sa comentezi ca vanzatorul nu iti lasa rca-ul. o iei si gata, ca altfel o ia altul.

Câți bani vrei pe Logan? Spune clar și răspicat, poate îți găsim client. Pari om serios, ar fi păcat să nu te ajutăm...

#57
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.911
  • Înscris: 25.01.2007

View PostOctavian___, on 19 octombrie 2021 - 18:56, said:

Si cine accepta asa ceva? Nimeni
pentru discountul potrivit, sa fim seriosi, las masina in curtea omului si vin a doua zi sa o iau cu certificat de inmatriculare pe numele meu in buzunar.
dar asta inseamna ca el trebuie sa fie dispus sa lase masiv la pret, in conditiile astea as da, sa zicem, 500 euro pe fiesta si 2000 pe Logan.

Editat de slai, 19 octombrie 2021 - 19:19.


#58
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostBaXXXon, on 19 octombrie 2021 - 19:17, said:

Da-i pace la stresatu asta ca oricum nu pricepe nici daca-i desenezi.
Omul este speriat de ce s-a întâmplat în trecut. S-a ars cu ciorba iar acum suflă și-n iaurt.

#59
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 19:16, said:

daca pretul e destul de mic si masina e in stare buna vor fi destui care vor accepta asta.
ca si cumparator dupa ce te duci si vezi zeci de masini aduse din afara, cu km dati inapoi, facute din 2 bucati, cand gasesti o masina ok, luata de noua de la dealer, cu caiet service si la pret bun nu te mai apuci sa comentezi ca vanzatorul nu iti lasa rca-ul. o iei si gata, ca altfel o ia altul.
N-ai inteles ce s-a zis .

#60
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 19:14, said:

Omule, înțelege odată: dacă faci acel contract in 5 exemplare, pui viza la financiar, TE DOARE LA BANANĂ. Dacă ăla nu o înmatriculează (transcrie) pe numele lui în 90 zile își va lua amendă. Normal, o poate vinde mai departe, dat pe tine nu te afectează cu nimic. Imediat ce ai plecat de la financiar cu viza pusă pe acele acte, MAȘINA NU MAI ESTE A TA!!! Sper că ai înțeles...


Aici cred că îți dai seama că aberezi. Cumpărătorul când va merge la drpciv să facă transcrierea, trebuie să predea numerele.
aici e buba: daca trebuie sa predea numerele nu pot sa ii duc masina si sa iau numerele.

oricum si daca o vand normal si respectivul nu o inmatriculeaza in 90 zile si inca o mai are, ma duc intr-o seara si ii ridic numerele de pe ea. in felul asta o sa fie obligat sa o inmatriculeze ca sa isi ia numere noi. stiu ca e ilegal, imoral, face rau la sanatate, dar la situatii extreme raspunzi cu solutii extreme.

#61
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.863
  • Înscris: 02.02.2014
Daca nu ma pricep am lasat asigurarea cumparatorului. Azi am trimis mail la BAAR cu asigurarea PDF , CIV si contractul de V-C scanate. Sa vad ce raspuns primesc.

#62
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 19:17, said:

Câți bani vrei pe Logan? Spune clar și răspicat, poate îți găsim client. Pari om serios, ar fi păcat să nu te ajutăm...
am trimis preturile pe PM, nu vreau sa fac o polemica din asta. daca te intereseaza iti trimit si tie preturile

#63
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 19:18, said:

Omul este speriat de ce s-a întâmplat în trecut. S-a ars cu ciorba iar acum suflă și-n iaurt.
Daca 10 iti spun sa te culci ca esti beat ....
Crede-ma ca si eu am patit-o pe vremuri , am umblat dupa masina s-o scot de pe mine dupa ce a fost vanduta de 4 ori fara transcriere de m-am urat ; dar acuma e simplu simplu , ai contractul cu data , ai scris in talon instrainat catre x si gata , nu mai ai nici un stres .

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 19:19, said:


oricum si daca o vand normal si respectivul nu o inmatriculeaza in 90 zile si inca o mai are, ma duc intr-o seara si ii ridic numerele de pe ea. in felul asta o sa fie obligat sa o inmatriculeze ca sa isi ia numere noi. stiu ca e ilegal, imoral, face rau la sanatate, dar la situatii extreme raspunzi cu solutii extreme.
daca faci chestia asta poate te alegi si cu un dosar penal ( sper sincer ).

Editat de BaXXXon, 19 octombrie 2021 - 19:21.


#64
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 19:19, said:

aici e buba: daca trebuie sa predea numerele nu pot sa ii duc masina si sa iau numerele.

Numerele le oprește politia (drpciv) și ți le înapoiază DOAR dacă înscrii/transcrii o altă mașină.

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 19:19, said:

aici e buba: daca trebuie sa predea numerele nu pot sa ii duc masina si sa iau numerele.
oricum si daca o vand normal si respectivul nu o inmatriculeaza in 90 zile si inca o mai are, ma duc intr-o seara si ii ridic numerele de pe ea. in felul asta o sa fie obligat sa o inmatriculeze ca sa isi ia numere noi. stiu ca e ilegal, imoral, face rau la sanatate, dar la situatii extreme raspunzi cu solutii extreme.
Să nu faci prostia asta că e penală. Se numește FURT.

#65
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 19:20, said:

am trimis preturile pe PM, nu vreau sa fac o polemica din asta. daca te intereseaza iti trimit si tie preturile

Trimite-mi, poate îți găsesc client.

#66
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.257
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdorin_2k, on 19 octombrie 2021 - 19:01, said:

Asa ar trebui dar nu se intampla peste tot asa.
Am o cunostinta ce a vandut masina in 2020 si i-a venit amenda in iulie 2021 pt rovinieta.
Dar ai verificat in registrul de inmatriculari cum apare masina? A plecat de la tine? Ca daca nu mai apare pe tine nu te mai doare de RCA, roviniete si alte avioane.

Daca nu a pelcat de la tine faci sesizare la comandant, ii pistonezi cu mailuri si sesizari si rezolva rapid. Mutarea asta e sfanta si te scapa de probleme - de fapt singura problema este rovinieta ca in rest nimeni nu are treaba cu tine (ai vandut masina si proprietarul nou raspunde). In cel mai rau caz ii platesti rovinieta 1-2 luni pana se trezeste militianul de la registrul de inmatriculari si opereaza vanzarea. In Bihor/Arad/Timis se proceseaza automat; nu trebuie sa introduca manual "organu statului" vanzarea ca sa se proceseze.

#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.522
  • Înscris: 01.12.2001

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 19:14, said:

Aici cred că îți dai seama că aberezi. Cumpărătorul când va merge la drpciv să facă transcrierea, trebuie să predea numerele.
Aici sunt sigur că nu știi. Dacă duci chitanța că numărul e rezervat de fostul proprietar: nu mai predai niciun număr.


#68
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.257
  • Înscris: 26.06.2009

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 19:14, said:

Omule, înțelege odată: dacă faci acel contract in 5 exemplare, pui viza la financiar, TE DOARE LA BANANĂ.
Da si nu. In general cam toate institutiile statului te lasa in pace daca le prezinti contractul de V-C. Mai putin idiotii de la CNAIR care te amendeaza pe tine pentru ca ei verifica la inmatriculari si acolo apare masina tot pe tine inmatriculata. Apoi te judeci tu cu ei sa iti anuleze amenda, nervi si drumuri pentru ca ei sunt idioti si nu intreaba din prima unde trebuie.

#69
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.522
  • Înscris: 01.12.2001

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 19:55, said:


Dar ai verificat in registrul de inmatriculari cum apare masina? A plecat de la tine? Ca daca nu mai apare pe tine nu te mai doare de RCA, roviniete si alte avioane.

Daca nu a pelcat de la tine faci sesizare la comandant, ii pistonezi cu mailuri si sesizari si rezolva rapid. Mutarea asta e sfanta si te scapa de probleme - de fapt singura problema este rovinieta ca in rest nimeni nu are treaba cu tine (ai vandut masina si proprietarul nou raspunde). In cel mai rau caz ii platesti rovinieta 1-2 luni pana se trezeste militianul de la registrul de inmatriculari si opereaza vanzarea. In Bihor/Arad/Timis se proceseaza automat; nu trebuie sa introduca manual "organu statului" vanzarea ca sa se proceseze.
Care registru de înmatriculări?

#70
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postdorin_2k, on 19 octombrie 2021 - 19:57, said:

Aici sunt sigur că nu știi. Dacă duci chitanța că numărul e rezervat de fostul proprietar: nu mai predai niciun număr.

”Chitanță”? În calitate de ce? Și pentru cine? Apropo, ce vânzător ți-ar da tie, ca și cumpărător, acea ”chitanță”?  Sau mergi la notar să te împuternicească?

#71
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.257
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdorin_2k, on 19 octombrie 2021 - 19:59, said:

Care registru de înmatriculări?
Ca sa fiu mai exact se numeste: Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor.

Asta este articolul mai explicit: directia fiscala a vanzatorului are obligatia sa transmita in 5 zile informatia despre vanzare si DRPCIV are 30 de zile sa proceseze.

https://www.gov.ro/r...umurile-publice

#72
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 19:59, said:

Da si nu. In general cam toate institutiile statului te lasa in pace daca le prezinti contractul de V-C. Mai putin idiotii de la CNAIR care te amendeaza pe tine pentru ca ei verifica la inmatriculari si acolo apare masina tot pe tine inmatriculata. Apoi te judeci tu cu ei sa iti anuleze amenda, nervi si drumuri pentru ca ei sunt idioti si nu intreaba din prima unde trebuie.
La asta cu vigneta, am mai zis, eu am avut-o plătită iar cumpărătorul s-a bucurat de ea până la expirare. Am avut noroc de client cu capul pe umeri. L-am ajutat cu tot ce am putut și ținem legătura și în prezent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate