Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Parcare masina(nesimtit) in fata casei propietate personala

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 arg, on 17 octombrie 2021 - 21:12, said:


pe scurt trotuarul nu este al tau este al primariei pentru pietoni

Altul care a luat permisul prin corespondență.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
l-a luat în Argeș cu șpagă.
Omul pune frana in ultima clipa brusc când ajunge la stop sau cedează trecerea sau cand o parchează cu fata. No comment!  :(

 Groot, on 18 octombrie 2021 - 06:52, said:



Altul care a luat permisul prin corespondență.


#57
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018

 BaXXXon, on 17 octombrie 2021 - 23:10, said:

Chiar 10 minute numai daca stai in Someseni
de la ora 7 dimineața mașinile de ridicat  sunt deja în centru și patrulează.zilnic le văd

 sebulbus, on 18 octombrie 2021 - 06:45, said:

Eu unul mi-as aduce gunoiul numai la poarta aia pana ma plictisesc. Ca nu cred in distrugerea reciproca de bunuri. Dar sa-ti car de la supermarket tot puiul pe cale sa expire ma pot indura cateva saptamani.
ce se vor bucura maidanezii de puiul tău

#58
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005
Din imaginile initiatorului observam si ca strada este generos de larga si spatioasa, adica dezvoltatorii imobiliari s-au ingrijit de confortul oamenilor, punandu-l inaintea profitului, ca doar nu suntem animale, nu? Posted Image

Asa, ca asta, nu?

[ https://i.postimg.cc/0Qg6HScK/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 18 October 2021 - 08:06.


#59
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Ala a si plecat cu masina de acolo... mai mult furtuna intr-un pahar cu apa...
Daca "nesimtitul" ce a "cutezat" sa parcheze fara a bloca ceva, a respectat distanta fata de perete, a lasat loc pentru pietoni, nu este nicio problema. Daca pe strada nu este vreun semn cu oprirea sau stationarea interzise, initiatorul ramane cu oftica!
DA, Domnu' "ienitiator", trotuarul ESTE DOMENIU PUBLIC, nu este al DVS. !!!
Daca omul nu v-a blocat garajul, nu a gresit cu nimic.

Edited by routerboard70, 18 October 2021 - 08:22.


#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 Groot, on 18 octombrie 2021 - 06:52, said:



Altul care a luat permisul prin corespondență.
cu mine vorbesti?

#61
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu mai luatz locul de parcare ilegala al locatarilor de la curte. In fine, in cazul de fata tu poti suna la politie, aia probabil vor lasa un avertisment in geam si aia a fost. Pe strada aia probabil toata lumea parcheaza ilegal in fata portii, doar nu o sa vina politia tintit la BMW sa iti elibereze locul de parcare. Concluzia, tu trebuie sa rezolvi cu ala doar ai grija ca tu parchezi apoi acolo zilnic, el isi poate gasi alt loc de parcare. :lol:

#62
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,786
  • Înscris: 06.09.2004

arg said:

1634497957[/url]' post='28347279']
pe scurt trotuarul nu este al tau este al primariei pentru pietoni.

arg said:

1634503108[/url]' post='28347607']
e troturul lui, il inteleg.

stai asa, la distanta de o ora intre mesaje spui ca nu e trotuarul lui, dar e trotuarul lui? ne hotaram si noi al cui e trotuarul? Posted Image

ma amuza viziunea asta tare maleabila a romanului, cum ca regulile sunt bune pana il afecteaza pe el, dar lui nu prea i se aplica. gen, trotuarul e al primariei, dar doar pana am eu nevoie sa parchez acolo    :)

Edited by born2lose, 18 October 2021 - 09:35.


#63
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
OP din ce ai spus tu ai doar o poarta de acces pietonal, deci este ok cum a parcat ( daca este permisa parcarea in acea zona, dar asta nu are legatura cu tine).
Drept concluzie si tu dai spre nesimtire cu pretentie la parcare pe strada.

#64
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007

 arg, on 17 octombrie 2021 - 21:12, said:

chemi locala si cel mult ii dau o amenda din oficiu ca a parcat pe trotuar pe care o contesta si auleaza in instanta.
S-o crezi tu ca da cineva banipe un avocat,timp si alergatura pt o amenda de 500 ron.
Asta cu contestatia e hilara, vad ca oricine contesta orice.
Bai nene, ai parcat in fata caii de acces a omului(nu trebuie sa fie iesire auto).Daca vrea sa intre cu un frigider, un palet, canapea,pat, SMURD-ul cu targa, etc... ce are omul nevoie si nu poate din cauza masinii, atunci amenda scrie pe el.

 arg, on 17 octombrie 2021 - 21:12, said:

p.s. imi aduci aminte de unu ca ma amentia ca-ti taie cauciucurile ca am parcat pe strada in dreptul curtii lui (departe de poarta).
i-am zis sa le taie ca oricum le schimb si nu ma supar daca-mi plateste unele noi.
Vezi ca daca nu ai nici o dovada , decat o amenintare verbala, ramai cu paguba.
Stiu un coleg care s-a trezit in Bucuresti la un Megane cu 2 anvelope de iarna noi taiate pe peretele lateral. Nu a putut demonstra nimic.

Edited by AdrianHH, 18 October 2021 - 10:04.


#65
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008

 AdrianHH, on 18 octombrie 2021 - 09:57, said:

Bai nene, ai parcat in fata caii de acces a omului(nu trebuie sa fie iesire auto).Daca vrea sa intre cu un frigider, un palet, canapea,pat, SMURD-ul cu targa, etc... ce are omul nevoie si nu poate din cauza masinii, atunci amenda scrie pe el.

Calea de acces a omului in acest caz este trotuarul, daca acesta nu este blocat atunci ura si la gara.

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 born2lose, on 18 octombrie 2021 - 09:31, said:

stai asa, la distanta de o ora intre mesaje spui ca nu e trotuarul lui, dar e trotuarul lui? ne hotaram si noi al cui e trotuarul?    Posted Image

ma amuza viziunea asta tare maleabila a romanului, cum ca regulile sunt bune pana il afecteaza pe el, dar lui nu prea i se aplica. gen, trotuarul e al primariei, dar doar pana am eu nevoie sa parchez acolo    :)
considera ca e al lui

Edited by arg, 18 October 2021 - 12:27.


#67
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,461
  • Înscris: 24.02.2017

 Puferiu_, on 17 octombrie 2021 - 21:03, said:

Voi mai credeti in Politia Romana?!


Eu cred cu tarie ca sunt colaboratori ai infractorilor. Deci da, cred :)

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 AdrianHH, on 18 octombrie 2021 - 09:57, said:


S-o crezi tu ca da cineva banipe un avocat,timp si alergatura pt o amenda de 500 ron.....
faci o hartie si ceri judecatea in camera de consiliu.

#69
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012

 glassofwine, on 17 octombrie 2021 - 21:44, said:

Să vedem ce zice legislația rutieră.

Art.143
Se interzice staționarea voluntară a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;
b) în zona de acțiune a indicatorului cu semnificația "Staționarea interzisă" și a marcajului cu semnificația de interzicere a staționării;
c) pe drumurile publice cu o lățime mai mică de 6 m;
d) în dreptul căilor de acces care deservesc proprietățile alăturate drumurilor publice;
e) în pante și în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificația "Staționare alternantă", în altă zi sau perioadă decât cea permisă, ori indicatorul cu semnificația "Zona de staționare cu durată limitată" peste durata stabilită.

https://lege5.ro/Gra...p=gmydcnjvgmztq

bey nenicilor, vă pune omu' legea-n față și tot o zguduiți p-alături... :(
-o fi de la răutate?
-o fi de la analfabetism funcțional?
-o fi de la „băgatu-nseamă” făr' să citești mai întâi?

nu mă dumiresc diloc... :(

#70
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,986
  • Înscris: 03.12.2005
De citit ai citit. Acum ramane sa intelegi.

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul de fata este vorba de acces pietonal si acesta nu este obstructionat. Masina imi pare la cel putin 1 metru de usa , practic orice om, chiar si cu gabarit depasit, chiar si cu roaba (dupa cum e un exemplu mai sus) ar avea loc. Aia nu e o situatie penalizabila legal. E doar un deranj vizual ca a parcat altcineva in fata portii.
Daca nu se putea iesi in mod normal din curte da, era caz de politie. La caile de acces auto e aceeasi poveste, doar ca pentru masini ...

Daca stai sa cauti un pic pe net vezi si situatia in care usa se deschidea spre exterior si lovea in masina parcata in fata, dar totusi se deschidea destul de mult pentru acces pietonal nestingherit .... si ala a chemat politia si si-a luat amenda pentru ca i-a chemat degeaba :) ...

Lege lege .. dar are niste limite de aplicare.

Edited by ro_explorer, 18 October 2021 - 14:06.


#72
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,953
  • Înscris: 30.08.2006
Este interzisa parcarea chiar si la intrarea scarilor de bloc. Ca nimeni nu comenteaza asta e altceva.
https://legeaz.net/o...i-de-circulatie punctul 7
(7) Este interzisă ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisă, conform indicatoarelor sau marcajelor, lăţimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziţia pietonilor trebuie să fie de cel puţin un metru.

https://lege5.ro/Gra...p=gmydcnjvgmztq
Se interzice staționarea voluntară a vehiculelor:
d) în dreptul căilor de acces care deservesc proprietățile alăturate drumurilor publice;

Unde scrie in lege ca poti calari trotuarele sau parca in dreptul cailor de acces. Cine are tupeul sa blocheze cu masina pe timpul noptii calea de acces catre garajul politiei locale pe motiv ca le ajunge destul trotuarul. Eu zic ca nu o mai gaseste dupa 5 minute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate