Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

iPhone 13 Pro / 13 Pro Max

- - - - -
  • Please log in to reply
1900 replies to this topic

#631
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

 jericho, on 28 ianuarie 2022 - 08:55, said:

3.nu inteleg ce probleme aveti cu Photos. Ai optiunile all photos, years, months si days. Apoi ai albumele.

In cazul meu, sunt fotograf. Imi editez fotografiile pe calculator si le transfer in telefon pentru upload pe Facebook / Instagram etc. Pe Android, le pot tine intr-o ordine, cu o logica. Imi tin pozele neurcate intr-un folder, iar cand o postez, ma duc in folderul respectiv. Pe iOS nu am optiunea asta. Am optiunea de a pune pozele intr-un album, dar tot din Camera Roll se face importul. Cand ai 50 de poze sa zicem ca e ok sa frunzaresti prin ele. Dar cand ai 500 nu mai e la fel de ok, amestecate cu pozele pe care le faci cu telefonul.
Plus dezordinea din galerie, care imi gadila ADHD-ul

#632
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,061
  • Înscris: 02.09.2005

 badboy69on, on 28 ianuarie 2022 - 09:38, said:


In cazul meu, sunt fotograf. Imi editez fotografiile pe calculator si le transfer in telefon pentru upload pe Facebook / Instagram etc. Pe Android, le pot tine intr-o ordine, cu o logica. Imi tin pozele neurcate intr-un folder, iar cand o postez, ma duc in folderul respectiv. Pe iOS nu am optiunea asta. Am optiunea de a pune pozele intr-un album, dar tot din Camera Roll se face importul. Cand ai 50 de poze sa zicem ca e ok sa frunzaresti prin ele. Dar cand ai 500 nu mai e la fel de ok, amestecate cu pozele pe care le faci cu telefonul.
Plus dezordinea din galerie, care imi gadila ADHD-ul
ai optiunea sa faci un folder in files, sa iti pui pozele acolo si de acolo sa le dai share catre facebook, instagram, whatsapp etc... sau poate n-am inteles eu bine ce vrei sa faci.

#633
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
O sa imi dau si eu cu parerea dupa ~ o luna de folosire iPhone 13 Pro [primul device Apple dupa 10 ani de Android]

 badboy69on, on 27 ianuarie 2022 - 22:09, said:

@f18dragos - eu am facut trecerea de la S21U la iPhone 13PM si dupa cateva zile iti pot spune ca dupa ani de Android totul mi se pare peste mana pe iOS. Te obisnuiesti dupa cateva zile, dar tot raman unele lucruri pe care le-ai vrea de la Android.
1. Functionalitatea cu doua simuri - nu poti pune ringtone separat pentru fiecare sim; nu poti seta aplicatia sa te intrebe cu ce cartela sa suni inainte de apel (trebuie selectat contactul), nu exista optiunea de vibrare la conectarea apelului (cand raspunde cel pe care il suni)
2. Foarte dificil de mutat arhivele WhatsApp de pe Android pe iOS (doar cu o aplicatie 3rd party care costa 40$ + TVA)
3. Inca nu reusesc sa inteleg principiul aplicatiei Photos (Gallery wannabe). Desi incerc sa le grupez in foldere mi le afiseaza la gramada (si in foldere). De fapt nu foldere, ci albume.
4. Desi sunt setate cu app background refresh, unele aplicatii nu isi fac refresh in background - de ex Instagram, pe care cand intru imi arata "new posts" si doar daca apas pe "new posts" mi le afiseaza pe alea noi
5. Notificarile nu merg intotdeauna (tot la Instagram am observat asta, dar si la o aplicatie de email pe care o folosesc de la serviciu)
6. Posibilitati de personalizare infime - widgeturile par niste glume pe langa Android, pentru ringtones ori le cumperi, ori urmezi un proces complicat cu GarageBand. E usor de schimbat wallpaperul (apropo cand descarci wallpapers se salveaza la un loc cu pozele din camera pentru ca....)
7. Greu de transferat fisiere intre PC si telefon (la Samsung era misto Microsoft Your Phone, fara fir transferai imediat). La iPhone trebuie sa te folosesti de iTunes sau aplicatii 3rd party cu care transferi prin retea dar le salveaza in interiorul aplicatiei cumva. Inca mai testez aici, pentru ca trebuie sa existe ceva mai decent
8. Mi se pare ca apelurile se conecteaza aproape instant fata de Android unde de multe ori asteptam mult si bine (acolo poate fi vina Exynos)
9. GPS mi se pare ca e ok dar intamplarea face sa fiu izolat si sa nu pot testa pe indelete
10. Camera foarte buna (la S21U se cam bulise in urma update-urilor la mine)
11. Bateria de top (11 ore SoT scos de la incarcat la 7 dimineata si pus la incarcat a doua seara la 22, la 10% baterie ramasa)
12. Sunetul in difuzoare mai clar, mai bogat in bass, dar nu la fel de puternic
13. Ecranul este frumos, dar nu mi se pare mai bun decat S21U sau N20U - tin TrueTone dezactivat pentru ca nu-mi place cum vireaza culorile

Mai sunt multe dar nu-mi vin in cap acum. Imi place, oarecum, dar ma ingreuneaza putin in viata de zi cu zi. Ii dau termen o luna si daca nu ma pot impaca cu el, probabil voi reveni la S21U sau poate S22U.
1. Era fain sa vibreze la conectare, exact cum face cand se deblocheaza cu FaceID.
3. Aplicatia de Photos chiar este putin cam dubioasa dar m-am obisnuit in timp. E naspa ca, chiar daca le pui intr-un Album (Wallpaper sa zic) tot apar in Camera Roll.
4. Nu inteleg. Eu cred ca se refera la background refresh ca primesti notificari. Daca pui pe OFF la Instagram, nu mai primesti notificarile aplicatia, nu ca isi faca ea refresh in fundal si tu cand deschizi sunt toate posturile noi.
5. Am avut doar o problema la Instagram, nu primeam niciun fel de notificari. Dupa un rr totul merge ireprosabil.
Pentru aplicatia de mail recomand Spark [am 5 conturi adaugate si sunt foarte bine organizate]
6. Widget-urile sunt peste cele de pe Android. Pe android nu foloseam widgeturi, acum folosesc deoarece imi place ideea de stack sa nu mai ocupe atata spatiu pe ecran.
9. Am folosit GPS-ul si este super, n-am avut nicio problema cu el (Waze).
11. Bateria este 10/10. (Am venit de la un telefon cu 4500mAh la ~3000 si nu eram foarte sigur ca tine bine). undeva la 7-8 screen on time asta cu 4G (inca nu am 5G) si wifi. Daca stai pe Wifi trece de 10 ore.
12. Difuzoarele sunt din alta liga, fata de ce am avut eu inainte.


 f18dragos, on 27 ianuarie 2022 - 23:16, said:

@badboy69on, Multumesc pentru timpul acordat si mi-ai dat aceste raspunsuri. Revin cu cateva reactii.

1- Folosesc doar un singur nr de telefon. Dar atat timp cat am si acel esim, sa presupunem ca am 2 numere in acelasi timp: la fel, aceeasi problema legata de tonurile de apel? Mi se pare non sens (Pe un Huawei P20 Lite acum 3 ani, stiu ca foloseam functia asta cand am ajuns in UK) Foarte ciudat ca nu se poate la iPhone. Prin Zedge nu merge? Posted Image Si optiunea de vibrare la conectarea apelului mi se pare un ''nice touch'' care imi place, dar pot trai si fara el.
2- Asta e o MARE problema pentru mine, pentru ca am foarte multe pe Whatsup (conversatii/media/altele) Si sa dau atatia bani? Mi se pare A B S U R D. Si n-as face asta, desi mi-o permit fara probleme.
3- Pentru mine conteaza enorm lucrul asta. In Galerie vreau sa am totul in ordine, in functie de timp/etc. Sa am acolo folderele separate, sa nu le amestec aiurea. Ok, aplicatia Photos e dumb-ish. Ceva third Party este care sa rezolve problema asta?
4. Asta o patesc si eu pe S21 Ultra. E total random. Unele aplicatii isi dau refresh pe background, altele nu. Sincer, nu reprezinta o problema pentru mine. Eu m-am obisnut sa o fac manual, sau sa apas pe Home si sa se actualizeze. I can live with that! Posted Image
5. Nu se poate verifica manual la fiecare aplicatie? Gen sa opresc notificarile manual? Sau sa le activez dupa preferinte?
6. In legatura cu personalizarea, inteleg. Oricum, am ajuns sa imi tin doar ce ma intereseaza. Widget calendar/system (memorie, etc), vreme si un ceas. Dar probabil ca sunt mai multe optiuni pe Apple Store (sper)
7. De obicei folosesc prin retea sau transfer prin Google Drive, sau prin wifi file transfer.
In legatura cu dsplay-ul. Nu ar fi problema. La Samsung e din cauza rezolutiei 2k, dar dupa cum am vazut ca arata display-ul de pe ultimele iPhone, sunt foarte bune. Nu am observat diferente intre ele si ce a oferit Samsung in gama de top. Chiar si Huawei.  

Daca iti mai vin idei, le poti lasa aici. O sa urmaresc topicul. Multumesc! Posted Image

5. Poti sa opresti notificare la orice aplicatie in parte.
6. De cand am iPhone nu ma mai intereseaza cata memorie foloseste, deschid aplicatii toata ziua si merge impecabil. Poti sa creezi ce widget vrei tu cu anumite third-party din Store.



Dupa o luna de utilizare vin si eu cu urmatoarele pareri:
1. Ma deranjeaza ca trebuie sa bag pin-ul cand sunt in metrou spre birou. Voiam sa-mi iau un Apple Watch doar pentru asta, dar nu mai trebuie. (au rezolvat in 15.4 beta ca poti sa-l deblochezi si cu masca https://9to5mac.com/...sF_S-B-njHI30Xs )
2. In aplicatiile third-party nu ai 120hz. (iar, au rezolvat in 15.4 beta - https://www.macrumor...0-hz-promotion/ )
3. Notificarile mie mi se par mai slabe decat la android. De ce trebuie sa dau de 2 ori swipe in stanga ca sa dispara notificarea? Si de ce cand dai swipe nu ii da read? (ex: primesc un email, dau swipe sa dispara din notification center, dar mail-ul este inca unread, trebuie sa intru in aplicatie sa dau click pe mail si sa ies din app ca sa ramana acolo) As vrea ca la swipe sa fie read.
4. 120Hz pe iPhone sunt din alta liga. Inainte am avut tot 120hz care nu erau variabili dar nu se simteau la fel de snappy.
5. Bateria este de nota 10 chiar daca are baterie mai mica (13 pro)
6. AirPods Pro - merita toti banii.
7. Airtag-urile sunt si ele foarte importante mai ales daca esti fotograf si ai dupa tine ghiozdane etc.

Momentan atat am in minte.

#634
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

 jericho, on 28 ianuarie 2022 - 09:58, said:

ai optiunea sa faci un folder in files, sa iti pui pozele acolo si de acolo sa le dai share catre facebook, instagram, whatsapp etc... sau poate n-am inteles eu bine ce vrei sa faci.

Pot da share din folder, intr-adevar, dar daca vreau sa dau share din aplicatia de Facebook, nu imi vede folderul din Files (util atunci cand vrei sa postezi intr-un grup de exemplu)

 armag3d0n, on 28 ianuarie 2022 - 10:12, said:

O sa imi dau si eu cu parerea dupa ~ o luna de folosire iPhone 13 Pro [primul device Apple dupa 10 ani de Android]


1. Era fain sa vibreze la conectare, exact cum face cand se deblocheaza cu FaceID. - da, asta mi-ar fi placut si mie
3. Aplicatia de Photos chiar este putin cam dubioasa dar m-am obisnuit in timp. E naspa ca, chiar daca le pui intr-un Album (Wallpaper sa zic) tot apar in Camera Roll -exact, nu-mi place deloc asta. Iar imaginile bagate in Files nu sunt vazute si in galerie. E ceva limitare de iOS
4. Nu inteleg. Eu cred ca se refera la background refresh ca primesti notificari. Daca pui pe OFF la Instagram, nu mai primesti notificarile aplicatia, nu ca isi faca ea refresh in fundal si tu cand deschizi sunt toate posturile noi.  sunt puse pe on si nu imi functioneaza mereu. Plus ca nu se updateaza in background iar cand intru pe Instagram nu vede postarile noi (imi apare butonul de new posts)
5. Am avut doar o problema la Instagram, nu primeam niciun fel de notificari. Dupa un rr totul merge ireprosabil.
Pentru aplicatia de mail recomand Spark [am 5 conturi adaugate si sunt foarte bine organizate] - multumesc pt pont, o sa o verific
6. Widget-urile sunt peste cele de pe Android. Pe android nu foloseam widgeturi, acum folosesc deoarece imi place ideea de stack sa nu mai ocupe atata spatiu pe ecran. - nu-mi place ideea de stack, desi ii vad folosul
9. Am folosit GPS-ul si este super, n-am avut nicio problema cu el (Waze).
11. Bateria este 10/10. (Am venit de la un telefon cu 4500mAh la ~3000 si nu eram foarte sigur ca tine bine). undeva la 7-8 screen on time asta cu 4G (inca nu am 5G) si wifi. Daca stai pe Wifi trece de 10 ore. - pot doar confirma asta, ma surprinde extrem de placut bateria lui 13PM
12. Difuzoarele sunt din alta liga, fata de ce am avut eu inainte. - dpdv al sunetului, al calitatii sunetului si al bass-ului sunt geniale, dar fata de S21U este ceva mai slab la volum maxim (dar mai fidel)
[...]

3. Notificarile mie mi se par mai slabe decat la android. De ce trebuie sa dau de 2 ori swipe in stanga ca sa dispara notificarea? Si de ce cand dai swipe nu ii da read? (ex: primesc un email, dau swipe sa dispara din notification center, dar mail-ul este inca unread, trebuie sa intru in aplicatie sa dau click pe mail si sa ies din app ca sa ramana acolo) As vrea ca la swipe sa fie read. - nu-mi plac nici mie notificarile, felul in care sunt gandite si felul in care e gandit action center



#635
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
Pentru Galerie (poze stock, una alta, pentru ca si eu vreau sa-mi iau un aparat foto si sa fac poze si le mai trec prin telefon, etc) ar fi Google Photos (Care din ce stiu, nu face compresie), dar si iCloud, corect? In rest, din ce mi-ati descris aici... deja ''traiesc'' pe Android. Adica nu e ceva wow, care sa aiba un impact asupra mea. Pe mine ma intereseaza sa fie stabil, sa fie totul flawless, sa vad imbunatatiri din urma update-urilor (nu nerf-uri precum la S21 Ultra, si cu fuc***g 16 GB RAM)... dimineata eram hotarat sa mai aman, dar am umblat azi pe telefon si efectiv ezita in unele aplicatii, acele micro freez-uri pe care nu ai cum sa nu le observi. Daca si pe 120 Hz sunt asemenea probleme... nu mai zic nimic. Am gasit varianta pe albastru la 13 Pro Max. Foarte frumoasa culoarea :)

#636
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Google Photos le salveaza la fel in telefon (iar din Fb / Ig nu poti face import decat din galerie - nici macar din Files).
Din punct de vedere al stabilitatii si a fluiditatii, sunt prea nou aici sa imi dau prea mult cu parerea, dar nu am simtit nici o secunda nici un microfreeze sau lag, cum simteam si eu pe S21U (eu il aveam cu 12GB RAM). Iar bateria? Inca o data, geniala!

#637
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 08.08.2002
Ca tot s-a ajuns la vs. cu S21U, pe Wifi 6 cu S21U  ajung la 850-900 Mbps cu 13PM nu trec de 650Mbps ... la fel si pe Tab S7 Plus vs. ipad Pro M1, la fel si pe 5G viteze mult mai mari in acelasi loc cu S21U si Tab S7 Plus vs 13PM si Ipad Pro M1. Sunt profund dezamagit din acest punct de vedere de Apple.

Si da am 15.3 si da am restat si bibilit tot se am gasit pe net legat de subiectul viteze slabe pe Wifi 6, 5G/LTE iphone 13, ipad Pro M1, rezultate 0.

Edited by MD, 28 January 2022 - 20:54.


#638
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,061
  • Înscris: 02.09.2005
Chiar nu-mi dau seama unde o viteza de 650 vs 8-900 ar putea sa faca o diferenta asa de mare incat sa fiu “profund dezamagit”.


#639
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Pentru ce poti avea nevoie de 850Mbps si nu sunt indeajuns 600?

#640
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 08.08.2002
Pentru mine e o intoarcere in timp cu aceste viteze. Ori Apple a facut economie de 2$ la modem-uri ori au facut economie la cei care au scris driverele pentru ele. Nu vad nici o logica pentru care ar putea limita vitezele decat ca atata pot ..

Edited by MD, 28 January 2022 - 21:26.


#641
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 AndreiDumitrescu86, on 28 ianuarie 2022 - 21:00, said:

Pentru ce poti avea nevoie de 850Mbps si nu sunt indeajuns 600?

Pentru ce poti avea nevoie de salariu de 10000 de lei si nu sunt indeajuns 2000 de lei?

#642
ranit6996

ranit6996

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 09.06.2017
Diferenta de 650 versus peste 700 in sus este din cauza limitarii de frecventa wifi 6 la maxim 80mhz. S21u sau alte telefoane au latimea de banda de 160mhz.
Si da toata seria i13 este limitata la 80mhz.
Si sa raspund unor intrebari ce sens au vitezele peste 700mbps. Ce sens mai are atunci wifi6? Nu mai face sens. Nu mai lansam atunci telefoane cu wifi6 fals la preturile bine cunoscute :)


Pe iphone oricum nu ai ce face cu 900mbps :) este suficient si wifi 2,4 ghz band.
In schimb pe s21u personal pot descarca torrente direct pe tel cu 800-900mbps :)

Edited by ranit6996, 28 January 2022 - 22:00.


#643
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014

 murdar, on 28 ianuarie 2022 - 21:27, said:



Pentru ce poti avea nevoie de salariu de 10000 de lei si nu sunt indeajuns 2000 de lei?
Nu vad legatura intre intrebarea mea si raspunsul tau.

Edited by AndreiDumitrescu86, 28 January 2022 - 22:05.


#644
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 08.08.2002
80Mhz, mersi ranit de feed-back am lamurit problema era deci economia de 2$. Poate la modelele de anul acesta vor veni si ei cu "noutatea" unui Wifi6 necastrat, a ca Samsung (si nu numai) au de 2 ani deja WiFi 6E nu conteza ca oricum nu ai nevoie de asa ceva pana nu zice Apple ca ai nevoie. La fel si cu BT 5.2 vs 5.0 .
Nici de 120Hz la display nu a fost nevoie, nici de 5G, merge si la 2 ani dupa Samsung ... e ceva normal la Apple.

Edited by MD, 29 January 2022 - 08:59.


#645
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,061
  • Înscris: 02.09.2005
tot n-am inteles in ce aplicatii sau in ce tip de utilizare a telefonului simti diferenta aia de viteza
nu zic, psihologic vorbind, face bine la moral sa stii ca ai cei mai multi cai sub capota, dar practic e fix 0
cand vezi scorurile procesorului de la iphone in benchmarkuri, chiar duble fata de alte flaghshipuri de la competitie, doar nu crezi ca si lucrurile de zi cu zi le face de 2 ori mai repede decat competitia...
ma rog, fiecare cu piticii lui si, desi inteleg nevoia de a stii ca ai cele mai performante sisteme de la ora actuala, totusi nu intelegde unde vine "profunda dezamagire" de care zici.
si, la urma urmei, suntem norocosi ca avem de unde alege, nu ne obliga nimeni sa avem iphone sau samsung, alegerea e doar a noastra... ca sa nu mai ai senzatia asta de dezamagire profunda, poti trece pe un flagship android, dar vezi ca nici acolo nu e chiar asa roz, niciunii nu sunt perfecti, si s-ar putea sa descoperi ca "profunda dezamagire" de la apple nu e chiar asa "profunda" si ca se poate si mai rau.

#646
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 08.08.2002
Am scris clar sunt dezamagit strict de partea de modem WiFi6/ 5G/BT care e in urma cam cu 2 ani fata de ce ofera Samsung (si cam orice alt telefon premium si nu numai cu Android).  Practic telefonul este castrat in ceea ce priveste viteza de transfer a datelor si pe portul lightning si pe WiFi.
Nu am la ce flagship cu Android sa mai trec din moment ce am scris ca am facut testele cu ambele, S21U si 13PM, le am pe ambele.

Edited by MD, 30 January 2022 - 09:17.


#647
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 30.12.2007
Daca tu ai luat 13 Pro Max doar pentru ca e in top, doar pentru detaliile anuntate de Apple sau doar pentru torrente, da e un telefon nasol. In cazul meu pentru utilizare normala per total si fara sa ma intereseze daca e in top in clasamente sau sa folosesc torrente sau sa am viteza maxima la descarcare a oricarui continut il consider un telefon ok. Cred ca 75% din utilizatorii normali de telefoane sunt multumiti de ceea ce au luat, 10% din utilizatorii cazuti in capcana marketingului isi cumpara acel telefoan doar ca e in top, bench-uri, sa fie sa fie si ei un top desi ei sunt utilizatori normali, iar diferenta de 15% sunt cei de la tehnic care doresc sa-l foloseasca blana, viteze la decarcari maxime, torrrent, root/jailbreak, teste, resetari, etc.

#648
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Degeaba descarc cu 800-900 mb/s dacă trebuie să-l încarc de 2 ori pe zi. Din câte am înțeles 13PM ar duce și 2 zile fără încărcare cu o utilizare Light. La al meu Note20U dacă nu stau deloc pe el, doar cu datele pornite în 8h mi se descarca 40% cu 8 minute sot deci.. 😂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate