Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Vanzare masina - vreau sa ma asigur ca nu imi vin amenzi dupa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 rex, on 19 octombrie 2021 - 12:42, said:

adica intai o radiez din circulatie apoi ma duc si cer numere rosii ptr inmatriculare temporara? se poate asa ceva?
din cate stiu numerele rosii sunt valabile doar 90 zile. pot sa cer numere rosii de la inceput, dar e posibil sa treaca ceva timp pana o vand asa ca s-ar putea ca noul cumparator sa ramana cu numere rosii valabile sa zicem 1 luna.
Numere rosii poate cere doar noul proprietar in baza contractului de vanzare-cumparare. Tu poti cere doar radierea, caz in care noul proprietar nu va putea circula cu masina.

#38
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Xman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 14:24, said:

Nu poate sa scoata numere rosii pana la inmatriculare; aia merge la masini aduse din afara tarii. Trebuie sa te intelegi ca sa stea cu masina parcata pana si-o inmatriculeaza.

ok, atunci sa stea cu masina parcata pana o inmatriculeaza. pretul o sa fie suficent de mic incat sa accepte conditia mea, plus ca masinile sunt ambele cu putini km. daca nu ii convine atunci sa isi ia din alta parte
ideea era daca la inmatriculare nu ii cere numerele vechi de inmatriculare de pe masina. oricum eu voi face chestia aia cu rezervarea numerelor, chiar daca nu imi trebuie sa le mai pun pe alta masina. doar vrea sa fiu sigur ca nu poate sa conduca masina cu numerele vechi pe ea sau sa o vanda mai departe fara sa o inmatriculeze.

#39
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
Perfect de acord - doar ca trebuie sa ii spui cumparatorului chestia asta (adica sa nu te bazezi ca isi poate scoate numere rosii ca nu poate)! Oricum asa cum ti-am explicat chestia asta e frectie la picior de lemn pentru ca poate sa isi scoata numere negre oricand si vor fi la fel de valabile :-)

Chestia cu RCA-ul sa o faci ca acolo mi se pare mai important.

#40
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la RCA clar o sa imi cer banii inapoi ca e facut de vreo 3-4 luni si ar fi o suma de cateva sute de lei de recuperat. si aici ii voi preciza clar sa isi faca RCA pe masina ca in caz de "buf" el nu va avea RCA si va fi bun de plata.

#41
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014
Intr-o oarecare asemanare de caz sunt si eu acum. Am cumparat un autovehicul pentru sotie, mai nou si a doua zi am vandut masina veche a sotiei altcuiva in alt judet. Eu am platit taxa de pastrare numere pe care le doresc a le pune pe noua masina numai ca "cumparatorul" nu mai raspunde la tel si mesaje. Am ales sa platesc taxa de retinere numere si sa duc inmatricularea la maximul posibil de 90 de  zile in speranta ca boul o inmatriculeaza mai repede ca mine.  Ce am obs de la cel de la care am cumparat masina (si asta am facut si eu) - a scris pe talon "instrainat catre X , azi ziua si ora si minutul" . De asemenea pastrarea numerelor nu mai e valabila pe viata ci pe 12 luni cum era inainte.

Edited by MKdens24kw, 19 October 2021 - 15:41.


#42
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

 rex, on 19 octombrie 2021 - 12:44, said:

da, la chestia cu rca-ul nu m-am gandit. poate sa faca accident in alea 90 zile pana o inmatriculeaza si imi strica mie raportul bonus-malus si la celelalte asigurari.
la varianta cu lasat masina la poarta si luat numerele mergea cel mai bine sa recuperez banii pe rca ptr ca era nevoit sa isi ia alt rca.

nu te mai panica

sunt sigur ca vei avea un cumparator cinstit

#43
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009

 MKdens24kw, on 19 octombrie 2021 - 15:39, said:

"cumparatorul" nu mai raspunde la tel si mesaje.
Trimite mail rapid si la RCA ca poate te trezesti cu boul ca face o nefacuta si te impacteaza pe tine la malus anul viitor!

#44
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

 Xman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 14:24, said:

...
Pai e fix ce NU ai zis tu.

Tu ai spus ca este o obligatie ca noul cumparator sa isi faca RCA. Iar in lege scrie ca este o optiune; cealalta optiune este sa circule cu RCA vechi daca vechiul proprietar il lasa. Nu discutam daca are logica de ce vanzatorul te-ar lasa sa circuli cu RCA-ul lui (un exemplu poate fi ca la o masina de 2000 euro daca ti-o cumpara un tinerel de 24 de ani, fara nici un istoric de asigurare si care isi cumpara un RCA in vederea inmatricularii s-ar putea sa plateasca pe el 1000 lei => nu mai cumpara masina :-) Cazuri pot fi multe.
Depinde din ce unghi vezi lucrurile... Eu am zis ca e OBLIGAT deoarece nu ii dau RCA-ul MEU. Deci, ca să circule, are nevoie de RCA.

Iar legea ii da voie sa iși facă RCA direct pe numele lui, în vederea înmatriculării...

Am mai zis, am vândut anul trecut și FIX așa am procedat.

 rex, on 19 octombrie 2021 - 14:40, said:


ok, atunci sa stea cu masina parcata pana o inmatriculeaza. pretul o sa fie suficent de mic incat sa accepte conditia mea, plus ca masinile sunt ambele cu putini km. daca nu ii convine atunci sa isi ia din alta parte
ideea era daca la inmatriculare nu ii cere numerele vechi de inmatriculare de pe masina. oricum eu voi face chestia aia cu rezervarea numerelor, chiar daca nu imi trebuie sa le mai pun pe alta masina. doar vrea sa fiu sigur ca nu poate sa conduca masina cu numerele vechi pe ea sau sa o vanda mai departe fara sa o inmatriculeze.

LA inmatriculare, avem 2 situații.
1. Dacă tu  vrei să-ți păstrezi numerele, la transcriere, poliția i le oprște. Atenție, trebuie să soliciți în prealabil.
2. Dacă sunteți din același județ și tu nu vrei numerele, el poate alege varianta să rămână cu ele, va ieși cu 40 lei mai ieftin la transcriere.

#45
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007
La 1000-2000 lei cat speri sa iei nici un cumparator nu o va trece pe numele lui.Iti inchipui si tu calitatea unui cumparator de auto de maxim 2000 lei (cam cat o trotineta).Te mai alegi cu RCA marit,amenda parcare,rovigneta.Anunt pe Olx ,vand tichet rabla si mai lasi nr de tel pe la dealeri.Bafta !

Edited by victord36, 19 October 2021 - 17:21.


#46
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Z_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 17:03, said:

LA inmatriculare, avem 2 situații.
1. Dacă tu  vrei să-ți păstrezi numerele, la transcriere, poliția i le oprște. Atenție, trebuie să soliciți în prealabil.
2. Dacă sunteți din același județ și tu nu vrei numerele, el poate alege varianta să rămână cu ele, va ieși cu 40 lei mai ieftin la transcriere.
eu as vrea sa gasesc o varianta in care sa raman eu cu numerele de inmatriculare.

 victord36, on 19 octombrie 2021 - 17:17, said:

La 1000-2000 lei cat speri sa iei nici un cumparator nu o va trece pe numele lui.Iti inchipui si tu calitatea unui cumparator de auto de maxim 2000 lei (cam cat o trotineta).Te mai alegi cu RCA marit,amenda parcare,rovigneta.Anunt pe Olx ,vand tichet rabla si mai lasi nr de tel pe la dealeri.Bafta !
1000-2000 lei luam pe masina daca o duceam la remat si vindeam tichetul rabla. fiind masina buna unele centre remat iti mai dau ceva bani in plus pe masina, dar nu prea mult. stiu asta de cand am casat Dacia si am sunat la mai multe centre de casare remat.

#47
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

 rex, on 19 octombrie 2021 - 17:53, said:

eu as vrea sa gasesc o varianta in care sa raman eu cu numerele de inmatriculare.


Singura varianta (dacă nu păstrezi mașina) în caz de vânzare este să mergi la drpciv si să soliciti păstrarea nr. Plătești taxa și 12 luni sunt ale tale...

#48
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
300 euro e bine ? Oricare ma satisface - nici n-am nevoie de rca ca ii fac eu .

#49
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Z_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 18:06, said:

Singura varianta (dacă nu păstrezi mașina) în caz de vânzare este să mergi la drpciv si să soliciti păstrarea nr. Plătești taxa și 12 luni sunt ale tale...
si aici daca cel care cumpara masina nu vrea sa o inmatriculeze si o vinde mai departe masina ramane tot pe numele meu.

 BaXXXon, on 19 octombrie 2021 - 18:20, said:

300 euro e bine ? Oricare ma satisface - nici n-am nevoie de rca ca ii fac eu .

o sa le dau ieftin, dar nu pe degeaba. adica daca intru pe olx si aleg masini cu marca+modelul respectiv, din anul respectiv cu motorizare pe benzina si sortez crescator dupa pret masinile mele ar intra intre primele 10 rezultate.

Edited by rex, 19 October 2021 - 18:50.


#50
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007

 Xman_ghio, on 19 octombrie 2021 - 13:00, said:


Cumparatorul poate circula 90 de zile linistit cu RCA-ul vechi daca proprietarul vechi este de acord si nu anuleaza RCA-ul

....

Cumparatorul NU este obligat sa isi faca RCA nou daca RCA-ul vechi ii este inmanat benevol de vanzator si mai este valabil :-)
Si cine accepta asa ceva? Nimeni


#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,449
  • Înscris: 01.12.2001

 Z_E_U_S, on 19 octombrie 2021 - 12:43, said:

@inițiator, odată ce ai semnat actele v-c (alea 5 exemplare), ești exonerat de orice vină. La tine pe rol mașina nu mai există, se trece automat la cumpărător. Cel care pune ștampila de la financiar va trimite automat actele la financiarul noului proprietar.
Asa ar trebui dar nu se intampla peste tot asa.
Am o cunostinta ce a vandut masina in 2020 si i-a venit amenda in iulie 2021 pt rovinieta.
A depus contestatie la judecatorie si de abia in 12 decembrie are prima infatisare.
Deci NU se trece automat nimic. Sunt doar zvonuri. Legea nu se respecta peste tot.

Initiator: varianta 2. Ii iei numerele de pe masina si sa se descurce.

Si eu am vandut o masina in august.
Nu i-am dat RCA cand a plecat. Nici rovinieta. Stiu ca nu sunt importante hartiile alea. Nici macar o copie de la CI al meu nu i-am dat.
Eu am copia CI al lui, dar ... ce folos?
Am verificat online si si-a mai facut inca 2 luni RCA. Acum nu mai are nici RCA nisi rovinieta.
Alea 90 zile expira pe 12 noiembrie la mine. Nu cred ca o va inmatricula. Cu toate ca a e din alt judet proprietarul.
Numarul meu e tot indisponibil, cu toate ca am sppus ca il vreau inapoi si am platit 30 lei taxa de retinere.

L-am sunat si tot zice ca saptamana viitoare o va transcrie. Si asta o tot zice de o luna.

Edited by dorin_2k, 19 October 2021 - 19:02.


#52
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

 rex, on 19 octombrie 2021 - 18:47, said:

si aici daca cel care cumpara masina nu vrea sa o inmatriculeze si o vinde mai departe masina ramane tot pe numele meu.

Omule, înțelege odată: dacă faci acel contract in 5 exemplare, pui viza la financiar, TE DOARE LA BANANĂ. Dacă ăla nu o înmatriculează (transcrie) pe numele lui în 90 zile își va lua amendă. Normal, o poate vinde mai departe, dat pe tine nu te afectează cu nimic. Imediat ce ai plecat de la financiar cu viza pusă pe acele acte, MAȘINA NU MAI ESTE A TA!!! Sper că ai înțeles...

 dorin_2k, on 19 octombrie 2021 - 19:01, said:

Asa ar trebui dar nu se intampla peste tot asa.

Quote

...
Initiator: varianta 2. Ii iei numerele de pe masina si sa se descurce.
...
Aici cred că îți dai seama că aberezi. Cumpărătorul când va merge la drpciv să facă transcrierea, trebuie să predea numerele.

Edited by Z_E_U_S, 19 October 2021 - 19:10.


#53
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Octavian___, on 19 octombrie 2021 - 18:56, said:

Si cine accepta asa ceva? Nimeni
daca pretul e destul de mic si masina e in stare buna vor fi destui care vor accepta asta.
ca si cumparator dupa ce te duci si vezi zeci de masini aduse din afara, cu km dati inapoi, facute din 2 bucati, cand gasesti o masina ok, luata de noua de la dealer, cu caiet service si la pret bun nu te mai apuci sa comentezi ca vanzatorul nu iti lasa rca-ul. o iei si gata, ca altfel o ia altul.

#54
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

 dorin_2k, on 19 octombrie 2021 - 19:01, said:

...
Si eu am vandut o masina in august.
Nu i-am dat RCA cand a plecat. Nici rovinieta.

Cu RCA, bine ai făcut dar vigneta este a mașinii. Dacă tu ai plătit vigneta AZI și vinzi mașina mâine, noul proprietar se va bucura de vigneta plătită de tine. Așa e legea. Vezi în spate că am pus un ss...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate