Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vanzare masina - vreau sa ma asigur ca nu imi vin amenzi dupa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020
RCA-ul pe numele tau își pierde valabilitatea a doua zi de la semnarea actelor. Viitorul proprietar este obligat sa își cumpere RCA în vederea transcrierii.

#20
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

View Postadisz, on 19 octombrie 2021 - 12:47, said:

Nu-ti strica nici un bonus-malus,pentru ca tu vei anunta asiguratorul de vanzarea masinii.
Ba tocmai ca ti-l strica. Nu exista "anunt ca ai vandut masina" :-) Tu ca vechi proprietar si parte din contract ceri cu data vanzarii inchiderea contractului de asigurare. RCA-uri poti sa iti faci si 5 pe masina in acelasi timp daca vrei. Lasa sa isi faca noul proprietar un RCA nou si sa isi bata el capul cu eventualele daune cauzate si cresterea malusului.

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 12:50, said:

RCA-ul pe numele tau își pierde valabilitatea a doua zi de la semnarea actelor. Viitorul proprietar este obligat sa își cumpere RCA în vederea transcrierii.
Gresit! RCA-ul este al masinii; in pretul sau intra si CNP-ul proprietarului, dar atata timp cat vechiul proprietar nu "denunta" contractul de asigurare el merge mai departe.

Daca tu imprumuti masina unui prieten ala trebuie sa isi faca RCA pentru ziua respectiva? Raspuns: nu - pentru ca RCA este valabil pentru masina respectiva!

#21
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 12:48, said:

Daca e tepar isi scoate numere noi in cateva ore Posted Image Oricum nu il ajuta pentru ca dpdv legal in momentul semnarii contractului V-C s-a transferat responsabilitatea. Dar cum RCA este pe masina (de fapt combinatia de CNP proprietar si masina) iti poate strica tie bonusul RCA. Asa daca pastrezi originalul si el isi face alt RCA ai scapat si de grija asta.
În momentul de fața nu mai există ”original” când vorbim de rca. In lege scrie că ești obligat să arăți ”dovada” asigurării. Aceasta poate fi pe telefon. In momentul vânzării mașinii, noul proprietar e OBLIGAT să facă RCA, nu mai merge cu RCA-ul vânzătorului.

#22
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postwaterman, on 19 octombrie 2021 - 12:38, said:

Despre ce mașină  vorbim ?

am 2 masini pe care as putea sa le vand: o fiesta 1.3 benzina+GPL 70 CP din 2006 sau un Logan 1.2 benzina de 75 CP din 2015/2016.
ptr oricare din ele pretul va fi la nivelul de jos al pietei astfel incat pot sa pun conditii cumparatorului.
mai exista o a 3-a masina dar pe aia nu intentionez sa o vand.

nu vreau sa le vand la cunoscuti ca ptr orice problema oricat de mica o sa comenteze ulterior.
i-am imprumutat fiesta acum cativa ani unui cunoscut ce ramansese fara masina si cand s-a intors a comentat ca aia nu ii aplace, ca ailalta e naspa, de ziceai ca i-am vandut masina noua si i-am dat teapa.

#23
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 12:52, said:

...
Gresit! RCA-ul este al masinii; in pretul sau intra si CNP-ul proprietarului, dar atata timp cat vechiul proprietar nu "denunta" contractul de asigurare el merge mai departe.

Daca tu imprumuti masina unui prieten ala trebuie sa isi faca RCA pentru ziua respectiva? Raspuns: nu - pentru ca RCA este valabil pentru masina respectiva!
Este cum am zis mai sus. Proprietarul nu poate transcrie la drpciv mașina fără RCA pe numele său. În momentul vânzării mașinii, vechiul proprietar ESTE OBLIGAT să menționeze pe talon ”înstrăinat către ... Și data la care se face însrăinarea. Data trebuie să corespundă cu cea din contractul v-c.

Edited by Z_E_U_S, 19 October 2021 - 12:57.


#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 12:55, said:

Este cum am zis mai sus.Proprietarul nu poate transcrie la drpciv mașina fără RCA pe numele saă. În momentul vânzării mașinii, vechiul proprietare ESTE OBLIGAT să menționeze pe talon ”înstrăinat către ... Și data la care se face însrăinarea. Data trebuie să corespundă cu cea din contractul v-c.
La inmatriculare normal ca noul cumparator trebuie sa aiba RCA pe numele lui, dar asta nu inseamna ca cel vechi nu mai era valabil! RCA-ul ramane valabil pe masina aia daca vechiul proprietar nu il denunta. Nu se anuleaza nimic automat (nici nu exista asa ceva in legislatie :-) Cumparatorul poate circula 90 de zile linistit cu RCA-ul vechi daca proprietarul vechi este de acord si nu anuleaza RCA-ul

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 12:53, said:

În momentul de fața nu mai există ”original” când vorbim de rca. In lege scrie că ești obligat să arăți ”dovada” asigurării. Aceasta poate fi pe telefon. In momentul vânzării mașinii, noul proprietar e OBLIGAT să facă RCA, nu mai merge cu RCA-ul vânzătorului.
Prin "original" ma refer la hartia printata din bord. Daca initiatorul nu i-a trimis RCA-ul vechi pe mail cumparatorului => si mai bine; il forteaza in plus pe cumparator sa isi faca RCA-ul nou.

Cumparatorul NU este obligat sa isi faca RCA nou daca RCA-ul vechi ii este inmanat benevol de vanzator si mai este valabil :-)

#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 12:31, said:

doar ca vreau sa ma asigur ca nu imi vin amenzi de rovineta sau de parcare dupa ce vand masina.

Trecând peste că lucrurile stau mai bine decât stăteau înainte. Dacă ți-ar veni amenzi acasă, ce-i așa mare tragedie? Le contești și gata, pe urmă n-o să mai vină.

Vă faceți niște griji inutile. Tu mai bine te-ai asigura că ce vinzi corespunde cu realitatea și că nu păcălești potențiabilul client, că acolo putem vorbi de riscuri mari. O amendă se rezolvă imediat.

Edited by SmurfK, 19 October 2021 - 13:03.


#26
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 12:58, said:

La inmatriculare normal ca noul cumparator trebuie sa aiba RCA pe numele lui, dar asta nu inseamna ca cel vechi nu mai era valabil! RCA-ul ramane valabil pe masina aia daca vechiul proprietar nu il denunta. Nu se anuleaza nimic automat (nici nu exista asa ceva in legislatie :-) Cumparatorul poate circula 90 de zile linistit cu RCA-ul vechi daca proprietarul vechi este de acord si nu anuleaza RCA-ul

Îmi poți arăta și mie unde scrie ceea ce zici tu? Adevărat, noul proprietar are voie să circule cu numerele fostului 90 zile (dacă se înțeleg) dar e obligat la un nou RCA, pe numele său, în vederea transcrierii. La acest contract RCA nu se va trece numărul de inmatriculare ci doar seria VIN a mașinii.

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 13:00, said:

...
Prin "original" ma refer la hartia printata din bord. Daca initiatorul nu i-a trimis RCA-ul vechi pe mail cumparatorului => si mai bine; il forteaza in plus pe cumparator sa isi faca RCA-ul nou.

Cumparatorul NU este obligat sa isi faca RCA nou daca RCA-ul vechi ii este inmanat benevol de vanzator si mai este valabil :-)
Trebuie să fii prea fraier ca și vânzător să dai RCA-ul lui nea ion la vânzarea mașinii. Doar până acasă, și DOAR în acea zi!!!
Repet, cumpărătorul ESTE OBLIGAT să facă RCA în vederea înmatriculării. O-BLI-GAT!!!

Edited by Z_E_U_S, 19 October 2021 - 13:06.


#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ptrr ca mai multi mi-au pus intrebarile pe PM, las aici detaliile ptr toata lumea:

cele 2 masini sunt:
1. Ford Fiesta 1.3 benzina+gpl 70 CP din 2006 cu 85.000 km
ca si echipari: abs, 4 airbag-uri, aer conditionat, distributie pe lant, geamuri electrice fata (masina e in 2 usi), instalatie de gaz BRC
masina dispune de 4 roti de iarna de tabla cu anvelope goodyear ultragrip si 4 roti de vara cu jante aliaj cu anvelope michelin energy

2. Dacia Logan 1.2 benzina de 75 cp din 2015/2016 cu 25.000 km
logan-ul e varianta logan plus sau cum naiba se numeau alea care se dadeau cu rabla, urmatorul nivel de echipare dupa cel mai slab.
ca si echipari: abs, esp, airbag-uri, aer conditionat, proiectoare, bara fata+bara spate in culoarea caroseriei
masina dispune de 4 roti de iarna de tabla cu anvelope michelin alpin si 4 roti de vara cu jante tabla cu anvelope continental (cele de fabrica)

Edited by rex, 19 October 2021 - 13:15.


#28
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 12:46, said:

rovinieta oricum e valabila inca 6-8 luni de acum incolo si nu cred ca incerc sa o recuperez, ca e destul de mare bataia de cap si suma recuperata e mica.

Spre deosebire de rca, vigneta ESTE A MAȘINII. Deci, noul proprietar, după ce va transcrie mașina, va scrie un mail la serviciul vignete și va primi pe mail noua vigneta, valabilă până la data plătită de fostul proprietar (adică de tine). Știu ce vorbesc, am vândut mașină anul trecut. Uite:

Edited by Z_E_U_S, 19 October 2021 - 13:21.


#29
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
te duci departe rau.
cand ai semnat contractul de vanzare cumparare cu el, scrii pe talon la Instrainat catre... datele necesare si data calendaristica si sanatate.
cu contractul de vc te duci la taxe si impozite, ai scos-o de la tine de pe rol si din momentul ala tu nu mai ai de ce sa iti faci griji..dar, iarasi, ma repet...trebuie sa ii scrii pe talon ca altfel e deranj..

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 13:05, said:

Îmi poți arăta și mie unde scrie ceea ce zici tu?

Astfel, potrivit Normei ASF Nr. 23/ 2014, in cazul vanzarii / instrainarii unui vehicul, conditia detinerii unei polite de asigurarea RCA valabile, poate fi indeplinita in doua modalitati:
- fie vechiul proprietar ii transmite polita RCA noului proprietar;
- fie noul proprietar incheie o asigurare RCA pe numele sau, ca asigurat.

“În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare rămâne în vigoare până la data dobândirii calităţii de titular al înmatriculării/înregistrării vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deţine o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său.“

http://asigurariag.r...anzare-vehicul/

#31
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 13:27, said:


Astfel, potrivit Normei ASF Nr. 23/ 2014, in cazul vanzarii / instrainarii unui vehicul, conditia detinerii unei polite de asigurarea RCA valabile, poate fi indeplinita in doua modalitati:
- fie vechiul proprietar ii transmite polita RCA noului proprietar;
- fie noul proprietar incheie o asigurare RCA pe numele sau, ca asigurat.

“În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare rămâne în vigoare până la data dobândirii calităţii de titular al înmatriculării/înregistrării vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deţine o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său.“

http://asigurariag.r...anzare-vehicul/

Da, mulțumesc: ”În cazul în care noul proprietar deţine o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său.“ Este fix ce am zis si eu. Deci, ii dai flit din prima. Vrea mașina, cumpăra și RCA. + transcriere. Prea putini mai pun botul la ”ne ințelegem”...

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Singurul mod in care poti fi aproape sigur ca nu face prostii e sa rezervi numerele, sa ii parchezi masina in fata casei si sa pleci cu numerele in sacosa.
Evident si certificatul scris.

Altfel, ca ti le trimite el, ca nu stiu ce, implica un risc ceva mai mare.

Cu toate astea, desi pare altfel, cei mai multi oameni sunt onesti. Cred ca pana si in Bucuresti majoritatea sunt onesti.

Edited by underb, 19 October 2021 - 13:39.


#33
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Depinde foarte mult de cumparator......dar si de catre vinzator !
Concret am cumparat o masina pe 1 august anul curent (fara sa am scris ceva pe certificatul de inmatriculare) vinzatorul a fost deacord sa faca actele (bineinteles contracost din partea mea) insa asigurarea nu am primit-o deoarece a fost facuta cu o saptamina inainte si datorita acestui fapt a facut cerere de recuperare a sumei.Asa ca am facut asigurare in vederea inmatricularii pe numele meu.
Proprietarul a dorit sa pastreze numerele de inmatriculatre (fiind preferentiale) .Urmatorul pas a fost programarea online la inmatriculare unde am fost inscris aproape de sfirsitul lui septembrie....Posted Image
Am scos si rovigneta pe o luna si am circulat cu numerele vechiului proprietar pina in ziua inmatricularii masini pe numele meu.Dupa care am dus personal placile cu numere fostului proprietar si am ramas buni prieteni in continuare...
(Cu toate ca rovigneta era valabila ceva timp pe numerele vechi....am scos alta rovigneta pe numele meu incepind cu ziua inmatricularii masinii)

Edited by cristian68n, 19 October 2021 - 13:42.


#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Depinde si despre ce masina e vb. Cu vat e mai ieftina cu atat cresc mai mult sansele de interactiune cu gainarii.

#35
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ptr ca m-au intrebat mai multi, masinile sunt disponibile pe langa Brasov. eu stau langa Brasov dar ma pot deplasa la Brasov ptr vizonari, plus ca mai fac si niste cumparaturi cu ocazia asta.

Fiesta am cumparat-o in 2008 de la dealer Ford din Franta, avea undeva la 10.000 km cand am luat-o
dupa ce am cumparat-o am intrebat la reprezentanta ford Romania daca garantia e valabila si aici. cum raspunsul a fost negativ, nu am mai facut nici o revizie la reprezentanta deci nu am carte service la ea. reviziile le-am facut la service-uri mici sau chiar si acasa ptr ce nu necesita scule speciale: schimbat ulei+filtru ulei, schimbat diverse lichide, etc.
la fiesta am schimbat recent arcurile+amortizoarele+flansele+rulmentii de flanse pe fata.

Logan-ul l-am cumparat din reprezentanta in 2015 sau 2016, tb sa ma uit pe hartii sa verific.
prima revizie am facut-o la reprezentanta, iar cum de la a 2-a revizie pretul se dubla am preferat sa nu mai fac revizia la reprezentanta. toate reviziile ulterioare au fost facute acasa, deci carte service am doar ptr prima revizie. oricum la Logan am schimbat doar lichidele+filtrele

View Postunderb, on 19 octombrie 2021 - 13:41, said:

Depinde si despre ce masina e vb. Cu vat e mai ieftina cu atat cresc mai mult sansele de interactiune cu gainarii.
avand in vedere ca pretul va fi in gama de jos ptr masinile din anul respectiv, mai mult ca sigur ca o sa interactionez cu multi gainari.

momentan masinile sunt cam murdare. zilele urmatoare o sa le spal+dau cu ceara, o sa le fac poze si pun anunturi pe olx.
daca e cineva interesat de ele, sa imi dea PM si o sa ii trimit link cu anunturile de pe olx.

View Postslai, on 19 octombrie 2021 - 12:48, said:

Varianta 2 e câștigătoare.
Zi și ce masina, poate te scapă un coleg.
o sa incerc sa merg pe varianta asta: ma inteleg sa i-o livrez la poarta si eu iau numerele. cumparatorul isi va scoate numere rosii ptr perioada pana la inmactriculare.

#36
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 13:53, said:

o sa incerc sa merg pe varianta asta: ma inteleg sa i-o livrez la poarta si eu iau numerele. cumparatorul isi va scoate numere rosii ptr perioada pana la inmactriculare.
Nu poate sa scoata numere rosii pana la inmatriculare; aia merge la masini aduse din afara tarii. Trebuie sa te intelegi ca sa stea cu masina parcata pana si-o inmatriculeaza.

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 13:30, said:

Este fix ce am zis si eu.
Pai e fix ce NU ai zis tu.

Tu ai spus ca este o obligatie ca noul cumparator sa isi faca RCA. Iar in lege scrie ca este o optiune; cealalta optiune este sa circule cu RCA vechi daca vechiul proprietar il lasa. Nu discutam daca are logica de ce vanzatorul te-ar lasa sa circuli cu RCA-ul lui (un exemplu poate fi ca la o masina de 2000 euro daca ti-o cumpara un tinerel de 24 de ani, fara nici un istoric de asigurare si care isi cumpara un RCA in vederea inmatricularii s-ar putea sa plateasca pe el 1000 lei => nu mai cumpara masina :-) Cazuri pot fi multe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate