Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parcare masina(nesimtit) in fata casei propietate personala

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
De ce sa mai dai 10% din valoarea apartamentului pe un loc de parcare in ansamblu rezidential unde locuiesti.
Este prea scump...am si BMW asa ca parchez unde vreau.
Intrebarea mea este daca pot suna la politia locala sa de-a un avertisment,amenda ceva?
Am vazut si facut poza acum ceva timp la cineva pe poarta la acest articol.
Nu am dreptul decat sa dau zapada sa nu iau amenda si altceva nimic,trotuarul este Public?
Multumesc.

Attached Files



#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Suna la Politie.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Da, sigur ca poti sa suni la locala. Indrazneste daca vrei.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Numai cu politia locala rezolvi. Asta daca ai garaj acolo, ca in rest nu blocheaza calea pietonala.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Nu a lasat un numar de telefon in bord, ceva?
E jale cu parcarile in Romania. La noi in oras, sunt parcari legale, delimitate de CL, in coltul strazilor. Nu sunt suficiente locuri pentru cate masini exista.
Legea pe care o citezi se referea la parcarea in fata garajelor, blocandu-ti astfel iesirea cu masina. Eu vad ca a parcat, cumva urcat pe trotuar. Daca a lasat distanta legala intre masina si gard si pe acel segment de drum si mai exact in acel loc, nu este interzisa parcarea, nu a incalcat nicio lege.
Da, s-a dus vestea de soferii de BMW, dar tu pari mai afectat de marca masinii decat de evenimentul in sine. Daca era Logan, erai multumit?

Edited by YOUR_GOD, 17 October 2021 - 21:02.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Dac-ai ajuns sa intrebi aici nu mai ai niciun drept :P

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Voi mai credeti in Politia Romana?!

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
depinde. tu parchezi acolo de obicei si acum te deranjeaza ca nu mai ai tu loc?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 cfrtriaj, on 17 octombrie 2021 - 20:52, said:

De ce sa mai dai 10% din valoarea apartamentului pe un loc de parcare in ansamblu rezidential unde locuiesti.
Este prea scump...am si BMW asa ca parchez unde vreau.
Intrebarea mea este daca pot suna la politia locala sa de-a un avertisment,amenda ceva?
Am vazut si facut poza acum ceva timp la cineva pe poarta la acest articol.
Nu am dreptul decat sa dau zapada sa nu iau amenda si altceva nimic,trotuarul este Public?
Multumesc.

chemi locala si cel mult ii dau o amenda din oficiu ca a parcat pe trotuar pe care o contesta si auleaza in instanta.
cat despre blocatul aceesului se vede clar ca poarta pentru maisina din staga e libera, iar pe poarta mica nu iesi cu tancu.

pe scurt trotuarul nu este al tau este al primariei pentru pietoni.

p.s. imi aduci aminte de unu ca ma amentia ca-ti taie cauciucurile ca am parcat pe strada in dreptul curtii lui (departe de poarta).
i-am zis sa le taie ca oricum le schimb si nu ma supar daca-mi plateste unele noi.

Edited by arg, 17 October 2021 - 21:10.


#10
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Fiecare e cu dreptatea lui.
Saptamana trecuta un cuplu cam pe la 25-30 de ani imi explicau ca n-am voie sa parchez "pe locul lor
". Locul lor fiind de fapt un loc de parcare la comun pe care ei au pus niste pietris  si si l-au insusit ca fiind a lor.
Chiar m-am jucat putin cu ei si nu i-am facut prosti din prima. Le era ok ipoteza ca si eu sa alung un vecin si sa-mi insusesc un loc. Cica vecinul ar fi fost nesimtit daca ar fi parcat pe locul insusit de mine.
Tineri si idioti.

Le Suna la locali. Sunt curios ce se intampla daca nu blocheaza accesul auto si lasa 1m latime la trotuar.

Edited by greenlife, 17 October 2021 - 21:17.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 cfrtriaj, on 17 octombrie 2021 - 20:52, said:

Intrebarea mea este daca pot suna la politia locala sa de-a un avertisment,amenda ceva?
De sunat poti suna dar daca aia nu este iesire din garaj, cu acces auto, nu o sa ii faca nimic.

Edited by ro_explorer, 17 October 2021 - 21:16.


#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Oare legal ai dreptul la un loc de parcare in fata casei. Sau e la comun, primul e campion.

#13
Misswhitegold

Misswhitegold

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2021
Din cate vad eu masina nu incurca cu nimic. Poate doar daca vine o masina a unui magazin de bricolaj, cineva care are treaba la tine gen termopanisti. Nu inteleg indignarea si nemultumirea fata de folosirea spatiului public.

Dar inteleg reactia, suntem un popor de oameni nascuti cu deranj-ul celorlalti, cred ca de la nastere suntem deranjati de ceilalti, pentru ca exista. Adica nu suntem singuri? Adica spatiul public este si al altora, nu doar al nostru? Incredibil, in ce tara de kkt traim!

#14
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Nesimtirea are chip de BMW - ar trebui sa fie un slagar al anilor 70' - dar, dpdv legal, daca nu a blocat o cale de acces, un garaj, o iesire din curte, nu e nimic ilegal in asta. Ca are soferul in cauza oleaca de nesimtire in sange, e treaba lui. Interesant e sa poti deschide poarta de acces in exterior, sa-i faci un mic zbenghi pe caroserie ...recunosc ca e ilegal isi moral ce propun, dar daca dob-ul  isi trage cazanu' mult prea aproape - sunt rau ca BMW-ul ala arata binisor -  de calea de acces, ingreunandu-ti tie iesirea din curte, merita un semn, doar dupa ce-l avertizezi verbal, ca sa nu zica ca nu l-ai prevenit

#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
La Cluj era ridicată mașina în 10 minute, dacă îți bloca accesul auto în curte.

Edited by sandel1, 17 October 2021 - 21:25.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 greenlife, on 17 octombrie 2021 - 21:20, said:

Oare legal ai dreptul la un loc de parcare in fata casei. Sau e la comun, primul e campion.

din moment ce in fata casei din acest post este trotuar, care pare a fi public, evident ca nu ai nici un drept asupra lui.
legea interzice doar blocarea cailor de acces. daca acolo este doar acces pietonal, politia nu o sa faca nimic (masina aia nu blocheaza accesul, poti trece pe langa ea). daca ar fi si acces auto, atunci s-ar lasa cu amenda.

ps: recomand sa citesti asta, pt a se intelege mai clar ce postezi: https://ro.wikipedia...

Edited by _Smiley_, 17 October 2021 - 21:30.


#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Dupa poza nu pare acces auto.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Doar dacă e cale de acces auto.
Nu pare din prima foto că e cale de acces auto.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate