Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vanzare masina - vreau sa ma asigur ca nu imi vin amenzi dupa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
momentan am 3 masini ce din cauza pandemiei si lucratului de acasa nu mai sunt folosite decat foarte putin, asa ca vreau sa vand una din masini.
doar ca vreau sa ma asigur ca nu imi vin amenzi de rovineta sau de parcare dupa ce vand masina.

stiu ca cumparatorul are la dispozitie 90 zile ca sa inmatriculeze masina, dar daca nu o inmatriculeaza si merge cu ea sau daca o vinde mai departe fara sa o transcrie pe numele lui ma pot trezi peste 1-2 ani cu amenzi de rovinieta. au fost destule cazuri din astea incat vreau sa evit sa ajung si eu unul din astia.

ce pot face sa ma asigur ca cumparatorul va inmatricula masina pe numele lui?

ma gandeam la urmatoarele variante:

1. cer sa pastrez numele de inmatriculare. am inteles ca platesc o taxa, numerele raman pe masina si cand se duce sa o inmatriculeze, pastreaza numerele vechi si mi le trimite mie. dar daca cumparatorul e de rea credinta poate sa o dea mai departe fara sa o inmatriculeze, caz in care degeaba am platit taxa ptr pastrarea numerelor.

2. ma inteleg cu cumparatorul sa ii duc masina acasa si eu sa iau numerele de inmatriculare de pe ea. pretul va fi suficient de mic incat voi putea pune conditia asta viitorului cumparator.


ca sa fiu sigur ca nu imi vin amenzi ar mai fi si varianta urmatoare:

3. o duc la remat la casare chiar daca masina mai e buna, doar ca sa obtin tichetul rabla de 6500 lei ar trebui sa iau alta masina nou si mie nu imi mai trebuie inca o masina. as putea sa o vand cuiva care vrea sa isi ia o masina noura cu rabla, dar suma care as putea sa o obtin ar fi ceva de genul 1000-2000 lei.

Edited by rex, 19 October 2021 - 12:33.


#2
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cel mai simplu: o vinzi la un cunoscut, cineva de incredere. In felul asta, te obligi si tu intrucatva sa nu-i vinzi o epava, iar pe urma vei putea sa vezi ce mai face masina.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
o vinzi radiată cu numere roșii

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Despre ce mașină  vorbim ?

#5
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

View PostEMPP, on 19 octombrie 2021 - 12:38, said:

o vinzi radiată cu numere roșii

Nu exista așa ceva.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009
Nu are rost sa mai faci atata caz pentru o astfel de chestie: deja de ani de zile vanzarea se inscrie in registrul de la DRPCIV automat in maxim 30 de zile de la vanzare. In practica la mine a durat 5 zile pana a aparut noul proprietar - si deci nu mai ai nici un stres cu rovinietele.

Singura chestie poate fi cu RCA: eu am pastrat RCA-ul in original si i-am comunicat ca trebuie sa isi faca altul. Cu originalul am solicitat firmei de asigurari inchiderea contractului si recuperarea (cota fractionara) a sumei platite. In caz de accident facut de cumparator "pe drumul de intoarcere acasa" nu ai emotii ca iti creste tie RCA-ul peste 1-2 ani.

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostEMPP, on 19 octombrie 2021 - 12:38, said:

o vinzi radiată cu numere roșii
adica intai o radiez din circulatie apoi ma duc si cer numere rosii ptr inmatriculare temporara? se poate asa ceva?
din cate stiu numerele rosii sunt valabile doar 90 zile. pot sa cer numere rosii de la inceput, dar e posibil sa treaca ceva timp pana o vand asa ca s-ar putea ca noul cumparator sa ramana cu numere rosii valabile sa zicem 1 luna.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View PostEMPP, on 19 octombrie 2021 - 12:38, said:

o vinzi radiată cu numere roșii
de unde ai scos aberatia asta? nu exista asa ceva

#9
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020
@inițiator, odată ce ai semnat actele v-c (alea 5 exemplare), ești exonerat de orice vină. La tine pe rol mașina nu mai există, se trece automat la cumpărător. Cel care pune ștampila de la financiar va trimite automat actele la financiarul noului proprietar.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 12:42, said:

adica intai o radiez din circulatie apoi ma duc si cer numere rosii ptr inmatriculare temporara? se poate asa ceva?
Nu exista asa ceva! Masina este deja inmatriculata final in Romania si exista mecanismul de mai sus pus la punct si functional ca sa evite ceea ce tu ai spus. Doar la RCA mai aveai emotii si ti-am spus cum am facut eu.

#11
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Vanzare cumparare. Vizita la fiscal si gata.

Cei de la ditl/ primarie au obligatia sa treaca modificare in Registrul national al permiselor si autoturismelor.

Eventual iei rovinieta pe 30 de zile pentru perioada dintre modificări.. Cea pe 7 doar un pic mai ieftina.


Apoi verifici intreband la drpciv ul de care apartii.
Dupa cnp iti poate zice imediat daca functionarii si-au facut treaba.

Verificat acum 2 saptamani.



Eventual poze si pret in pm. :D



#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostXman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 12:42, said:

Nu are rost sa mai faci atata caz pentru o astfel de chestie: deja de ani de zile vanzarea se inscrie in registrul de la DRPCIV automat in maxim 30 de zile de la vanzare. In practica la mine a durat 5 zile pana a aparut noul proprietar - si deci nu mai ai nici un stres cu rovinietele.

Singura chestie poate fi cu RCA: eu am pastrat RCA-ul in original si i-am comunicat ca trebuie sa isi faca altul. Cu originalul am solicitat firmei de asigurari inchiderea contractului si recuperarea (cota fractionara) a sumei platite. In caz de accident facut de cumparator "pe drumul de intoarcere acasa" nu ai emotii ca iti creste tie RCA-ul peste 1-2 ani.
da, la chestia cu rca-ul nu m-am gandit. poate sa faca accident in alea 90 zile pana o inmatriculeaza si imi strica mie raportul bonus-malus si la celelalte asigurari.
la varianta cu lasat masina la poarta si luat numerele mergea cel mai bine sa recuperez banii pe rca ptr ca era nevoit sa isi ia alt rca.

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View PostZ_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 12:43, said:

@inițiator, odată ce ai semnat actele v-c (alea 5 exemplare), ești exonerat de orice vină. La tine pe rol mașina nu mai există, se trece automat la cumpărător. Cel care pune ștampila de la financiar va trimite automat actele la financiarul noului proprietar.
Stie el ce stie: "pe vremuri" CNAIR nu era curios ca fiscal nu mai platesti tu impozit sau ca ai contract de V-C (deci dreptul de proprietate s-a transferat)! Ei cereau pentru numarul respectiv la DRPCIV cine apare "ownerul" si evident ca aparea vechiul proprietar.

Asa cum am explicat mecanismul ala s-a inchis si in registrul de inmatriculari apare automat (una din putinele comunicari dintre Primarie/Directia Fiscala si registrul de inmatriculari) noul proprietar => rovinietele vin pe noul proprietar.

#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostbvygKLM, on 19 octombrie 2021 - 12:44, said:

Vanzare cumparare. Vizita la fiscal si gata.

Cei de la ditl/ primarie au obligatia sa treaca modificare in Registrul national al permiselor si autoturismelor.

Eventual iei rovinieta pe 30 de zile pentru perioada dintre modificări.. Cea pe 7 doar un pic mai ieftina.


Apoi verifici intreband la drpciv ul de care apartii.
Dupa cnp iti poate zice imediat daca functionarii si-au facut treaba.

Verificat acum 2 saptamani.


Eventual poze si pret in pm. Posted Image

rovinieta oricum e valabila inca 6-8 luni de acum incolo si nu cred ca incerc sa o recuperez, ca e destul de mare bataia de cap si suma recuperata e mica.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-ti strica nici un bonus-malus,pentru ca tu vei anunta asiguratorul de vanzarea masinii.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Varianta 2 e câștigătoare.
Zi și ce masina, poate te scapă un coleg.

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View Postrex, on 19 octombrie 2021 - 12:44, said:

da, la chestia cu rca-ul nu m-am gandit. poate sa faca accident in alea 90 zile pana o inmatriculeaza si imi strica mie raportul bonus-malus si la celelalte asigurari.
la varianta cu lasat masina la poarta si luat numerele mergea cel mai bine sa recuperez banii pe rca ptr ca era nevoit sa isi ia alt rca.
Daca e tepar isi scoate numere noi in cateva ore Posted Image Oricum nu il ajuta pentru ca dpdv legal in momentul semnarii contractului V-C s-a transferat responsabilitatea. Dar cum RCA este pe masina (de fapt combinatia de CNP proprietar si masina) iti poate strica tie bonusul RCA. Asa daca pastrezi originalul si el isi face alt RCA ai scapat si de grija asta.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil, cea mai simpla solutie ar fi sa radiezi fiscal masina si sa rezervi numerele.

Ulterior, daca apare ceva, o contestatie cu contractul stampilat se rezolva la prima infatisare (se poate face totul prin posta romana).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate